SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl rynek-lotniczy.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Warszawiacy od 1995 r. korzystają z długo wyczekiwanego, wysoko cenionego wśród pasażerów i niezwykle popularnego metra. Budowa I linii zakończyła się w 2008 r. - na tym jednak nie kończą się potrzeby komunikacyjne Warszawy. Czy mieszkańcy stolicy krócej będą czekać na powstanie kolejnych linii?
W Polsce od niedawna funkcjonuje piętnaście sieci tramwajowych. Miasta, które posiadają ten środek transportu, intensywnie, dzięki środkom unijnym, inwestują w jego rozwój. Najbliższe lata zapowiadają się obiecująco także pod kątem zakupów nowych tramwajów. Według wyliczeń polskie miasta w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 mogą kupić nawet 600 pojazdów.
Wejście Polski do Unii Europejskiej i powołanie do życia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) pozwoliło na realizację wielu projektów infrastrukturalnych. W roku 2013 a więc przy końcu pierwszej polskiej perspektywy budżetowej UE sposób realizacji inwestycji budzi coraz więcej kontrowersji. Projekty drogowe i autostradowe nie przyczyniły się do powstania silnych polskich przedsiębiorstw budowlanych. Nie powtórzył się scenariusz z Hiszpanii. Wiele polskich firm pracujących na największych kontraktach musiało ogłosić upadłość. Dlaczego tak się stało? Jak będzie w nowej perspektywie unijnej kładącej nacisk na transport publiczny? Czy GDDKiA, PKP PLK, władze regionalne i samorządowe nauczą się lepiej prowadzić proces inwestycyjny?
Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym z dnia 16 grudnia 2010 nałożyła na organizatorów publicznego transportu zbiorowego obowiązek planowania rozwoju transportu poprzez opracowanie, uchwalenie i aktualizowanie planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego, zwanego w ustawie "planem transportowym". Muszą go opracować m.in: gminy liczące co najmniej 50 tys. mieszkańców, powiaty liczące co najmniej 80 tys. mieszkańców, województwa, oraz minister właściwy ds. transportu. Plan ministerstwa wszedł w życie z dwumiesięcznym opóźnieniem - 30 października 2012 roku. Wciąż trwa opracowywanie planów przez samorządy, które mają na to czas do końca lutego 2014 r. Plan transportowy uchwalony przez właściwe organy jednostek samorządu terytorialnego stanowi akt prawa miejscowego.
Od lat w Polsce narasta problem wykluczenia transportowego, które może dotyczyć nawet kilkunastu milionów ludzi. Upadek lokalnego transportu zbiorowego sprawia, że w wielu regionach jedynym środkiem transportu pozostaje samochód. Kto go nie ma, lub nie może nim jeździć, jest odcięty od świata.
Odbywający się co roku Kongres Transportu Publicznego (KTP) to największe spotkanie branżowe przedstawicieli samorządów, zarządców i operatorów komunikacji i kolei, a także producentów. Podczas paneli dyskusyjnych, prezentacji, a także w kuluarach omawiane są największe problemy, bolączki i wyzwania transportu publicznego.
Warszawa - miasto, które w opinii wielu doczekało się już bardzo dobrego systemu transportu publicznego. Nowe autobusy i tramwaje, nowoczesny tabor SKM Warszawa, system rowerowy. To wszystko podoba się mieszkańcom. Nie podobają się im jednak rosnące ceny biletów, co doprowadziło do pomysłów zlikwidowania zarządzającego transportem ZTM. Jaka będzie przyszłość tej instytucji? Kto powinien zarządzać komunikacją w skali aglomeracji?
W przyszłej perspektywie unijnej 2014-2020 Polska otrzyma 72,9 mld euro na realizację polityki spójności. W dziedzinie transportu nacisk kładziony ma być na czystą komunikację - preferowany będzie rozwój komunikacji szynowej. Jak podaje resort, w uzasadnionych przypadkach możliwe będzie finansowanie innych form transportu niskoemisyjnego, jak trolejbusy czy autobusy elektryczne. Realizowane mogą być inwestycje zarówno w infrastrukturę (np. budowa, przebudowa, rozbudowa sieci szynowych, sieci energetycznych, centrów przesiadkowych oraz elementów wyposażenia dróg i ulic w infrastrukturę służącą obsłudze transportu publicznego i pasażerów), jak i tabor. Nacisk kładziony będzie na łączenie obu rodzajów projektów. Finansowane będą też projekty w infrastrukturę komplementarną - inteligentne systemy transportowe, integrację istniejących środków transportu oraz dostosowanie komunikacji do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Czy możliwa jest komunikacja miejska bez biletów? Czy da się utrzymać sprawny i efektywny układ transportowy wyłącznie ze środków budżetowych? Czy darmowa komunikacja powinna być dostępna dla wszystkich, czy tylko dla osób płacących w mieście podatki? Wprowadzenie w estońskim Tallinie darmowej komunikacji odbiło się w Polsce szerokim echem. W kolejnych miastach radni i mieszkańcy postulują wprowadzenie takiego rozwiązania - przynajmniej na okres próbny. Darmową komunikację od 1 stycznia 2014 r. wprowadzają Żory.
