SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl rynek-lotniczy.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Od lat w Polsce narasta problem wykluczenia transportowego, które może dotyczyć nawet kilkunastu milionów ludzi. Upadek lokalnego transportu zbiorowego sprawia, że w wielu regionach jedynym środkiem transportu pozostaje samochód. Kto go nie ma, lub nie może nim jeździć, jest odcięty od świata.
Warszawiacy od 1995 r. korzystają z długo wyczekiwanego, wysoko cenionego wśród pasażerów i niezwykle popularnego metra. Budowa I linii zakończyła się w 2008 r. - na tym jednak nie kończą się potrzeby komunikacyjne Warszawy. Czy mieszkańcy stolicy krócej będą czekać na powstanie kolejnych linii?
W Polsce od niedawna funkcjonuje piętnaście sieci tramwajowych. Miasta, które posiadają ten środek transportu, intensywnie, dzięki środkom unijnym, inwestują w jego rozwój. Najbliższe lata zapowiadają się obiecująco także pod kątem zakupów nowych tramwajów. Według wyliczeń polskie miasta w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 mogą kupić nawet 600 pojazdów.
Warszawa - miasto, które w opinii wielu doczekało się już bardzo dobrego systemu transportu publicznego. Nowe autobusy i tramwaje, nowoczesny tabor SKM Warszawa, system rowerowy. To wszystko podoba się mieszkańcom. Nie podobają się im jednak rosnące ceny biletów, co doprowadziło do pomysłów zlikwidowania zarządzającego transportem ZTM. Jaka będzie przyszłość tej instytucji? Kto powinien zarządzać komunikacją w skali aglomeracji?
W przyszłej perspektywie unijnej 2014-2020 Polska otrzyma 72,9 mld euro na realizację polityki spójności. W dziedzinie transportu nacisk kładziony ma być na czystą komunikację - preferowany będzie rozwój komunikacji szynowej. Jak podaje resort, w uzasadnionych przypadkach możliwe będzie finansowanie innych form transportu niskoemisyjnego, jak trolejbusy czy autobusy elektryczne. Realizowane mogą być inwestycje zarówno w infrastrukturę (np. budowa, przebudowa, rozbudowa sieci szynowych, sieci energetycznych, centrów przesiadkowych oraz elementów wyposażenia dróg i ulic w infrastrukturę służącą obsłudze transportu publicznego i pasażerów), jak i tabor. Nacisk kładziony będzie na łączenie obu rodzajów projektów. Finansowane będą też projekty w infrastrukturę komplementarną - inteligentne systemy transportowe, integrację istniejących środków transportu oraz dostosowanie komunikacji do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Miasta co raz częściej stoją przed problemem wzrastających kosztów komunikacji, co jest szczególnie dotkliwe w sytuacji wysokiego poziomu zadłużenia i kryzysu, skutkującego spadkiem dochodów. Nie da się rozwijać oferty komunikacji bezkosztowo. Jak miasta sobie radzą z finansowaniem transportu publicznego?
Systemy informacji pasażerskiej stają się coraz bardziej rozbudowane. Pasażerom nie wystarczają już wywieszone kartki papieru z niewyraźnymi rozkładami jazdy. Oczekują systemów, które ba bieżąco będą ich informowały o zmieniających się godzinach i odjazdach tramwajów, pociągów czy autobusów.
Odbywający się co roku Kongres Transportu Publicznego (KTP) to największe spotkanie branżowe przedstawicieli samorządów, zarządców i operatorów komunikacji i kolei, a także producentów. Podczas paneli dyskusyjnych, prezentacji, a także w kuluarach omawiane są największe problemy, bolączki i wyzwania transportu publicznego.
Wejście Polski do Unii Europejskiej i powołanie do życia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) pozwoliło na realizację wielu projektów infrastrukturalnych. W roku 2013 a więc przy końcu pierwszej polskiej perspektywy budżetowej UE sposób realizacji inwestycji budzi coraz więcej kontrowersji. Projekty drogowe i autostradowe nie przyczyniły się do powstania silnych polskich przedsiębiorstw budowlanych. Nie powtórzył się scenariusz z Hiszpanii. Wiele polskich firm pracujących na największych kontraktach musiało ogłosić upadłość. Dlaczego tak się stało? Jak będzie w nowej perspektywie unijnej kładącej nacisk na transport publiczny? Czy GDDKiA, PKP PLK, władze regionalne i samorządowe nauczą się lepiej prowadzić proces inwestycyjny?
Szybszy przejazd przez miasto, łatwiejsze parkowanie i sprawniejsza komunikacja publiczna - takie zalety polskim miastom mogą przynieść inteligentne sieci transportowe. Ponadto miasta mogą na nich zarabiać, na przykład dzięki skuteczniejszemu pobieraniu opłat parkingowych oraz karaniu kierowców za przejeżdżanie na czerwonym świetle. Inteligentne rozwiązania są szczególnie ważne w miastach, gdzie możliwości rozbudowy infrastruktury są ograniczone.
