SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl rynek-lotniczy.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Warszawiacy od 1995 r. korzystają z długo wyczekiwanego, wysoko cenionego wśród pasażerów i niezwykle popularnego metra. Budowa I linii zakończyła się w 2008 r. - na tym jednak nie kończą się potrzeby komunikacyjne Warszawy. Czy mieszkańcy stolicy krócej będą czekać na powstanie kolejnych linii?
W Polsce od niedawna funkcjonuje piętnaście sieci tramwajowych. Miasta, które posiadają ten środek transportu, intensywnie, dzięki środkom unijnym, inwestują w jego rozwój. Najbliższe lata zapowiadają się obiecująco także pod kątem zakupów nowych tramwajów. Według wyliczeń polskie miasta w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 mogą kupić nawet 600 pojazdów.
Miasta co raz częściej stoją przed problemem wzrastających kosztów komunikacji, co jest szczególnie dotkliwe w sytuacji wysokiego poziomu zadłużenia i kryzysu, skutkującego spadkiem dochodów. Nie da się rozwijać oferty komunikacji bezkosztowo. Jak miasta sobie radzą z finansowaniem transportu publicznego?
Wejście Polski do Unii Europejskiej i powołanie do życia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) pozwoliło na realizację wielu projektów infrastrukturalnych. W roku 2013 a więc przy końcu pierwszej polskiej perspektywy budżetowej UE sposób realizacji inwestycji budzi coraz więcej kontrowersji. Projekty drogowe i autostradowe nie przyczyniły się do powstania silnych polskich przedsiębiorstw budowlanych. Nie powtórzył się scenariusz z Hiszpanii. Wiele polskich firm pracujących na największych kontraktach musiało ogłosić upadłość. Dlaczego tak się stało? Jak będzie w nowej perspektywie unijnej kładącej nacisk na transport publiczny? Czy GDDKiA, PKP PLK, władze regionalne i samorządowe nauczą się lepiej prowadzić proces inwestycyjny?
Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym z dnia 16 grudnia 2010 nałożyła na organizatorów publicznego transportu zbiorowego obowiązek planowania rozwoju transportu poprzez opracowanie, uchwalenie i aktualizowanie planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego, zwanego w ustawie "planem transportowym". Muszą go opracować m.in: gminy liczące co najmniej 50 tys. mieszkańców, powiaty liczące co najmniej 80 tys. mieszkańców, województwa, oraz minister właściwy ds. transportu. Plan ministerstwa wszedł w życie z dwumiesięcznym opóźnieniem - 30 października 2012 roku. Wciąż trwa opracowywanie planów przez samorządy, które mają na to czas do końca lutego 2014 r. Plan transportowy uchwalony przez właściwe organy jednostek samorządu terytorialnego stanowi akt prawa miejscowego.
Od lat w Polsce narasta problem wykluczenia transportowego, które może dotyczyć nawet kilkunastu milionów ludzi. Upadek lokalnego transportu zbiorowego sprawia, że w wielu regionach jedynym środkiem transportu pozostaje samochód. Kto go nie ma, lub nie może nim jeździć, jest odcięty od świata.
Odbywający się co roku Kongres Transportu Publicznego (KTP) to największe spotkanie branżowe przedstawicieli samorządów, zarządców i operatorów komunikacji i kolei, a także producentów. Podczas paneli dyskusyjnych, prezentacji, a także w kuluarach omawiane są największe problemy, bolączki i wyzwania transportu publicznego.
Warszawa - miasto, które w opinii wielu doczekało się już bardzo dobrego systemu transportu publicznego. Nowe autobusy i tramwaje, nowoczesny tabor SKM Warszawa, system rowerowy. To wszystko podoba się mieszkańcom. Nie podobają się im jednak rosnące ceny biletów, co doprowadziło do pomysłów zlikwidowania zarządzającego transportem ZTM. Jaka będzie przyszłość tej instytucji? Kto powinien zarządzać komunikacją w skali aglomeracji?
W przyszłej perspektywie unijnej 2014-2020 Polska otrzyma 72,9 mld euro na realizację polityki spójności. W dziedzinie transportu nacisk kładziony ma być na czystą komunikację - preferowany będzie rozwój komunikacji szynowej. Jak podaje resort, w uzasadnionych przypadkach możliwe będzie finansowanie innych form transportu niskoemisyjnego, jak trolejbusy czy autobusy elektryczne. Realizowane mogą być inwestycje zarówno w infrastrukturę (np. budowa, przebudowa, rozbudowa sieci szynowych, sieci energetycznych, centrów przesiadkowych oraz elementów wyposażenia dróg i ulic w infrastrukturę służącą obsłudze transportu publicznego i pasażerów), jak i tabor. Nacisk kładziony będzie na łączenie obu rodzajów projektów. Finansowane będą też projekty w infrastrukturę komplementarną - inteligentne systemy transportowe, integrację istniejących środków transportu oraz dostosowanie komunikacji do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Czy możliwa jest komunikacja miejska bez biletów? Czy da się utrzymać sprawny i efektywny układ transportowy wyłącznie ze środków budżetowych? Czy darmowa komunikacja powinna być dostępna dla wszystkich, czy tylko dla osób płacących w mieście podatki? Wprowadzenie w estońskim Tallinie darmowej komunikacji odbiło się w Polsce szerokim echem. W kolejnych miastach radni i mieszkańcy postulują wprowadzenie takiego rozwiązania - przynajmniej na okres próbny. Darmową komunikację od 1 stycznia 2014 r. wprowadzają Żory.
