Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

ZTM zleca studium dla węzła Warszawa Wschód – z myślą o III linii metra

Dalej Wstecz
Data publikacji:
09-04-2021
Ostatnia modyfikacja:
19-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
ZTM zleca studium dla węzła Warszawa Wschód – z myślą o III linii metra
Fot. ukosne.um.warszawa.pl
Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na wykonanie studium technicznego węzła Warszawa Wschód. Analiza obejmie spory obszar w rejonie stacji Warszawa Wschodnia i Stadion z uwzględnieniem różnych wariantów rozbudowy sieci transportowo-drogowej, łącznie z przeniesieniem dworca kolejowego, przekrzyżowaniem linii metra na Stadionie czy budową nowych tras tramwajowych.

Przedmiotem zlecenia jest wykonanie studium technicznego multimodalnego węzła przesiadkowego Warszawa Wschód. Opracowanie ma służyć podjęciu decyzji o kierunku rozwoju węzła. Wykonawca będzie zobligowany do stworzenia wielowariantowych koncepcji i scenariuszy inwestycyjnych. Obszar analizy jest szeroko zakrojony, a zamawiający pozostawia sporą swobodę wykonawcy (coś, czego zabrakło przy niedawnym studium technicznym III linii metra, zlecanym przez Metro Warszawskie, gdzie z góry określono, że nowa linia ma łączyć Stadion z Gocławiem, a projektantom nie pozostało nic innego jak wykazanie słuszności narzuconych rozwiązań).

W skład zamówienia wchodzi analiza urbanistyczno-przestrzenna, analiza prawna, badania pomiarowe, analiza środowiskowa i geotechniczna, rozpoznanie środowiskowe i społeczne, analizy transportowe i funkcjonalne. Przeprowadzone zostaną m.in. analiza ekonomiczno-finansowe z uwzględnieniem trybu PPP, symulacje ruchu, konsultacje społeczne. Oczywiście wykonawca będzie musiał zebrać też szereg opinii i uzgodnień, w tym z PKP SA i PKP PLK.


obszar analizy zaznaczony kolorem czerwonym, z możliwością rozszerzenia, mat. ZTM

W ramach etapu programowego pod uwagę wykonawca musi wziąć m.in. lokalizację i kształt dworców autobusów dalekobieżnych, lokalizację i kształt pętli autobusowych i tramwajowych, przebieg III linii metra, ewentualną linię tramwajową w Ząbkowskiej, kwestię budowy al. Tysiąclecia na odcinku Grochowska – Kijowska z linią tramwajową. Ciekawy punkt dotyczy stacji metra Stadion – analizowane ma być przekrzyżowanie linii metra (linia Bródno – południowe Śródmieście oraz Karolin – Praga Południe).

Analizowane warianty inwestycyjne obejmują kilka obszarów umiejscowienia potencjalnego węzła – rejon dworca Warszawa Wschodnia, rejon Warszawy Wschodniej oraz Warszawy Stadionu, połączenie Warszawy Stadionu i Warszawy Wschodniej z przeniesieniem dworca na błonia Stadionu Narodowego, a także połączenie przystanku Warszawa Stadion i dworca Warszawa Wschodnia wraz z zakopaniem linii kolejowej pod poziom terenu – z lokalizacją dworca kolejowego między stacją metra Stadion Narodowy a Targową. W ramach koncepcji drogowo-transportowej brane będą pod uwagę różne warianty: Trasa Tysiąclecia na odcinku Grochowska – Ząbkowska z tramwajem, Trasa Tysiąclecia Grochowska – Kijowska z tramwajem, Trasa Tysiąclecia Grochowska – Kijowska bez tramwaju, brak Trasy Tysiąclecia, Ząbkowska z tramwajem, Ząbkowska bez tramwaju, budowa kontynuacji Trasy Świętokrzyskiej.

Zebrano też uwagi od miejskich spółek. Przykładowo Metro Warszawskie proponuje, by wykonać bezpośredni tunel, łączący antresolę stacji metra z holem dworca Warszawa Wschodnia. Tramwaje Warszawskie zwracają uwagę, że w 2029 r. przewidziano modernizację trasy tramwajowej w Kijowskiej i al. Tysiąclecia. Planowana jest też przebudowa pętli Dworzec Wschodni w bliżej nieokreślonej przyszłości, a dalekosiężne dokumenty planistyczne przewidują też trasę tramwajową w ciągu Kijowskiej w kierunku Targówka Przemysłowego i Ząbek (choć nie ma żadnych wiążących ustaleń i decyzji w tej sprawie). Spółka ma też szereg sugestii: budowa torowiska w ciągu al. Tysiąclecia do Grochowskiej, możliwość przedłużenia tej trasy w pasie drogowym Międzynarodowej do al. Waszyngtona – z połączeniem z planowaną trasą tramwajową na Gocław, przebicie al. Tysiąclecia na północ – w kierunku ronda Żaba i Bródna, trasa Bródno – Targówek – Targówek Przemysłowy – Grochów (Wiatraczna), budowa pętli tramwajowej bliżej stacji metra i kolejowej Stadion, realizacja węzła Marsa.


Propozycje Tramwajów Warszawskich

Termin składania ofert mija 6 maja. O wyborze zdecydują cena (60%) oraz doświadczenie (40%). Na realizację całego zamówienia przeznaczono 600 dni od zawarcia umowy. Etap rozpoznania ma być wykonany w ciągu 150 dni, a programowy – w ciągu 400 dni od zawarcia umowy. Opracowanie jest dofinansowanie ze środków unijnych w ramach CEF – Łącząc Europę.

Oczywiście oddzielna kwestia na ile rezultaty studium będą miały się szansę ziścić. Jak dotąd brakuje środków na wiele potrzebnych i mniejszych węzłów przy stacjach metra Wilanowska, Lazurowa czy Karolin, a także w rejonie pętli tramwajowej Winnica. Nie znaleziono też środków na poprawki na węźle Młociny przy ostatniej stacji I linii metra, gdzie z perspektywy czasu wiele rozwiązań okazało się nietrafionych czy niefunkcjonalnych.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5