Nowoczesny tabor i zmodernizowana infrastruktura to nie wszystko. Pasażer oczekuje bowiem nie tylko komfortu samej podróży ale również łatwego systemu zakupu biletów. Osoba korzystająca z usług transportu publicznego nie musi a czasami nawet nie powinna znać poszczególnych operatorów czy firm realizujących przewóz. Musi wiedzieć gdzie kupić bilet. Najlepiej by było gdyby taki bilet obowiązywał nie tylko u jednego przewoźnika ale we wszystkich możliwych środkach transportu na terenie miasta czy aglomeracji. W Polsce w tym zakresie jest jeszcze wiele do zrobienia.
Czy możliwa jest komunikacja miejska bez biletów? Czy da się utrzymać sprawny i efektywny układ transportowy wyłącznie ze środków budżetowych? Czy darmowa komunikacja powinna być dostępna dla wszystkich, czy tylko dla osób płacących w mieście podatki? Wprowadzenie w estońskim Tallinie darmowej komunikacji odbiło się w Polsce szerokim echem. W kolejnych miastach radni i mieszkańcy postulują wprowadzenie takiego rozwiązania - przynajmniej na okres próbny. Darmową komunikację od 1 stycznia 2014 r. wprowadzają Żory.
Serwis specjalny: Koronawirus a transport Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie.
Ostatnie lata to ogromny wzrost liczby pasażerów na polskich lotniskach. Tanie linie lotnicze sprawiły, że Polacy masowo zaczęli latać. Dojazdy do portów lotniczych nie były jednak łatwe. Wiele samorządów zdecydowało się więc na budowę linii czy łącznic kolejowych. Niestety ślepe kopiowanie rozwiązań znanych z największych lotnisk nie może się sprawdzić. Jak zatem dowieźć pasażera na lotnisko? Jak zrobić to efektywnie?
Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym z dnia 16 grudnia 2010 nałożyła na organizatorów publicznego transportu zbiorowego obowiązek planowania rozwoju transportu poprzez opracowanie, uchwalenie i aktualizowanie planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego, zwanego w ustawie "planem transportowym". Muszą go opracować m.in: gminy liczące co najmniej 50 tys. mieszkańców, powiaty liczące co najmniej 80 tys. mieszkańców, województwa, oraz minister właściwy ds. transportu. Plan ministerstwa wszedł w życie z dwumiesięcznym opóźnieniem - 30 października 2012 roku. Wciąż trwa opracowywanie planów przez samorządy, które mają na to czas do końca lutego 2014 r. Plan transportowy uchwalony przez właściwe organy jednostek samorządu terytorialnego stanowi akt prawa miejscowego.
Pomorska Kolej Metropolitalna jest największą inwestycją infrastrukturalną realizowaną przez samorząd województwa pomorskiego. Za ponad 700 mln zł (netto) wybudowana zostanie 20-kilometrowa linia kolejowa łącząca Gdańsk z lotniskiem i Kaszubami. Wzdłuż linii PKM powstanie 8 nowych przystanków, z których 6 pełnić będzie funkcję węzłów integracyjnych. Gotowa linia ma zostać przekazana inwestorowi przez wykonawcę, którym jest Budimex, 30 kwietnia 2015 roku.
Budowa długo wyczekiwanej trasy tramwajowej na warszawski Tarchomin nie ma szczęścia. Postępowanie środowiskowe dla inwestycji ciągnie się od 2009 r. Pierwsza decyzja po protestach mieszkańców - którym nie podobał się narzucony przebieg trasy oraz kształt "autostrady" drogowej, wytyczonej obok torowiska - została uchylona, kolejne wersje raportu były odsyłane do poprawek. Na początku 2013 r. udało się jedynie otworzyć krótki odcinek trasy przez Most Północny - wobec autobusów lepiej penetrujących osiedla, tramwaj nie cieszy się popularnością. Ostatecznie Zarząd Transportu Miejskiego, który odpowiadał za sprawy formalne, uzyskał nową decyzję środowiskową pod koniec maja 2013 r. Wkrótce przetarg na budowę trasy ogłosiły Tramwaje Warszawskie. Czy to koniec złej passy?
Związek gmin i powiatów ze Strzelec Opolskich kupił elektrobusy
Jakub Rösler 07 czerwca 2023
Automet z Sanoka dostarczy 4 autobusy dla związku powiatów i gmin ze Strzelec Opolskich. Samorządowy związek właśnie rozstrzygnął bowiem przetarg na dostawę 4 elektrobusów o długości do 8 metrów. Zakup jest realizowany dzięki środkom z programu Zielony Transport Publiczny.
Koleje Małopolskie z dofinansowaniem do zakupu autobusów
Redakcja/inf. pras 07 czerwca 2023
Wczoraj, 6 czerwca, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego wicemarszałek Łukasz Smółka, przekazał Tomaszowi Warchołowi, prezesowi spółki „Koleje Małopolskie”, umowę dotacyjną na zakup 7 sztuk autobusów Iveco Crossway 12 LE Line Hybrid. Umowa opiewa na ponad 10,2 miliona złotych z funduszy europejskich, a projekt wpisuje się w działania w ramach Małopolskiej Tarczy Humanitarnej.