Systemy informacji pasażerskiej stają się coraz bardziej rozbudowane. Pasażerom nie wystarczają już wywieszone kartki papieru z niewyraźnymi rozkładami jazdy. Oczekują systemów, które ba bieżąco będą ich informowały o zmieniających się godzinach i odjazdach tramwajów, pociągów czy autobusów.
Nowoczesny tabor i zmodernizowana infrastruktura to nie wszystko. Pasażer oczekuje bowiem nie tylko komfortu samej podróży ale również łatwego systemu zakupu biletów. Osoba korzystająca z usług transportu publicznego nie musi a czasami nawet nie powinna znać poszczególnych operatorów czy firm realizujących przewóz. Musi wiedzieć gdzie kupić bilet. Najlepiej by było gdyby taki bilet obowiązywał nie tylko u jednego przewoźnika ale we wszystkich możliwych środkach transportu na terenie miasta czy aglomeracji. W Polsce w tym zakresie jest jeszcze wiele do zrobienia.
Szybszy przejazd przez miasto, łatwiejsze parkowanie i sprawniejsza komunikacja publiczna - takie zalety polskim miastom mogą przynieść inteligentne sieci transportowe. Ponadto miasta mogą na nich zarabiać, na przykład dzięki skuteczniejszemu pobieraniu opłat parkingowych oraz karaniu kierowców za przejeżdżanie na czerwonym świetle. Inteligentne rozwiązania są szczególnie ważne w miastach, gdzie możliwości rozbudowy infrastruktury są ograniczone.
Serwis specjalny: Koronawirus a transport Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie.
Ostatnie lata to ogromny wzrost liczby pasażerów na polskich lotniskach. Tanie linie lotnicze sprawiły, że Polacy masowo zaczęli latać. Dojazdy do portów lotniczych nie były jednak łatwe. Wiele samorządów zdecydowało się więc na budowę linii czy łącznic kolejowych. Niestety ślepe kopiowanie rozwiązań znanych z największych lotnisk nie może się sprawdzić. Jak zatem dowieźć pasażera na lotnisko? Jak zrobić to efektywnie?
W wielu miastach potencjał tramwajów nie jest w pełni wykorzystywany. Pojazdy tracą wiele czasu na skrzyżowaniach z powodu niesprzyjających sygnalizacji, faworyzujących ruch indywidualny. Nie potrzeba wielu inwestycji, by usprawnić i przyspieszyć ruch tramwajów.
Tramwaje Warszawskie wybrały wykonawcę kolejnych priorytetów na światłach
Tramwaje Warszawskie z ofertami na kolejne priorytety – Ochota, Bemowo, Mokotów
Tramwaje Warszawskie przygotują kolejne priorytety: Grójecka, Puławska, Powstańców Śl.
Strasburg: Jak europejska metropolia skorzystała dzięki tramwajom
Pomorska Kolej Metropolitalna jest największą inwestycją infrastrukturalną realizowaną przez samorząd województwa pomorskiego. Za ponad 700 mln zł (netto) wybudowana zostanie 20-kilometrowa linia kolejowa łącząca Gdańsk z lotniskiem i Kaszubami. Wzdłuż linii PKM powstanie 8 nowych przystanków, z których 6 pełnić będzie funkcję węzłów integracyjnych. Gotowa linia ma zostać przekazana inwestorowi przez wykonawcę, którym jest Budimex, 30 kwietnia 2015 roku.
Budowa długo wyczekiwanej trasy tramwajowej na warszawski Tarchomin nie ma szczęścia. Postępowanie środowiskowe dla inwestycji ciągnie się od 2009 r. Pierwsza decyzja po protestach mieszkańców - którym nie podobał się narzucony przebieg trasy oraz kształt "autostrady" drogowej, wytyczonej obok torowiska - została uchylona, kolejne wersje raportu były odsyłane do poprawek. Na początku 2013 r. udało się jedynie otworzyć krótki odcinek trasy przez Most Północny - wobec autobusów lepiej penetrujących osiedla, tramwaj nie cieszy się popularnością. Ostatecznie Zarząd Transportu Miejskiego, który odpowiadał za sprawy formalne, uzyskał nową decyzję środowiskową pod koniec maja 2013 r. Wkrótce przetarg na budowę trasy ogłosiły Tramwaje Warszawskie. Czy to koniec złej passy?
Jak przebiega modernizacja bydgoskiej zajezdni tramwajowej?
UM Bydgoszcz 18 lipca 2025
Wykonawca odpowiedzialny za rozbudowę bydgoskiej zajezdni tramwajowej zrealizował prawie 60 % wszystkich prac. Powstają m.in. nowe budynki. To niezbędna inwestycja, która pozwoli przystosować obiekt do serwisu nowoczesnych składów, które kursują po Bydgoszczy.
