SERWISY PARTNERSKIE rynek-kolejowy.pl rynekinfrastruktury.pl rynek-lotniczy.pl tor-konferencje.pl zdgtor.pl
Warszawiacy od 1995 r. korzystają z długo wyczekiwanego, wysoko cenionego wśród pasażerów i niezwykle popularnego metra. Budowa I linii zakończyła się w 2008 r. - na tym jednak nie kończą się potrzeby komunikacyjne Warszawy. Czy mieszkańcy stolicy krócej będą czekać na powstanie kolejnych linii?
O smogu mówi się dużo i wyrasta na jeden z głównych problemów polskich miast, które walczą z nimi wprowadzając okresowo darmową komunikacją i zniechęcając do podróży samochodami. Jednak bez pomocy władz centralnych z zanieczyszczeniem powietrza wygrać się nie da.
Warszawa: Radni przyjęli Strefę Czystego Transportu. Mniejszą i odroczoną w czasie
Warszawa walczy z tlenkami azotu. Strefa Czystego Transportu wraca na Radę Miasta
Warszawa: Strefa Czystego Transportu większa – ale z dodatkowymi ulgami
Warszawa chce powiększyć Strefę Czystego Transportu. Konkretów brak
W Polsce od niedawna funkcjonuje piętnaście sieci tramwajowych. Miasta, które posiadają ten środek transportu, intensywnie, dzięki środkom unijnym, inwestują w jego rozwój. Najbliższe lata zapowiadają się obiecująco także pod kątem zakupów nowych tramwajów. Według wyliczeń polskie miasta w ramach perspektywy finansowej 2014-2020 mogą kupić nawet 600 pojazdów.
Warszawa - miasto, które w opinii wielu doczekało się już bardzo dobrego systemu transportu publicznego. Nowe autobusy i tramwaje, nowoczesny tabor SKM Warszawa, system rowerowy. To wszystko podoba się mieszkańcom. Nie podobają się im jednak rosnące ceny biletów, co doprowadziło do pomysłów zlikwidowania zarządzającego transportem ZTM. Jaka będzie przyszłość tej instytucji? Kto powinien zarządzać komunikacją w skali aglomeracji?
Miasta co raz częściej stoją przed problemem wzrastających kosztów komunikacji, co jest szczególnie dotkliwe w sytuacji wysokiego poziomu zadłużenia i kryzysu, skutkującego spadkiem dochodów. Nie da się rozwijać oferty komunikacji bezkosztowo. Jak miasta sobie radzą z finansowaniem transportu publicznego?
Systemy informacji pasażerskiej stają się coraz bardziej rozbudowane. Pasażerom nie wystarczają już wywieszone kartki papieru z niewyraźnymi rozkładami jazdy. Oczekują systemów, które ba bieżąco będą ich informowały o zmieniających się godzinach i odjazdach tramwajów, pociągów czy autobusów.
W przyszłej perspektywie unijnej 2014-2020 Polska otrzyma 72,9 mld euro na realizację polityki spójności. W dziedzinie transportu nacisk kładziony ma być na czystą komunikację - preferowany będzie rozwój komunikacji szynowej. Jak podaje resort, w uzasadnionych przypadkach możliwe będzie finansowanie innych form transportu niskoemisyjnego, jak trolejbusy czy autobusy elektryczne. Realizowane mogą być inwestycje zarówno w infrastrukturę (np. budowa, przebudowa, rozbudowa sieci szynowych, sieci energetycznych, centrów przesiadkowych oraz elementów wyposażenia dróg i ulic w infrastrukturę służącą obsłudze transportu publicznego i pasażerów), jak i tabor. Nacisk kładziony będzie na łączenie obu rodzajów projektów. Finansowane będą też projekty w infrastrukturę komplementarną - inteligentne systemy transportowe, integrację istniejących środków transportu oraz dostosowanie komunikacji do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Czy możliwa jest komunikacja miejska bez biletów? Czy da się utrzymać sprawny i efektywny układ transportowy wyłącznie ze środków budżetowych? Czy darmowa komunikacja powinna być dostępna dla wszystkich, czy tylko dla osób płacących w mieście podatki? Wprowadzenie w estońskim Tallinie darmowej komunikacji odbiło się w Polsce szerokim echem. W kolejnych miastach radni i mieszkańcy postulują wprowadzenie takiego rozwiązania - przynajmniej na okres próbny. Darmową komunikację od 1 stycznia 2014 r. wprowadzają Żory.
Od lat w Polsce narasta problem wykluczenia transportowego, które może dotyczyć nawet kilkunastu milionów ludzi. Upadek lokalnego transportu zbiorowego sprawia, że w wielu regionach jedynym środkiem transportu pozostaje samochód. Kto go nie ma, lub nie może nim jeździć, jest odcięty od świata.
