SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl rynek-lotniczy.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
W Polsce od niedawna funkcjonuje piętnaście sieci tramwajowych. Miasta, które posiadają ten środek transportu, intensywnie, dzięki środkom unijnym, inwestują w jego rozwój. Najbliższe lata zapowiadają się obiecująco także pod kątem zakupów nowych tramwajów. Według wyliczeń polskie miasta w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 mogą kupić nawet 600 pojazdów.
Serwis specjalny: Koronawirus a transport Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie.
Warszawiacy od 1995 r. korzystają z długo wyczekiwanego, wysoko cenionego wśród pasażerów i niezwykle popularnego metra. Budowa I linii zakończyła się w 2008 r. - na tym jednak nie kończą się potrzeby komunikacyjne Warszawy. Czy mieszkańcy stolicy krócej będą czekać na powstanie kolejnych linii?
Systemy informacji pasażerskiej stają się coraz bardziej rozbudowane. Pasażerom nie wystarczają już wywieszone kartki papieru z niewyraźnymi rozkładami jazdy. Oczekują systemów, które ba bieżąco będą ich informowały o zmieniających się godzinach i odjazdach tramwajów, pociągów czy autobusów.
Szybszy przejazd przez miasto, łatwiejsze parkowanie i sprawniejsza komunikacja publiczna - takie zalety polskim miastom mogą przynieść inteligentne sieci transportowe. Ponadto miasta mogą na nich zarabiać, na przykład dzięki skuteczniejszemu pobieraniu opłat parkingowych oraz karaniu kierowców za przejeżdżanie na czerwonym świetle. Inteligentne rozwiązania są szczególnie ważne w miastach, gdzie możliwości rozbudowy infrastruktury są ograniczone.
Czy możliwa jest komunikacja miejska bez biletów? Czy da się utrzymać sprawny i efektywny układ transportowy wyłącznie ze środków budżetowych? Czy darmowa komunikacja powinna być dostępna dla wszystkich, czy tylko dla osób płacących w mieście podatki? Wprowadzenie w estońskim Tallinie darmowej komunikacji odbiło się w Polsce szerokim echem. W kolejnych miastach radni i mieszkańcy postulują wprowadzenie takiego rozwiązania - przynajmniej na okres próbny. Darmową komunikację od 1 stycznia 2014 r. wprowadzają Żory.
W przyszłej perspektywie unijnej 2014-2020 Polska otrzyma 72,9 mld euro na realizację polityki spójności. W dziedzinie transportu nacisk kładziony ma być na czystą komunikację - preferowany będzie rozwój komunikacji szynowej. Jak podaje resort, w uzasadnionych przypadkach możliwe będzie finansowanie innych form transportu niskoemisyjnego, jak trolejbusy czy autobusy elektryczne. Realizowane mogą być inwestycje zarówno w infrastrukturę (np. budowa, przebudowa, rozbudowa sieci szynowych, sieci energetycznych, centrów przesiadkowych oraz elementów wyposażenia dróg i ulic w infrastrukturę służącą obsłudze transportu publicznego i pasażerów), jak i tabor. Nacisk kładziony będzie na łączenie obu rodzajów projektów. Finansowane będą też projekty w infrastrukturę komplementarną - inteligentne systemy transportowe, integrację istniejących środków transportu oraz dostosowanie komunikacji do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Od lat w Polsce narasta problem wykluczenia transportowego, które może dotyczyć nawet kilkunastu milionów ludzi. Upadek lokalnego transportu zbiorowego sprawia, że w wielu regionach jedynym środkiem transportu pozostaje samochód. Kto go nie ma, lub nie może nim jeździć, jest odcięty od świata.
Warszawa - miasto, które w opinii wielu doczekało się już bardzo dobrego systemu transportu publicznego. Nowe autobusy i tramwaje, nowoczesny tabor SKM Warszawa, system rowerowy. To wszystko podoba się mieszkańcom. Nie podobają się im jednak rosnące ceny biletów, co doprowadziło do pomysłów zlikwidowania zarządzającego transportem ZTM. Jaka będzie przyszłość tej instytucji? Kto powinien zarządzać komunikacją w skali aglomeracji?
