SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl rynek-lotniczy.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Warszawiacy od 1995 r. korzystają z długo wyczekiwanego, wysoko cenionego wśród pasażerów i niezwykle popularnego metra. Budowa I linii zakończyła się w 2008 r. - na tym jednak nie kończą się potrzeby komunikacyjne Warszawy. Czy mieszkańcy stolicy krócej będą czekać na powstanie kolejnych linii?
W Polsce od niedawna funkcjonuje piętnaście sieci tramwajowych. Miasta, które posiadają ten środek transportu, intensywnie, dzięki środkom unijnym, inwestują w jego rozwój. Najbliższe lata zapowiadają się obiecująco także pod kątem zakupów nowych tramwajów. Według wyliczeń polskie miasta w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 mogą kupić nawet 600 pojazdów.
Miasta co raz częściej stoją przed problemem wzrastających kosztów komunikacji, co jest szczególnie dotkliwe w sytuacji wysokiego poziomu zadłużenia i kryzysu, skutkującego spadkiem dochodów. Nie da się rozwijać oferty komunikacji bezkosztowo. Jak miasta sobie radzą z finansowaniem transportu publicznego?
Wejście Polski do Unii Europejskiej i powołanie do życia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) pozwoliło na realizację wielu projektów infrastrukturalnych. W roku 2013 a więc przy końcu pierwszej polskiej perspektywy budżetowej UE sposób realizacji inwestycji budzi coraz więcej kontrowersji. Projekty drogowe i autostradowe nie przyczyniły się do powstania silnych polskich przedsiębiorstw budowlanych. Nie powtórzył się scenariusz z Hiszpanii. Wiele polskich firm pracujących na największych kontraktach musiało ogłosić upadłość. Dlaczego tak się stało? Jak będzie w nowej perspektywie unijnej kładącej nacisk na transport publiczny? Czy GDDKiA, PKP PLK, władze regionalne i samorządowe nauczą się lepiej prowadzić proces inwestycyjny?
Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym z dnia 16 grudnia 2010 nałożyła na organizatorów publicznego transportu zbiorowego obowiązek planowania rozwoju transportu poprzez opracowanie, uchwalenie i aktualizowanie planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego, zwanego w ustawie "planem transportowym". Muszą go opracować m.in: gminy liczące co najmniej 50 tys. mieszkańców, powiaty liczące co najmniej 80 tys. mieszkańców, województwa, oraz minister właściwy ds. transportu. Plan ministerstwa wszedł w życie z dwumiesięcznym opóźnieniem - 30 października 2012 roku. Wciąż trwa opracowywanie planów przez samorządy, które mają na to czas do końca lutego 2014 r. Plan transportowy uchwalony przez właściwe organy jednostek samorządu terytorialnego stanowi akt prawa miejscowego.
Od lat w Polsce narasta problem wykluczenia transportowego, które może dotyczyć nawet kilkunastu milionów ludzi. Upadek lokalnego transportu zbiorowego sprawia, że w wielu regionach jedynym środkiem transportu pozostaje samochód. Kto go nie ma, lub nie może nim jeździć, jest odcięty od świata.
Odbywający się co roku Kongres Transportu Publicznego (KTP) to największe spotkanie branżowe przedstawicieli samorządów, zarządców i operatorów komunikacji i kolei, a także producentów. Podczas paneli dyskusyjnych, prezentacji, a także w kuluarach omawiane są największe problemy, bolączki i wyzwania transportu publicznego.
Warszawa - miasto, które w opinii wielu doczekało się już bardzo dobrego systemu transportu publicznego. Nowe autobusy i tramwaje, nowoczesny tabor SKM Warszawa, system rowerowy. To wszystko podoba się mieszkańcom. Nie podobają się im jednak rosnące ceny biletów, co doprowadziło do pomysłów zlikwidowania zarządzającego transportem ZTM. Jaka będzie przyszłość tej instytucji? Kto powinien zarządzać komunikacją w skali aglomeracji?
W przyszłej perspektywie unijnej 2014-2020 Polska otrzyma 72,9 mld euro na realizację polityki spójności. W dziedzinie transportu nacisk kładziony ma być na czystą komunikację - preferowany będzie rozwój komunikacji szynowej. Jak podaje resort, w uzasadnionych przypadkach możliwe będzie finansowanie innych form transportu niskoemisyjnego, jak trolejbusy czy autobusy elektryczne. Realizowane mogą być inwestycje zarówno w infrastrukturę (np. budowa, przebudowa, rozbudowa sieci szynowych, sieci energetycznych, centrów przesiadkowych oraz elementów wyposażenia dróg i ulic w infrastrukturę służącą obsłudze transportu publicznego i pasażerów), jak i tabor. Nacisk kładziony będzie na łączenie obu rodzajów projektów. Finansowane będą też projekty w infrastrukturę komplementarną - inteligentne systemy transportowe, integrację istniejących środków transportu oraz dostosowanie komunikacji do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Czy możliwa jest komunikacja miejska bez biletów? Czy da się utrzymać sprawny i efektywny układ transportowy wyłącznie ze środków budżetowych? Czy darmowa komunikacja powinna być dostępna dla wszystkich, czy tylko dla osób płacących w mieście podatki? Wprowadzenie w estońskim Tallinie darmowej komunikacji odbiło się w Polsce szerokim echem. W kolejnych miastach radni i mieszkańcy postulują wprowadzenie takiego rozwiązania - przynajmniej na okres próbny. Darmową komunikację od 1 stycznia 2014 r. wprowadzają Żory.