Systemy informacji pasażerskiej stają się coraz bardziej rozbudowane. Pasażerom nie wystarczają już wywieszone kartki papieru z niewyraźnymi rozkładami jazdy. Oczekują systemów, które ba bieżąco będą ich informowały o zmieniających się godzinach i odjazdach tramwajów, pociągów czy autobusów.
Nowoczesny tabor i zmodernizowana infrastruktura to nie wszystko. Pasażer oczekuje bowiem nie tylko komfortu samej podróży ale również łatwego systemu zakupu biletów. Osoba korzystająca z usług transportu publicznego nie musi a czasami nawet nie powinna znać poszczególnych operatorów czy firm realizujących przewóz. Musi wiedzieć gdzie kupić bilet. Najlepiej by było gdyby taki bilet obowiązywał nie tylko u jednego przewoźnika ale we wszystkich możliwych środkach transportu na terenie miasta czy aglomeracji. W Polsce w tym zakresie jest jeszcze wiele do zrobienia.
Szybszy przejazd przez miasto, łatwiejsze parkowanie i sprawniejsza komunikacja publiczna - takie zalety polskim miastom mogą przynieść inteligentne sieci transportowe. Ponadto miasta mogą na nich zarabiać, na przykład dzięki skuteczniejszemu pobieraniu opłat parkingowych oraz karaniu kierowców za przejeżdżanie na czerwonym świetle. Inteligentne rozwiązania są szczególnie ważne w miastach, gdzie możliwości rozbudowy infrastruktury są ograniczone.
Miasta co raz częściej stoją przed problemem wzrastających kosztów komunikacji, co jest szczególnie dotkliwe w sytuacji wysokiego poziomu zadłużenia i kryzysu, skutkującego spadkiem dochodów. Nie da się rozwijać oferty komunikacji bezkosztowo. Jak miasta sobie radzą z finansowaniem transportu publicznego?
Serwis specjalny: Koronawirus a transport Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie.
Ostatnie lata to ogromny wzrost liczby pasażerów na polskich lotniskach. Tanie linie lotnicze sprawiły, że Polacy masowo zaczęli latać. Dojazdy do portów lotniczych nie były jednak łatwe. Wiele samorządów zdecydowało się więc na budowę linii czy łącznic kolejowych. Niestety ślepe kopiowanie rozwiązań znanych z największych lotnisk nie może się sprawdzić. Jak zatem dowieźć pasażera na lotnisko? Jak zrobić to efektywnie?
W wielu miastach potencjał tramwajów nie jest w pełni wykorzystywany. Pojazdy tracą wiele czasu na skrzyżowaniach z powodu niesprzyjających sygnalizacji, faworyzujących ruch indywidualny. Nie potrzeba wielu inwestycji, by usprawnić i przyspieszyć ruch tramwajów.
Tramwaje Warszawskie wybrały wykonawcę kolejnych priorytetów na światłach
Tramwaje Warszawskie z ofertami na kolejne priorytety – Ochota, Bemowo, Mokotów
Tramwaje Warszawskie przygotują kolejne priorytety: Grójecka, Puławska, Powstańców Śl.
Strasburg: Jak europejska metropolia skorzystała dzięki tramwajom
Pomorska Kolej Metropolitalna jest największą inwestycją infrastrukturalną realizowaną przez samorząd województwa pomorskiego. Za ponad 700 mln zł (netto) wybudowana zostanie 20-kilometrowa linia kolejowa łącząca Gdańsk z lotniskiem i Kaszubami. Wzdłuż linii PKM powstanie 8 nowych przystanków, z których 6 pełnić będzie funkcję węzłów integracyjnych. Gotowa linia ma zostać przekazana inwestorowi przez wykonawcę, którym jest Budimex, 30 kwietnia 2015 roku.
Budowa długo wyczekiwanej trasy tramwajowej na warszawski Tarchomin nie ma szczęścia. Postępowanie środowiskowe dla inwestycji ciągnie się od 2009 r. Pierwsza decyzja po protestach mieszkańców - którym nie podobał się narzucony przebieg trasy oraz kształt "autostrady" drogowej, wytyczonej obok torowiska - została uchylona, kolejne wersje raportu były odsyłane do poprawek. Na początku 2013 r. udało się jedynie otworzyć krótki odcinek trasy przez Most Północny - wobec autobusów lepiej penetrujących osiedla, tramwaj nie cieszy się popularnością. Ostatecznie Zarząd Transportu Miejskiego, który odpowiadał za sprawy formalne, uzyskał nową decyzję środowiskową pod koniec maja 2013 r. Wkrótce przetarg na budowę trasy ogłosiły Tramwaje Warszawskie. Czy to koniec złej passy?
Wrocław. Inauguracyjny autobus MPK pojechał na Jagodno [zdjęcia+trasy]
Daniel Siwak 30 kwietnia 2025
Elektryczny Mercedes Benz e-Citaro G był pierwszym autobusem, który przejechał po najnowszym odcinku trasy we Wrocławiu, przeznaczonej tylko dla komunikacji miejskiej. Chodzi naturalnie o trasę na Jagodno, ta do tej pory kosztowała 50 mln złotych.