Nowoczesny tabor i zmodernizowana infrastruktura to nie wszystko. Pasażer oczekuje bowiem nie tylko komfortu samej podróży ale również łatwego systemu zakupu biletów. Osoba korzystająca z usług transportu publicznego nie musi a czasami nawet nie powinna znać poszczególnych operatorów czy firm realizujących przewóz. Musi wiedzieć gdzie kupić bilet. Najlepiej by było gdyby taki bilet obowiązywał nie tylko u jednego przewoźnika ale we wszystkich możliwych środkach transportu na terenie miasta czy aglomeracji. W Polsce w tym zakresie jest jeszcze wiele do zrobienia.
Odbywający się co roku Kongres Transportu Publicznego (KTP) to największe spotkanie branżowe przedstawicieli samorządów, zarządców i operatorów komunikacji i kolei, a także producentów. Podczas paneli dyskusyjnych, prezentacji, a także w kuluarach omawiane są największe problemy, bolączki i wyzwania transportu publicznego.
Miasta co raz częściej stoją przed problemem wzrastających kosztów komunikacji, co jest szczególnie dotkliwe w sytuacji wysokiego poziomu zadłużenia i kryzysu, skutkującego spadkiem dochodów. Nie da się rozwijać oferty komunikacji bezkosztowo. Jak miasta sobie radzą z finansowaniem transportu publicznego?
Ostatnie lata to ogromny wzrost liczby pasażerów na polskich lotniskach. Tanie linie lotnicze sprawiły, że Polacy masowo zaczęli latać. Dojazdy do portów lotniczych nie były jednak łatwe. Wiele samorządów zdecydowało się więc na budowę linii czy łącznic kolejowych. Niestety ślepe kopiowanie rozwiązań znanych z największych lotnisk nie może się sprawdzić. Jak zatem dowieźć pasażera na lotnisko? Jak zrobić to efektywnie?
Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym z dnia 16 grudnia 2010 nałożyła na organizatorów publicznego transportu zbiorowego obowiązek planowania rozwoju transportu poprzez opracowanie, uchwalenie i aktualizowanie planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego, zwanego w ustawie "planem transportowym". Muszą go opracować m.in: gminy liczące co najmniej 50 tys. mieszkańców, powiaty liczące co najmniej 80 tys. mieszkańców, województwa, oraz minister właściwy ds. transportu. Plan ministerstwa wszedł w życie z dwumiesięcznym opóźnieniem - 30 października 2012 roku. Wciąż trwa opracowywanie planów przez samorządy, które mają na to czas do końca lutego 2014 r. Plan transportowy uchwalony przez właściwe organy jednostek samorządu terytorialnego stanowi akt prawa miejscowego.
Wejście Polski do Unii Europejskiej i powołanie do życia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) pozwoliło na realizację wielu projektów infrastrukturalnych. W roku 2013 a więc przy końcu pierwszej polskiej perspektywy budżetowej UE sposób realizacji inwestycji budzi coraz więcej kontrowersji. Projekty drogowe i autostradowe nie przyczyniły się do powstania silnych polskich przedsiębiorstw budowlanych. Nie powtórzył się scenariusz z Hiszpanii. Wiele polskich firm pracujących na największych kontraktach musiało ogłosić upadłość. Dlaczego tak się stało? Jak będzie w nowej perspektywie unijnej kładącej nacisk na transport publiczny? Czy GDDKiA, PKP PLK, władze regionalne i samorządowe nauczą się lepiej prowadzić proces inwestycyjny?
Pomorska Kolej Metropolitalna jest największą inwestycją infrastrukturalną realizowaną przez samorząd województwa pomorskiego. Za ponad 700 mln zł (netto) wybudowana zostanie 20-kilometrowa linia kolejowa łącząca Gdańsk z lotniskiem i Kaszubami. Wzdłuż linii PKM powstanie 8 nowych przystanków, z których 6 pełnić będzie funkcję węzłów integracyjnych. Gotowa linia ma zostać przekazana inwestorowi przez wykonawcę, którym jest Budimex, 30 kwietnia 2015 roku.