Systemy informacji pasażerskiej stają się coraz bardziej rozbudowane. Pasażerom nie wystarczają już wywieszone kartki papieru z niewyraźnymi rozkładami jazdy. Oczekują systemów, które ba bieżąco będą ich informowały o zmieniających się godzinach i odjazdach tramwajów, pociągów czy autobusów.
Nowoczesny tabor i zmodernizowana infrastruktura to nie wszystko. Pasażer oczekuje bowiem nie tylko komfortu samej podróży ale również łatwego systemu zakupu biletów. Osoba korzystająca z usług transportu publicznego nie musi a czasami nawet nie powinna znać poszczególnych operatorów czy firm realizujących przewóz. Musi wiedzieć gdzie kupić bilet. Najlepiej by było gdyby taki bilet obowiązywał nie tylko u jednego przewoźnika ale we wszystkich możliwych środkach transportu na terenie miasta czy aglomeracji. W Polsce w tym zakresie jest jeszcze wiele do zrobienia.
Szybszy przejazd przez miasto, łatwiejsze parkowanie i sprawniejsza komunikacja publiczna - takie zalety polskim miastom mogą przynieść inteligentne sieci transportowe. Ponadto miasta mogą na nich zarabiać, na przykład dzięki skuteczniejszemu pobieraniu opłat parkingowych oraz karaniu kierowców za przejeżdżanie na czerwonym świetle. Inteligentne rozwiązania są szczególnie ważne w miastach, gdzie możliwości rozbudowy infrastruktury są ograniczone.
Serwis specjalny: Koronawirus a transport Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie.
Ostatnie lata to ogromny wzrost liczby pasażerów na polskich lotniskach. Tanie linie lotnicze sprawiły, że Polacy masowo zaczęli latać. Dojazdy do portów lotniczych nie były jednak łatwe. Wiele samorządów zdecydowało się więc na budowę linii czy łącznic kolejowych. Niestety ślepe kopiowanie rozwiązań znanych z największych lotnisk nie może się sprawdzić. Jak zatem dowieźć pasażera na lotnisko? Jak zrobić to efektywnie?
W wielu miastach potencjał tramwajów nie jest w pełni wykorzystywany. Pojazdy tracą wiele czasu na skrzyżowaniach z powodu niesprzyjających sygnalizacji, faworyzujących ruch indywidualny. Nie potrzeba wielu inwestycji, by usprawnić i przyspieszyć ruch tramwajów.
Tramwaje Warszawskie wybrały wykonawcę kolejnych priorytetów na światłach
Tramwaje Warszawskie z ofertami na kolejne priorytety – Ochota, Bemowo, Mokotów
Tramwaje Warszawskie przygotują kolejne priorytety: Grójecka, Puławska, Powstańców Śl.
Strasburg: Jak europejska metropolia skorzystała dzięki tramwajom
Pomorska Kolej Metropolitalna jest największą inwestycją infrastrukturalną realizowaną przez samorząd województwa pomorskiego. Za ponad 700 mln zł (netto) wybudowana zostanie 20-kilometrowa linia kolejowa łącząca Gdańsk z lotniskiem i Kaszubami. Wzdłuż linii PKM powstanie 8 nowych przystanków, z których 6 pełnić będzie funkcję węzłów integracyjnych. Gotowa linia ma zostać przekazana inwestorowi przez wykonawcę, którym jest Budimex, 30 kwietnia 2015 roku.
Budowa długo wyczekiwanej trasy tramwajowej na warszawski Tarchomin nie ma szczęścia. Postępowanie środowiskowe dla inwestycji ciągnie się od 2009 r. Pierwsza decyzja po protestach mieszkańców - którym nie podobał się narzucony przebieg trasy oraz kształt "autostrady" drogowej, wytyczonej obok torowiska - została uchylona, kolejne wersje raportu były odsyłane do poprawek. Na początku 2013 r. udało się jedynie otworzyć krótki odcinek trasy przez Most Północny - wobec autobusów lepiej penetrujących osiedla, tramwaj nie cieszy się popularnością. Ostatecznie Zarząd Transportu Miejskiego, który odpowiadał za sprawy formalne, uzyskał nową decyzję środowiskową pod koniec maja 2013 r. Wkrótce przetarg na budowę trasy ogłosiły Tramwaje Warszawskie. Czy to koniec złej passy?
Barcelona obywa się bez maszynisty - jak działa metro przyszłości?
Maciej Mikulski 06 lipca 2025
Kraków myśli o autonomicznym metrze. W tym kontekście przyglądaliśmy się już, jak taki system działa w Kopenhadze. Czy Barcelona ma podobne doświadczenia? - Bezpieczniej, bardziej niezawodnie i elastycznie - automatyzacja to przyszłość metra - zapewnia tamtejszy organizator transportu. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w katalońskiej metropolii.