Gdańsk. Nowa zajezdnia dla 45-metrowych tramwajów (plany)
Jakub Rösler 30 kwietnia 2025
Gdańsk chce zaprojektować i zbudować zajezdnię tramwajową Ujeścisko, przy której docelowo zostanie również ulokowana zajezdnia autobusowa. Nowa baza pomieści 32 długie, 45-metrowe tramwaje i zostanie wyposażona w myjnię, lakiernię czy mobilną tokarkę podtorową. Koszty jej budowy to ponad 330 milionów złotych.
Efekty świeżo wprowadzonych w Poznaniu e-kontroli
Maciej Sikorski 30 kwietnia 2025
Poznań kilka tygodni temu dołączył do grona polskich miast, w których działa system e-kontroli w strefie płatnego parkowania. Rozwiązanie tego typu wprowadziły wcześniej Warszawa, Gdańsk czy Katowice. Ile wydano na to wdrożenie i co można powiedzieć o pierwszych efektach kontrolowania samochodów przez inne samochody? O odpowiedzi zwróciliśmy się do Zarządu Dróg Miejskich w stolicy Wielkopolski.
Łódź. Majowy prolog do tegorocznego sezonu linii turystycznych [zdjęcia]
Daniel Siwak 30 kwietnia 2025
Przez całą majówkę będą kursować Łódzkie Linie Turystyczne. To wstęp do tegorocznych kursów turystycznych w Łodzi, które na dobre rozpoczną się za cztery tygodnie. Jedna z linii pojedzie trasą, którą do tej pory miejskie autobusy nie pokonywały.
Wrocław. Co z dotacją dla MPK i elektryfikacją taborową linii na lotnisko?
Daniel Siwak 30 kwietnia 2025
Wiadomo już, że MPK Wrocław unieważniło przetarg na 21 nowych autobusów elektrycznych. Powstaje pytanie czy miejski przewoźnik straci 78 mln zł dotacji, a plany związane z niskoemisyjnym taborem drastycznie wyhamują?
Więcej tras, łatwiejszy dostęp, nowe możliwości – plany FlixBusa na przyszłość
Paulina Piziorska 30 kwietnia 2025
Pandemia zmieniła nawyki podróżnych i sposób działania przewoźników. FlixBus, jeden z liderów transportu dalekobieżnego, odpowiada na nowe wyzwania, rozbudowując siatkę połączeń, wspierając lokalne firmy i planując dalszy rozwój usług w Polsce i Europie.
Warszawa: Komunikacja miejska w czasie majówki
Redakcja/inf. pras 30 kwietnia 2025
Zbliża się długi weekend majowy, dlatego pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego będą jeździły według zmienionych rozkładów jazdy. Planując podróż, warto sprawdzić kursowanie autobusów, tramwajów oraz pociągów metra.
Zgierz. Szykuje się rewolucja: koniec linii 6 i 61 do Łodzi, tramwaje zostają
Daniel Siwak 29 kwietnia 2025
Dni takich linii jak 1, 3, 5, 6, 10 czy 61 są już policzone. Ich likwidacja to nie jedyna zmiana, jaką planuje Urząd Miasta w Zgierzu za pośrednictwem lokalnego organizatora transportu – Miejskich Usług Komunikacyjnych. Częstotliwość kursów ma być większa, taryfa prostsza a przesiadki gwarantowane.
Tramwaje wróciły do Liège po 60 latach
Przemysław Farsewicz 29 kwietnia 2025
Belgijskie Liège to kolejne europejskie miasto, do którego (po sześćdziesięciu latach przerwy) powróciły tramwaje. Było to możliwe dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu. 25 kwietnia rozpoczęły się przejazdy promocyjne z pasażerami, zaś w poniedziałek, 28 kwietnia, regularne kursy. Spłata inwestycji potrwa 31 lat.
Oznakowanie dotykowe na kolejnych stacjach metra
ZTM Warszawa 29 kwietnia 2025
Na najstarszych stacjach warszawskiego metra trwa modernizacja, która zwiększy bezpieczeństwo poruszania się wszystkich użytkowników podziemnej kolei – szczególnie osób z niepełnosprawnościami. W najbliższym czasie na pięciu stacjach linii M1 wymienione zostaną ścieżki prowadzące, pola uwagi i pasy ostrzegawcze, które ułatwiają korzystanie z metra osobom niewidomym i niedowidzącym.
Jak wygląda obsługa floty samochodowej?
art. sponsorowany 29 kwietnia 2025
Efektywne zarządzanie flotą samochodową to ważny punkt w działalności wielu firm. Dysponowanie dużą liczbą aut wiąże się przede wszystkim z koniecznością utrzymania, monitorowania kosztów czy optymalizacji wszelkich procesów logistycznych. Z uwagi na to, coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na profesjonalną obsługę floty. Zainwestuj w systemy zarządzania flotą i sprawdź, jak zdalne administrowanie nią może rozwinąć twój biznes.
