Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Pabianice: Kolejny wzrost liczby pasażerów MZK

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-10-14 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pabianice: Kolejny wzrost liczby pasażerów MZK
fot. MZK Pabianice
Pabianicka spółka przewozi coraz więcej pasażerów, a skokowy wzrost zainteresowania zaobserwowano po zakończeniu dostaw nowych hybrydowych solarisów urbino. Coraz więcej pabianiczan decyduje się przy tym na zakup biletu w biletomacie. Co ciekawe, choć urządzeń stacjonarnych jest tylko pięć, wydają one więcej biletów niż te umieszczone w autobusach – być może dlatego, że co trzeci nabywca biletu decyduje się na płatność gotówkową, a automaty mobilne przyjmują jedynie karty.

Władze Pabianic w ostatnich latach regularnie informują o sukcesach w zakresie rozwoju komunikacji miejskiej. Wraz z modernizacją parku taborowego rośnie zainteresowanie przejazdami. – Tegoroczny wrzesień okazał się rekordowy pod względem liczby przejazdów autobusami Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego – powiedziała nam Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta Pabianic Grzegorza Mackiewicza.

Wiąże ona rosnącą frekwencję z podnoszonym standardem: po mieście jeździ już wszystkie 18 hybrydowych solarisów urbino 12 najnowszej generacji. Obsługują one około połowę zadań realizowanych przez miejską spółkę, a na pozostałe kursy wystawiane są również stosunkowo nowe pojazdy tego samego producenta o napędzie klasycznym. – Latem pasażerowie docenili klimatyzację w najmłodszych autobusach. Liczba zarejestrowanych przejazdów odpłatnych zarówno w lipcu, jak i w sierpniu była najwyższa od lat – stwierdza przedstawicielka lokalnego samorządu.

Wzrost liczby przejazdów biletowanych mimo bezpłatnej komunikacji dla kierowców

I tak w lipcu za usługi MZK zapłaciło ok. 10 proc. (21 tys.) osób więcej niż przed rokiem i o aż 26 proc. więcej niż trzy lata temu. Jeszcze bardziej imponujące są dane dotyczące przejazdów we wrześniu. Wzrost liczony rok do roku wyniósł 14 proc., co przekłada się na 45 tys. podróżnych więcej. – W porównaniu z rokiem 2016 mamy zaś o 29 proc. więcej przejazdów odpłatnych – wylicza Aneta Klimek.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że miasto podaje statystyki odnoszące się do liczby przejazdów odpłatnych, a nie do liczby pasażerów ogółem. To istotne, bo w lutym tego roku wszedł w życie jeden ze sztandarowych projektów obecnej ekipy rządzącej Pabianicami: posiadacze samochodów osobowych, którzy mogą wylegitymować się także Kartą Pabianiczanina wydawaną mieszkańcom rozliczającym w tym mieście podatki, a także osoby im towarzyszące, korzystają z autobusów bezpłatnie. Rzeczywisty wzrost popytu na przewozy jest więc najprawdopodobniej jeszcze większy.

Pabianiczanie szybko polubili zakupy w biletomatach

Władze Pabianic pozytywnie oceniają także pierwszy okres funkcjonowania w mieście sieci biletomatów stacjonarnych, którą uzupełniają automaty umieszczone w pojazdach. Nieco bardziej popularny jest pierwszy z wymienionych rodzajów maszyn – w biletomatach zewnętrznych wydawane jest 56 proc. z 27 tys. biletów zakupionych w zeszłym miesiącu we wszystkich urządzeniach ogółem. Znakomita większość (94 proc.) z wydawanych blankietów uprawnia do przejazdów autobusami MZK. 5 proc. to bilety łódzkie, a 1 proc. – liczone łącznie bilety łaskie i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Ponad 98 proc. biletów ma formę papierową, pozostałe kodowane są na karcie elektronicznej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5