Polscy inżynierowie twórcami baterii, które modernizują komunikację w USA
Grupa BMZ 06 lipca 2025
BMZ Poland z Gliwic został dostawcą baterii, które zelektryfikują flotę trolejbusów w amerykańskim Seattle w stanie Waszyngton oraz 34 pobliskich miastach. Zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce systemy będą pierwszymi tego rodzaju używanymi w transporcie publicznym w USA. Jak wskazują przedstawiciele firmy, w przyszłości projekt może być kontynuowany w innych częściach Stanów Zjednoczonych.
Mazowsze: 33 nowe miejsca parkingowe przy stacji w Ciechanowie
PKP PLK 06 lipca 2025
Mieszkańcy Ciechanowa, którzy codziennie dojeżdżają do pracy i szkoły, będą mogli łatwiej przesiąść się z samochodów do pociągów. Zbudowano nowy parking przy stacji z 33 miejscami postojowymi. Inwestycja kosztowała 697 tys. zł netto i została zrealizowana w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.
Coraz łatwiej znaleźć parking w Warszawie?
ZDM Warszawa 06 lipca 2025
Dwie nowe tablice parkingowe pojawiły się w rejonie Fabryki Norblina. Dołączają one do Systemu Informacji Parkingowej, który naprowadza kierowców na wolne miejsca postojowe - głównie w garażach podziemnych. Co ważne, w tym przypadku całkowity koszt produkcji, montażu i utrzymania tablic spoczywa na podmiocie prywatnym. Od teraz cały system liczy ponad 40 tablic naprowadzających na kilkadziesiąt parkingów.
Łódź. Autobusy MPK wracają na Rojną, ale to nie koniec utrudnień
Daniel Siwak 05 lipca 2025
Zlikwidowana zostanie tymczasowa krańcówka na ul. Wici przy wieżowcach, a autobusy wrócą w rejon skrzyżowania Rojna – Szczecińska. To jednak nie koniec utrudnień dla komunikacji miejskiej w zachodniej części Łodzi.
Moskwa żegna się z monorailem
Przemysław Farsewicz 05 lipca 2025
Moskwa zamknęła linę monoraila i zamieni ją w park na wysokości. „Monorail został zbudowany ponad 20 lat temu, od dawna nie pełni swojej założonej funkcji transportowej. Zaplanowana inspekcja wykazała potrzebę gruntownego remontu” – podaje portal komunikacyjny Moskwy.
Metro dotarło do Tadż Mahal
Przemysław Jezierski 05 lipca 2025
Na początku 2024 r. w mieście Agra w stanie Uttar Pradesh otwarto najnowszy system metra w Indiach. W najludniejszym kraju świata ten system transportu szynowego rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Od 1984 roku, kiedy otwarto pierwsze metro w Kalkucie, mniejsze lub większe tego typu systemy powstały w kolejnych 16 miastach.
Niemcy: DB i Siemens testują jazdę ponad 400 km/h
inf. pras. Siemens Mobility, opr. Roman Czubiński 05 lipca 2025
405 km/h – to najwyższa prędkość osiągnięta podczas niedawnych testów niemieckiego pociągu dużych prędkości ICE. Oznacza to zdecydowane pobicie poprzedniego rekordu na trasie KDP Erfurt – Lipsk/Halle, na której przeprowadzono próby.
Pleszew. Motorak w miejskich barwach wyjeżdża na tory
Jakub Rösler 04 lipca 2025
Na tory łączące Pleszew z linią kolejową Poznań – Ostrów Wielkopolski wyjeżdża właśnie specjalnie pomalowany motorak, który otrzymał barwy pleszewskiej komunikacji miejskiej. Ten unikatowy, 4-kilometrowy odcinek niemalże kolei miejskiej jest ważny nie tylko w roli pasażerskiej, lecz także towarowej.
Wrocław. Zwrot w przetargu na autobusy elektryczne. MPK wybrało Mercedesa
Daniel Siwak 04 lipca 2025
Na Rynku we Wrocławiu podpisano symboliczną umowę na dostawę 21 autobusów elektrycznych dla MPK. Dostarczy je Daimler Buses. Przy ponownej ocenie ofert wykluczony został już nie tylko najdroższy Irizar, ale również najtańszy Solaris.
Suwałki. Wspólny bilet na komunikację miejską i pociągi PKP Intercity
PKP Intercity 04 lipca 2025
PKP Intercity poszerza ofertę umożliwiającą podróżnym przejazd miejscowym transportem publicznym. Dzięki współpracy z Miastem Suwałki, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Suwałkach będzie honorować bilety PKP Intercity. Od 1 lipca osoby podróżujące do lub z Suwałk, mogą korzystać z komunikacji miejskiej na podstawie biletu PKP Intercity.