Zderzenie tramwajów w Warszawie. 18 osób poszkodowanych
Jakub Rösler 29 kwietnia 2025
Dzisiaj, 29 kwietnia, w Warszawie doszło do zderzenia dwóch tramwajów na Rondzie de Gaulle'a. W wyniku zdarzenia zostało poszkodowanych 18 osób, a przyczyną wypadku, wg. wstępnych ustaleń, była usterka techniczna jednego z wagonów, z rodziny 116N.
Man wyprodukuje dla Nysy 15 autobusów niskopodłogowych
Przemysław Farsewicz 29 kwietnia 2025
Miejski Zakład Komunikacji w Nysie podpisał umowę z Man-em na produkcję 15 nowych autobusów z silnikiem diesla. Dotychczas przewoźnik pozyskiwał głównie pojazdy używane. Zakup będzie finansowany ze środków z KPO.
Z biletem PKP Intercity w Warszawskim Transporcie Publicznym
Redakcja/inf. pras 28 kwietnia 2025
Rusza nowa usługa w aplikacji PKP Intercity - pasażerowie podróżujący pociągami z albo do Warszawy będą mogli podróżować też po stolicy metrem, tramwajami, autobusami i pociągami SKM. To wygodne rozwiązanie dla pasażera, który nie będzie musiał się zastanawiać, jaki kupić bilet i gdzie. Za jednym kliknięciem i jedną płatnością dostanie bilet łączony.
MAN i Solaris z nowymi umowami
Paulina Piziorska 28 kwietnia 2025
Nowe kontrakty podpisane przez Solarisa i MAN-a oznaczają, że na ulice polskich miast trafi wkrótce kilkadziesiąt nowych autobusów – zarówno elektrycznych, jak i spalinowych. Choć kierunki rozwoju są różne, wspólnym mianownikiem jest chęć modernizacji flot i poprawy komfortu podróżnych. Co zawierają umowy i jakie pojazdy trafią na ulice?
Warszawa: 208 mln zł dodatkowo na tramwaj przez Pole Mokotowskie
Paulina Piziorska 28 kwietnia 2025
Po decyzji Rady Warszawy Tramwaje Warszawskie otrzymają kilkaset milionów dodatkowego wsparcia. Dzięki temu przyspieszy realizacja wielu projektów, w tym budowy tramwaju przez Pole Mokotowskie – inwestycji, która jeszcze niedawno była zagrożona.
Midera (Łódź Airport): Ponad 500 tys. pasażerów w tym roku
Łukasz Malinowski 28 kwietnia 2025
Lotnisko w Łodzi rośnie i nie zamierza się zatrzymywać. W tym roku przełamana ma zostać bariera 0,5 mln pasażerów. W kolejnym rozwój może przyspieszyć dzięki działaniom promocyjnym miasta i regionu. O obecnej sytuacji łódzkiego lotniska rozmawiamy z prezes Anną Miderą.
15 autobusów międzymiastowych dla pomorskiego – w 7 dni od otwarcia ofert do wyboru dostawcy
Paulina Piziorska 28 kwietnia 2025
Województwo Pomorskie rozpisało przetarg na 15 nowych zeroemisyjnych autobusów międzymiastowych kategorii M3 klasy II z napędem elektrycznym wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania do obsługi przewozów pasażerskich w województwie pomorskim. Pod koniec marca oferty zostały podane do publicznej wiadomości, a zaledwie kilka dni później poznaliśmy zwycięzcę przetargu.
Warszawskie Linie Turystyczne gotowe do sezonu
ZTM Warszawa 28 kwietnia 2025
1 maja wystartuje kolejny, 16. już sezon Warszawskich Linii Turystycznych. Na stołeczne ulice wyjadą zabytkowe tramwaje i autobusy. Pełną parą ruszy kolejka wąskotorowa, na Wisłę wypłyną uwielbiane przez warszawiaków i turystów promy oraz statek wycieczkowy do Serocka. Będzie też niespodzianka – 3 maja zorganizowany zostanie plenerowy seans na plaży Poniatówka.
Łódź. Są pieniądze na przebudowę Zielonej i Legionów. Miasto: Bierzemy
Daniel Siwak 28 kwietnia 2025
Zarząd województwa łódzkiego podjął uchwałę, która pozwala na złożenie wniosku o dofinansowanie ważnych inwestycji transportowych: przebudowy ulic Zielonej i Legionów. – Czekaliśmy na tę wiadomość od dawna – słyszymy w łódzkim magistracie.
Brytyjczycy opracowali zamiennik dla lekkiej kolei
Przemysław Farsewicz 27 kwietnia 2025
Coventry Very Light Rail (CVLR) to nowy rodzaj pojazdu, który przypomina wyglądem kolejkę. Za jego powstanie odpowiada brytyjska firma RailAdventure UK. Pojazd ma przejść pierwsze testy po mieście Coventry już w maju i czerwcu tego roku.
Łódzki tunel średnicowy. Budynki w najgorszym stanie jednak do zburzenia?
Daniel Siwak 27 kwietnia 2025
Budynków w najgorszym stanie na trasie tunelu średnicowego w Łodzi – jeszcze przed rozpoczęciem budowy odcinka w kierunku Łodzi Fabrycznej – było 30. Czy ich burzenie, zamiast wzmacniania, jest opcją nadal braną pod uwagę? Tarcza TBM Katarzyna ma ponownie zacząć drążenie jeszcze w maju tego roku.