Budowa długo wyczekiwanej trasy tramwajowej na warszawski Tarchomin nie ma szczęścia. Postępowanie środowiskowe dla inwestycji ciągnie się od 2009 r. Pierwsza decyzja po protestach mieszkańców - którym nie podobał się narzucony przebieg trasy oraz kształt "autostrady" drogowej, wytyczonej obok torowiska - została uchylona, kolejne wersje raportu były odsyłane do poprawek. Na początku 2013 r. udało się jedynie otworzyć krótki odcinek trasy przez Most Północny - wobec autobusów lepiej penetrujących osiedla, tramwaj nie cieszy się popularnością. Ostatecznie Zarząd Transportu Miejskiego, który odpowiadał za sprawy formalne, uzyskał nową decyzję środowiskową pod koniec maja 2013 r. Wkrótce przetarg na budowę trasy ogłosiły Tramwaje Warszawskie. Czy to koniec złej passy?
Wilno: Za dwa lata powstanie nowy terminal lotniska (wizualizacje)
Rafał Dybiński 06 lutego 2023
31 stycznia br. ogłoszono rozpoczęcie budowy nowego terminala odlotów wileńskiego lotniska. Zakrojony na szeroką skalę projekt potrwa dwa lata - deklaruje Ministerstwo Transportu Republiki Litewskiej.
Poznań. Opóźnienie w powrocie tramwajów na Św. Marcin
Jakub Rösler 06 lutego 2023
Trwa modernizacja ulicy Św. Marcin w Poznaniu. Prace są opóźnione, co skutkuje tym, że tramwaje wrócą na główną ulicę Śródmieścia najwcześniej w połowie bieżącego roku. Prawdopodobnie nieco szybciej uda się jednak uruchomić kursy między Marcinem a Towarową.
Szczecin z nowym przystankiem tramwajowym na prawobrzeżu
Jakub Rösler 06 lutego 2023
Od dziś, 6 lutego, do użytku oddany został nowy przystanek tramwajowy Celna. Znajduje się on pomiędzy Mostem Długim a przystankiem Energetyków. Celna otrzymała status przystanku na żądanie, a obecnie zatrzymują się przy tam tramwaje linii 2, 7 oraz 8.
PKP SA wybrały nowego wykonawcę dworca w Koszalinie
Witold Urbanowicz 06 lutego 2023
PKP SA rozstrzygnęły przetarg na rozbiórkę istniejącego dworca i budowę nowego obiektu w Koszalinie, choć konieczne były zwiększenie budżetu. W nowym budynku wyeksponowane zostaną cenne dekoracje ścienne z lat 60. XX w. Roboty potrwają ponad półtora roku.
Pabianice przygotowują się do otwarcia tramwaju i rozważają zakupy taborowe
Kasper Fiszer 06 lutego 2023
Podłódzkie miasto finalizuje jedną z największych inwestycji w swojej historii – przebudowę trasy tramwajowej do Łodzi. Prace zostaną zakończone ze sporym opóźnieniem, które wynika m.in. z konieczności przeprowadzenia rozległych badań archeologicznych. W 2023 r. możliwe będą też zakupy taborowe, ale w tej sprawie nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja.
Koniec programu B747. Ostatnia dostawa do Atlas Air
Avgeek 05 lutego 2023
Boeing dostarczy dziś (31 stycznia) ostatniego B747 w Everett. Start uroczystości ostatniej dostawy w programie B747 przewidziano na 23.00 czasu polskiego. Ostatni wyprodukowany Boeing B747-8F, w wersji cargo, trafi do linii Atlas Air. To koniec pewnej lotniczej epoki w dziejach lotnictwa.
Coraz więcej dłużników w budowlance
redakcja/inf. pras. 05 lutego 2023
Rośnie liczba firm, które nie są w stanie terminowo regulować swoich zobowiązań finansowych. W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor jest ich już blisko 50 tys. Łączna kwota długów przekracza 5,8 mld zł. W najgorszej sytuacji są deweloperzy.
Turcja nie obsłuży rosyjskich i białoruskich samolotów? Rośne presja z Waszyngtonu
Tomasz Śniedziewski 04 lutego 2023
Stany Zjednoczona naciskają na tureckie firmy z branży obsługi naziemnej, by te wymówiły umowy o serwisowaniu rosyjskich i białoruskich samolotów. Największa firma miała ostrzec o takiej możliwości zainteresowanych przewoźników, informuje serwis Middle East Eye.