Wrocław. Inwestycje tramwajowe na Nadodrzu zaczną się od skrzyżowania Pomorskiej z Dubois
Daniel Siwak 04 lipca 2025
Praktycznie trzy czwarte skrzyżowania ulic Pomorskiej i Dubois będzie remontowane. Rusza pierwsza cześć prac MPK Wrocław w tej części Nadodrza. W kolejce czeka przebudowa pobliskiego skrzyżowania Drobnera – Dubois, w tym likwidacja najwęższego przystanku w mieście.
CPK. Co najmniej 556 mln pasażerów kolei w 2035 r.
Jakub Rösler 04 lipca 2025
Znamy najnowsze prognozy potoków pasażerskich w ruchu kolejowym w Polsce. Za 10 lat osiągną one rekordowy wynik, dzięki czemu z kolei może korzystać od 556 mln do nawet 630 mln pasażerów – 200 mln więcej niż w roku bieżącym. Potem będzie już nieco gorzej, głównie przez demografię. Jak wyglądają dokładne liczby?
Skoda zdobywa Moguncję. Dostarczy co najmniej 22 tramwaje
Jakub Rösler 04 lipca 2025
Skoda podpisała umowę na dostawę 22 tramwajów (z opcją rozszerzenia o 8 kolejnych) dla niemieckiego Mainz. Nowe wagony będą miały 43,5 metra długości i zabiorą na pokład prawie 260 osób. Producent chwali się też, że jest liderem dostaw tramwajów na wąski tor w Niemczech.
Tramwaj wodny ze Szczecina do Nowego Warpna i Świnoujścia
inf. pras. UM Szczecin 04 lipca 2025
Szczecin jest pierwszym przystankiem przeprawy promowej na Zalewie Szczecińskim. Szlak wodny będzie wykorzystywany jako pieszo-rowerowa przeprawa promowa na trasie: Szczecin - Nowe Warpno - Świnoujście i z powrotem.
MPK Kraków bierze 48 spalinowych Solariów. W tle ponad 140 kolejnych
Redakcja/inf. pras. 04 lipca 2025
MPK Kraków podpisało właśnie pierwszą umowę wykonawczą w ramach dużej umowy ramowej opiewającej na leasing nawet 190 autobusów spalinowych Solarisa. W pierwszej transzy przewoźnik zamówił 48 autobusów o długości 10,5 oraz 12 metrów.
Agata Stańda nowym Prezesem Zarządu Solaris Bus & Coach
Solaris Bus & Coach 04 lipca 2025
Decyzją Grupy CAF i Rady Nadzorczej Solarisa, Agata Stańda z dniem 1 lipca 2025 roku objęła stanowisko Prezesa Zarządu Solaris Bus & Coach sp. z o.o. Jednocześnie Javier Iriarte, który pełnił funkcję Prezesa do czerwca 2025 roku, został powołany na stanowisko Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki.
Rok bezpłatnej komunikacji miejskiej w Wałczu. Co się zmieniło?
Maciej Sikorski 03 lipca 2025
Od kwietnia 2024 roku Wałcz należy do grona miast z bezpłatną komunikacją miejską. Po 12 miesiącach funkcjonowania programu miasto chwali się sukcesem – liczba pasażerów niemal się podwoiła, a na ulicach ubyło samochodów. Czy to dowód, że darmowe autobusy naprawdę działają?
Ilu pasażerów na Linii Y a ilu na dworcu CPK? Mamy dane
Jakub Rösler 03 lipca 2025
CPK przedstawiło dane dotyczące liczby pasażerów na Linii Y po jej otwarciu. Dzięki temu wiemy, że z miejsca stanie się ona najbardziej obleganą linią kolejową w kraju, natomiast Dworzec CPK za 10 lat obsłuży tylu pasażerów ile obecna Warszawa Wschodnia.
W Spręcowie pod Olsztynem powstanie nowa pętla autobusowa
Przemysław Farsewicz 03 lipca 2025
Gmina Dywity, która leży nieopodal Olsztyna, postanowiła zrealizować projekt budowy dużej pętli autobusowej tuż obok szkoły w Spręcowie. Wskazano już wykonawcę inwestycji. Nowy obiekt będzie obsługiwał zarówno autobusy gminnych linii, jak i duże autobusy przegubowe, które kursują na podmiejskiej linii 110 z Olsztyna. Tym samym uda się zrealizować pomysł kreślony już od 2020 roku.
Bielsko-Biała. Węzeł przesiadkowy coraz bliżej
UM Bielsko-Biała 03 lipca 2025
Duży i ważny krok w kierunku zrównoważonego transportu i rozwoju miasta. Projekt „Budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego w Bielsku-Białej” uzyskał pozytywną ocenę i został zakwalifikowany do dofinansowania z programu FEnIKS - Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Całkowity koszt inwestycji to 366,8 mln zł, dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 219,5 mln zł.
Warszawa ogłosiła zwycięską koncepcję na Nowe ulice Starej Pragi
UM Warszawa 03 lipca 2025
Nowe Centrum Warszawy to nie tylko Śródmieście. Miasto rozstrzygnęło właśnie konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy ulic, placów i zieleńców w centralnej części obszaru Starej Pragi. Praską część Nowego Centrum Warszawy zaprojektuje pracownia RS Architektura Krajobrazu. Projektanci wykazali się dużą wrażliwością na kontekst miejsca i zaproponowali dojrzałe i spójne rozwiązania – uzasadnił sąd konkursowy.