Wejście Polski do Unii Europejskiej i powołanie do życia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) pozwoliło na realizację wielu projektów infrastrukturalnych. W roku 2013 a więc przy końcu pierwszej polskiej perspektywy budżetowej UE sposób realizacji inwestycji budzi coraz więcej kontrowersji. Projekty drogowe i autostradowe nie przyczyniły się do powstania silnych polskich przedsiębiorstw budowlanych. Nie powtórzył się scenariusz z Hiszpanii. Wiele polskich firm pracujących na największych kontraktach musiało ogłosić upadłość. Dlaczego tak się stało? Jak będzie w nowej perspektywie unijnej kładącej nacisk na transport publiczny? Czy GDDKiA, PKP PLK, władze regionalne i samorządowe nauczą się lepiej prowadzić proces inwestycyjny?
Odbywający się co roku Kongres Transportu Publicznego (KTP) to największe spotkanie branżowe przedstawicieli samorządów, zarządców i operatorów komunikacji i kolei, a także producentów. Podczas paneli dyskusyjnych, prezentacji, a także w kuluarach omawiane są największe problemy, bolączki i wyzwania transportu publicznego.
Szybszy przejazd przez miasto, łatwiejsze parkowanie i sprawniejsza komunikacja publiczna - takie zalety polskim miastom mogą przynieść inteligentne sieci transportowe. Ponadto miasta mogą na nich zarabiać, na przykład dzięki skuteczniejszemu pobieraniu opłat parkingowych oraz karaniu kierowców za przejeżdżanie na czerwonym świetle. Inteligentne rozwiązania są szczególnie ważne w miastach, gdzie możliwości rozbudowy infrastruktury są ograniczone.
Nowoczesny tabor i zmodernizowana infrastruktura to nie wszystko. Pasażer oczekuje bowiem nie tylko komfortu samej podróży ale również łatwego systemu zakupu biletów. Osoba korzystająca z usług transportu publicznego nie musi a czasami nawet nie powinna znać poszczególnych operatorów czy firm realizujących przewóz. Musi wiedzieć gdzie kupić bilet. Najlepiej by było gdyby taki bilet obowiązywał nie tylko u jednego przewoźnika ale we wszystkich możliwych środkach transportu na terenie miasta czy aglomeracji. W Polsce w tym zakresie jest jeszcze wiele do zrobienia.
Serwis specjalny: Koronawirus a transport Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotarła do Polski. Podobnie jak w innych krajach również w Polsce podejmowane są działania, które ograniczają możliwość lub zniechęcają do poruszania się. W pierwszej kolejności dotknęły one lotnictwo i transport międzynarodowy, ale mówi się także, o poważnym ograniczeniu krajowego transportu publicznego. W serwisie gromadzimy informacje o problemach jakie koronwirus wywołuje w szeroko rozumianym transporcie.
Ostatnie lata to ogromny wzrost liczby pasażerów na polskich lotniskach. Tanie linie lotnicze sprawiły, że Polacy masowo zaczęli latać. Dojazdy do portów lotniczych nie były jednak łatwe. Wiele samorządów zdecydowało się więc na budowę linii czy łącznic kolejowych. Niestety ślepe kopiowanie rozwiązań znanych z największych lotnisk nie może się sprawdzić. Jak zatem dowieźć pasażera na lotnisko? Jak zrobić to efektywnie?
Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym z dnia 16 grudnia 2010 nałożyła na organizatorów publicznego transportu zbiorowego obowiązek planowania rozwoju transportu poprzez opracowanie, uchwalenie i aktualizowanie planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego, zwanego w ustawie "planem transportowym". Muszą go opracować m.in: gminy liczące co najmniej 50 tys. mieszkańców, powiaty liczące co najmniej 80 tys. mieszkańców, województwa, oraz minister właściwy ds. transportu. Plan ministerstwa wszedł w życie z dwumiesięcznym opóźnieniem - 30 października 2012 roku. Wciąż trwa opracowywanie planów przez samorządy, które mają na to czas do końca lutego 2014 r. Plan transportowy uchwalony przez właściwe organy jednostek samorządu terytorialnego stanowi akt prawa miejscowego.
Pomorska Kolej Metropolitalna jest największą inwestycją infrastrukturalną realizowaną przez samorząd województwa pomorskiego. Za ponad 700 mln zł (netto) wybudowana zostanie 20-kilometrowa linia kolejowa łącząca Gdańsk z lotniskiem i Kaszubami. Wzdłuż linii PKM powstanie 8 nowych przystanków, z których 6 pełnić będzie funkcję węzłów integracyjnych. Gotowa linia ma zostać przekazana inwestorowi przez wykonawcę, którym jest Budimex, 30 kwietnia 2015 roku.
