Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Rower publiczny w Częstochowie bez operatora. Co dalej?

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
22-02-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Rower publiczny w Częstochowie bez operatora. Co dalej?
fot. DW
Umowa firmy Nextbike z miastem Częstochowa dobiegła końca i nie uległa przedłużeniu. Nie ma też nowego operatora, a także przetargu na jego wyłonienie. Sama najbliższa przyszłość tego systemu też jest nieznana, a to z powodu obecnej sytuacji pandemicznej.

Przez trzy minione lata w Częstochowie działał system roweru publicznego realizowany pod nazwą „Częstochowski Rower Miejski”. Jego operatorem, wyłonionym nie bez trudności, był Nextbike Polska. Trzyletnia umowa z końcem ostatniego sezonu wygasła i nie została przedłużona. Nie sposób znaleźć jakiejkolwiek wzmianki o działaniach zmierzających do wyłonienia nowego operatora, czy też zorganizowania systemu własnym sumptem.

– Umowa z operatorem Nextbike wygasła z końcem 2020 r. i nie została na ten moment przedłużona na kolejny okres. Przewidujemy funkcjonowanie systemu w 2021 roku, natomiast jest to w dużej mierze uzależnione od tego, jak dalej kształtować się będzie sytuacja epidemiczna w naszym kraju – wskazuje Marika Komorowska, Dyrektor Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie. Jak dodaje, nowy operator ma zostać wyłoniony w przetargu.

W tej sytuacji rodzi się obawa, że w 2021 r. system może nie wrócić na częstochowskie ulice, a podbudowana jest ona doświadczeniami sprzed czterech lat, kiedy przetarg na operatora ciągnął się z powodu zaciekłej walki Nexbike Polska z konkurencyjnym BikeU, przez co system ruszył na zaledwie miesiąc, bo akurat sezon dobiegał końca. Czy w tym roku będzie podobnie? Czas pokaże, choć zdawałoby się, że przezornie należałoby podjąć stosowne działania znacznie wcześniej.

Kolejna kwestia to organizacja całego systemu. Choć w krajach europejskich jest on integralną częścią transportu publicznego, to w Częstochowie organizatorem tylko przez pierwszy rok była jednostka miasta odpowiedzialna za transport – Miejski Zarząd Dróg i Transportu, bo później system został scedowany do... Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Natomiast pod koniec 2020 r., a więc i ostatniego sezonu objętego umową z Nextbike Polska, częstochowscy radni przenieśli system roweru publicznego do Centrum Usług Komunalnych. Wypada zauważyć, że CUK odpowiada przede wszystkim za gospodarowanie odpadami komunalnymi, utrzymanie czystości na przystankach komunikacyjnych, czy pielęgnację zieleni miejskiej. Trudno wskazać na logikę w takiej roszadzie, ale zarazem jasno pokazuje ona podejście władz miasta do systemu – jakby bez większej refleksji i pomysłu na transport w mieście.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5