Pierwszy nowy pociąg na torach Merseyrail w Liverpoolu
Witold Urbanowicz 04 lutego 2023
Na tory kolei miejskiej – Merseyrail – w Liverpoolu wyjechał pierwszy z 53 nowych składów. Pociągi, wyposażone w dodatkowe baterie umożliwiające obsługę linii niezelektryfikowanych, zostały kupione za samorząd, a wartość zlecenia to 500 mln funtów.
Tunel w Świnoujściu będzie miał odcinkowy pomiar prędkości
Elżbieta Pałys 04 lutego 2023
Jeszcze przed sezonem wakacyjnym ma być otwarty tunel, który połączy dwie części Świnoujścia – wyspy Wolin i Uznam. Miasto poinformowało, że bezpieczeństwa w tunelu będzie strzegł m.in. odcinkowy pomiar prędkości. To rozwiązanie sprawdziło się już m.in. w Warszawie, widać także efekty w niedawno otwartym tunelu zakopianki.
PPL. Lotnisko Chopina na granicy przepustowości w tym roku?
Mateusz Kieruzal, Łukasz Malinowski 03 lutego 2023
W zeszłym roku z usług stołecznego portu lotniczego skorzystało ponad 14 mln pasażerów. W tym roku port może osiągnąć granice swojej przepustowości. W 2023 roku dla Przedsiębiorstwa "Porty Lotnicze" najważniejszym będzie jednak otwarcie lotniska w Radomiu oraz przeprowadzenie procesu komercjalizacji spółki i zostanie wchłoniętym przez grupę kapitałową CPK.
Trójmiasto: Fala później, mniejsze wzrosty cen biletów
Redakcja/inf. pras. 03 lutego 2023
Z początkiem kwietnia w Trójmieście miały wzrosnąć ceny biletów komunikacji miejskiej wraz z wejściem systemu Fala. Po krytyce samorządy zmniejszają wysokość podwyżki, która – jak podkreślają – nie ma związku z Falą i opóźniają wejście w życie samego systemu.
Rybnik wybiera dostawcę autobusów wodorowych. Bliżej debiutu nowej marki
Witold Urbanowicz 03 lutego 2023
Miasto Rybnik rozstrzygnęło przetarg na zakup 20 autobusów elektrycznych zasilanych wodorem o długości 12 m. O zamówienie ubiegają się dwa podmioty, które złożyły oferty znacznie poniżej budżetu finansowych zamawiającego. Na razie powodowy do świętowania ma podmiot z Grupy Polsat.
Warszawa: Jest zgoda na przebudowę ul. Ordona. W drugim etapie – z tramwajem
Witold Urbanowicz 03 lutego 2023
Udało się osiągnąć porozumienie konserwatorem zabytków ws. przebudowy ul. Ordona. Zabytkowy bruk zostanie zabezpieczony i przykryty nową nawierzchnią. Jednocześnie ruszył przetarg na przebudowę ul. Jana Kazimierza.
Warszawa: W wakacje wróci Puławska, wcześniej zamknięcie całej Spacerowej
Witold Urbanowicz 03 lutego 2023
Budimex przygotowuje się do rozszerzenia frontu robót na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Wykonawca musi wdrożyć istotne zmiany projektowe: okazało się, że konieczna jest przebudowa niemal całego ciepłociągu, przebiegającego w śladzie przyszłej linii. To ostatecznie może przesunąć start nowej linii o kilka miesięcy, choć wykonawca zapewnia, że chce zrealizować inwestycję „w pierwszym kwartale 2024 r.”.
Łódź: Miasto przygotowane na przebudowę Kaliskiej
Kasper Fiszer 03 lutego 2023
Od kilku miesięcy dawna pętla autobusów miejskich Łódź Kaliska znów pełni swoją pierwotną funkcję. Miasto wróciło do współpracy z aktualnym właścicielem obiektu, PKS Łódź, bo kolej rozwiązała umowę, na mocy której kraniec przeniesiono pod budynek dworca kolejowego. Było to związane z planowaną przebudową gmachu i jego otoczenia.