Budowa długo wyczekiwanej trasy tramwajowej na warszawski Tarchomin nie ma szczęścia. Postępowanie środowiskowe dla inwestycji ciągnie się od 2009 r. Pierwsza decyzja po protestach mieszkańców - którym nie podobał się narzucony przebieg trasy oraz kształt "autostrady" drogowej, wytyczonej obok torowiska - została uchylona, kolejne wersje raportu były odsyłane do poprawek. Na początku 2013 r. udało się jedynie otworzyć krótki odcinek trasy przez Most Północny - wobec autobusów lepiej penetrujących osiedla, tramwaj nie cieszy się popularnością. Ostatecznie Zarząd Transportu Miejskiego, który odpowiadał za sprawy formalne, uzyskał nową decyzję środowiskową pod koniec maja 2013 r. Wkrótce przetarg na budowę trasy ogłosiły Tramwaje Warszawskie. Czy to koniec złej passy?
Koleje Śląskie z Taryfą Lotniskową
Przemysław Brych 09 grudnia 2023
Już w najbliższą niedzielę rusza nowa linia komunikacyjna Kolei Śląskich oznaczona jako S9 z Częstochowy przez Zawiercie i Pyrzowice Lotnisko do Tarnowskich Gór. Przewoźnik na swoje stronie zaprezentował założenia taryfy, która będzie obowiązywała na nowej trasie.
Amsterdam: Strefa Tempo 30 objęła większość miasta
Roman Czubiński 09 grudnia 2023
Od piątku 8 grudnia w Amsterdamie domyślną prędkością na miejskich ulicach stało się 30 km/h. Stolica Holandii zdecydowała się na taki krok w takiej skali jako pierwsze miasto w kraju. Oczekiwane korzyści to poprawa bezpieczeństwa, obniżenie poziomu hałasu, zmniejszona emisja zanieczyszczeń i zachęta do wyboru innych niż samochód środków transportu.
WKD pojedzie już po dwóch torach do Grodziska Mazowieckiego
Witold Urbanowicz 09 grudnia 2023
Warszawska Kolej Dojazdowa od niedzieli 10 grudnia – czyli momentu wejścia w życie nowego rozkładu jazdy – będzie korzystać już z dwóch torów na odcinku od Podkowy Leśnej Głównej do stacji Grodzisk Mazowiecki Radońska. Jednocześnie po półtorarocznej przerwie wracają pociągi na linii do Milanówka.
Rząd chce dopisać 21 mld zł do programu obwodnicowego. Wszystkie zadania na listę podstawową?
Elżbieta Pałys 09 grudnia 2023
Obecny rząd chce dokonać zmian w Programie budowy 100 obwodnic. W planie ma przeniesienie wszystkich inwestycji zapisanych na liście rezerwowej na listę podstawową. Takie są plany legislacyjne.
IATA i CPK o prognozach: Są aktualizowane, będą prezentowane
Łukasz Malinowski 08 grudnia 2023
Opracowane przez IATA prognozy ruchu lotniczego dla CPK od kilku tygodni są w centrum dyskusji nad przyszłością nowego portu. Zrzeszenie podkreśla, że wyciekły niepełne dane z opracowania stworzonego kilka lat temu, z których nie można wyciągać daleko idących wniosków. CPK dodaje, że współpraca z IATA trwa i prognozy są aktualizowane, ale nie udostępnia wyników analiz.
ZTM Warszawa negocjuje z Mobilisem ws. krótkich autobusów
Witold Urbanowicz 08 grudnia 2023
Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie prowadzi z Mobilisem negocjacje z wolnej ręki ws. przedłużenia kontraktu na obsługę komunikacyjną z wykorzystaniem wozów 9-metrowych. – Jeśli przewoźnik zaproponuje korzystną ofertę, to zostaną te pojazdy, które są – mówi Tomasz Kunert, rzecznik prasowy ZTM.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przyjęła strategiczny dokument transportowy. Większa rola kolei
inf. pras. Metropolia GZM 08 grudnia 2023
Kolej ma być głównym środkiem transportu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, przy jednoczesnym spadku udziału podróży samochodem. To jedne z głównych założeń przyjętego przez zarząd GZM Pakietu Dobrej Mobilności, w którego skład wchodzą: Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (nazwany „Dobra mobilność 30/50”) oraz dokumenty diagnostyczne.
Gdynia sprzedaje trolejbusy. Niektóre powstały... w Gdyni
Roman Czubiński 08 grudnia 2023
Gdyńskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej ogłosiło przetarg na sprzedaż siedmiu trolejbusów. Wszystkie pojazdy powstały na początku XXI wieku, ale część z nich wyjechała z fabryk jako autobusy – dopiero w kolejnych latach zmieniono im napęd ze spalinowego na elektryczny.
Łódzkie: Za chwilę otwarcie przystanku kolejowego Jedlicze k. Zgierza
Kasper Fiszer 08 grudnia 2023
Za kilka dni mieszkańcy wsi Jedlicze I i Jedlicze II będą mogli skorzystać z nowego przystanku kolejowego o nazwie Jedlicze k. Zgierza. PLK kończą inwestycję w północnej części aglomeracji łódzkiej. Przystanek o nazwie Jedlicze Łódzkie niegdyś już istniał, ale w innej lokalizacji.