Kaski na hulajnogach zamiast rozumu? Eksperci studzą entuzjazm
Paulina Piziorska 18 lipca 2025
Czy obowiązek noszenia kasków przez dzieci jeżdżące na hulajnogach elektrycznych rzeczywiście poprawi bezpieczeństwo, czy tylko zamydli oczy i odciągnie uwagę od większych problemów? Eksperci są zgodni: same kaski nie wystarczą, a egzekwowanie nowych przepisów może okazać się fikcją.
Kraków. Jesienią poznamy trasę metra
UM Kraków 18 lipca 2025
Podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury Rady Miasta Krakowa zaprezentowano aktualny stan zaawansowania prac nad przygotowaniem budowy metra. Zespół Zadaniowy ds. przygotowania Studium kierunków rozwoju metra w Krakowie złożony z ekspertów transportowych, urbanistycznych i finansowych – przekazał założenia powstającego przebiegu pierwszej linii oraz szeroki kontekst planistyczny całego projektu szynowego transportu w mieście.
Warszawa zaprojektuje rowerowy korytarz w Wesołej
ZDM Warszawa 18 lipca 2025
ZDM Warszawa zaprojektuje nową trasę rowerową na ulicach Niemcewicza i Wspólnej w Wesołej. Właśnie ogłoszono przetarg na przygotowanie dokumentacji. Wykonawca będzie miał także za zadanie przygotować koncepcję dla dalszego odcinka ul. Wspólnej. Razem z projektowaną przez dzielnicę Wawer trasą wzdłuż ulic Korkowej i Rekruckiej będą stanowić blisko siedmiokilometrowy korytarz między ratuszem w Wesołej a ul. Marsa.
Świętochłowice bez tramwajów. Na jak długo?
Metropolia GZM 18 lipca 2025
W Świętochłowicach przez 2 tygodnie pasażerowie będą mieli do dyspozycji zastępcze autobusy zamiast tramwajów. Zmiany wejdą w życie 21 lipca i obejmą również te linie, których trasy wiodą przez Bytom, Chorzów, Katowice i Rudę Śląską.
Lotnisko Radom ze stratą 47 milionów złotych
Mateusz Kieruzal 18 lipca 2025
Niecałe 47 milionów złotych wygenerowała działalność portu lotniczego Warszawa-Radom w roku 2024. Obsłużenie jednego pasażera wiązało się ze stratą 415 złotych. Zakończył się audyt dot. inwestycji PPL w Radom, a wnioski posłużą do wdrażania zmian operacyjnych i ewentualnych rozliczeń – także na ścieżce karnoprawnej.
Samorządy wspierają Kolejową Komunikację Autobusową w Łódzkiem
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego 18 lipca 2025
Kolejowa Komunikacja Autobusowa ŁKA ze wsparciem samorządów. Przedstawiciele 18 gmin, miast i powiatów z regionu podpisali z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego listy intencyjne, deklarując wspólne finansowanie przewozów KKA w najbliższych latach. To ważny krok w stronę skutecznej walki z wykluczeniem komunikacyjnym w regionie.
Gdańsk. Nowa trasa tramwajowa z dofinansowaniem UE
UM Gdańsk 18 lipca 2025
Gdańsk podpisał z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dofinansowanie budowy nowej linii tramwajowej, która połączy południowe dzielnice z Wrzeszczem. Wartość inwestycji przekracza 800 mln zł, z czego blisko 260 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich.
Warszawa: Średnica za 10 mld zł. Zmiany w projekcie
Przemysław Farsewicz 17 lipca 2025
Przebudowa głównej części linii średnicowej rozpocznie się po 2030 r. Wpierw Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić szereg zmian do założeń projektu, którego realizacja od wielu lat przesuwa się w czasie. Planowane są m.in. budowa dodatkowego peronu na Stadionie, połączenie ze stacją metra Stadion Narodowy, stworzenie warunków dla umożliwienia zabudowy nad torami w centrum czy przeanalizowanie możliwości dostosowania obiektów do pełnienia funkcji schronu.
Remont placu Zawiszy – tramwaje wracają na fragment Grójeckiej
UM Warszawa 17 lipca 2025
Na placu Zawiszy kończy się układanie pierwszej części nowych rozjazdów. W nocy z piątku na sobotę, z 18 na 19 lipca, tramwajarze otworzą przejazd przez tory po stronie ulicy Grójeckiej, a z robotami przeniosą się na drugą stronę placu. Kierowcy z Grójeckiej i Raszyńskiej pojadą tymczasową zawrotką, a tramwaje z Pragi będą kursowały do placu Starynkiewicza.
Tramwaje Szczecińskie wyremontują najgorsze torowisko. Jest umowa
Jakub Rösler 17 lipca 2025
Za kilka dni ruszy remont torowiska na Matejki w Szczecinie. To zdecydowanie najgorszy fragment szczecińskiej sieci tramwajowej, gdzie tramwaje od dawna wlokły się 10 km/h. Teraz ma się to zmienić. Inwestycja potrwa do początku listopada, przy zachowanym wahadłowym ruchu tramwajowym.