Wrocław. Torowisko na Pomorskiej ma dopiero rok, a już trzeba je naprawiać
Daniel Siwak 03 lipca 2025
Ma nową jezdnię, drogi rowerowe, zieleńce i... zapadającą się kostkę w torowisku. Mowa o otwartej rok temu ul. Pomorskiej na Nadodrzu. Urzędnicy diagnozują, że główną przyczyną tej sytuacji są autobusy, które kołami dociskają ułożony bruk. Problem zaczął występować kilka miesięcy po zakończeniu inwestycji.
Łódź. Solaris dominującą marką w MPK, umowa na kolejne autobusy podpisana
Daniel Siwak 03 lipca 2025
Mamy finał przetargu na dostawę 64 nowych autobusów dla MPK Łódź. Podpisanie umowy z konsorcjum Solaris Bus & Coach i PKO Leasing oznacza, że w połowie 2026 roku zakupione pojazdy wyjadą po raz pierwszy z pasażerami.
Po co Tramwajom Śląskim kolejne jednoczłonowe tramwaje?
Jakub Rösler 02 lipca 2025
W przyszłym roku Tramwaje Śląskie będą miały łącznie 26 jednoczłonowych tramwajów z Modertransu, zarówno w wersji jedno- jak i dwukierunkowej. Jak przekonuje przewoźnik, ostatnie zakupy 10 takich wagonów są uzasadnione ich dwukierunkowością oraz szczególną rolą w trakcie zamknięć torowych i remontów.
AKTUALIZACJA - Trwają testy na linii M1 / Warszawa. Ruch w metrze na linii M1 częściowo przywrócony
Łukasz Malinowski 02 lipca 2025
Obecnie na M1 trwają testy przed jej ponownym uruchomieniem-bez stacji Racławicka. PSP została tam wezwana w związku z podejrzeniem zadymienia w pomieszczeniu technicznym-strażacy nie stwierdzili niczego niepokojącego, pomieszczenie zostanie przewietrzone. Bezpieczeństwo to priorytet - mówi miasto. Ekipy metra przywróciły na razie ruch na linii M1 na niektórych odcinkach, pociągi kursują w pętlach. Linia M2 kursuje bez utrudnień.
Toruń. Od 3 lipca bezpłatna komunikacja dla głuchych
UM Toruń 02 lipca 2025
Od 3 lipca br. głusi będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Szersze uprawnienia zyskają Honorowi Dawcy Krwi oraz studenci do 26. roku życia zamieszkali na terenie Gminy Miasta Toruń z rodzin wielodzietnych.
Michał Wadowski nowym dyrektorem Zarządu Transportu Metropolitalnego
ZTM GZM 02 lipca 2025
Michał Wadowski został oficjalnie powołany na stanowisko dyrektora Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM). Od 29 marca br. pełnił obowiązki dyrektora, łącząc tę funkcję z rolą zastępcy dyrektora ds. administracyjnych. Wcześniej pracował w strukturach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jako główny specjalista. Posiada również wieloletnie doświadczenie w pracy na rzecz instytucji samorządowych.
Piotr Rachwalski, CPK: Pierwszy odcinek KDP chcemy skończyć do 2032 r.
Redakcja 02 lipca 2025
W drugiej połowie tego roku powinny ruszyć przetargi na linie kolejowe planowane w ramach megalotniska. – Zaczniemy od linii kolei dużych prędkości między Warszawą a Łodzią, która będzie podzielona na kilka odcinków realizacyjnych – poinformował Piotr Rachwalski, członek zarządu CPK.
Busko-Zdrój z planem piętrowego parkingu P&R na 500 aut
Przemysław Farsewicz 02 lipca 2025
Busko-Zdrój prowadzi przetarg na realizację pierwszego etapu budowy nowego Centrum Komunikacyjnego. W pierwszej kolejności powstanie ogromny parking wielopoziomowy na 500 samochodów. To część większego projektu rozwoju infrastruktury transportu zbiorowego. Zainteresowanie przetargiem okazało się spore.
VBI dostarczy spalinowe MINI do Bielska-Białej
Paulina Piziorska 02 lipca 2025
Tylko jedna oferta wpłynęła w przetargu na cztery spalinowe autobusy MINI dla Bielska-Białej. Mimo to MZK zdołało rozstrzygnąć postępowanie i wybrać wykonawcę – VBI Busimport PL. Pojazdy mają pojawić się w mieście jeszcze w tym roku.
Gdański system FALA. Od sierpnia inne zasady sprzedaży biletów okresowych
Gdańsk.pl 02 lipca 2025
Od poniedziałku, 4 sierpnia, biletów okresowych Systemu FALA nie będzie można kupić za pośrednictwem komercyjnych aplikacjach mobilnych. Dotyczy to również 24-godzinnych biletów ZTM Gdańsk. Będą dostępne w aplikacji „System FALA”, a także na portalach, w stacjonarnych biurach i automatach, które są firmowane przez samorządowych organizatorów transportu publicznego. To wspólna decyzja Gdańska, Gdyni i Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej (MZKZG).
