Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Pabianice: Nowa linia MZK do Łodzi?

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-07-03 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pabianice: Nowa linia MZK do Łodzi?
Autobus PKS Łódź z Łodzi na Bugaj (fot. archiwalna)fot. Kasper Fiszer
Ruszyły prace zmierzające do uruchomienia nowego połączenia autobusowego pomiędzy Pabianicami a Łodzią. Linia miałaby uzupełniać ofertę tramwajową, zapewniając bezpośredni dojazd do ważnego węzła przesiadkowego na granicy łódzkiego centrum z pabianickiego osiedla Bugaj. Z dużego blokowiska do stolicy aglomeracji obecnie realizowane są mikrobusowe przewozy prywatne.

Trwają starania o długo oczekiwany kompleksowy remont linii tramwajowej łączącej Łódź i Pabianice. Choć połączenie stanowi podstawowy środek transportu pomiędzy miastami, nie zapewnia obsługi całego podłódzkiego ośrodka. Część osiedli leży bowiem w znacznym oddaleniu od torów (zarówno tramwajowych, jak i kolejowych), więc dojazdy do stolicy aglomeracji realizowane są od lat komunikacją autobusową, w tym głównie prywatną.

Trzech przewoźników, nawet trzy busy na godzinę

Niewielkie busy kursują do Łodzi przede wszystkim z osiedla Bugaj w południowo-wschodniej części miasta. Dawniej połączenie było tak popularne, że łódzki PKS wykorzystywał na tej trasie pełnowymiarowe, a nawet przegubowe autobusy. Choć najważniejszy niegdyś przewoźnik wycofał się z obsługi tego połączenia, a wielu pasażerów decyduje się na podróż z przesiadką na tramwaj czy pociąg, wciąż nie brakuje podróżnych wybierających często szybszy kurs bezpośredni.

Świadczy o tym fakt, że przewozy pomiędzy pabianicką pętlą Waltera-Jankego a Łodzią świadczą aż trzy lokalne firmy: Polmix, MS Kris i A. Giercarz. Sumarycznie realizują oni w okresie nauki szkolnej dwa do trzech kursów na godzinę. Żaden z podmiotów nie uruchamia jednak swoich busów w soboty, niedziele czy święta. Oferta jest też znacznie ograniczona w wakacje.

Mimo spekulacji zbyt wcześnie, by wskazywać na konkrety

Być może wkrótce niewielkie przedsiębiorstwa doczekają się silnej konkurencji ze strony podmiotów publicznych. Jak poinformował niedawno portal EPAInfo, jesienią miałaby ruszyć obsługiwana przez MZK Pabianice linia z Bugaju na łódzki plac Niepodległości. Kursy byłyby realizowane mniej-więcej co godzinę. Poprawę oferty umożliwiłoby zwiększenie parku taborowego miejskiego przewoźnika po dostawach hybrydowych solarisów urbino.

Informacje te częściowo potwierdza pabianicki magistrat. – Rzeczywiście odbyło się spotkanie w Zarządzie Dróg i Transportu w Łodzi, podczas którego padła propozycja uruchomienia kursów autobusowych do Łodzi z osiedla Bugaj – mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta Pabianic. – Za wcześnie jednak, żeby na tym etapie mówić o konkretach – terminie uruchomienia linii, wykonawcy usług, biletach i taborze do obsługi połączenia – dodaje nasza rozmówczyni.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pabianice: Koniec linii 4 do łódzkiej strefy przemysłowej

Komunikacja

Pabianice: Koniec linii 4 do łódzkiej strefy przemysłowej

Kasper Fiszer 15 czerwca 2018

Pabianice z biletomatami Mery

Komunikacja

Pabianice z biletomatami Mery

Kasper Fiszer 16 maja 2018

Pabianice: Trwa „ofensywa przetargowa”

Komunikacja

Pabianice: Trwa „ofensywa przetargowa”

Kasper Fiszer 17 kwietnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5