Mercedes zaczyna produkcję seryjną eCitaro fuel cell
Redakcja/inf. pras 07 czerwca 2023
eCitaro fuel cell przejeżdża około 400 kilometrów bez konieczności doładowywania. Przed rozpoczęciem produkcji seryjnej, która czasowo zbiega się z GPTS, nowa wersja eCitaro z ogniwami paliwowymi przeszła liczne testy i szczegółowe badania.
Pasażerowie korzystają z nowych kładek nad torami w Głownie i Strykowie
Redakcja/inf. pras 07 czerwca 2023
Na stacjach w Głownie i Strykowie podróżni korzystają już z nowych kładek wyposażonych w windy. Nowe parkingi i stojaki dla rowerów ułatwią łączenie podróży pociągiem, samochodem i jednośladami. Inwestycję za ok. 22 mln zł zrealizowały PKP PLK z udziałem regionalnych środków unijnych.
Warszawa: Tramwaj do Wilanowa. Zmiany na kolejnym odcinku Sobieskiego
Redakcja/inf. pras. 07 czerwca 2023
Kolejny etap w budowie torowiska na trasie do Wilanowa to prace na ulicy Jana III Sobieskiego – pomiędzy św. Bonifacego i Dolną. W tym celu wykonawca w nocy z 7 na 8 czerwca, zajmie pas dla autobusów w kierunku centrum. Kierowcy wciąż będą mieli do dyspozycji dwa pasy ruchu – po jednym w każdym kierunku.
Praga przymierza się do zakupu do 100 elektrobusów
Witold Urbanowicz 06 czerwca 2023
Dopravní podnik hl. m. Prahy, operator komunikacji miejskiej w stolicy Czech, ogłosił przetarg ramowy na zakup do 100 elektrobusów o długości ok. 12 m. Zakupy pojazdów mają być rozłożone na okres pięciu lat, a szacowana wartość zamówienia to 1,5 mld koron.
Zielona Góra: Loty do Turcji kosztują samorząd 755 tys. złotych
Mateusz Kieruzal 06 czerwca 2023
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego rozstrzygnął przetarg na subsydiowanie lotów czarterowych z Babimostu do tureckiej Antalyi. Za realizację trzeciej części odpowiedzialne będzie biuro podróży Coral Travel, które za wykonanie 37 rotacji od samorządu otrzyma 455 tys. złotych. Beneficjentem drugiej części przetargu będzie TUI, któremu za 13 rotacji, urząd marszałkowski przekaże prawie 300 tys.
Pierwsze elektrobusy Solarisa z nowej umowy dotarły do Krakowa
Redakcja/inf. pras. 06 czerwca 2023
We wtorek, 6 czerwca do zajezdni Wola Duchacka zostały dostarczone dwa elektryczne autobusy Solarisa. To początek realizacji kontraktu, który obejmuje dostawę w sumie 20 autobusów elektrycznych, z czego 13 to pojazdy o długości 12 metrów, a siedem to pojazdy przegubowe. Wszystkie powinny trafić do Krakowa do lipca 2023 roku.
PKP SA podpisały umowę na przebudowę dworca Łódź Kaliska
Witold Urbanowicz 06 czerwca 2023
PKP SA podpisały pod koniec maja umowę z wykonawcą wyczekiwanej przebudowę dworca Łódź Kaliska wraz z zagospodarowaniem otoczenia. Dworzec zmieni swoją formę architektoniczną i straci postmodernistyczny kostium. Miejsce patio z lokalami handlowymi za budynkiem zajmie parking.
Warszawa: Rusza przebudowa placu Defilad
Witold Urbanowicz 06 czerwca 2023
Władze miasta uroczyście rozpoczynają prace związane z przebudową placu Defilad, który ma stać się placem Centralnym. – Będzie to miejsce, z którego wszyscy będziemy dumni. Warszawa zasługuje na nowe centrum miasta – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Metro szlifuje nocą szyny
Redakcja/inf. pras. 06 czerwca 2023
Warszawskie metro znów szlifuje tory – w miniony weekend na pierwszą linię kolei podziemnej wjechał specjalistyczny pociąg przeznaczony do tego typu prac. Szlifowanie będzie się odbywać również w kolejnych dniach, a raczej nocami – podczas przerw w ruchu pasażerskim. Prewencyjne prace konserwacyjne szyn i rozjazdów poprawią bezpieczeństwo pasażerów.
Prezes MPK Wrocław: Przed nami wymiana najstarszych tramwajów i modernizacja Skód 19T
Jakub Rösler 06 czerwca 2023
MPK Wrocław zakończył modernizację tramwajów 205 WrAs i Skoda 16T, wprowadza do ruchu kolejne nowe Moderusy Gamma 2, czeka na pojazdy Pesy. Przed spółką kolejne wyzwania: wymiana najstarszych składów wysokopodłogowych oraz remont Skód 19T. – Te pojazdy wchodzą już w fazę naprawy głównej. Wiemy, że na pewno musimy się pochylić nad kwestią wózków w tych tramwajach i to zagadnienie będzie warunkowało sposób i zakres prac – mówi Witold Woźny, prezes MPK Wrocław.