UrbanCard jednoczy Wrocław i powiat - nowe dofinansowanie
inf. pras. UM Wrocław / opr. PP 02 lipca 2025
Od 1 sierpnia 2024 r. wystarczy co najmniej 24-godzinny bilet na komunikację miejską, aby swobodnie podróżować pociągami Kolei Dolnośląskich i Polregio na terenie Wrocławia. Jeśli pasażerowi przysługuje ulga, też może z niej korzystać. 26 czerwca 2025 r. natomiast Miasto Wrocław i Starostwo Powiatu Wrocławskiego podpisały umowę na dofinansowanie za 2025 r.
Poznań. Tramwaj do szpitali coraz bliżej. Za 100 mln złotych
Jakub Rösler 01 lipca 2025
Poznań ma już zabezpieczone środki finansowe na projekt nowej trasy tramwajowej do szpitali przy Lutyckiej i jest po rozmowach z województwem odnośnie współpracy przy budowie. Nowa trasa, będącą początkiem trasy na Podolany, ma kosztować 100 mln złotych netto, a jej budowa mogłaby się zacząć w 2029 roku.
Znamy przyczyny awarii metra! Jak tłumaczą sytuację władze miasta, straż i policja?
Paulina Piziorska 01 lipca 2025
W nocy z poniedziałku na wtorek doszło do pożaru w podstacji energetycznej przy stacji Racławicka. Ogień uszkodził instalacje zasilające i światłowody sterujące ruchem pociągów. Choć nie było zagrożenia dla pasażerów, skutki awarii sparaliżowały linię M1 i zakłóciły kursowanie metra także na M2.
Solaris wygrał przetarg w Białymstoku. Miasto dopłaci do diesli
Paulina Piziorska 01 lipca 2025
Solaris wygrał przetarg na dostawę 28 autobusów spalinowych dla Białegostoku, pokonując MAN-a różnicą niespełna 3 punktów. Miasto zdecydowało się zwiększyć budżet, by mimo przekroczenia zakładanej kwoty podpisać umowę z najkorzystniejszym oferentem.
Tczew otworzył oferty. Przetarg w cieniu kontrowersji
Paulina Piziorska 01 lipca 2025
Po tygodniach napięć, zarzutów i zmian w dokumentacji, Tczew otworzył oferty w przetargu na obsługę komunikacji miejskiej. O kontrakt, który ma obowiązywać przez siedem miesięcy, ubiegają się dwie firmy – dotychczasowy operator GRYF z Żukowa oraz RELOBUS z Torunia (wcześniej aktywny przetargowo w Warszawie). Obie oferty różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim średnim wiekiem taboru, co może przesądzić o wyniku postępowania.
Warszawa. Nocny pożar w metrze zatrzymał M1
Redakcja/inf. pras. 01 lipca 2025
Od wczesnych godzin porannych w Warszawie nie kursuje linia metra M1 i to na całej trasie. Dopiero od godziny 6:00 kursuje M2. Powodem jest nocny pożar podstacji trakcyjnej przy stacji Racławicka. Pociągi metra są zastępowane przez autobusy i tramwaje.
Rekordowy kontrakt na komunikację w Pruszkowie podpisany!
UM Pruszków 01 lipca 2025
Blisko 100 mln zł, 19 nowych autobusów i nowa siatka połączeń oparta na głosie mieszkańców – Pruszków zawarł największą w swojej historii umowę na miejską komunikację. Od 2026 roku rusza zupełnie nowa jakość podróżowania po mieście.
Solaris pokonał Irizara w przetargu GZM na elektryki
Przemysław Farsewicz 01 lipca 2025
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozstrzygnęła przetarg na zakup 42 elektrycznych autobusów. Mimo że na pierwszy rzut oka Irizar zaproponował dostarczenie pojazdów za niższą cenę, to ostatecznie do metropolii dotrą autobusy Solarisa.
Nowe trolejbusy dla Lublina. Jedna oferta zaskakuje
Jakub Rösler 30 czerwca 2025
Aż dwie oferty wpłynęły w przetargu na 20 nowych trolejbusów dla Lublina. W budżecie zmieścił się dobrze znany w mieście Solaris, natomiast Bozankaya - debiutująca w przetargach trolejbusowych w Polsce, znacznie przekroczyła założony budżet.
Łódź. Kontrolerzy MPK jak policjanci, będą mieć kamery nasobne
Daniel Siwak 30 czerwca 2025
Oprócz kamer, wszyscy kontrolerzy MPK Łódź – także ci nieetatowi – mają mieć jednolity strój. Miasto tłumaczy, że ma to zwiększyć bezpieczeństwo i poprawić transparentność przeprowadzanych kontroli w autobusach i tramwajach.