Miejska Stacja Paliw w Chełmie szybko się zwróciła. Ceny paliw w mieście miały znacząco spaść
Maciej Sikorski 27 kwietnia 2025
Przeszło rok temu Chełm uruchomił Miejską Stację Paliw. O inwestycji zdobiło się głośno, ponieważ szybko ogłoszono, że inwestycja przyczyniła się do obniżki cen paliw w mieście. Jaki był jej koszt i jakim zainteresowaniem cieszy się stacja? Zapytaliśmy o to właściciela obiektu, czyli Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Odpowiedzi udzielił prezes miejskiej spółki – Jakub Oleszczuk.
Łódzkie: Autobusy marszałkowskie skróciły dystans między ludźmi
Kasper Fiszer 27 kwietnia 2025
Sześć lat po uruchomieniu pierwszych połączeń wojewódzkiej komunikacji autobusowej władze regionu bardzo pozytywnie wypowiadają się o skutkach organizacji systemu. Ma on też być nadal rozwijany. Zdaniem samorządu przynosi to korzyści tak ekonomiczne, jak i społeczne.
R. Sikorski: Wykorzystamy wsparcie UE do tworzenia infrastruktury obronnej
Damian Kelman 27 kwietnia 2025
Radosław Sikorski wygłosił w Sejmie exposé, w którym m.in. odniósł się do kwestii polskiej infrastruktury obronnej. Minister spraw zagranicznych zapowiedział, że rząd zamierza wykorzystywać unijne wsparcie do tworzenia takich projektów jak Tarcza Wschód.
Boeing odsprzeda niechciane przez Chiny samoloty
Mateusz Kieruzal 27 kwietnia 2025
Nieodebrane przez chińskie linie lotnicze samoloty Boeinga nie będą długo pozostawać bezczynnymi. Koncern ma „plan B” i planuje odsprzedaż kilkudziesięciu boeingów innym klientom. Amerykański producent lobbował już w Waszyngtonie, aby rozwiązać „niefortunną sytuację”, a Donald Trump wezwał Boeinga do „ukarania Chin” za nieprzyjmowanie samolotów.
Zaprezentowano projekt linii tramwajowej między Lizboną a Loures
Przemysław Farsewicz 26 kwietnia 2025
Planowana linia tramwajowa 16E powinna w przyszłości połączyć Terreiro do Paço z Parque das Nações. Trasa ma mieć długość 12 km i 18 przystanków. Rozwiązanie ma przypominać coś pomiędzy szybkim tramwajem na metrem. Będzie to pierwsza nowa linia tramwajowa w Lizbonie od prawie 70 lat.
CPK: KDP nie zlikwiduje wykluczenia, ale zachęci do przesiadki z samochodu
Roman Czubiński 26 kwietnia 2025
Wkrótce poznamy odpowiedź na pytanie o przyszłość większości „szprych”, których budowę zapowiadał poprzedni zarząd CPK. Zapewni ją Zintegrowana Sieć Kolejowa, która określi docelowy układ polskiej sieci – mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego członek zarządu spółki Centralny Port Komunikacyjny Piotr Rachwalski. Zapowiedział też zachęty dla niezależnych przewoźników, którzy byliby zainteresowani kursowaniem po przyszłych polskich liniach dużych prędkości.
Polskie porty morskie w niepewnych czasach. Priorytetem elastyczność
Mikołaj Kobryński 26 kwietnia 2025
Pierwsze lata obecnej dekady pokazały bardzo dobitnie, że porty morskie, aby zachować konkurencyjność, z uwagi na coraz większą niepewność w światowej gospodarce muszą być bardziej elastyczne. Wydaje się, że zarządy polskich portów morskich dobrze wykorzystały ten czas. Nie brakuje jednak wyzwań, związanych choćby z drogową i kolejową infrastrukturą dostępową.
Wrocław. Odliczanie do startu tegorocznych linii turystycznych [zdjęcia]
Daniel Siwak 26 kwietnia 2025
Tegoroczny sezon Wrocławskich Linii Turystycznych zbliża się wielkimi krokami. Zabytkowe autobusy i tramwaje wyjadą na ulice już na początku maja. W 2025 roku będą kursować m.in. przez całe wakacje.
Roboty tramwajowe na Mokotowie i zmiany na drogach
Tramwaje Warszawskie 26 kwietnia 2025
Zgodnie z planem, tramwajarze przystępują do kolejnego etapu prac przy budowie trasy na ulic Rakowieckiej. Od soboty, 26 kwietnia, robotnicy zajmą część alei Niepodległości, a kierowcy nie przejadą tamtędy w kierunku Ursynowa. Trasy zmienią też tramwaje. Kilka dni później rozpocznie się remont na skrzyżowaniu ulicy Wołoskiej z Kulskiego i Madalińskiego oraz Starościńskiej z Rakowiecką.
