Partnerzy serwisu:
Mobilność

Vooom: Wspólne działania branży szansą na przezwyciężenie pandemii

Dalej Wstecz
Data publikacji:
01-04-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

MOBILNOŚĆ
Vooom: Wspólne działania branży szansą na przezwyciężenie pandemii
mat. prasowe
Tylko wspólne działanie branży współdzielonej mobilności szansą na przezwyciężenie kryzysu transportowego wywołanego epidemią. Operatorzy MaaS rozpoczynają współpracę, aby pomóc Polakom, którzy muszą się przemieszczać w tym trudnym okresie. Integracja wszystkich rodzajów pojazdów „na minuty” i komunikacji publicznej na jednej mapie to szansa na szybkie rozwiązanie sposobu na transport kryzysowy w miastach zmagających się z pandemią koronawirusa. Vooom, lider na polskim rynku MaaS, bezpłatnie otwiera swoją platformę dla wszystkich operatorów usług współdzielonego transportu, aby wesprzeć tych, którzy nie mogą zostać w domach oraz deklaruje gotowość ścisłej współpracy z samorządami oraz władzami państwowymi.

– Vooom jest technologicznie otwarty do zapewnienia wszystkim mieszkańcom miast transportu kryzysowego na czas pandemii koronawirusa. Jako jedyna aplikacja na rynku umożliwiamy nie tylko sprawdzenie mapy dostępnych pojazdów „na minuty”, ale przede wszystkim ich wynajem w jednym miejscu. Jesteśmy również gotowi do współpracy z samorządami i wdrożenia pełnej obsługi komunikacji publicznej z poziomu naszej aplikacji. To olbrzymia szansa na stworzenie bezpiecznej alternatywy transportowej dla tych, którzy z przyczyn zawodowych lub w sytuacjach nagłych muszą się przemieścić – mówi Włodzimierz Łoziński, CEO Vooom, aplikacji MaaS (z ang. Mobility-as-a-Service – mobilność jako usługa), która w 2019 roku zdobyła nagrodę redakcji Rzeczpospolitej za wkład w polską transformację cyfrową.

Dziś nikt nie podróżuje, jeśli nie musi. Dla osób wychodzących z domu liczy się tylko to jak szybko i bezpiecznie będą mogli się przemieścić z punktu A do punktu B, minimalizując przy tym ryzyko zakażenia. Nie tylko personel medyczny musi dojechać do miejsca pracy, ale dotyczy to również wielu pracowników biurowych, np. call center. Spora grupa ludzi z młodego pokolenia nie ma samochodu prywatnego i szuka alternatywnych dla transportu publicznego sposobów dotarcia do pracy. W tej sytuacji dostęp do aplikacji pokazującej na jednej mapie wszystkie dostępne pojazdy na minuty, może okazać się bardzo pomocny. Warto podkreślić, że dynamicznie zmieniają się też zarządzenia państwowe dotyczące transportu, które zależą od bieżącej sytuacji epidemicznej.

Od dzisiaj obowiązuje zakaz korzystania z rowerów miejskich. W pojazdach komunikacji publicznej może być zajęta tylko połowa miejsc, a wymóg ten obejmuje też prywatne środki transportu zbiorowego, takie jak popularne na trasach zamiejscowych busy. Słuszne z przyczyn zdrowotnych obostrzenia pogłębiają już istniejącą lukę transportową. Coraz więcej osób może mieć problem nie tylko z dotarciem do pracy, ale nawet do lekarza czy apteki. Wśród nich są nie tylko osoby obeznane z technologiami i aktywne zawodowo, ale również seniorzy. To dlatego Stowarzyszenie Mobilne Miasto, do którego należy m.in. Vooom, wystosowało apel do kilkudziesięciu operatorów pojazdów współdzielonych o współpracę, w tym udostępnienie danych na platformach MaaS. Zaproponowane rozwiązanie pozwoli na utrzymanie wydajnej sieci transportowej nawet tam, gdzie zmniejsza się częstotliwość lub w ogóle zawiesza połączenia komunikacji zbiorowej.

– Coraz więcej osób korzysta z aplikacji MaaS także po to, aby uzyskać informacje o aktualnych rozkładach jazdy tramwajów i autobusów. Jestem przekonany, że moralnym obowiązkiem biznesu jest dziś działać ramię w ramię z instytucjami publicznymi, żeby zapobiec katastrofie transportowej. W Vooom postanowiliśmy bezpłatnie otworzyć platformę dla wszystkich operatorów i rozpoczęliśmy rozmowy z innymi dostawcami MaaS na temat rozwiązań w okresie szybkiego przyrostu liczby zakażonych. Jesteśmy też otwarci na współpracę z samorządami i władzami centralnymi – dodaje Łoziński.

Rozwiązanie proponowane przez Stowarzyszenie Mobilne Miasto to w zasadzie jedyna alternatywa na czas pandemii nie tylko dla użytkowników i władz miast, ale także dla samych operatorów. Praktycznie wszystkie firmy oferujące współdzielone pojazdy odnotowują znaczny spadek przychodów. Podobnie jest z transportem publicznym, gdyż pasażerowie zostali w domach i przestali po prostu kupować bilety jednorazowe oraz okresowe. Połączenie sił z istniejącymi aplikacjami MaaS daje wszystkim możliwość wejścia na wspólną platformę, a także dostęp do nowych klientów. Współpraca całej branży to rzadka okazja na wypracowania rozwiązania łączącego potencjał biznesowy z działaniem na rzecz wspólnego dobra.

O Vooom
Vooom to aplikacja mobilna, która według firmy Deloitte ma zmienić reguły gry na rynku Mobility-as-a-Service (MaaS) . Vooom ułatwia szybkie i sprawne poruszanie się po mieście. Wszystkie samochody, skutery, hulajnogi, rowery, transport publiczny – na jednej mapie. Aplikacja jest dostępna na urządzenia z systemami Android oraz iOS. Firma jest laureatem konkursu redakcji „Rzeczpospolitej cyfrowej” za szczególny wkład w rozwój polskiej transformacji cyfrowej w 2019 roku.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5