Zmiana systemu łączności nie musi być trudna i kosztowna
Artykuł partnera 30 czerwca 2025
Wiele przedsiębiorstw docenia prostotę i niskie koszty utrzymania rozwiązań analogowych oraz cyfrowych, takich jak DMR, zwłaszcza tam, gdzie wystarcza podstawowa łączność na niewielkim obszarze. Jednak często zdarza się, że rosnące wymagania operacyjne sprawiają, że dotychczasowe systemy nie spełniają rosnących potrzeb. Doskonałym rozwiązaniem może być migracja do systemu TETRA. Dzięki elastycznym rozwiązaniom opartym na technologii DAMM, może stać się impulsem do wzrostu efektywności i bezpieczeństwa operacyjnego.
Warszawa. Nowy Plac Zawiszy dotarł do stolicy koleją
Tramwaje Warszawskie 30 czerwca 2025
Niebawem wykonawca Tramwajów Warszawskich, firma KZN Rail, rozpocznie remont węzła rozjazdowego na pl. Zawiszy wraz ze znajdującymi się tam peronami przystankowymi. Krakowska firma dostarczy i ułoży gotowe, prefabrykowane części skrzyżowania pod torami, dzięki czemu czas trwania utrudnień w tym newralgicznym węźle będzie znacznie skrócony. Prace podzielone są na trzy etapy wykonywane po kolei. Pierwsze zmiany w kursowaniu tramwajów już od 7 lipca.
Bytom. Tramwaj do Miechowic i pilny remont trasy na Wrocławskiej
Jakub Rösler 30 czerwca 2025
Jak na razie Tramwaje Śląskie jak i Bytom nie palą się do budowy nowej trasy tramwajowej do Miechowic, głównie z powodu braku odpowiednich środków finansowych. Jak na razie Tramwaje muszą pilnie wyremontować tory do pętli Wrocławska, które są w coraz gorszym stanie. Miasto ma też inne pomysły na poprawę komunikacji między Miechowicami a centrum, które nie opierają się na tramwaju.
Poznań. Tor przy Okrąglaku gotowy. Kiedy będzie wykorzystywany?
Jakub Rösler 30 czerwca 2025
Kilka dni temu tramwaje MPK Poznań pozytywnie przetestowały nowy łuk torowy między 27 Grudnia a Mielżyńskiego. Brakujący do tej pory tor jest ważnym elementem odkorkowania “Teatralki” i stworzenia nowego ciągu z Naramowic na Wildę. Sprawdzamy też, czy do czasu budowy trasy na Ratajczaka oraz 2 etapu Tramwaju na Naramowice z łuku skorzystają liniowe wagony MPK.
Elektryczne autobusy – czym są i jak działają?
informacja prasowa Busnex / opr. Paulina Piziorska 30 czerwca 2025
Elektryczne autobusy zmieniają oblicze transportu publicznego, wprowadzając nowoczesne rozwiązania, które zdobywają coraz większe uznanie w polskich miastach. Innowacyjne pojazdy przyciągają uwagę zarówno kierowców, jak i pasażerów, oferując cichą pracę i zerową emisję spalin.
Berlin zamawia kolejnych 270 elektrycznych Solarisów
Redakcja/inf. pras. 30 czerwca 2025
Berliner Verkehrsbetriebe (BVG) złożył kolejne zamówienie na przegubowe autobusy bateryjne Solaris, korzystając z obowiązującej umowy ramowej. Po pierwszej partii 50 Solarisów Urbino 18 electric, berlińska spółka transportu publicznego zamówiła teraz 270 kolejnych pojazdów o tej samej długości.
PKP PLK walczy o lepszą informacje pasażerską
Łukasz Malinowski 30 czerwca 2025
PKP PLK przeanalizowała zapotrzebowanie na wdrożenie Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (SDIP) na swojej sieci. W ramach realizowanych obecnie projektów nowe urządzenia będą się pojawiać tam, gdzie jest najwięcej pasażerów, np. w Warszawie.
Drezno będzie sprzedawało reklamy przy zapowiedziach przystanków
Przemysław Farsewicz 30 czerwca 2025
Drezdeński organizator komunikacji miejskiej DVB zamierza emitować reklamy tuż przy komunikatach głosowych o przystankach oraz na ekranach informacyjnych. Znaleźli się już pierwsi reklamodawcy. Dodatkowe środki mają pokryć brak przychodów dla miasta z Deutschlandticket.
Andora. Jak wygląda transport publiczny w mikropaństwie?
Maciej Mikulski 29 czerwca 2025
Księstwo Andory to mini państwo położone w Pirenejach pomiędzy Francją a Hiszpanią, o powierzchni 468 km2 - dla porównania jest to więcej niż Kraków, ale mniej niż Warszawa. Jak mieszkańcy, którzy nie korzystają z samochodów osobowych, a mają do pokonania odległość większą niż na pieszy spacer poruszają się w tym zakątku Europy? Sprawdziliśmy!
Łódź. Komunikacja miejska w trybie wakacyjnym, są weekendowe cięcia
Daniel Siwak 29 czerwca 2025
Zarząd Dróg i Transportu wprowadził nowe rozkłady jazdy. Pośród zmian mamy zawieszone linie tramwajowe czy linie autobusowe kursujące nawet co półtorej godziny. Ograniczenia w komunikacji miejskiej w Łodzi potrwają do września i października.