LOT rośnie i szykuje się na CPK. 60 proc. ruchu na początek
Łukasz Malinowski 26 kwietnia 2025
Przyszłość CPK i LOT jest ściśle powiązana. Na początku działalności portu LOT-u ma odpowiadać za ok. 60 proc. ruchu, a tego nie osiągnie bez rozbudowy floty i zwiększania liczby pasażerów. – To zobowiązanie zamierzamy wypełnić – mówi Michał Fijoł, prezes zarządu PLL LOT.
Poznań. Nie będzie przystanku kolejowego Naramowice Wschodnie/Rubież
Jakub Rösler 25 kwietnia 2025
PKP PLK nie zbuduje na razie nowego przystanku kolejowego na wschodnich Naramowicach. Miasto Poznań chciało, żeby punkt obsługi podróżnych powstał w ramach modernizacji "kolejowego ringu", podobnie jak szereg innych przystanków. Rubież wciąż poczeka więc na jakikolwiek transport publiczny.
Historyczne tramwaje i autobusy wracają na poznańskie ulice!
Redakcja/inf. pras 25 kwietnia 2025
W weekend 26 i 27 kwietnia rozpoczyna się sezon linii turystycznych w Poznaniu. Na trasach pojawią się zabytkowe tramwaje i autobusy, które do końca września będą kursować w wybrane soboty, niedziele i dni świąteczne, oferując przejazdy historycznym taborem po mieście. Linie turystyczne stanowią okazję do poznania historii komunikacji miejskiej oraz spojrzenia na Poznań z innej perspektywy – z wnętrza pojazdów, które przed laty obsługiwały codzienne kursy.
W 2025 roku Autopay chce się skupić na mobilności. Które usługi są traktowane priorytetowo?
Maciej Sikorski 25 kwietnia 2025
Firma Autopay, rozwijająca usługi w zakresie płatności, zamierza coraz więcej uwagi poświęcać rozwiązaniom powiązanym z transportem. To mobilności ma być podporządkowany rozwój podmiotu w 2025 roku. Jakie konkretnie plany ma przedsiębiorstwo, które elektronicznymi płatnościami zajmuje się od przeszło dwóch dekad?
Poznań. Miesięczny remont na ważnym węźle
ZTM Poznań 25 kwietnia 2025
W poniedziałek 5 maja – po długim weekendzie – rozpocznie się remont wschodniej części węzła AWF na skrzyżowaniu ulicy Królowej Jadwigi ze Strzelecką i Drogą Dębińską (przeprowadzona zostanie wymiana zwrotnicy i części torowiska). Prace będą skutkowały koniecznością zamknięcia dla tramwajów trasy przez most Królowej Jadwigi. Na pięciu liniach (nr 2, 5, 6, 12 i 18) zostaną wprowadzone objazdy, uruchomiona zostanie dodatkowa linia nr 98 wzmacniająca komunikację na trasie z Zawad przez Śródkę, Trasę Kórnicką do Franowa. Komunikację na zamkniętym odcinku AWF – Rondo Rataje zapewnią linie autobusowe numer 174 i 190.
Zielony kurs FlixBusa, czyli o mobilności, technologii i klientach w centrum zmian
Paulina Piziorska 25 kwietnia 2025
Sztuczna inteligencja, alternatywne paliwa, zmieniające się oczekiwania pasażerów i wyzwania geopolityczne – FlixBus stawia czoła przyszłości transportu z rozmachem i elastycznością. W rozmowie z przedstawicielem firmy przyglądamy się, jak globalny operator autobusowy odpowiada na największe wyzwania współczesnej mobilności.
Hulajnogi wciąż niebezpieczne – 5 ofiar śmiertelnych w 2024 roku
Paulina Piziorska 25 kwietnia 2025
Liczba wypadków z udziałem hulajnóg nie spada. Wciąż słyszy się o nowych niebezpiecznych sytuacjach - większość z nich kończy się kilkoma urazami, czasem poważnymi. W kilku wypadkach z roku 2024 odnotowano ofiary śmiertelne. Zbyt szybka jazda, nieprzestrzeganie ograniczeń prędkości, jazda po chodnikach... Jaki charakter mają najczęściej zdarzenia z hulajnogami i jak dokładnie wyglądają statystyki wypadków w Warszawie i całej Polsce?
Dworce Przyjazne Pasażerom zastąpią Program Inwestycji Dworcowych
Jakub Rösler 24 kwietnia 2025
PKP SA zastąpi Program Inwestycji Dworcowych programem Dworce Przyjazne Pasażerom. Listę dworców, jaką obejmie program, poznamy w ciągu kilku tygodni. Inwestycje będą realizowane w oparciu o potoki podróżnych na danej stacji, a program będzie finansowany z Funduszu Kolejowego.
Jest umowa na nowy dworzec kolejowy w Częstochowie
PKP S.A. 24 kwietnia 2025
Polskie Koleje Państwowe S.A. realizują w Częstochowie inwestycję, w ramach której powstanie nowoczesne centrum przesiadkowe pełniące jednocześnie funkcję dworca kolejowego. 23 kwietnia br. została zawarta umowa z generalnym wykonawcą, a pierwsze prace związane z budową nowego obiektu według projektu wybranego w konkursie architektonicznym rozpoczną się już niebawem. Przy okazji warto przypomnieć, dlaczego korzystniejszym dla pasażerów i mieszkańców rozwiązaniem jest rozbiórka starego dworca i zastąpienie go nowym.