Zmiany w zarządzie Metra Warszawskiego. Przez reklamy
Witold Urbanowicz 02 lutego 2023
Rada Nadzorcza Metra Warszawskiego odwołała z funkcji członka zarządu Piotra Michalskiego, odpowiedzialnego za kwestie ekonomiczne i finansowe. Oficjalnie sam miał złożyć rezygnację. W kilku źródłach usłyszeliśmy jednak, że decyzja jest pokłosiem zamieszania z reklamami w metrze oraz relacji spółki z firmą Stroer.
Racibórz wyleasinguje autobusy
Witold Urbanowicz 02 lutego 2023
Przedmiotem przetargu, rozpisanego przez Przedsiębiorstwo Komunalne, jest dostawa w formie leasingu operacyjnego czterech nowych autobusów miejskich. Przewidziano też opcję wykupu pojazdów. Zamówienie może zostać powiększone o kolejne cztery pojazdy.
Postępy przy pracach nad PKA. Budowa kolei na lotnisko Rzeszów-Jasionka (zdjęcia)
inf. pras PKP PLK 02 lutego 2023
Inwestycje w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej nabierają tempa i widać efekty prac. W toku jest nasuwanie konstrukcji nowego wiaduktu kolejowego. To ważny etap budowy torów do portu lotniczego w Jasionce.
Niemcy i Hiszpania znoszą obowiązek noszenia maseczek w pociągach
Michał Szymajda 02 lutego 2023
Od 2 lutego nie ma już obowiązku noszenia masek na pokładach pociągów w Niemczech. Możemy mówić o symbolicznym końcu restrykcji koronawirusowych, bo podobny krok w najbliższych dniach zapowiedziała Hiszpania.
Poznań: Prace na PST coraz bardziej zaawansowane
Redakcja/inf. pras. 02 lutego 2023
Modernizacja trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju przebiega zgodnie z planem. Dzięki temu "Pestka" będzie dalej mogła pełnić swoją niezwykle istotną rolę w układzie komunikacyjnym miasta. Wykonawca kontynuuje montaż nawierzchni torowej. Efekty można już zobaczyć na odcinku od przystanku Słowiańska do Kurpińskiego.
Łódź: Za miesiąc ruszy rower publiczny
Kasper Fiszer 02 lutego 2023
Wraz z początkiem marca ruszy kolejny sezon Łódzkiego Roweru Publicznego. System przeszedł w ostatnich latach duże zmiany, a na jego funkcjonalności negatywnie odbija się równoległe funkcjonowanie dwóch sieci wypożyczalni. Samorząd poinformował o pierwszych ustaleniach z operatorem.
Kongres Czystego Powietrza już w marcu!
Redakcja 02 lutego 2023
Już 8-9 marca w warszawskim Centrum Nauki Kopernik odbędzie się szósta edycja Kongresu Czystego Powietrza, najważniejszego w Polsce wydarzenia poświęconego politykom publicznym i innym działaniom na rzecz ochrony klimatu, ekologii i czystego powietrza. Organizatorami Kongresu są Zespół Doradców Gospodarczych TOR wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego i Mazowiecką Agencją Energetyczną.
Trzaskowski: Czekam na konkrety ws. obiecanych przez premiera środków na metro
Witold Urbanowicz 02 lutego 2023
Niedawno Warszawę zelektryzowała niespodziewana deklaracja premiera Mateusza Morawieckiego ws. przekazania 3 mld zł na warszawskie inwestycje, w tym III linię metra. – Skierowałem od razu list do pana premiera z pytaniem kiedy te pieniądze zostaną uruchomione, i na co dokładnie. Czekamy na konkrety – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, który ma nadzieję, że chodzi o faktycznie nowe środki, a nie pieniądze, które były już przewidziane dla Warszawy w ramach funduszy unijnych. W tej chwili kontynuowane są prace przedprojektowe dla I odcinka III linii metra między Stadionem Narodowym a Gocławiem.
Warszawa: Ciepłociąg komplikuje budowę tramwaju do Wilanowa. Co z terminem?
Witold Urbanowicz 02 lutego 2023
Budimex przygotowuje się do rozszerzenia frontu robót na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Wykonawca musi wdrożyć istotne zmiany projektowe: okazało się, że konieczna jest przebudowa niemal całego ciepłociągu, przebiegającego w śladzie przyszłej linii. To ostatecznie może przesunąć start nowej linii o kilka miesięcy, choć wykonawca zapewnia, że chce zrealizować inwestycję „w pierwszym kwartale 2024 r.”.