Yunex: Jak zmieni się zarządzanie ruchem drogowym w mieście?
Roman Czubiński 06 czerwca 2023
Przygotowanie infrastruktury do ruchu pojazdów autonomicznych wymaga inwestycji w zaawansowany technicznie sprzęt – przekonywali podczas Kongresu Transportu Publicznego i Inteligentnego Miasta przedstawiciele firmy Yunex. Spółka zachwalała też swoje rozwiązania sterowania ruchem w mieście , energooszczędne sygnalizatory i totemy rowerowe. Pierwsze polskie miasta zaczęły już ich wdrażanie.
Bytom. Ruszyła modernizacja zabytkowej hali peronowej
Redakcja/inf. pras 06 czerwca 2023
Pod koniec maja rozpoczął się kolejny etap przebudowy linii kolejowej nr 131 w Bytomiu. Realizująca inwestycję na zlecenie PKP PLK, firma PORR, rozpoczęła prace związane z modernizacją historycznej, pochodzącej z 1929 roku hali peronowej dworca PKP. Roboty budowlane rozpoczęły się od piaskowania konstrukcji stalowej. Wykonawca demontuje też poszycie z blachy na ścianach szczytowych hali i ścianie bocznej od strony ul. Zabrzańskiej oraz wzmacnia konstrukcję hali i jej fundamentów.
Kraków: Nevelo przejechał w maju 6514 km
Mikołaj Kobryński 06 czerwca 2023
Nowosądecki Newag pozostaje wielkim nieobecnym na polskim rynku tramwajowym. Jednocześnie jedyny wyprodukowany przez Newag tramwaj, prototypowy Nevelo, od lat przemierza krakowskie ulice. Jak wskazuje producent, pojazd odznacza się wysoką niezawodnością i w tym zakresie sytuuje się w ścisłej czołówce eksploatowanych w stolicy Małopolski wozów.
ZTM Warszawa z ofertami na operatora z używanymi autobusami
Witold Urbanowicz 05 czerwca 2023
W tym roku formalnie kończą się dwie umowy przewozowe warszawskiego ZTM z Mobilisem. W związku z tym organizator komunikacji rozpisał przetarg na obsługę komunikacyjną z wykorzystaniem używanych 9- i 18-metrowych autobusów, czyli de facto przedłużenie obowiązujących kontraktów. I istotnie – w postępowaniu wystartował jedynie Mobilis.
Kraków: Zakończono budowę kładki Grzegórzki – Zabłocie przy moście kolejowym. Niebawem otwarcie
krakow.pl 05 czerwca 2023
Od soboty, 10 czerwca, rowerzyści będą mogli korzystać z przeprawy przez Wisłę na wysokości dzielnic Zabłocie oraz Grzegórzki i Kazimierz. Nowa kładka powstała w ramach inwestycji PKP PLK SA mającej na celu modernizację linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice.
IATA: Pasażerów przybywa, ale zyski przewoźników mizerne
Łukasz Malinowski 05 czerwca 2023
Lotnictwo odzyskało już 90 proc. pasażerów sprzed pandemii. Wraz z odradzaniem się gospodarek szybko przybywa podróżnych, zapełniają się lotniska i hotele, ale nie konta linii lotniczych. Średnio na jednym bilecie przewoźnik zarabia mniej niż 10 PLN, co na dłuższą metę jest nie do utrzymania.
Rybnik z jedną oferta na leasing autobusu
Witold Urbanowicz 05 czerwca 2023
Komunikacja Miejska Rybnik otworzyła oferty w przetargu na leasing używanego autobusu przegubowego o napędzie hybrydowym. Pojazd ma mieć maksymalnie 7 lat, natomiast okres trwania leasingu to 5 lat. Po tym czasie przewoźnik ma mieć możliwość wykupu autobusu za symboliczną złotówkę.
Augustów z jedną ofertą na elektryki
Przemysław Farsewicz 05 czerwca 2023
Komunikacja miejska w Augustowie (w województwie podlaskim) ma wzbogacić się o cztery autobusy elektryczne oraz infrastrukturę ładowania tych zeroemisyjnych pojazdów. Do przetargu stanął wyłącznie jeden producent. Zakup w całości zostanie sfinansowany z dotacji i pożyczki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wrocław wybrał wykonawcę studium tramwaju do Psiego Pola
Witold Urbanowicz 05 czerwca 2023
Wrocławskie Inwestycje rozstrzygnęły przetarg na opracowanie studium korytarzowego trasy tramwajowej w kierunku osiedla Psie Pole. Celem opracowania będzie dostarczenie informacji, które pozwolą na wybór ostatecznego wariantu przebiegu trasy.