Flix rozpocznie działalność w Australii – piąty kontynent w globalnej siatce połączeń
FlixBus 17 lipca 2025
Flix, globalny lider branży travel-tech oferujący przystępne cenowo i zrównoważone możliwości podróży, ogłasza ekspansję na rynek australijski. Debiutując tuż przed letnim sezonem podróżniczym na kolejnym kontynencie, Flix konsekwentnie realizuje swoją długofalową strategię wzrostu, rozszerzając swoją działalność na obszar Azji i Pacyfiku.
20 gazowych autobusów dla Radomia
Paulina Piziorska 17 lipca 2025
Radom ogłosił przetarg na dostawę 20 nowoczesnych autobusów miejskich zasilanych sprężonym gazem ziemnym. Miasto stawia na niskoemisyjny tabor, komfort pasażerów i zaawansowane technologie, a inwestycja jest współfinansowana z funduszy unijnych. To już druga próba pozyskania takich autobusów...
Warszawa: Przebudowa ul. Ordona na finiszu – zieleń w roli głównej
UM Warszawa 16 lipca 2025
Zakończyło się sadzenie roślin na przebudowanym przez Zarząd Dróg Miejskich odcinku ul. Ordona. Pojawiło się tu ponad 50 drzew – klonów, kasztanowców i lip, które uzupełniły istniejące szpalery po obu stronach drogi. Są też nowe krzewy i byliny – róże, irgi, ostnice czy kocimiętki. Nowa zieleń jest dopełnieniem kompleksowej modernizacji, jaką przeszedł odcinek między budynkiem przy ul. Ordona 5B a ul. Stańczyka. Kończą się również prace na pobliskiej ul. Jana Kazimierza.
Więcej kobiet za kierownicą MPK Kraków, są też obcokrajowcy
Paulina Piziorska 16 lipca 2025
Kobiety stanowią już ponad 5% wszystkich kierowców autobusów w krakowskim MPK, a ich liczba stale rośnie. Wśród 1511 prowadzących jest dziś 80 pań, które coraz śmielej wchodzą do zawodu przez lata uważanego za typowo męski. MPK zachęca do tego nie tylko kampaniami rekrutacyjnymi, ale też pełnym finansowaniem kursu. Coraz częściej za kierownicą widać też cudzoziemców — choć ich liczba wciąż jest niewielka, a największą barierą pozostaje język.
Bolt dostępny już w ponad 80 miastach. Teraz usługa przejazdów rusza w popularnych wakacyjnych kurortach
Bolt 16 lipca 2025
Bolt, europejska aplikacja mobilności miejskiej dostępna jest już w ponad 80 miastach, a teraz rozszerza usługę zamawiania przejazdów taksówkami przez aplikację na nowe miasta. Od lipca usługa jest dostępna w najpopularniejszych nadmorskich kurortach turystycznych, umożliwiając wygodne poruszanie się zarówno mieszkańcom, jak i odwiedzającym je turystom.
Wielkopolska i Koleje Wielkopolskie myślą o kolejnych hybrydach
Jakub Rösler 16 lipca 2025
Województwo wielkopolskie wraz z Kolejami Wielkopolskimi myślą o zakupach kolejnych używanych jednostek spalinowych oraz nowych pociągów hybrydowych, które miałyby wesprzeć obsługę tras bez sieci trakcyjnej. Województwo liczy też na elektryfikację linii do Wągrowca, która, w zakresie taboru, pomoże całemu województwu.
Air Seychelles w Warszawie to dobry pomysł
Mateusz Kieruzal 16 lipca 2025
Seszele stały się bardzo popularną egzotyczną destynacją urlopową wśród Polaków. Na rajski archipelag latamy głównie Ethiopian Airlines i „trójką” z Zatoki Perskiej vel Arabskiej. Plany Air Seychelles uruchomienia rejsów na Lotnisko Chopina nie zmaterializowały się. Teraz airbusy A320neo latałyby pewnie pełne – wysoki popyt zapewniłby rentowność bezpośrednich połączeń lotniczych.
Psoboty z logo Pyszne.pl zagrożeniem dla kurierów?
Maciej Sikorski 16 lipca 2025
Na polskich ulicach i chodnikach przybywa kurierów dostarczających posiłki, a coraz częściej także inne zakupy zamówione online. Póki co pracę tę wykonują ludzie, ale od lat sporo uwagi poświęca się maszynom, które mogą rozwinąć branżę. Niedawno w tym kontekście głośno zrobiło się o robotach kroczących testowanych przez Pyszne.pl. Czy w nieodległej przyszłości rzeczywiście dostarczą one pizzę pod nasze drzwi?
Time4BUS w kolejnych gminach. Autobus zawsze na czas?
Time4bus / opr. PP 16 lipca 2025
Od połowy lipca pasażerowie z kilkunastu gmin woj. łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego mogą korzystać z nowoczesnej aplikacji Time4BUS. Dzięki współpracy PKS Opoczno z firmą GenesisMobo wdrożono system dynamicznej informacji pasażerskiej, który umożliwia m.in. śledzenie autobusów na żywo, planowanie podróży i dostęp do zawsze aktualnych rozkładów jazdy. Transport publiczny w regionie zyskuje nowe oblicze – bardziej dostępne, przewidywalne i przyjazne użytkownikowi.