Warszawa: Radni przyjęli Strefę Czystego Transportu. Mniejszą i odroczoną w czasie
Redakcja/inf. pras. 08 grudnia 2023
Radni Warszawy zdecydowali, że od lipca 2024 r. Śródmieście i fragmenty centralnych dzielnic miasta objęte zostaną Strefą Czystego Transportu. Jej wprowadzenie pozwoli na ograniczenie emisji szkodliwych dla zdrowia tlenków azotu. Dlatego do centrum miasta nie będą mogły już wjechać samochody, szczególnie zanieczyszczające powietrze, przede wszystkim stare diesle. Do końca 2027 r. z zasad obowiązujących w SCT zwolnieni będą nie tylko mieszkańcy strefy, ale wszyscy opłacający podatek i zameldowani w stolicy.
MZA szykują przetarg na 80 elektrobusów i myślą o wodorze
Witold Urbanowicz 07 grudnia 2023
Niedawno zakończyły się opóźnione dostawy 90 przegubowych autobusów gazowych Autosanu. W tej chwili trwa przetarg na 30 elektrobusów, a na początku przyszłego roku MZA chcą ruszyć z postępowaniem na 80 pojazdów. Przewoźnik myśli też o niewielkiej partii autobusów wodorowych po budowie odpowiedniej infrastruktury. Wygląda na to, że drgnęła też kwestia zajezdni Redutowa.
Koleją na lotnisko w Modlinie z umową na dokumentację projektową
inf. pras PKP PLK 07 grudnia 2023
Lotnisko w podwarszawskim Modlinie zyska bezpośrednie połączenie kolejowe ze stolicą. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla nowej linii między stacją Modlin a Mazowieckim Portem Lotniczym Warszawa/Modlin. Dokumentacja projektowa ma powstać do końca 2025 r. i będzie finansowana ze środków Województwa Mazowieckiego.
Warszawa: Przełamana niemoc z SIP-em w Jazzach. Coraz więcej białych wyświetlaczy
Witold Urbanowicz 07 grudnia 2023
Utrapienie stołecznych tramwajów – niedziałające systemy informatyczne, w tym zwłaszcza informacji pasażerskiej powoli odchodzą w niepamięć. Przed wakacjami na tory wyjechał pierwszy, referencyjny pojazd z wymienionymi systemami. Do tej pory zmodernizowano 25 wozów.
Jak pojadą pociągi SKM Warszawa w nowym rozkładzie jazdy?
inf. pras. UM Warszawa 07 grudnia 2023
W niedzielę, 10 grudnia wchodzi w życie nowy, roczny rozkład jazdy pociągów. Będą zmiany w kursowaniu Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich. Na linii otwockiej pociągi zatrzymają się na nowym przystanku Warszawa Grochów. Zmiany w rozkładzie jazdy warto sprawdzić przed podróżą.
Mazowsze nie wstrzymuje zakupów. Kto dostarczy 75 nowych pociągów?
Jakub Madrjas 07 grudnia 2023
Koleje Mazowieckie nie poddają się po fiasku dużych przetargów taborowych. Ponownie rozpisano postępowania na dostawę w sumie od 65 do 75 nowych pociągów elektrycznych. Poprzednio ofertę, znacznie przewyższającą budżet, złożył tylko Stadler.
Pabianice: Koniec opóźnionej budowy nowego przystanku kolejowego
Kasper Fiszer 07 grudnia 2023
Nowy przystanek kolejowy w podłódzkich Pabianicach jest praktycznie gotowy. Zarządca infrastruktury potwierdził właśnie, że pierwsze pociągi ŁKA zatrzymają się tam w niedzielę 10 grudnia. Inwestycja została zatem sfinalizowana tuż przed terminem rozliczenia dotacji unijnej.
Lime kończy sezon w polskich miastach
inf. pras. Lime 07 grudnia 2023
Lime, firma oferująca współdzielone pojazdy elektryczne ogłosiła, że zakończyła kolejny sezon w polskich miastach. Operator e-hulajnóg rozpoczął zimową przerwę oraz przeglądy floty. Wiosną 2024 r. firma znowu będzie oferować usługę użytkownikom z Polski.
Warszawa: ZDM wydzieli torowisko na Stawkach. Bezpieczniej przy przystankach
inf. pras. ZDM Warszawa 07 grudnia 2023
Zamiast dwóch, po jednym pasie ruchu dla aut, odseparowane od jezdni torowisko tramwajowe i azyle bezpieczeństwa - takie zmiany wprowadzone zostaną na ul. Stawki w Warszawie, przy przystankach komunikacji miejskiej.
Puma wróci na torowiska?
Jakub Rösler 07 grudnia 2023
Prototypowy tramwaj 118N Puma może ponownie wyjechać na poznańskie torowiska. Jego producent, a więc FPS H Cegielski sonduje taką możliwość w MPK Poznań. Miejski przewoźnik jest chętny, ale pod jednym warunkiem, wagon musi przejść bowiem naprawę oraz modernizację a do tego jeszcze daleka droga.
