Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Pabianice: Istotny wzrost przewozów w komunikacji miejskiej

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2020-02-07 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pabianice: Istotny wzrost przewozów w komunikacji miejskiej
fot. Kasper FiszerAutobus MZK Pabianice
Władze Pabianic podsumowały wyniki badań potoków podróżnych przeprowadzonych w 2019 r. przy użyciu automatycznych zliczarek. Wskazują one na istotne zwiększenie liczby podróżnych względem roku 2016. Przyrost nie jest jednak tak imponujący jak w przypadku wzięcia pod uwagę wyłącznie przejazdów biletowanych.

Dwa spośród dostarczinych w zeszłym roku hybrydowych solarisów urbino należących do Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Pabianicach wyposażone są w urządzenia automatycznie zliczające pasażerów. Władze miasta podsumowały wyniki przeprowadzonych w ten sposób badań. Wynika z nich, że w dni robocze podróżnych jest o średnio 1231 więcej niż trzy lata temu, choć do danych tych należy podchodzić z pewną ostrożnością ze względu na różną metodologię pomiaru – dawniej notowanie liczby wsiadających i wysiadających zlecano ankieterom.

Na prawie wszystkich trasach podróżnych przybyło

Jeśli uznać statystyki za porównywalne, można mówić o zwiększeniu popularności pabianickiej komunikacji miejskiej o ok. 9 proc. Obecnie korzysta z niej bowiem szacunkowo 15 tys. 260 osób na dobę w dni powszednie (dane nie uwzględniają organizowanej przez Łódź linii tramwaju podmiejskiego ani łaskiego autobusu D). – Wzrost liczby pasażerów w dzień powszedni zanotowano na wszystkich liniach za wyjątkiem „czwórki” i „szóstki”. Te jednak kursują tymczasowo objazdem i omijają przystanki przy SDH [węzeł w ścisłym centrum] – mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

Największy procentowo wzrost zanotowany został na podmiejskiej linii T do Rzgowa. – Na przestrzeni trzech lat w dzień roboczy przybyło w tym przypadku 22 proc. pasażerów – mówi nasza rozmówczyni. Aż o 20 proc. wzrosła ogólna liczba podróżujących w soboty. Miasto ocenia, że wpływ na to miało wprowadzenie zakazu handlu w niedziele, w które liczba pasażerów nieznacznie (o 2,7 proc.) spadła.

Łatwiej pozyskać pasażerów... płacących?

Przedstawicielka samorządu zapewnia, że uzyskane w ramach badań dane posłużą do opracowania niewielkich korekt w rozkładach jazdy. Te mają wejść w życie w marcu. W przedstawionych analizach sporo uwagi poświęcono kwestii zapełnienia autobusów na poszczególnych liniach i w konkretnych kursach. W dni powszednie najwięcej podróżnych w przeliczeniu na wozokilometr zanotowano w 2019 r. na linii 1.

Przypomnijmy, że w październiku zeszłego roku miasto wskazywało na jeszcze wyższy wzrost liczby przejazdów biletowanych (np. we wrześniu 2019 zarejestrowano o 29 proc. więcej podróży odpłatnych niż we wrześniu 2016). To zaskakujące, bo spora liczba pabianiczan (odprowadzający tam podatki posiadacze samochodów) może korzystać od 2019 r. z autobusów MZK darmowo. Należy więc wnioskować, że przyznane niedawno uprawnienia nie przyczyniły się do znaczącego wzrostu zainteresowania przejazdami tej grupy mieszkańców, podczas gdy skutecznie pozyskano nowych klientów wśród tych, którzy za bilet muszą zapłacić.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pabianice: Nietypowe „kolorowe bilety” już w kioskach

Komunikacja

Pabianice: Nietypowe „kolorowe bilety” już w kioskach

Kasper Fiszer 29 listopada 2019

Pabianice: Kolejny wzrost liczby pasażerów MZK

Komunikacja

Pabianice: Kolejny wzrost liczby pasażerów MZK

Kasper Fiszer 14 października 2019

Pabianice: Kolejna ważna umowa – na dworzec autobusowy

Komunikacja

Pabianice: Kolejna ważna umowa – na dworzec autobusowy

Kasper Fiszer 20 sierpnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5