Aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu korzystamy z plików cookie. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Vooom, aplikacja integrująca na jednej mapie różne środki współdzielonego transportu, wprowadziła innowacyjny planer podróży, który umożliwia zaplanowanie trasy różnymi środkami komunikacji z uwzględnieniem przesiadek, np. z hulajnogi do autobusu, carsharingu czy skutera.
Vooom wprowadził właśnie jedną z najbardziej istotnych aktualizacji od momentu debiutu w kwietniu 2019 r. Oprócz wynajmu bezpośrednio z poziomu aplikacji, użytkownicy mogą teraz skorzystać z innowacyjnego planera podróży. Mieszkańcy miast mogą korzystać z wielu środków transportu – hulajnóg, skuterów, rowerów miejskich, samochodów dostępnych w ramach carsharingu oraz komunikacji publicznej. Zaplanowanie optymalnej trasy i czasu dojazdu w warunkach takiej mnogości opcji może być nie lada wyzwaniem. Dlatego Vooom wprowadził innowacyjny planer umożliwiający zaplanowanie podróży z wykorzystaniem różnych środków transportu co do minuty, łącznie z miejscami przesiadek na mapie. Ponadto użytkownicy Vooom mogą zarezerwować pojazdy do pokonania trasy, a w przypadku wybranych operatorów również je wynająć i zapłacić za nie bezpośrednio w aplikacji Vooom.
– Planowanie drogi w Vooom to ogromna zmiana w komforcie przemieszczania się po mieście. W oparciu o sztuczną inteligencję pozwala błyskawicznie wybrać optymalną trasę i sposób dotarcia do celu. Dzięki integracji na jednej mapie komunikacji miejskiej z flotą prywatnych wypożyczalni użytkownik widzi najbliższej znajdujący się pojazd i może połączyć przejazd tramwajem czy autobusem z indywidualnym transportem współdzielonym, takim jak auto, hulajnoga, rower lub skuter. W aplikacji można również bezpośrednio wypożyczyć wybrane pojazdy współdzielone, np. należące do popularnego w Warszawie operatora innogyGO! na zaplanowaną wcześniej podróż, co znacząco ułatwia i przyspiesza cały proces – mówi Włodzimierz Łoziński, CEO w Vooom.
Planer podróży Vooom dostępny jest nie tylko w aplikacji mobilnej, ale również przez przeglądarkę pod adresem https://vooom.pl/ - zakładka “Pokaż dojazd”. Jest to w pełni funkcjonalne rozwiązanie, pozwalające łączyć różne środki transportu i wyznaczać trasy przejazdów w 12 miastach w Polsce. Vooom prowadzi dalsze prace nad jego rozbudową. W ciągu najbliższych 18 miesięcy w aplikacji będą pojawią się kolejne udogodnienia dla podróżujących. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój oraz realizowany przez Vooom w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Szybka Ścieżka.
Planer w postaci dopasowującej się do preferencji użytkownika mapy umożliwiającej planowanie przejazdów różnymi środkami transportu to narzędzie, które w najdogodniejszy sposób dowiezie nas do celu. Nowatorskie rozwiązanie łączące komunikację miejską z pojazdami na minuty realizowane jest przez Vooom przy wykorzystaniu uczenia maszynowego we współpracy z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych. Z planera mogą już korzystać użytkownicy Vooom używający smartfonów z systemem Android oraz iOS. – Z Vooom korzysta się podobnie jak z Google Maps, czy aplikacji JakDojadę, albo nawigacji samochodowych. Na mapie Vooom wystarczy podać miejsce wyjazdu oraz miejsce docelowe, a zaawansowany algorytm sam zaproponuje optymalną drogę dojazdu, łącznie z przesiadkami do dostępnych przy trasie środków transportu - carsharingu, hulajnóg, skuterów oraz komunikacji miejskiej – wyjaśnia działanie narzędzia prezes Vooom.
Funkcjonujący od ponad roku startup Vooom to jedyna polska platforma oferująca w pełni funkcjonalne rozwiązania mobilności jako usługi (Mobility-as-a-Service, w skrócie MaaS). Oznacza to nie tylko zebranie na jednej mapie samochodów, rowerów, hulajnóg i skuterów na minuty z różnych wypożyczalni, taksówek oraz komunikacji miejskiej, ale również ich wypożyczenie z poziomu jednej aplikacji mobilnej. Vooom kieruje swoją platformę nie tylko do prywatnych użytkowników, ale także firm.
Za sprawą Pakietów Mobilności, pozapłacowego benefitu oferowanego przez Vooom firmy w Polsce mogą zaproponować swoim pracownikom bezpieczne dojazdy do pracy oraz przejazdy służbowe po mieście pojazdami współdzielonymi. - Zarządzanie mobilnością w firmach to już konieczność, szczególnie w czasach, gdy pracodawcy zaczynają dbać o bezpieczeństwo pracowników nie tylko w miejscu pracy, ale również w czasie dojazdu do niej - zauważa Włodzimierz Łoziński. - Przeznaczając część firmowych środków na mobilność firmy mają możliwość elastycznego podejścia do optymalizacji kosztów służbowej floty, jednocześnie dając wszystkim pracownikom możliwość skorzystania z dodatku pracowniczego, redukującego codzienne koszty przejazdów do miejsca zatrudnienia oraz podróży służbowych - dodaje prezes Vooom.
Po czasowym spowolnieniu spowodowanym obostrzeniami w okresie największego zagrożenia epidemicznego analitycy Vooom obserwują wzrost zainteresowania usługami współdzielonymi. Już na początku kwietnia wypożyczenia samochodów dostępnych w carsharingu przekroczyły poziom średniej najmu sprzed pandemii. W maju wzrosło również zainteresowanie skuterami i hulajnogami „na minuty”. Powoli rośnie również liczba osób podróżujących komunikacją miejską.
– Wierzymy, że aplikacja Vooom wzbogacona o możliwość wyznaczania tras przejazdów przez miasto zachęci jeszcze większą liczbę osób do wyjścia z domu i korzystania z innych niż prywatne auta środków transportu. W każdym wyszukiwaniu narzędzie proponuje różne opcje trasy, a użytkownik może wybrać ulubiony pojazd, w którym czuje się komfortowo i bezpiecznie. Bezpłatny dostęp do mapy Vooom, umożliwiającej planowanie podróży pojazdami współdzielonymi i komunikacją miejską, przez przeglądarki stwarza również szansę na współpracę z samorządami i wspólne działania, które przywrócą zaufanie do transportu zbiorowego – podsumowuje Włodzimierz Łoziński.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.