Warszawa: Zielona metamorfoza placu Bankowego na półmetku
UM Warszawa 16 lipca 2025
Zakończyło się zazielenianie zachodniej części pl. Bankowego przy pomniku Juliusza Słowackiego. Mieszkańcy mogą już przejść lub przejechać przez plac po przebudowanych chodnikach i drodze dla rowerów, które zostały otoczone zielenią. Teraz pora na roboty po stronie wschodniej – również tu drzewa, byliny i kwiaty zastąpią beton. Wszystkie prace zakończą się jeszcze jesienią tego roku.
MPK Poznań kupuje następne przegubowe autobusy elektryczne
Redakcja/inf. pras. 16 lipca 2025
MPK Poznań podpisało właśnie umowę na dostawę co najmniej trzech przegubowych autobusów elektrycznych z Solarisem. Kontrakt może zostać jeszcze rozszerzony o 9 następnych pojazdów. Zakup jest możliwy dzięki środkom z KPO.
Otomino: nowy parking zachęca kierowców do jazdy pociągami
inf. pras PKP PLK 16 lipca 2025
Kierowcy mogą już zostawiać swoje samochody na nowym parkingu, który zbudowaliśmy przy przystanku Otomino. Inwestycja za 890 tys. zł netto ułatwia łączenie podróży samochodem i pociągiem na linii między Gdańskiem a Kartuzami. Polskie Linie Kolejowe S.A. zbudowały parking ze środków z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.
Sosnowiec: Będzie remont torów do pętli Milowice
Przemysław Farsewicz 16 lipca 2025
Tramwaje Śląskie ogłosiły przetarg na przebudowę torowiska i sieci trakcyjnej wzdłuż Baczyńskiego od wiaduktu nad drogą S86 do pętli Milowice. Zamówienie jest realizowane w formule projektuj i buduj. Prace obejmą 4185 metrów toru pojedynczego.
MI: W kasku rowerem lub hulajnogą do 16. roku życia
Ministerstwo Infrastruktury / opr. PP 15 lipca 2025
Na posiedzeniu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, które odbyło się 14 lipca 2025 r. z udziałem ministra infrastruktury, przewodniczącego KRBRD, omawiana i głosowana była uchwała dotycząca wprowadzenia obowiązku korzystania z kasków ochronnych. Jednogłośnie podjęto decyzję o wprowadzeniu obowiązku stosowania przez dzieci i młodzież do lat 16 kasku ochronnego podczas jazdy rowerem, hulajnogą elektryczną lub innym urządzeniem transportu osobistego. Uchwała zobowiązuje do rozpoczęcia prac legislacyjnych.
Białystok stawia na Yutonga – 30 nowych elektrobusów dla miasta
Busnex Poland 15 lipca 2025
Trzydzieści zeroemisyjnych autobusów Yutong U12 dołączy do komunikacji miejskiej w Białymstoku. Podpisany dziś przez Busnex Poland kontrakt jest jednym z większych w skali krajowego rynku autobusów elektrycznych.
Ursus kontra NesoBus – sąd przywraca śledztwo w sprawie kradzieży...
Paulina Piziorska 15 lipca 2025
W polskim przemyśle autobusowym rzadko dochodzi do takiego konfliktu. Po latach milczenia wraca sprawa, która może rzucić cień na jeden z najgłośniejszych projektów transportu zeroemisyjnego w Polsce. Ursus oskarża, NesoBus odpiera zarzuty – a sąd nakazuje wznowić śledztwo w sprawie możliwej kradzieży dokumentacji technicznej. Stawką są nie tylko prawa do projektu, ale i reputacja w sektorze wodorowej rewolucji.
ALDI i Greenway inwestują w elektromobilność – w planach nowe stacje DC
ALDI Polska 15 lipca 2025
ALDI wspiera rozwój elektromobilności, udostępniając swoje lokalizacje na potrzeby publicznej sieci ładowarek GreenWay. Zgodnie z harmonogramem, stacje ładowania są już dostępne na parkingach większości z ponad 360 sklepów ALDI. Sieć planuje dalszą rozbudowę infrastruktury, by klienci korzystający z aut elektrycznych mogli wygodnie ładować pojazdy podczas zakupów.
Kluczowe inwestycje mają przyśpieszyć. Rząd szykuje zmiany
ep. 15 lipca 2025
Rząd szykuje przepisy, których głównym celem jest usprawnienie procesów inwestycyjnych w obszarze budowy kluczowej infrastruktury. Chodzi o inwestycje istotne dla obronności, bezpieczeństwa oraz rozwoju gospodarczego Polski. Szybciej mają być wydawane m.in. decyzje środowiskowe czy ZRID-y.
Sosnowiec: Sądne dni przed Tramwajem na Kazimierz Górniczy
Jakub Rösler 14 lipca 2025
Miasto Sosnowiec oraz Tramwaje Śląskie w ciągu kilku najbliższych miesięcy muszą zdecydować o przyszłości trasy na Kazimierz Górniczy. W grze jest zarówno remont tego odcinka, jak i zawieszenie obsługi części trasy przez tramwaje linii nr 27.