Tramwaj do Wilanowa. Budimex dosadzi 400 drzew
Witold Urbanowicz 01 lutego 2023
Zakres prac przy budowie 8-kilometrowej trasy tramwajowej do Wilanowa oraz przebudowie infrastruktury towarzyszącej wymuszał szereg wycinek drzew i zieleni. W zamian Budimex posadzi ponad 1000 nowych drzew – to jest o ok. 400 więcej niż wynika z warunków kontraktu. Wszystko odbywa się pod hasłem Przystanek Zieleń.
Trzaskowski: Metrem na Karolin pojedziemy w 2026 r.
Witold Urbanowicz 01 lutego 2023
Wykonawca ostatniego, zachodniego odcinka II linii metra prowadzi już w terenie prace przygotowawcze. – Mimo ogólnie trudnej sytuacji kontynuujemy nasze plany – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, choć ostatecznego i szczegółowego aneksu z wykonawcą co do kosztów wciąż nie ma. Jak się dowiedzieliśmy, pierwszych zmian w ruchu można spodziewać się na przełomie lutego i marca, ale utrudnienia będą znacznie mniejsze niż przy wcześniejszych odcinkach.
Rusza przebudowa części Ratajczaka w Poznaniu. Będzie torowisko i drzewa
Redakcja/inf. pras. 01 lutego 2023
Za kilka dni rozpoczną się właściwe prace na ulicy Ratajczaka w Poznaniu. To jeden z elementów ostatniego etapu Projektu Centrum, który docelowo ma pozwolić na budowę zupełnie nowej trasy tramwajowej łączącej Wierzbięcie z Placem Wolności. Poza torowiskiem ulica zyska też drogę rowerową oraz zieleń.
Łódź zapowiada remonty torowisk m.in. na Franciszkańskiej i Zielonej
Kasper Fiszer 01 lutego 2023
Potrzeby miasta Łódź w zakresie modernizacji infrastruktury tramwajowej są ogromne. Pomimo rozpoczęcia kilku ważnych inwestycji nadal część torowisk, które nie są aktualnie remontowane, pozostaje nieczynna w związku z ich stanem technicznym. Samorząd zapowiada dalsze prace zarówno w ścisłym centrum miasta, jak i na odcinkach prowadzących do dużych osiedli mieszkaniowych.
Mundurologia w transporcie miejskim
Redakcja/inf. pras. 01 lutego 2023
Zapewne wielu zna powiedzenie: za mundurem panny sznurem. Najczęściej podążały za wojskowym, ale swego czasu także za noszonym przez pracowników transportu publicznego: kolejarzy, motorniczych, konduktorów. O ile mundury wojskowe mają już bogatą ikonografię i opracowania, które stały się przyczynkiem do powstania nawet nauki o nich – mundurologii, to uniformy służbowe tych ostatnich, ciągle jeszcze czekają na swoje dokładne opracowania, chronologię. Choć ostatnimi czasy co nieco drgnęło i w tym temacie.
Rekordowe przewozy na kolei w 2022 roku. Pociąg wybrało 342 mln pasażerów
inf. pras. UTK oprac. ms. 01 lutego 2023
W 2022 r. pociągami podróżowało 342,2 mln osób. To o 97,2 mln więcej niż rok wcześniej. Liczba pasażerów kolei w 2022 r. jest również wyższa o 6,3 mln osób w porównaniu do 2019 r. – roku przed wybuchem pandemii. Urząd Transportu Kolejowego podsumował rok 2022 na kolei.
Kraków wybiera dostawcę rowerów elektrycznych LajkBike
Redakcja/inf. pras. 01 lutego 2023
30 stycznia została wybrana oferta na dostawę rowerów elektrycznych do długoterminowej wypożyczalni. Jeśli nie zostanie złożone odwołanie od wyniku przetargu, najwcześniej za 10 dni Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie będzie mógł podpisać umowę.
Lufthansa rozważa zmianę siedziby z Kolonii na Monachium
Artur Bogdanowicz 31 stycznia 2023
Coraz bardziej prawdopodobne staje się przeniesienie siedziby Lufthansy z Kolonii do Monachium. O planach tego przedsięwzięcia informuje dzisiaj niemiecki publicysta Gabor Steingart w swoim serwisie „The Pioneer“.