Darmowy bagaż podręczny. Tak chcą europarlamentarzyści
Mateusz Kieruzal 29 czerwca 2025
Każdy pasażer ma prawo do bezpłatnego przewozu bagażu podręcznego o wymiarach 55 cm x 40 cm x 20 cm, którego waga nie przekracza siedmiu kilogramów. Taką poprawę do zmiany unijnego rozporządzenia 261/2004 przegłosowała Komisja Transportu i Turystyki. Linie lotnicze i branżowe organizacje są rozsierdzone, wskazując na wzrost cen biletów.
Wschodnia obwodnica Warszawy – od nowa czas start
ep. 29 czerwca 2025
Jest przetarg na wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla wschodniej obwodnicy Warszawy. Tym samym od nowa rusza proces inwestycyjny, który ma się zakończyć domknięciem ringu drogowego wokół stolicy. Czy uda się przełamać wieloletni impas?
Wrocław. Nietypowe składy MPK na trasie pomiędzy Gajem a Tarnogajem
Daniel Siwak 28 czerwca 2025
Kolejny etap prac na ul. Bardzkiej to utrudnienia dla pasażerów. To także wyzwanie dla MPK Wrocław, którego tramwaje będą kursować odciętym od sieci odcinkiem pomiędzy Gajem a Tarnogajem. Spółka przy ograniczonej liczbie wagonów dwukierunkowych zdecydowała się na nietypowe rozwiązanie.
Londyn za przekształceniem Oxford Street. Jest poparcie przedsiębiorców
Przemysław Farsewicz 28 czerwca 2025
Burmistrz Londynu rok temu ogłosił śmiałe plany przekształcenia słynnej ulicy Oxford Street w przestrzeń bardziej przyjazną pieszym. Teraz może się to udać, bo władze mają poparcie lokalnych przedsiębiorców. Krytycy tego pomysłu wskazują jednak, że nie ma gdzie przenieść ruchu drogowego i autobusów.
Prezes LOT o wyborze A220
Łukasz Malinowski 28 czerwca 2025
– Globalny model ekonomiczny, odzwierciedlający wszystkie przychody i koszty, wykazał niewielką przewagę Airbusa. Nie ma jednego elementu, który zdecydował – zdecydowała pełna oferta – powiedział o wyborze Airbusa A230 Michał Fijoł, prezes PLL LOT. W trakcie sejmowej komisji mówił także o efektywności kosztowej nowych samolotów oraz planach LOT na przyszłość.
A1 w wakacje będzie płatna. Klimczak wskazał jeden wyjątek
Damian Kelman 28 czerwca 2025
W przeciwieństwie do poprzednich lat, kierowcy podróżujący autostradą A1 w wakacje nie będą mogli skorzystać z darmowych przejazdów między Toruniem i Gdańskiem. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak w rozmowie z PAP wskazał jednak jeden wyjątek, gdy ta sytuacja ulegnie zmianie.
Plan Społeczno-Klimatyczny mocno stawia na rowery. W końcu
Jakub Rösler 27 czerwca 2025
W Planie Społeczno-Klimatycznym przyjęto, że spora część walki z ubóstwem transportowym będzie możliwa dzięki rozwojowi ruchu rowerowego. W tym celu mają powstać nowe drogi rowerowe oraz 6 systemów roweru publicznego. To jednak nie wszystko, bo PSK dofinansuje też transport na żądanie czy zakup autobusów podmiejskich.
Chińskie trolejbusy pojadą do Rumunii. Debiut w Europie
Farsewicz Przemysław 27 czerwca 2025
Rumuńska firma Anadolu Automobil Rom dostarczy 22 trolejbusy do Bukaresztu. Podmiot ten zaoferował chińskie trolejbusy Yutong, co będzie stanowić debiut tego producenta na europejskim rynku trolejbusowym.
Kolejny przetarg i kolejny krok ku zeroemisyjności w Bielsku-Białej
Paulina Piziorska 27 czerwca 2025
Bielsko-Biała konsekwentnie inwestuje w zeroemisyjny transport. Po elektrycznych i wodorowych autobusach przyszedł czas na kolejny krok – budowę stacji ładowania z pantografami, bramownicą i systemem plug-in. Nowa infrastruktura ma zasilić flotę przyszłości i ugruntować pozycję miasta w gronie liderów zielonej mobilności.
Czy tramwaje mogą grać w bilard i kręgle?
Tramwaje Warszawskie 27 czerwca 2025
Tramwajowy bilard, kręgle i precyzyjne zatrzymanie pojazdów – to tylko niektóre z konkurencji, w których zmierzą się drużyny motorniczych z całej Polski. Ogólnopolskie zawody odbędą się w niedzielę, 29 czerwca, na terenie najnowszej warszawskiej zajezdni tramwajowej Annopol. Na wszystkich kibicujących motorniczym czeka wiele atrakcji – w tym przejazd tramwajem-kabrioletem i drezyną, wystawa zabytkowego taboru oraz zabawy dla dzieci.