MZK Opole dalej elektryfikuje flotę
Paulina Piziorska 14 lipca 2025
MZK Opole ogłosiło przetarg na dwa 18-metrowe autobusy elektryczne oraz stację ładowania plug-in o mocy 150 kW. Pojazdy o dużej pojemności i zasięgu min. 250 km mają zostać w pełni zintegrowane z systemami informatycznymi przewoźnika. Inwestycja realizowana jest w ramach projektu współfinansowanego ze środków unijnych.
Łódź: Cmentarna w remoncie. Balzola wydała oświadczenie ws. realizacji prac
Daniel Siwak 14 lipca 2025
Ulica Cmentarna ponownie zostanie zamknięta, tym razem na czas naprawy jej uszkodzonej nawierzchni. Firma Balzola, która była wykonawcą inwestycji, ponownie odniosła się do kwestii realizacji prac w oparciu o dokumentację projektową otrzymaną z Zarządu Inwestycji Miejskich.
LSAS. Gotowy na rozbudowę Chopina i CPK
Łukasz Malinowski 14 lipca 2025
LS Airport Services z pandemii wyszedł mocniejszy. Teraz spółka patrzy w przyszłość i szykuje się do sprostania rosnącemu ruchowi lotniczemu. Przed nią także rozbudowa Lotniska Chopina i przejście na CPK. O przyszłości LS Airport Services (LSAS) rozmawiamy z zarządem spółki, który tworzą Konrad Mirowski (prezes zarządu), Marcin Warsicki, (członek zarządu ds. operacyjnych) oraz Aleksandra Kalinowska (członek zarządu ds. finansowo-ekonomicznych).
Mielec wybiera Solarisa w zamówieniu na siedem elektryków
Przemysław Farsewicz 14 lipca 2025
Mielec wybrał dostawcę w przetargu na zakup siedmiu autobusów elektrycznych. Będą one większe od dotychczasowych, bo tym razem 12-metrowe. Inwestycja realizowana będzie w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Mielec z udziałem funduszy unijnych.
Ruszył elektryczny Metrorower w GZM – chętnych więcej niż rowerów
Maciej Sikorski 14 lipca 2025
Chętnych było więcej niż rowerów elektrycznych – tak można krótko podsumować zainteresowanie usługą, którą w tym roku przygotowano dla mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Konieczne było losowanie osób, które jako pierwsze otrzymają jednoślady, a do jednostki odpowiedzialnej za ten projekt już spływają sugestie, które mogą poprawić funkcjonowanie nowej inicjatywy.
Londyn: Nowe pociągi wyjadą na linię Piccadilly w 2026 r.
Przemysław Farsewicz 13 lipca 2025
Tego lata nowe, jednoprzestrzenne pociągi, wyprodukowane przez Siemensa, rozpoczynają jazdy testowe na linii Piccadilly. To jedna z najbardziej obciążonych linii londyńskiego metra. Pasażerów mają zacząć wozić w II połowie przyszłego roku.
Z Krakowa do Budapesztu przez Muszynę i Koszyce? Trwają rozmowy
Roman Czubiński 13 lipca 2025
Najwcześniej w grudniu przyszłego roku PKP Intercity we współpracy z Kolejami Słowackimi mogą uruchomić pociąg z Krakowa przez Muszynę do Koszyc. Warunkiem jest ukończenie rewitalizacji linii 96 i doprowadzenie do pomyślnego końca rozmów międzynarodowych w sprawie nowego połączenia. W przyszłości pociąg będzie mógł zostać wydłużony aż do Budapesztu, jednak – według polskiego Ministerstwa Infrastruktury – z takim krokiem należy zaczekać do czasu oddania do użytku całej linii Podłęże – Piekiełko.
Jak zwiększyć wydatki na obronność? Ważna infrastruktura podwójnego zastosowania
Newseria Biznes 13 lipca 2025
Wydatki na obronność w krajach NATO mają wzrosnąć do 2035 roku do 5 proc. PKB. W dużej mierze będzie to możliwe dzięki Unii Europejskiej, która stworzyła ramy umożliwiające krajom członkowskim realizację celów NATO w zakresie obronności, nie tylko poprzez finansowanie i inwestycje, ale także poprzez elastyczność budżetową. – To pełna synergia, można powiedzieć, że Unia Europejska współfinansuje razem z państwami członkowskimi cele zdolnościowe NATO – ocenia Paweł Zalewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Królewiec. Swing Pesy wrócił na tory
Przemysław Farsewicz 12 lipca 2025
Królewiec (daw. Kaliningrad) posiada jeden tramwaj wyprodukowany przez bydgoską Pesę. Niestety, przez dwanaście lat eksploatacji pojazdu, Swing spędził prawie połowę czasu w zajezdni. Od sierpnia 2024 roku ponownie był uziemiony. Wreszcie jednak z końcem czerwca tramwaj wrócił na tory.