ZTM Warszawa szykuje się do otwarcia skrzyżowania Światowida i Modlińskiej
Witold Urbanowicz 07 grudnia 2023
W najbliższych kilkunastu dniach ma zostać otwarte przedłużenie ul. Światowida do Modlińskiej. Na razie nie pociągnie to za sobą dużych zmian w układzie linii autobusowych. Perspektywa realizacji przez ZTM węzła przesiadkowego Winnica – z docelową pętlą autobusowo-tramwajową – pozostaje na razie mglista.
Kraków: Jeszcze w grudniu przetarg na zakup do 90 tramwajów
Redakcja/inf. pras. 07 grudnia 2023
MPK jeszcze w tym miesiącu ogłosi przetarg na dostawę nowych tramwajów. Krakowski przewoźnik chce zamówić do 90 sztuk niskopodłogowych wagonów, w tym pojazdy o długości ponad 30 m (zarówno jednokierunkowe, jak i dwukierunkowe, typu Lajkonik) oraz wagony o długości ponad 40 m (typu Krakowiak). – Taki zakup umożliwiłby nam pełną wymianę tramwajów na nowoczesne wagony, klimatyzowane i niskopodłogowe – zapowiedział Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
Warszawa walczy z tlenkami azotu. Strefa Czystego Transportu wraca na Radę Miasta
Witold Urbanowicz 06 grudnia 2023
W czwartek 7 grudnia stołeczni radni mają zająć się projektem Strefy Czystego Transportu. Jej głównym celem jest ograniczenie szkodliwej emisji tlenków azotu, za którą odpowiada transport drogowy i której stężenie w Warszawie jest cyklicznie przekraczane.
Olsztyn: W Nowy Rok ruszają tramwaje na Pieczewo. Będą zmiany w autobusach
Redakcja/inf. pras. 06 grudnia 2023
Zmiany w układzie komunikacyjnym miasta przewidywanym do wdrożenia od dnia 1 stycznia 2024 roku polegać będą przede wszystkim na uruchomieniu dwóch nowych linii tramwajowych nr 4 i 5 na Pieczewo. Do tego przewidziano korekty w układzie linii autobusowych.
Warszawa: Świąteczne pojazdy wyjeżdżają na miasto
Redakcja/inf. pras. 06 grudnia 2023
Świąteczny pociąg metra, tramwaj i autobus to już warszawska tradycja. Tak będzie również w tym roku. Ozdobione bożonarodzeniowymi motywami pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego wyruszą na trasy w czwartek 7 grudnia. Nie zabraknie również specjalnej linii mikołajkowej obsługiwanej przez zabytkowe tramwaje.
Warszawski ZTM z umową na 12 przegubowych elektrobusów Solarisa
Witold Urbanowicz 06 grudnia 2023
W Mikołajki (6 grudnia) warszawski Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z Solarisem na dostawy 12 przegubowych autobusów elektrycznych. Pierwszy pojazd ma przyjechać za 11 miesięcy. Pojazdy będą eksploatowane przez MZA.
Wrocław chce przebudować Reymonta. Trzecie podejście
Witold Urbanowicz 06 grudnia 2023
Wrocławskie Inwestycje ogłosiły nowy przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla przebudowy ul. Reymonta z torowiskiem tramwajowym. Pracami objęty miał zostać niespełna 500-metrowy odcinek ulicy i torowiska od wiaduktu kolejowego do mostu Osobowickiego. Dwa poprzednie przetargi zakończyły się fiaskiem.
MPK Poznań: Park autobusowy w dobrym stanie, dlatego skupiamy się na tramwajach
Jakub Rösler 06 grudnia 2023
Poznańskie MPK rozważa dalszą modernizację parku autobusowego. Przewoźnik nie wyklucza możliwości kupowania autobusów z silnikiem Diesla, choć najbliższe plany mówią o zakupach kolejnych „elektryków” oraz autobusów zasilanych wodorem. Będzie to jednak zależne od otrzymania zewnętrznego dofinansowania. Zdecydowanym priorytetem pozostają natomiast zakupy tramwajów, używanych oraz nowych.
Gdańsk Główny otrzymał imię Mieczysława Jałowieckiego
Redakcja/inf. pras. 06 grudnia 2023
Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowiecki – został patronem dworca głównego w Gdańsku. To już 16. dworzec kolejowy w Polsce, który ma swojego patrona!
Łódź: Jeszcze cztery lata bez tramwaju na Zielonej
Kasper Fiszer 06 grudnia 2023
Choć budowa łódzkiego tunelu średnicowego idzie naprzód, wciąż nie zaczęły się prace przy linii tramwajowej w ciągu ul. Zielonej, która pozostaje zamknięta w związku z robotami kolejowymi. Miasto nie wykorzysta więc przymusowej przerwy w ruchu na realizację niezbędnej inwestycji. Ta zakończy się według aktualnych planów dopiero za cztery lata.
LOT poleci do Bangkoku już w 2024 roku?
