Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Częstochowa: Ekspresowy przetarg na jeden sezon roweru publicznego

Dalej Wstecz
Autor:

Dominik Wójcik

Data publikacji:
2021-04-21 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Częstochowa: Ekspresowy przetarg na jeden sezon roweru publicznego
fot. DW
Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie ogłosiło przetarg na dostawę i obsługę roweru publicznego. Czas na składanie ofert wynosi tydzień, zaś przewidywana umowa opiewać ma na jeden sezon, czyli do końca października 2021 r.

Przez trzy minione lata w Częstochowie działał system roweru publicznego realizowany pod nazwą „Częstochowski Rower Miejski”. Jego operatorem, wyłonionym nie bez trudności, był Nextbike Polska. Trzyletnia umowa z końcem ostatniego sezonu wygasła i nie została przedłużona.

Próżno było szukać jakiejkolwiek wzmianek o działaniach zmierzających do wyłonienia nowego operatora, czy też zorganizowania systemu własnym sumptem. Sprawdziliśmy u obecnego organizatora – Centrum Usług Komunalnych – okoliczności zaistniałej sytuacji.

Przetarg w tydzień

W dniu 19 kwietnia opublikowano przetarg na dostawę systemu roweru publicznego. Zainteresowani dostawą systemu mają tydzień na złożenie ofert (otwarcie 26 kwietnia w południe). Według dokumentacji przetargowej umowa będzie obowiązywać od dnia zawarcia do 30 października 2021 r., czyli zaledwie jeden sezon.

W tej sytuacji może rodzić się obawa, że w 2021 r. system może nie wrócić na częstochowskie ulice, a podbudowana jest ona doświadczeniami sprzed czterech lat. W tym miejscu warto przytoczyć historię narodzin częstochowskiego systemu, o którego dostawę walczyło zaciekle i wyjątkowo długo dwóch konkurentów: Nextbike Polska z BikeU Polska. Przepychanki trwały kilka miesięcy i ich etapy odbywały się na wszystkich szczeblach administracji łącznie z sądem. W efekcie częstochowianie zamiast korzystać z jednośladów od kwietnia, pierwsze wypożyczenia zrealizowali dopiero w październiku ciesząc się nimi przez miesiąc do przewidzianego umową końca pierwszego sezonu.

Z tej historii najwyraźniej nie wyciągnięto wniosków, albo nowi organizatorzy systemu cechują się wyjątkowym optymizmem. Wypowiadający dla lokalnej Gazety Wyborczej się w imieniu CUK Łukasz Kot, społeczny konsultant ds. komunikacji rowerowej, tłumaczył sytuację przebywaną wcześniej chorobą przez wszystkich pracowników zajmujących się systemem roweru. Z kolei krótki czas na rozstrzygnięcie domniemać można chęcią jak najszybszego oddania go użytkownikom.

Pandemia i roszady organizacyjne

Już w roku 2020 nowe realia sanitarne i społeczne spowolniły start częstochowskiego systemu o miesiąc, niemniej jednak miał on operatora oraz zarządcę, który w miarę dynamicznie systemem zarządzał, próbując odnaleźć się w gąszczu tworzonych niemal w biegu reguł prawnych. Sezon 2020 zakończył jednocześnie trzyletnią umowę z Nextbike Polska, zaś ówczesny organizator – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie – nie zdecydował się przedłużyć umowy.

Jednocześnie z początkiem roku Rada Miasta Częstochowy zadecydowała o poszerzeniu palety zadań Centrum Usług Komunalnych, delegując tam organizację systemu roweru publicznego. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, jest to podlegający magistratowi zakład budżetowy zajmujący się także organizacją wywozu śmieci oraz pielęgnacji zieleni.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rower publiczny w Częstochowie bez operatora. Co dalej?

Komunikacja

Rower publiczny w Częstochowie bez operatora. Co dalej?

Dominik Wójcik 22 lutego 2021

W Częstochowie zadomowiły się skutery elektryczne na minuty

Mobilność

W Częstochowie zadomowiły się skutery elektryczne na minuty

Dominik Wójcik 10 maja 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5