Kto naprawi pierwszego Tramino? Dwie oferty
Jakub Rösler 31 stycznia 2023
MPK Poznań właśnie otworzyło oferty w postępowaniu na naprawę główną wraz z modernizacją pierwszego Solarisa Tramino. Realizacją prac zainteresowane są dwa podmioty, a więc SAATZ oraz Modertrans, lecz obie oferty przekraczają budżet przewoźnika.
Modernizacja torowisk na szczecińskie Pomorzany opóźniona
Jakub Rösler 31 stycznia 2023
Ogromne zadanie dotyczące modernizacji dwóch tras tramwajowych na Pomorzany trwa od ponad roku i wiemy już, że złapało opóźnienie. Jak deklarują Tramwaje Szczecińskie, miasto nie utraci ani złotówki unijnego dofinansowania, jednak przewoźnik nie wie jeszcze, co dokładnie uda się wykonać do końca bieżącego roku.
Warszawa: Oferty na przebudowę pl. Na Rozdrożu. Będą windy na przystanki
Redakcja/inf. pras. 31 stycznia 2023
Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie otworzył oferty w przetargu na przebudowę pl. Na Rozdrożu. Chętne do realizacji projektu są dwie firmy, z czego jedna wyraźnie poniżej kosztorysu. Nowy pl. Na Rozdrożu to przede wszystkim windy na przystanki autobusowe na Trasie Łazienkowskiej, ale też szereg udogodnień dla rowerzystów i pieszych.
Poznań. Prawie 227 mln pasażerów w komunikacji miejskiej
Jakub Rösler 31 stycznia 2023
ZTM Poznań podsumował wyniki przewozowe za 2022 roku. Z usług komunikacji miejskiej w Wielkopolsce skorzystało ponad 226 milionów pasażerów. To znacznie lepszy wynik niż ten osiągnięty w 2020 czy 2021 roku, lecz jednocześnie gorszy niż w ostatnim roku przed pandemią. W ubiegłym roku wpływy z biletów pokryły około 33,5% kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej.
Wrocław wybrał wykonawcę jezdni autobusowej do Jagodna. W przyszłości może tramwaj
Witold Urbanowicz 31 stycznia 2023
Wrocławskie Inwestycje rozstrzygnęły przetarg na budowę ok. 2,6-kilometrowej wydzielonej trasy autobusowej na Jagodno, z pętlą przy Kajdasza. Infrastruktura ma umożliwiać w przyszłości ewentualną budowę linii tramwajowej. Inwestycja jest realizowana z Polskiego Ładu.
Informacja pasażerska na stacji Warszawa Zachodnia w nowej odsłonie
Redakcja/inf. pras. 31 stycznia 2023
Podróżni na stacji Warszawa Zachodnia korzystają z dodatkowych wizualnych informacji. Zamontowano blisko 100 nowych wyświetlaczy i ekranów z rozkładami jazdy. Korzystnie zmienia się system nagłośnienia. Wraz z postępem prac będą kolejne urządzenia.
CPK: Roboty budowlane na terenie lotniska. Konsultacje rynkowe wykonawców
inf. pras. 30 stycznia 2023
Spółka Centralny Port Komunikacyjny ma już wykonawców prac przygotowawczych na terenie lotniska. Teraz rozpoczyna tzw. wstępne konsultacje rynkowe dotyczące właściwych robót budowlanych. Na zgłoszenia od firm wykonawczych spółka CPK czeka do 6 lutego.
Kraków: Tramwaj do Mistrzejowic z umową realizacyjną. To pierwszy odcinek premetra
Redakcja/inf. pras. 30 stycznia 2023
Kraków podpisał z partnerem prywatnym – Gulermakiem – umowę bezpośrednią na budowę linii tramwajowej do Mistrzejowic. Wiosną 2023 r., po uzyskaniu decyzji ZRID, ruszą zasadnicze prace. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowym 4,5-kilometrowym odcinkiem torowiska, realizowanego w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, pojedziemy pod koniec 2025 r.