Łódź. Ulica Cmentarna do naprawy, tramwaje MPK na objazdach
Daniel Siwak 12 lipca 2025
Najbliższe miesiące na ul. Cmentarnej to ponowny widok ekip budowlanych, brak tramwajów i utrudnienia dla pasażerów MPK Łódź. Wykonawca inwestycji – firma Balzola będzie prowadzić gwarancyjne prace naprawcze.
Znaczny wzrost dostaw Boeinga
Mateusz Kieruzal 12 lipca 2025
Boeing powoli wraca na „dobre tory”. Tylko w czerwcu linie lotnicze odebrały 60 samolotów – szósty miesiąc okazał się więc najlepszym pod tym względem od grudnia 2023 roku. Wzrost dostaw zapewnił Boeingowi napływ gotówki, gdyż producenci samolotów pobierają znaczną część płatności w momencie przekazania maszyn klientom.
DB: ICE 3neo z Berlina do Warszawy po 2030 r.
Deutsche Bahn 12 lipca 2025
Koleje Niemieckie (DB) chcą obsługiwać składami dużych prędkości ICE 3neo (Siemens Velaro) pociągi m. in. do Polski oraz Francji. W tym celu do 32 tych EZT zostanie zmodyfikowanych technicznie. Przewoźnik zlecił to zadanie ich producentowi – Siemens Mobility. Trwają testy jednego z egzemplarzy na torze doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie.
Jak terminal głębokowodny wpłynie na Świnoujście? Jest raport
Redakcja 12 lipca 2025
Dostępny jest już raport oddziaływania Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego na obszar Gminy Świnoujście. W ponad 230 stronicowej analizie przygotowanej przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR na zlecenie Miasta Świnoujście widoczne jest, że planowana budowa to inwestycja o skali wykraczającej daleko poza granice miasta i województwa. Raport jest odniesieniem dla dalszej debaty publicznej, której Świnoujście potrzebuje. Dokument ma być przyjęty przez Radę Miasta Świnoujście na najbliższej sesji.
Tramwaje Warszawskie. Jest przetarg na projekt nowej bazy naprawczej
Jakub Rösler 11 lipca 2025
Tramwaje Warszawskie szukają wykonawcy koncepcji budowy nowego zakładu naprawy tramwajów, który przeniesie się z Woli na Koło, na teren obecnego Zakładu Techniki i Torów. Nowy zakład ma zwiększyć moce naprawcze TW, ale jego budowa to perspektywa na 10 najbliższych lat.
Przetargowe domino w Gdańsku. Solaris znów na prowadzeniu
Paulina Piziorska 11 lipca 2025
Trzy wybory, dwa unieważnienia, wyrok KIO, potem sądu, i powrót do punktu wyjścia. Gdańskie zamówienie na elektrobusy mogłoby posłużyć za scenariusz thrillera biurowego. W tle: ponad 100 milionów złotych i wyścig między polskim Solarisem a tureckim Karsanem. Po wielu miesiącach batalii GAiT znów wskazał Solarisa. Ale czy to już koniec?
Wrocław. Klecina bez tramwajów, rusza budowa mijanki na Przyjaźni
Daniel Siwak 11 lipca 2025
Budowa mijanki na ul. Przyjaźni oznacza kłopoty wrocławskich pasażerów, bo na Klecinę, zamiast tramwajów dojada tylko autobusy zastępcze. Inwestycja warta ponad 4,8 mln złotych zakończy się dopiero po wakacjach.
Zielona rewolucja w dostawach: kurierzy stawiają na elektryki i rowery cargo
Maciej Sikorski 11 lipca 2025
Działające na polskim rynku firmy kurierskie chcą być „zielone”, a to wiąże się m.in. z poszerzaniem floty o pojazdy niskoemisyjne. Mowa nie tylko o samochodach elektrycznych, ale też np. rowerach cargo. Jak sprawdza się taka flota w dostarczaniu przesyłek? Zapytaliśmy o to DHL, DPD, Pocztę Polską oraz InPost.
Lotnisko Chopina: Czerwiec kolejnym miesiącem rekordów
PPL/Lotnisko Chopina 11 lipca 2025
Lotnisko Chopina zamknęło czerwiec dwoma historycznymi rekordami. Pierwszy to liczba pasażerów odprawionych w ciągu jednego miesiąca, która wzrosła aż o 13,2 proc. w stosunku do roku ubiegłego i wyniosła 2 271 304 osób. Drugi to dobowa liczba pasażerów odprawionych na Lotnisku Chopina, która wyniosła 84 910 podróżnych. Łącznie od początku roku stołeczny port odprawił 11 019 860 osób. Lotnisko Chopina znajduje się w czołówce najszybciej rosnących lotnisk w Europie.
Włocławek szuka dostawcy 14 elektrobusów
Paulina Piziorska 11 lipca 2025
Włocławek zamawia 14 nowoczesnych elektrobusów klasy MAXI o zasięgu co najmniej 350 km i bateriach ładowanych mocą do 150 kW. Pojazdy będą w pełni zintegrowane z miejskim systemem ITS i trafią do MPK do końca kwietnia 2026 roku. Wartość zamówienia to 42 mln zł – środki pochodzą z KPO i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
Wrocław. Na co zwrócili uwagę mieszkańcy po otwarciu trasy na Jagodno?