Yunex Traffic: Totem rowerowy – innowacyjne rozwiązanie dla cyklistów
informacja prasowa Yunex Traffic 05 czerwca 2023
Totem dla rowerzystów to pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie technologii poprawiających płynność i komfort jazdy rowerzystów poprzez specjalnie znaki o zalecanym stylu jazdy. Do tej pory totemy zostały zainstalowane w Warszawie, Rzeszowie, Białymstoku oraz Poznaniu. Rozwiązanie zostało w całości zaprojektowane i wdrożone przez inżynierów polskiego oddziału Yunex Traffic.
Bemowo. Metro i autobusy
Redakcja 05 czerwca 2023
Otwarcie nowego odcinka II linii metra na Bemowie oznaczało zmiany w trasach autobusów. Przy każdej tego typu zmianie rodzi się jednak pytanie – czy warto uwzględniać głosy mieszkańców nawet jeśli postulowane przez nich zmiany oznaczają wyższe koszty?
Gorzów Wielkopolski: ZDG TOR przygotował plan mobilności
Roman Czubiński 05 czerwca 2023
Planowanie przestrzenne ma być zorientowane na synergię z transportem szynowym. Władze miasta mają faworyzować publiczny transport zbiorowy, ruch rowerowy oraz pieszy – to główne założenia przygotowanego przez ZDG TOR opracowania na temat mobilności dla obszaru funkcjonalnego Gorzowa Wielkopolskiego. Dokument powstał przy udziale licznej grupy mieszkańców, przekraczającej 1% całej populacji.
Pennsylvania: Alstom dostarczy 130 nowych tramwajów dla SEPTA
Mikołaj Kobryński 04 czerwca 2023
Alstom, czołowy producent taboru szynowego, dostarczy 130 nowych tramwajów Citadis z opcją na kolejnych 30 sztuk dla Southeastern Pennsylvania Transportation Authority (SEPTA). Zamówienie podstawowe opiewa na 714,2 mln USD, a w przypadku realizacji prawa opcji jego wartość może wzrosnąć do 863 mln USD. To największy kontrakt taborowy w aglomeracji Philadelphii od dekad.
Jazda metrem w Tunisie. Tanio lecz brudno
Mateusz Kieruzal 04 czerwca 2023
Tunis – stolica Tunezji i jedno z większych miast Afryki – posiada w miarę dobrze rozwinięty system komunikacji publicznej w postaci tramwajów i naziemnego systemu metra. Z transportu pociągami korzysta sporo osób, gdyż jest to w miarę szybka opcja przemieszczania się pomiędzy różnymi punktami w mieście. Przejazdy są tanie. Skorzystaliśmy z opcji przejazdu pociągiem metra z Tunisu do Sidi Bou Said.
Air New Zealand zważą 10 tys. pasażerów. "Pomożecie nam latać bezpiecznie"
Rafał Dybiński 04 czerwca 2023
Linie lotnicze Air New Zealand zważą w czerwcu ponad 10 tys. swoich pasażerów podróżujących z Auckland w ramach międzynarodowej siatki połączeń. Nowozelandzki przewoźnik podkreślił w oficjalnym komunikacie, że badania wagi klientów są niezbędne dla bezpiecznej i wydajnej eksploatacji samolotów.
European Sleeper uruchomił połączenia z Brukseli do Berlina
Mikołaj Kobryński 04 czerwca 2023
Holenderski start-up European Sleeper uruchomił nocne połączenia kolejowe z Berlina do Brukseli przez Amsterdam, Rotterdam i Antwerpię. Trzy pary pociągów tygodniowo pojadą do Brukseli w poniedziałki, środy i piątki, zaś w przeciwnym kierunku w niedziele, wtorki i czwartki. W pociągach znajdują się wagony przedziałowe z 6-osobowymi przedziałami, zarówno z miejscami siedzącymi, jak i leżącymi (czyli kuszetki), a także komfortowe wagony sypialne. Przewoźnik przymierza się do uruchomienia w przyszłości pociągu z Brukseli do Barcelony.
Buspas na Puławskiej – więcej pasażerów, wyższa punktualność
Łukasz Malinowski 03 czerwca 2023
Wdrożenie buspasa na ulicy Puławskiej w Warszawie poprawiło punktualność autobusów i zachęciło do korzystania z transportu publicznego. Niestety nie udało się znaleźć rozwiązania problemów z linią 739 – wprowadzenie dłuższych autobusów nie jest możliwe, a kolej dział zbyt słabo by stać się alternatywą dla mieszkańców Piaseczna.
Estonia: Terminal Rail Baltiki w Parnawie z pozwoleniem na budowę
Witold Urbanowicz 03 czerwca 2023
Władze miasta w Parnawie wydały pod koniec maja pozwolenie na budowę dworca i węzła przesiadkowego Rail Baltiki w tym mieście. Przetarg na budowę ma ruszyć w przyszłym roku, a pasażerowie z kolei – jeśli wszystko dobrze pójdzie – skorzystają pod koniec dekady.
Koleje Dolnośląskie ruszają do Świnoujścia
Jakub Rösler 03 czerwca 2023
Za kilka tygodni ruszy sezonowe połączenie Kolei Dolnośląskich łączące Wrocław i Legnicę ze Świnoujściem. Pociąg będzie bezkonkurencyjny czasowo w stosunku do kursów dalekobieżnych czy regionalnych i to mimo tego, że pierwotny czas jazdy wydłużono o prawie 30 minut. Połączenie będzie obsługiwane za pomocą składu zestawionego z dwóch najnowszych Elfów.