Pesa wymieni informację pasażerską w warszawskich Jazzach
Witold Urbanowicz 30 stycznia 2023
Warszawskie tramwaje Jazzy przestaną wreszcie straszyć niedziałającą elektroniczną informacją pasażerską oraz innymi systemami pokładowymi. Pesa, w ramach zlecenia z wolnej ręki, wymieni elementy systemów informatycznych w tramwajach 128N i 134N. Mają one zapewnić sprawną pracę systemów informacji pasażerskiej i monitoringu, które z kolei producent ma wymienić w ramach gwarancji.
Łódź: Przesunięcia w harmonogramie przebudowy Dworca Kaliskiego
Kasper Fiszer 30 stycznia 2023
Zapowiadana modernizacja budynku dworca Łódź Kaliska nie zakończy się w przyszłym roku. Przesunięcia w harmonogramie robót wynikają z koniecznych zmian w projekcie – tłumaczy właściciel obiektu, PKP SA. Spółka ogłosiła właśnie długo oczekiwane postępowanie przetargowe.
Toruń. Tramwaje wróciły do węzła na alei Solidarności
Redakcja/inf. pras. 29 stycznia 2023
W sobotę 28 stycznia 2023 r. przywrócono funkcjonowania węzła przesiadkowego na al. Solidarności. W związku z tym inaczej funkcjonuje komunikacja miejska i wprowadzone zostały korekty w organizacji ruchu drogowego w tym rejonie.
Wielkopolska ma umowy na 5 projektów z Kolei Plus
Jakub Rösler 29 stycznia 2023
Dziś, 27 stycznia, doszło do podpisania umów dotyczących realizacji wielkopolskich projektów w ramach programu Kolej Plus. Dzięki temu pociągi pasażerskie mają ponownie dotrzeć do Śremu, Międzychodu, Gostynia oraz Czarnkowa. Piąty projekt dotyczy budowy zupełnie nowej linii kolejowej do Turku.
Niemcy. Bilet za 49 euro zatwierdzony. Sprzedaż od 3 kwietnia. Sprawdź szczegóły!
Łukasz Malinowski 28 stycznia 2023
Deutschlandticket za 49 euro będzie obowiązywał od 1 maja a jego sprzedaż ruszy 3 kwietnia. W piątek (27 stycznia) rząd federalny oraz władze landów ogłosił porozumienie w sprawie najważniejszych kwestii spornych. Rusza największa reforma taryfowa w historii transportu publicznego Niemiec.
Czy pociągi PKP Intercity ponownie dojadą do Karpacza i Świeradowa?
Jakub Rösler 28 stycznia 2023
Pod koniec tego roku pociągi pasażerskie ponownie mają zacząć docierać do Karpacza i Świeradowa-Zdroju. W pierwszej kolejności będą to regionalne pociągi Kolei Dolnośląskich uruchamiane na zlecenie samorządu województwa. Istnieje także możliwość, że za kilka lat na trasach do obu kurortów pojawią się pociągi PKP Intercity, lecz jest to uzależnione od kilku czynników.
Wyjątkowa aukcja UPS dla WOŚP: Wizyta w B767
inf. pras. 28 stycznia 2023
UPS Polska już po raz szesnasty wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Na tegoroczną aukcję firma kurierska przekazała specjalną nagrodę, która zachwyci miłośników lotnictwa. Będzie nią wizyta w samolocie transportowym Boeing 767.
Ruszy rozbudowa węzła Gdańsk Południe. Będzie prowadzona pod ruchem
ep. 28 stycznia 2023
Wojewoda pomorski wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dla rozbudowy węzła Gdańsk Południe na połączeniu Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta, Południowej Obwodnicy Gdańska (S7) oraz Obwodnicy Trójmiasta (S6). Rozbudowa będzie prowadzona pod ruchem.
Bydgoszcz 2022: Debiut Wizz Air i ponad 253 tys. pasażerów
inf. pras. 27 stycznia 2023
Nowy przewoźnik, kolejny kierunek w siatce połączeń, pierwszy historyczny bieg na drodze startowej – Odlotowa 5. To najważniejsze wydarzenia minionego roku nad Brdą. W 2022 roku Port Lotniczy Bydgoszcz S.A. odprawił 253 361 pasażerów, co spowodowało wzrost o 155 proc. w porównaniu z rokiem 2021. W ubiegłym roku z nad Brdą zrealizowanych zostało 8167 operacji lotniczych.