Mateusz Kieruzal 05 grudnia 2023
Dreamlinery Polskich Linii Lotniczych LOT mogą latać do Bangkoku regularnie już w przyszłym roku, albowiem przewoźnik otrzymał od koordynatora slotów na Lotnisku Chopina sloty na obsługę połączeń do stolicy Tajlandii. Operator znad Wisły zwiększy także liczbę lotów do Astany, Billund, Bejrutu, Kluż-Napoki i Wenecji.
Jaka jest mikromobilność w Warszawie?
Redakcja/inf. pras. 05 grudnia 2023
Średnia długość podróży elektryczną hulajnogą w Warszawie trwa 8 minut, natomiast rowerem miejskim 14,5 minuty – wynika z raportu na temat mikromobilności opublikowanego przez Urząd m.st. Warszawy. Opracowanie pokazuje, w jaki sposób mieszkańcy stolicy korzystają ze współdzielonych hulajnóg oraz rowerów miejskich. Autorzy raportu przeanalizowali 15 milionów przejazdów w latach 2021-2022.
Zduńska Wola: Remont dworca sfinalizowany cztery lata po pierwotnym terminie
Kasper Fiszer 05 grudnia 2023
PKP PLK poinformowały o zbliżającym się zakończeniu prac na stacji i dworcu w Zduńskiej Woli. Inwestycja jest tam prowadzona we współpracy z urzędem miasta, który od dekady jest właścicielem historycznego gmachu. To kolejne z zadań, które jest finalizowane sporo później, niż pierwotnie zakładano.
Metro. Wykop podstropowy na stacji Karolin
Redakcja/inf. pras. 05 grudnia 2023
Trwają prace ziemne przy budowie stacji metra Karolin. Od kilku dni powstaje tu wykop podstropowy pierwszego piętra przyszłej stacji. To tu w przyszłości znajdą się przejścia podziemne i bramki biletowe. A już latem przyszłego roku z tego miejsca rozpocznie się drążenie tuneli podziemnej kolejki.
Małopolska ma umowy z PKS Plus. W tym wieloletnie
Redakcja/inf. pras. 05 grudnia 2023
Wojewoda Małopolski ogłosił właśnie wyniki naboru do kolejnej edycji FRPA, tzw. PKS Plus. Dopłatą zostanie objętych 278 linii autobusowych z tego 28 jako umowy wieloletnie w tym kilka na maksymalny, 10-letni okres.
W Gdańsku powstanie 25 nowych stacji MEVO. Znana jest ich dokładna lokalizacja
Jędrzej Sieliwończyk/UM Gdańsk 05 grudnia 2023
Od 16 listopada w pełnym wymiarze funkcjonuje w Gdańsku System Roweru Metropolitalnego MEVO. Wielu mieszkańców zwracało uwagę na niewystarczającą liczbę stacji w niektórych dzielnicach. Stąd decyzja o utworzeniu kolejnych 25 stacji MEVO, które dołączą do już funkcjonujących na terenie miasta 263 takich punktów. Podczas konferencji prasowej podsumowano też zakończoną edycję akcji "Kręć kilometry dla Gdańska".
I etap SKM Szczecin ponownie się opóźni?
Jakub Rösler 05 grudnia 2023
Pierwszy etap opóźnionej Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej miał ruszyć od nowego rozkładu jazdy, lecz w tym momencie nie wiemy, czy tak rzeczywiście się stanie. Wszystko z powodu pieniędzy, bowiem samorządy tworzące projekt na razie nie dogadały się w kwestii finansowania połączeń metropolitalnych. Dodatkowe pociągi są już w rozkładzie jazdy, ale nie wiadomo, czy wyjadą na tory od 1 stycznia 2024 roku. Nieco lepiej wyglądają prace budowlane, w ramach których postępuje modernizacja linii do Polic oraz budowane są nowe przystanki w kierunku Goleniowa, Gryfina i Stargardu.
Łódź: Opóźniona przebudowa Przybyszewskiego bez części dotacji RPO
Kasper Fiszer 05 grudnia 2023
W tym roku nie uda się zakończyć przebudowy ul. Przybyszewskiego w Łodzi. O co najmniej trzy kwartały później powrócą tam zatem tramwaje. Łódź nie otrzyma też na realizację tej inwestycji części dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Warszawa: Tramwaj do Wilanowa. Spacerowa przesuwa się przez pogodę
Witold Urbanowicz 04 grudnia 2023
Zapowiadane terminy zmian na Dolnym Mokotowie, związane z budową tramwaju do Wilanowa, znów przesuwają się w czasie. Z uwagi na pogodę wykonawca, firma Budimex, poprosił od dodatkowe dni. Spacerowa dla autobusów jadących na dół ma zostać udostępniona w okolicach 9/10 grudnia – jeśli oczywiście pozwolą na to warunki.