Gdańsk chce zmodernizować fragment torów od Opery do Wyspiańskiego
Jakub Rösler 24 kwietnia 2025
Gdańsk szuka projektanta modernizacji torowiska tramwajowego od Opery Bałtyckiej do skrzyżowania Hallera i Klinicznej. Powstanie tu wspólny, tramwajowo-autobusowy wydzielony pas dla komunikacji publicznej. Projektowane rozwiązania są tymczasowe, bowiem docelowo tramwaje pojadą tutaj inaczej.
Prezes APCOA Polska: stawiamy na Urban Hubs. Na czym właściwie polega ta idea?
Maciej Sikorski 24 kwietnia 2025
Czy Polacy powinni się obawiać wzrostu opłat za parkowanie? I czy można jednoznacznie stwierdzić, że darmowe parkowanie już się w Polsce skończyło? Czego należy oczekiwać od nowoczesnych parkingów, których przybywa w naszych miastach? Odpowiedzi m.in. na te pytania serwisowi transport-publiczny.pl udzielił Maciej Zawadzki, Prezes APCOA Polska.
Łódź: Płatny parking na Dworcu Fabrycznym stał się prawdziwym Park and Ride
Kasper Fiszer 24 kwietnia 2025
Mija pięć lat od rozpoczęcia poboru opłat za parkowanie na dużym parkingu podziemnym przy Dworcu Łódź Fabryczna. Miasto jest zadowolone z wprowadzonych tam zmian, których efektem ma być większa dostępność miejsc dla pasażerów kolei. W najbliższych miesiącach w strefie płatnego parkowania w centrum zajdą kolejne zmiany.
Kielce kupią kolejne autobusy elektryczne. Będą też nowe linie
UM Kielce 24 kwietnia 2025
Nowe autobusy powinny wyjechać na ulice miasta w przyszłym roku. Miasto Kielce pozyskało dofinansowanie na projekt "Zeroemisyjny transport publiczny w centrum Kielc" z programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 w ramach naboru przeprowadzonego przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego.
Szczecin chce kupić 50 autobusów wodorowych
Jakub Rösler 24 kwietnia 2025
Szczecin chce zdobyć środki z KPO na zakup aż 50 autobusów wodorowych, zarówno 12- jak i 18-metrowych. Wszystkie pojazdy miałyby trafić do SPA Dąbie, obsługującego linie w prawobrzeżnej części miasta. Wartość projektu to ponad 230 mln złotych.
Remont wiaduktu w katowickich Szopienicach. Modyfikacje na 9 liniach tramwajowych
Metropolia GZM 23 kwietnia 2025
Od 28 kwietnia tramwaje nie będą mogły przejeżdżać pod wiaduktem kolejowym przebiegającym nad ul. Wiosny Ludów w Katowicach. Oznacza to konieczność wprowadzenia wielu zmian w komunikacji miejskiej, głównie w ruchu tramwajów.
Solaris wygrywa przetarg PKM w Gdyni
Paulina Piziorska 23 kwietnia 2025
PKM Gdynia prowadziło przetarg na 3 autobusy elektryczne. Zbieranie zgłoszeń trwało po kilku zmianach do 28 marca, a w przetargu wzięła udział tylko jedna firma. Projekt jest współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.
Gdańsk zapowiada przetarg na nową zajezdnie tramwajową
UM Gdańsk, gdansk.pl 23 kwietnia 2025
W pobliżu Pętli Ujeścisko, przy ul. Warszawskiej w Gdańsku, na terenie 4 hektarów powstanie nowa zajezdnia tramwajowa z możliwością przeglądów, napraw i mycia taboru. Koszt inwestycji to ponad 390 mln zł - środki będą pochodzić głównie z KPO. Pojadą tam także nowe, 47-metrowe tramwaje. Prace mają się zacząć w 2027 roku i potrwać cztery lata. W środę, 23 kwietnia, prezydent Gdańska ogłosiła postępowanie przetargowe.
MPK Poznań. Na następcę Solarisów Urbino 8,6 jeszcze poczekamy
Jakub Rösler 23 kwietnia 2025
MPK Poznań użytkuje obecnie 26 autobusów klasy midi, a dokładniej Solarisów Urbino 8,6, dostarczonych w latach 2011-2012. Jak na razie przewoźnik jest zadowolony z pojazdów i zapowiada, że na ich wymianę przyjdzie jeszcze trochę poczekać.
Wrocław. MPK unieważnia przetarg na elektryki od Solarisa. Dlaczego?
Daniel Siwak 23 kwietnia 2025
Okazuje się, że Solaris nie dostarczy – przynajmniej na razie – 21 nowych autobusów elektrycznych, które zaoferował we wrocławskim przetargu. MPK unieważniło postępowanie przetargowe warte blisko 78 mln zł.
Poznań. Mosty Berdychowskie oraz Malta zostaną połączone drogą rowerową
Poznańskie Inwestycje Miejskie 23 kwietnia 2025
Nowa infrastruktura dla pieszych i rowerzystów powstanie pomiędzy mostami Berdychowskimi a skrzyżowaniem ulic Berdychowo, Jana Pawła II i Baraniaka. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, którego celem jest wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.
