Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa: Zajezdnia z kredytu. Co z innymi inwestycjami tramwajowymi?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
26-10-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Warszawa: Zajezdnia z kredytu. Co z innymi inwestycjami tramwajowymi?
fot. WU
Niedawno Tramwaje Warszawskie dołożyły ok. 250 mln zł do rozstrzygnięcia przetargu na budowę zajezdni Annopol. – Pieniędzy tych nie mamy. Finalizujemy uzgodnienia ws. dokapitalizowania spółki, które będzie możliwe pod koniec dekady. Do tego czasu będziemy posiłkować się kredytem – mówi Wojciech Bartelski, prezes Tramwajów Warszawskich. Od pieniędzy zależy też powodzenie innych inwestycji tramwajowych. – Nie mamy co myśleć o którymkolwiek projekcie tramwajowym bez wsparcia unijnego – przekonuje Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy, wskazując na groźby związane z utrzymywaniem się konfliktu między polskim rządem a Komisją Europejską.

Jak pisaliśmy, Tramwaje Warszawskie wybrały niedawno wykonawcę budowy nowej zajezdni Annopol. Aby rozstrzygnąć przetarg, spółka musiała zwiększyć budżet z 406 mln zł do 655 mln zł. Pojawiają się pytania o źródła finansowania tej sporej różnicy w cenie. – Tramwaje Warszawskie nie wzięły tych pieniędzy znikąd, bo ich nie ma. Jesteśmy w finalnej fazie uzgadniania z jednym z biur wiceprezydenta Olszewskiego dokapitalizowania spółki. Jednak z uwagi na limity finansowe będzie to możliwe pod koniec dekady. To dokapitalizowanie pozwoli „zasponosorować” zajezdnię na Annopolu. Do tego jednak czasu – aby utrzymać płynność i znaleźć środki bieżące – posiłkujemy się kredytem, który będzie amortyzować wspomniane dokapitalizowanie – wyjaśnia Wojciech Bartelski, prezes Tramwajów Warszawskich.

Władze miasta zapewniają, że pomimo problemów i zmian harmonogramów projekty tramwajowe nie wypadają z planów Warszawy. – Zgodnie z tym, co mówił prezydent Trzaskowski, wszystkie projekty tramwajowe, które zostały zadeklarowane, są w pracach przygotowawczych albo na etapie kontraktacji. Żaden z projektów nie jest zarzucony – deklaruje Michał Olszewski, wiceprezydent miasta.

Tramwaj do Wilanowa zabezpieczony

Teraz, oprócz zajezdni i trasy na Kasprzaka, na realizację której podpisano umowę, najbardziej realna jest realizacja odcinków trasy do Wilanowa. Jakich – to zależy od wysokości złożonych ofert. – Za nami już rozprawa KIO dot. warunków przetargu. Jeśli nie będzie dalszych odwołań, w listopadzie przewidujemy otwarcie ofert, na razie jesteśmy na etapie odpowiedzi na pytania potencjalnych wykonawców.  – wyjaśnia Bartelski.

– Prezydent Trzaskowski postanowił, że zabezpieczamy dodatkowo sytuację finansową Tramwajów Warszawskich na nieprzewidziane sytuacje w relacjach z Komisją Europejską, które mogłyby utrudnić realizację tego kontraktu ze środków unijnych. Projekt będzie miał dodatkowe „lewarowanie” z budżetu miasta poprzez dokapitalizowanie spółki w latach późniejszych – dodaje Olszewski.

Mowa też o realizacji wcześniej odłożonego odcinka trasy od Grójeckiej do Dw. Zachodniego. – Praktycznie zakończone są przygotowania dla tej trasy. Jeśli uda nam się utrzymać model finansowania, to będziemy mogli budować trasę w kolejnych latach – w przyszłym roku możliwe będzie ogłoszenie przetargu. Nie zapominamy też o dalszych odnogach na północ, na Wolę – mówi Wojciech Bartelski.

Wszystko zależy od środków UE. Groźny konflikt rządu z Komisją Europejską

W planach – wg deklaracji – cały czas pozostaje tramwaj na Gocław. – Dalej toczą się prace przygotowawcze. Po zmianie przebiegu III linii metra na Gocław w końcu te dwa środki transportu się nie wykluczają, tylko uzupełniają. Obydwa wykazują pozytywną stopę ekonomiczną – twierdzi Michał Olszewski.

Szef Tramwajów Warszawskich wspomniał również o trasie na Zieloną Białołękę. – Mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach uzyskamy decyzją środowiskową. Będziemy przystępować do prac projektowych – mówi Wojciech Bartelski. Choć trwają przygotowania, to realizacja inwestycji może okazać się trudna. – Przeszkodą są gigantyczne koszty inwestycji – trasa, z układem drogowym i przejściem nad drogą ekspresową – zastępuje pierwotne plany Trasy Olszynki Grochowskiej. Zadanie wymaga bardzo dużych wykupów gruntów od osób prywatnych, szczególnie na odcinku północnym. Wszystko rozbija się o pieniądze – zaznacza prezes.

Wspólnym mianownikiem dla projektów tramwajowych są dostępne środki finansowe, a z tym, z uwagi na sytuację budżetową, może być ciężko. – Konflikt z Komisją Europejską to nie tylko wizerunkowa walka, ale przede wszystkim walka o konkretne pieniądze. Nie mamy co myśleć o którymkolwiek projekcie tramwajowym bez wsparcia unijnego – a na pewno nie w zakładanych harmonogramach. Mam nadzieję, że w toku rozmów z KE uzyskamy deklarację, że będzie można inwestycje transportowe w Warszawie dalej finansować z pieniędzy UE – podkreśla Michał Olszewski.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Warszawa: Tramwaj na Modlińskiej. Wybrany korytarz trasy [schematy]

Przestrzeń

Warszawa: Tramwaj na Modlińskiej. Wybrany korytarz trasy [schematy]

Witold Urbanowicz 11 września 2023

Warszawa: Tramwaj do Wilanowa. Udało się już przełączyć ciepłociąg

Przestrzeń

Warszawa: Na początku jesieni możliwa umowa na tory na Rakowieckiej

Przestrzeń

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Warszawa: Tramwaj na Modlińskiej. Wybrany korytarz trasy [schematy]

Przestrzeń

Warszawa: Tramwaj na Modlińskiej. Wybrany korytarz trasy [schematy]

Witold Urbanowicz 11 września 2023

Warszawa: Tramwaj do Wilanowa. Udało się już przełączyć ciepłociąg

Przestrzeń

Warszawa: Na początku jesieni możliwa umowa na tory na Rakowieckiej

Przestrzeń

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5