Warszawa podaje tramwaje, które pojadą Kasprzaka. Najpewniej w tym roku
Witold Urbanowicz 04 grudnia 2023
Kończy się budowa nowej trasy tramwajowej na ul. Kasprzaka. Zarząd Transportu Miejskiego przygotowuje się do I etapu, czyli uruchomienia torów na Kasprzaka, ale jeszcze bez Wolskiej. Niewykluczone, że nowa trasa ruszy jeszcze w tym roku.
Wrocław. Zabytkowy wagon-opryskiwacz dopuszczony do ruchu. Będzie podlewał zielone torowiska
Maciej Wołodko/wroclaw.pl 04 grudnia 2023
Jest sprawny mechanicznie i niedługo wyjedzie na wrocławskie torowiska. Zabytkowy tramwaj-opryskiwacz o numerze G-061 z 1927 roku, przeszedł badania techniczne dopuszczające go do ruchu.
Gdańsk modyfikuje rozkłady jazdy tramwajów
Dagmara Szajda / UM Gdańsk 04 grudnia 2023
W poniedziałek, 4 grudnia, wprowadzone zostały niewielkie zmiany w funkcjonowaniu linii tramwajowych 2, 3, 5, 6, 8, 10, 11 i 12. Dotyczą wyłącznie dni powszednich. Zmniejszone zostanie ryzyko opóźnień, szczególnie na linii 3.
Poznań. Stadler zaczyna testy tramwaju dla Sarajewa
Redakcja/inf. pras. 04 grudnia 2023
Pierwszy z 15 zamówionych przez Kanton Sarajewo tramwajów typu TANGO NF3 produkowanych w siedleckim zakładzie Stadler Polska rozpoczął jazdy próbne na infrastrukturze miejskiej MPK Poznań. Po zakończeniu testów i uzyskaniu homologacji Stadler rozpocznie dostawy serii nowych tramwajów do Bośni i Hercegowiny.
Jawor z umową na pierwsze autobusy elektryczne
Jakub Rösler 04 grudnia 2023
Dolnośląski Jawor już oficjalnie sfinalizował zakup pierwszych autobusów elektrycznych w swojej historii. Samorząd właśnie nabył bowiem trzy elektrobusy od Solarisa. Wśród nich znalazł się także jeden autobus przegubowy.
WKD wraca do Milanówka
oprac. WU 04 grudnia 2023
Od niedzieli 10 grudnia pociągi WKD wrócą po półtorarocznej przerwie do Milanówka. Jest to związane z zakończeniem kolejnego etapu prac przy przebudowie i rozbudowie linii kolejowej nr 47 na odcinku od Podkowy Leśnej do Grodziska Mazowieckiego. Kolejne zmiany rozkładu jazdy wejdą w życie na przełomie tego i przyszłego roku.
Bielsko – Skoczów: Przetarg na projekt rewitalizacji
Roman Czubiński 04 grudnia 2023
PKP PLK ogłosiły przetarg na zaprojektowanie rewitalizacji (a de facto – odbudowy) linii 190 na odcinku Bielsko Biała Główna – Skoczów. Inwestycja będzie częścią programu „Kolej Plus”. Jeśli proces inwestycyjny będzie przebiegał zgodnie z planem, pociągi regionalne powrócą na linię po blisko 21 latach od ich zawieszenia.
Operator połączeń w Bieszczadach poszukiwany. „Walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym”
Kasper Fiszer 04 grudnia 2023
Samorządowy związek komunikacyjny, który jest organizatorem połączeń autobusowych w rejonie Bieszczadów, planuje otwarcie 25 linii. Trwa przetarg, który ma wyłonić operatorów. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, autobusy mają wyruszyć w trasy już na początku stycznia.
Wagony przyszłości – tak projektują studenci [zdjęcia]
Redakcja 03 grudnia 2023
Stonowane kolory, naturalne materiały, minimalizm. Dwuosobowe kuszetki z osobną łazienką i miejscem do pracy lub nowoczesne kapsuły, w których można się schować i wygodnie przespać podróż. Takie przedziały kolejowe zaprojektowali studenci i studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.
Kraków planuje premetro… i nie wyklucza metra
Witold Urbanowicz 03 grudnia 2023
Kraków pracuje nad dokumentacją środowiskową dla I etapu premetra, obejmującego około 10-kilometrową trasę od Domu Handlowego Wanda do Piastowskiego. W 2024 r. ma ruszyć przetarg na projekt. Jednocześnie miasto skorygowało założenia przyszłego tunelu, by nie zamykać sobie drogi do realizacji pełnoprawnego metra.
Praga szykuje wielką metamorfozę Dworca Głównego
Przemysław Farsewicz 03 grudnia 2023
W Pradze rozstrzygnięto konkurs, prowadzony przez miasto i administrację kolejową Správa železnic, na koncepcję przebudowy Dworca Głównego i przylegającej przestrzeni. Wygrało duńskie studio Henning Larsen Architects z projektem Šťastný Hlavák (Szczęśliwy Główny).
Problemy kolei wyczerpią przepustowość portu w Amsterdamie?