GDDKiA: Słuchamy rynku, zmieniamy waloryzację
Łukasz Malinowski 03 czerwca 2023
GDDKiA zapewnia, że nie jest głucha na postulaty branży i dalej pracuje nad zmianami zasad waloryzacji. Analizowane są projekty, gdzie wykonawca zbliża się do przekroczenia granicy 10 proc. Na finiszu są również rozmowy z branżą projektową i nadzorcami kontraktów.
Katastrofa kolejowa w Indiach: Setki zabitych, niemal tysiąc rannych
Łukasz Malinowski 02 czerwca 2023
W katastrofie kolejowej, do której doszło w Indiach zginęło kilkadziesiąt osób a setki są ranne. W wypadku uczestniczyły składy Bengaluru – Howrah Superfast Express oraz Coromandal Express. Liczba ofiar ciągle rośnie.
Niemcy kupili w maju 10 milionów biletów za 49 euro
Michał Szymajda 02 czerwca 2023
Znamy pierwsze wyniki sprzedaży biletu za 49 euro, będącego następcą oferty 9 euro ticket. Nowa oferta - Deutschland Ticket - pozwala przemieszczać się transportem publicznym w Niemczech w zasadzie bez ograniczeń.
Lufthansa skasowała 563 loty do Polski
Mateusz Kieruzal 02 czerwca 2023
Lufthansa kolejny raz podjęła decyzję o optymalizacji swojego rozkładu lotów. Tym razem, niemieckie linie lotnicze anulowały 563 lotów do Polski, które miały się odbywać w trakcie sezonu zimowego. Lufthansa anulowała łącznie aż 23 990 lotów. Redukcją oferowania objęte zostały wszystkie polskie lotniska, do których przylatują samoloty w barwach niemieckiego operatora.
MPK Wrocław chce autobusów wodorowych. Na razie bada rynek
Redakcja/inf. pras 02 czerwca 2023
Wrocławskie MPK ogłosiło wstępne konsultacje rynkowe w sprawie autobusów wodorowych. Przewoźnik chce w ten sposób przygotować się do ogłoszenia przetargu na ich zakup lub dzierżawę, czyli finalnie wdrożenie nowego, zeroemisyjnego napędu do swojego taboru.
GZM odbiera nowe elektrobusy od Solarisa
Redakcja/inf. pras 02 czerwca 2023
Do GZM trafiły właśnie pierwsze sztuki autobusów elektrycznych, zakupionych w ramach Programu GEPARD II. Łącznie Metropolia kupiła 32 pojazdy, które będą dostarczane do końca czerwca tego roku. Równolegle trwa montaż infrastruktury do ładowania autobusów elektrycznych. Zakup został dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz NFOŚiGW.
Szczecinek blisko remontu dworca kolejowego
Jakub Rösler 02 czerwca 2023
Szczecinek w końcu wybrał wykonawcę modernizacji dworca kolejowego. Dzięki temu budynek odzyska dawny blask i funkcje dworcowe, a miasto zyska też przestrzeń do wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Remont pochłonie prawie 23 miliony złotych.
Świdnica pokazała nowe elektrobusy od Volvo
Jakub Rösler 02 czerwca 2023
W Świdnicy na ulice miasta wyjechały najnowsze elektrobusy od Volvo. Miasto zakupiło 6 takich pojazdów dzięki dofinansowaniu oraz pożyczce z programu Zielony Transport Publiczny. Jednocześnie są to jedne z ostatnich autobusów Volvo, jakie powstały we wrocławskiej fabryce producenta.
Parowozownia Kolei Wilanowskiej na stacji Chylice w rejestrze zabytków
Redakcja/inf. pras 02 czerwca 2023
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego dawną parowozownię Kolei Wilanowskiej na stacji Chylice wraz z terenem, położoną przy ul. Pułaskiego 4 w Konstancinie Jeziornie. Wniosek w tej sprawie złożyło Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej.
Kraków z kolejną propozycją protezy wspólnego biletu
Jakub Rösler 02 czerwca 2023
Władze Krakowa proponują honorowanie okresowych biletów kolejowych w komunikacji miejskiej w Krakowie. Jeśli rozwiązanie zostanie poparte przez radę miasta, osoby regularnie dojeżdżające do Krakowa, np. z biletem miesięcznym, będą mogły podróżować autobusami i tramwajami bez dodatkowych opłat. Rozwiązanie miałoby zacząć obowiązywać od 1 sierpnia bieżącego roku.
Łódzki tunel średnicowy: PLK negocjuje z wykonawcą, tarcza wciąż stoi
Roman Czubiński 01 czerwca 2023
Większa tarcza TBM wiercąca tunel średnicowy w Łodzi wciąż nie została uruchomiona. Trwają negocjacje między inwestorem a wykonawcą w sprawie kwoty, której przekazanie umożliwi wznowienie drążenia – wynika z informacji przekazanych przez łódzkiego posła KO i wiceprezydenta Łodzi. Zdaniem PKP PLK roszczenia nie są uzasadnione, a trwające wzmacnianie kamienic ma zapobiec ich zawaleniu się.