E-hulajnogi w miastach – policja i straż miejska edukują
Paulina Piziorska 23 kwietnia 2025
Walka z hulajnogami elektrycznymi w miastach trwa w najlepsze i chociaż sytuacja się poprawia, to ślimacze tempo zmian bywa frustrujące. A gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo w mieście najłatwiej jako winnych wskazać służby porządkowe – policję i straż miejską. Czy słusznie?
Bydgoszcz zabierze drogę samochodom i odda ją tramwajom
Jakub Rösler 22 kwietnia 2025
Bydgoszcz musi rozebrać i zbudować zupełnie nowy wiadukt tramwajowy na Wojska Polskiego. W trakcie prac tramwaje muszą dalej kursować, co będzie możliwe poprzez zwężeni jezdni i budowę tymczasowych torów na wiadukcie dla aut. Z przeprawy korzystają trzy linie tramwajowe o numerach 2, 9 i 11.
Wrocław. Pierwsza linia metra? Władze miasta wskazują alternatywę
Daniel Siwak 22 kwietnia 2025
Czy wniosek dotyczący analizy budowy linii metra z północy na południe Wrocławia ma szansę na realizację? Urząd Miasta Wrocławia przypomina historię prac koncepcyjnych. Wskazuje też, że przygląda się inwestycjom... kolejowym prowadzonym obecnie m.in. w Łodzi, Katowicach, Szczecinie czy Krakowie.
Konin wyposaży zajezdnię w wodór
Przemysław Farsewicz 22 kwietnia 2025
Konin chce pozyskać autobusy wodorowe. W ślad za przetargiem na pojazdy, pojawiło się także zamówienie na budowę zajezdni autobusowej z infrastrukturą do produkcji i ładowania wodorem. To już trzecie podejście miasta na znalezienie wykonawcy zadania.
Koleje Małopolskie na zakupach wodorowych
Paulina Piziorska 22 kwietnia 2025
To już kolejne zakupy autobusów wodorowych w tym roku. Tym razem z dofinansowania na pojazdy elektryczne napędzane wodorem korzysta Województwo Małopolskie. Będą to pierwsze tego typu autobusy w taborze Kolei Małopolskich.
Miliony euro dla Polski na transport. Jak walczyć z ubóstwem komunikacyjnym.
ZDG TOR 22 kwietnia 2025
Ubóstwo transportowe, wykluczenie komunikacyjne, klimat – te z pozoru odległe tematy coraz częściej łączy jedna koncepcja: dostępność. Nowy raport przygotowany przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR pokazuje, że realną zmianę mogą przynieść… rowery. Ale nie same z siebie – kluczowy będzie sposób wydatkowania środków z nowego unijnego instrumentu wsparcia, jakim jest Społeczny Fundusz Klimatyczny (SFK).
Jaworzno wybiera droższego Solarisa na dostawy siedmiu elektrobusów
Przemysław Farsewicz 22 kwietnia 2025
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie wybrało dostawcę siedmiu autobusów elektrycznych. Pojazdy mają być standardowej długości, pomóc w zakupach mają środki unijne. Wraz z pojazdami, przewoźnik kupuje także ładowarkę pantografową do zajezdni.
Majowa oferta FlixBusa: więcej połączeń i bilety w promocyjnej cenie
FlixBus 22 kwietnia 2025
FlixBus rusza z kolejną promocją na bilety. Pasażerowie, którzy zarezerwują przejazd z co najmniej 10-dniowym wyprzedzeniem w okresie od 16 kwietnia do 21 maja 2025 roku, skorzystają ze specjalnej zniżki: wszystkie krajowe przejazdy już od 19,99 zł, a międzynarodowe od 69,99 zł. Na wybranych trasach można również zabrać ze sobą rower i aktywnie spędzić czas u celu podróży. W maju FlixBus oferuje połączenia do ponad 460 miast w 23 krajach.
Łódź: Tablice informacyjne mają pomóc w odkorkowaniu Konstantynowskiej
Kasper Fiszer 22 kwietnia 2025
W minionym sezonie wiosenno-letnim dużym problemem w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej były zatory drogowe w rejonie jednej z największych turystycznych atrakcji miasta, orientarium będącym częścią zoo. W tym roku sytuacja ma ulec poprawie nie tylko ze względu na wznowienie komunikacji tramwajowej na linii konstantynowskiej. Miasto zapewnia bowiem, że prowadzi działania mające dyscyplinować kierowców.
PKP Intercity: Ceny biletów muszą wzrosnąć
Roman Czubiński 22 kwietnia 2025
Zarząd PKP Intercity i Ministerstwo Infrastruktury oswajają pasażerów pociągów dalekobieżnych z myślą o podwyżce cen biletów. Nie wiadomo, kiedy dokładnie zostanie wprowadzona ani czy będzie dotyczyła wszystkich segmentów połączeń. Przewoźnik i resort chcą jednak, by objęła przede wszystkim krótkie relacje, na których – jak twierdzą – pociągi PKP Intercity stają się niepożądaną konkurencją dla operatorów samorządowych.