Mateusz Kieruzal 03 grudnia 2023
Zarząd amsterdamskiego lotniska starał się, jak tylko mógł, aby roczna liczba operacji realizowanych w porcie Schiphol została zmniejszona. Plany zostały na razie tylko planami, gdyż holenderski sąd uznał decyzję zarządu za bezprawną, a teraz kolejne problemy lotnisku może przysporzyć Eurostar. Kolejowy operator zawiesi kursowanie pociągów między Londynem a Amsterdamem, co wpłynie na zwiększenie się popytu na samoloty latające między brytyjską a holenderską stolicą.
Rząd wskazuje inwestycje z uproszczoną procedurą środowiskową
Elżbieta Pałys 03 grudnia 2023
Infrastruktura hydrotechniczna na potrzeby budowy elektrowni jądrowej oraz infrastruktura, która jest konieczna do obsługi terminala LNG w Zatoce Gdańskiej mają być realizowane jako inwestycje strategiczne. Oznacza to, że w stosunku do nich byłaby stosowana uproszczona procedura środowiskowa przewidziana w znowelizowanej tzw. ustawie ocenowej.
Lufthansa wprowadza ekotaryfy na dalekich lotach
Mateusz Kieruzal 02 grudnia 2023
Grupa Lufthansa rozszerzyła program zrównoważonego rozwoju, poprzez wprowadzenie „zielonych” taryf na 12 trasach długodystansowych. Pasażerowie, kupując droższe bilety, będą mogli w „ekologiczny” sposób polecieć do Brazylii, Demokratycznej Republiki Konga, Hong Kongu, Indii, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych, Singapuru oraz Tajlandii.
Metamorfoza stacji Białystok. Perony przykrywa wielka wiata [zdjęcia]
Witold Urbanowicz 02 grudnia 2023
Na stacji w Białymstoku podróżni korzystają z pierwszych peronów przykrytych już stylizowaną dużą wiatą, która wyróżnia się drewnianymi elementami wykończenia. Trwają prace przy budowie przejść podziemnych, które zostaną wyposażone w schody ruchome i windy.
Warszawa: Przed Muzeum Powstania Warszawskiego odsłonięto bocznicę tramwajową
Witold Urbanowicz 02 grudnia 2023
Muzeum Powstania Warszawskiego poinformowało o odsłonięciu 29 listopada dawnych torów tramwajowych i bruku na ul. Przyokopowej. Warto dodać, że sama placówka mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej.
W Sulejówku jeden tunel pod torami już otwarty, umowa na drugi podpisana
inf. pras PKP PLK 02 grudnia 2023
Gotowy jest nowy tunel pod torami w al. Marszalka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. otworzyły nowy obiekt i jednocześnie podpisały umowę z wykonawcą kolejnego bezkolizyjnego skrzyżowania, które powstanie w ciągu ul. Przejazd/Krasińskiego. Dzięki tunelom poprawi się bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym na szlaku z Warszawy do Terespola. Inwestycje są realizowane przy współpracy z Województwem Mazowieckim i Miastem Sulejówek.
Linia Rzeszów - Przemyśl na 200 km/h. Ruszył przetarg
Jakub Madrjas 02 grudnia 2023
PKP PLK przygotowuje się do ponownych prac na niedawno zmodernizowanej linii z Rzeszowa do granicy z Ukrainą. Rozpisano przetarg na dokumentację ogromnego projektu, w ramach którego prędkość pociągów ma wzrosnąć do 200 km/h.
Hołownia: Wykluczenie transportowe odbiera wolność
Roman Czubiński 01 grudnia 2023
Będziemy walczyć z wykluczeniem transportowym, przywracając mieszkańcom rzeczywistą wolność wyboru środka transportu – mówił podczas „lekcji obywatelskiej” w krakowskim liceum marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Zapowiedział też poprawę standardu połączeń kolejowych, tak by nawet bogaci podróżni wybierali je z własnej woli zamiast samochodu. Takie deklaracje ze strony drugiej osoby w państwie mogą być zapowiedzią prokolejowego zwrotu polityki państwa pod rządami nowej koalicji.
Mniej lotów do Paryża z Polski. Stracą Kraków, Radom, Modlin i Poznań
Redakcja 01 grudnia 2023
Polskie Linie Lotnicze LOT zrezygnują tymczasowo z wtorkowych rejsów na trasie między Radomiem i Paryżem. Kilkutygodniowa przerwa potrwa od 2 stycznia do 20 lutego 2024 roku. Tak wynika z systemu rezerwacji PLL LOT.
Warszawski Chrzanów walczy o linię autobusową
Łukasz Malinowski 01 grudnia 2023
Budowa metra pozbawiła mieszkańców warszawskiego Chrzanowa jedynej linii autobusowej. Za namową mieszkańców i radnych ZTM testuje różne rozwiązania, ale przywrócenia autobusów nie należy się w najbliższym czasie spodziewać. To efekt fatalnego planowania i całkowitego braku myślenia o transporcie publicznym przy planowaniu tej części miasta.