Samson (ULC): Dobry czas dla przewoźników niskokosztowych
Łukasz Malinowski 01 czerwca 2023
Tanie linie lotnicze lepiej radzą sobie z następstwami rosyjskiej napaści na Ukrainę, niż przewoźnicy sieciowi. Z tego samego powodu ruch na lotniskach regionalnych odbudowuje się szybciej, niż na warszawskim Okęciu. Cały rynek powinien jednak powrócić do wyników przedpandemicznych już w przyszłym roku – mówi w rozmowie z Rynkiem Lotniczym prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Piotr Samson.
Warszawa: Ruszył montaż stalowych elementów kładki przez Wisłę
Redakcja/inf. pras 01 czerwca 2023
Trwa budowa mostu pieszo-rowerowego na Pragę. Obecnie trwa jeden z najbardziej spektakularnych etapów polegający na montażu konstrukcji stalowej. To właśnie te elementy stworzą przeprawę, po której w przyszłym roku będzie można spacerować. Po obu stronach pracują ogromne żurawie – dzięki nim brzegi Wisły zbliżają się do siebie.
Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy
Redakcja 01 czerwca 2023
Pandemia i związane z nią problemu budżetowe miasta sprawiły, że projekt wdrożenia nowego systemu biletowego w stolicy został odłożony na przyszłość. Nie wiadomo też kiedy ZTM zdecyduje się na jego wdrożenie. Póki co mieszkańcom musi starczyć mobiWawa, która „konsumuje” część planowanych funkcjonalności nowego systemu.
Zgierz powołuje zespół ds. zmian w komunikacji. „Ponad podziałami politycznymi”
Kasper Fiszer 01 czerwca 2023
Układ połączeń autobusowych w Zgierzu ma wkrótce zostać gruntownie przebudowany. Założenia reformy przygotuje powołany właśnie przez prezydenta miasta zespół, który w założeniu ma działać ponad podziałami politycznymi i uwzględniać głos ekspercki. Samorząd przedstawił też plan konsultacji społecznych.
Warszawa: Za późno na dyskusje o zabudowie średnicy
Witold Urbanowicz 01 czerwca 2023
PKP PLK kończą dokumentację dla przebudowy linii średnicowej. Od lat powraca temat stworzenia warunków do posadowienia budynków nad torami, zwłaszcza w zachodniej części średnicy. Zarządca infrastruktury wskazuje, że nie przewidziano przebudowy płyty. Zmiana planów oznaczałaby odsunięcie inwestycji o kolejne lata.
Metro chce jeszcze więcej czasu na decyzję ws. opcji na Varsovię
Witold Urbanowicz 31 maja 2023
Trwają dostawy 37 nowych pociągów Skoda Varsovia dla warszawskiego metra. Jednocześnie mija kolejny już termin na decyzję ws. wykorzystania opcji w postaci rozszerzenia dostaw o osiem składów. Po raz kolejny jednak Metro poprosiło o wydłużenie terminu na decyzję.
Strzelin kupił dwa autobusy elektryczne
Jakub Rösler 31 maja 2023
Strzelin to kolejna gmina, która zakupiła autobusy elektryczne w ramach dofinansowania z programu Zielony Transport Publiczny. Samorząd zawarł umowę na dostawę dwóch elektrobusów z firmą Automet, a pojazdy powinny dotrzeć do zamawiającego jeszcze w tym roku.
Łódź przygotowuje się do pięciu inwestycji tramwajowych. Oferty na dokumentację
Witold Urbanowicz 31 maja 2023
Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi otworzył oferty w przetargu na opracowanie programów funkcjonalno–użytkowych oraz dokumentacji aplikacyjnych do złożenia wniosków o dofinansowanie dla pięciu projektów dotyczących modernizacji sieci tramwajowej. Opracowania posłużą do ogłoszenia przetargów w formule projektuj i buduj oraz uzyskania dofinansowania unijnego – o ile zamawiający podwyższy budżet.
Katowice: Intermodalny węzeł z bocznicą z unijnym dofinansowaniem
Redakcja/inf. pras 31 maja 2023
Pod koniec maja 2023 roku Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA podpisało z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska umowę na dofinansowanie projektu o nazwie „Budowa multimodalnego węzła przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową w Porcie Lotniczym Katowice”.
Tramwaje Śląskie zmodernizują układ torowo-sieciowy w chorzowskim zakładzie
Witold Urbanowicz 31 maja 2023
Tramwaje Śląskie ruszają z kolejnym zadaniem z projektu unijnego. Spółka rozpisała przetarg na rozbudowę układu torowo-sieciowego na wjeździe do Zakładu Usługowo-Remontowego Chorzów Batory.