Daniel Siwak 11 lipca 2025
Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Urzędu Miejskiego Wrocławia, monitorowane jest funkcjonowanie komunikacji miejskiej po otwarciu trasy na Jagodno. Według urzędników część uwag czy sugestii mieszkańców została już uwzględniona, inne będą rozpatrywane w kolejnych miesiącach.
Warszawa. Deszcz opóźnia remont na pl. Zawiszy
Tramwaje Warszawskie 11 lipca 2025
Od 7 lipca trwa remont układu torowego na pl. Zawiszy. Intensywne opady deszczu wymusiły korektę w planie prac. Zakończą się one kilka dni później niż początkowo planowano. Natomiast od 14 lipca tramwaje wrócą na Młynarską i Obozową.
Warszawa: Kolejne dni bez Racławickiej, a końca nie widać…
Paulina Piziorska 10 lipca 2025
Stacja Racławicka miała być otwarta do końca tygodnia, ale naprawy po pożarze wciąż trwają. Metro w jej rejonie działa na awaryjnym zasilaniu z sąsiednich podstacji, a pociągi muszą zwalniać do 30 km/h. Skala zniszczeń okazała się większa, niż przewidywano.
Białystok: Szczegóły największego zamówienia na elektryki w historii!
Paulina Piziorska 10 lipca 2025
Białystok rusza z największym zamówieniem na autobusy elektryczne w swojej historii. 60 bezemisyjnych pojazdów i 15 ładowarek ma zrewolucjonizować komunikację miejską, zapewniając cichy, komfortowy i ekologiczny transport w całym mieście.
Jak skutecznie zarządzać zleceniami transportowymi?
art. sponsorowany 10 lipca 2025
W branży transportowej nie ma miejsca na przypadkowość – zwłaszcza jeśli chodzi o zarządzanie zleceniami. Szybkość, precyzja i dostęp do sprawdzonych narzędzi to dziś podstawa skutecznego działania w TSL. Dysponentom i spedytorom z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania IT. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak efektywnie zarządzać zleceniami w transporcie.
Kraków dokupuje elektryki z niemal pełnym dofinansowaniem
krakow.pl 10 lipca 2025
Kraków konsekwentnie rozbudowuje flotę autobusów bezemisyjnych. MPK podpisało właśnie kolejną umowę – tym razem na dostawę pięciu przegubowych elektryków, które dofinansowane zostaną niemal w całości z Krajowego Planu Odbudowy.
Toruń ma ponad 200 mln na tramwaje i zajezdnię
UM Toruń 10 lipca 2025
Gmina Miasta Toruń otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 225 mln złotych na realizację przez MZK projektu „Rozwój ekologicznej komunikacji miejskiej w Toruniu”. Dzięki temu powstanie nowa zajezdnia tramwajowa, nowa linia tramwajowa, zmodernizowane zostaną stare torowiska, a także zakupione nowe tramwaje i pojazdy techniczne.
Lotnisko Chopina gotowe na szczyt sezonu letniego
Łukasz Malinowski 10 lipca 2025
Lotnisko Chopina oraz LSAS zapewniają, że są przygotowane do obsługi pasażerów w sezonie letnim. Port od początku roku obsłużył już 11 mln osób i jak dotąd nie odnotowano większych problemów. Podróżujący muszą się jednak uzbroić w cierpliwość – czas kontroli czy oczekiwania na bagaż może być utrudniony, a na miejscu warto być nawet 3 godz. przed odlotem.
Olsztyn. Jest zapowiedź powrotu placu przed Wysoką Bramą
Przemysław Farsewicz 10 lipca 2025
Przez lata plac Jedności Słowiańskiej przed Wysoką Bramą w centrum Olsztyna był mocno ograniczony dla pieszych. To za sprawą wielkiej dziury, w której kryły się pozostałości średniowiecznej rondeli. Władze miasta zapowiadają wreszcie zabezpieczenie archeologicznego znaleziska i stworzenie przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców. Olsztyn pozyskał na ten cel środki unijne.
Elektryczne busy do Morskiego Oka – pilotaż trwa, tradycja się zmienia
Maciej Sikorski 10 lipca 2025
Wraz z początkiem maja Tatrzański Park Narodowy uruchomił usługę przewozów edukacyjnych busami elektrycznych na trasie do Morskiego Oka. Na razie prowadzona jest ona w formie pilotażu, który ma przynieść odpowiedzi na istotne pytania i pomóc wprowadzić korekty. Początkowo usługa była krytykowana m.in. z uwagi na wysokie ceny i niskie zainteresowanie turystów. Jak sprawa wygląda po przeszło dwóch miesiącach od startu?
Wrocław. W planach MPK remonty torowisk na Teatralnej i Moście Pokoju
Daniel Siwak 10 lipca 2025
Chociaż w tym roku lista inwestycji tramwajowych jest już zamknięta, to TORYwolucja nie zwalnia. Bieżące potrzeby remontowe torowisk we Wrocławiu są duże. MPK ogłosiło przetarg na dokumentację projektową przebudowy ul. Teatralnej i Mostu Pokoju.