Gmina Boguszów-Gorce ma oferty na elektrobus
Jakub Rösler 31 maja 2023
Dolnośląski samorząd otrzymał dwie oferty na dostawę jednego autobusu elektrycznego klasy mini, którego długość ma nie przekraczać 8 metrów. Obie propozycje mieszczą się w budżecie gminy, tak więc wydaje się, że zakup dojdzie do skutku.
Wrocław. Pierwsze nowe szyny na Pomorskiej
Błażej Organisty 31 maja 2023
Trwa przebudowa ulicy Pomorskiej we Wrocławiu. Zadanie jest realizowane w ramach dofinansowania z Polskiego Ładu. Po dziewięciu miesiącach prac widać już efekty przebudowy ulicy Pomorskiej i placu Staszica. W maju ekipa remontowa zamontowała bowiem fragment nowego torowiska. Jak informują Wrocławskie Inwestycje, jest szansa, że tramwaje pojadą nim przed 1 listopada. Cała inwestycja, uwzględniająca jezdnię, chodniki i drogi rowerowe, zakończy się natomiast w 2024 roku.
KM Rybnik ponawia przetarg na używany autobus
Jakub Rösler 31 maja 2023
Spółka Komunikacja Miejska Rybnik ponowiła właśnie postępowanie dotyczące dostawy jednego autobusu używanego o długości około 12 metrów, który będzie również niskopodłogowy a rok jego produkcji nie będzie wcześniejszy niż 2014.
Szczecinek po raz trzeci próbuje kupić elektrobusy
Jakub Rösler 31 maja 2023
Zachodniopomorski Szczecinek ogłosił właśnie kolejny już przetarg na dostawę pięciu elektrobusów. Dwa poprzednie zostały unieważnione z powodu wysokości ofert, jakie samorząd otrzymał w ramach prowadzonych postępowań. Czy za trzecim razem Szczecinkowi uda się kupić pięć kolejnych autobusów zasilanych energią elektryczną?
Trójkolorowy skład "eNek" na krakowskiej linii muzealnej
Redakcja/inf. pras 31 maja 2023
Tegoroczna, 21. edycja Krakowskiej Linii Muzealnej, która rozpocznie się już 4 czerwca, będzie wyjątkowa. Mieszkańcy Krakowa oraz turyści będą mogli podróżować i zwiedzać miasto nie tylko krakowskimi pojazdami historycznymi, ale także zabytkowymi tramwajami z Poznania i Warszawy.
Metro na Karolin: Zastój na budowie, aneksu nie ma
Witold Urbanowicz 31 maja 2023
Stołeczny Ratusz regularnie chwali się postępem prac przy budowie ostatniego, zachodniego odcinka II linii metra na Karolin. Ostatnio jednak powodów do informowania magistrat nie ma: na placach budowy od około dwóch tygodni niewiele się dzieje. Wykonawca przyznaje: napotkano problemy, a największym jest brak zapowiadanego aneksu na pokrycie rosnących kosztów. Władze miasta już pół roku temu twierdziły, że porozumienie jest na ostatniej prostej.
Jaki węzeł Warszawa Wschód? Pierwsze propozycje
Witold Urbanowicz 30 maja 2023
Kijowska w tunelu, dworzec autobusowy po południowo-wschodniej stronie Warszawy Wschodniej, kładka rowerowa wzdłuż nasypu kolejowego i pieszy bulwar łączący Warszawę Wschodnią ze stacją metra Stadion – to niektóre z propozycji dla tzw. węzła Warszawa Wschód. Dla obszaru stacji Warszawa Wschodnia przedstawiono dwa warianty zagospodarowaniu przestrzeni, z czego jeden wydaje się w tym momencie mało realny. Projektanci przedstawili właśnie końcowe pomysły na ucywilizowanie tego obszaru.
Tramwaje Stadlera rozpoczynają testy w Mediolanie
Witold Urbanowicz 30 maja 2023
Pierwszy Tramlink rozpoczął testy w Mediolanie. To debiut Stadlera, jeżeli chodzi o włoski rynek tramwajowy. Nowe tramwaje będą stopniowo zastępować pojazdy starszej generacji – oczywiście z wyjątkiem historycznych tramwajów Carrelli, będących jednym z symboli miasta.
Warszawa: Jest umowa na nowy plac Defilad
Witold Urbanowicz 30 maja 2023
Stołeczny Ratusz podpisał umowę z wykonawcą przebudowy placu Defilad, który ma stać się teraz placem Centralnym. Plan zakłada wprowadzenie zieleni i wody – dodatkowo w przestrzeni placu ma zostać odwzorowany układ dawnych kamienic i ulic.
CPK: Wrocław - Łódź. Pięć umów, jeden igrek
inf. pras. 30 maja 2023
Spółka Centralny Port Komunikacyjny prowadzi już zaawansowane prace nad projektami budowlanymi dla linii kolejowej Łódź – Wrocław. Dla tego fragmentu przygotowywanej infrastruktury trwają też intensywne prace nad materiałami do wniosków o decyzje środowiskowe. To kolejny element kolejowego „igreka” łączącego Dolny Śląsk z centrum kraju.