Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Częstochowa inauguruje sezon roweru publicznego

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
03-05-2022
Ostatnia modyfikacja:
24-11-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Częstochowa inauguruje sezon roweru publicznego
fot. DW
W ostatnich dniach kwietnia dokonano inauguracji nowego sezonu Częstochowskiego Roweru Miejskiego, który oficjalnie dostępny jest od 1 maja. Jednoślady będą dostępne dla użytkowników do końca października. Wcześniej zaprezentowano oficjalną aplikację wspierającą turystykę rowerową.

Częstochowski organizator systemu roweru publicznego – Centrum Usług Komunalnych – zawarł umowę z Nexbike Polska na dostarczanie jego elementów przez okres dwu lat. W roku bieżącym system składa się z 239 rowerów kotwiczonych do 26 stacji, z których cztery zmieniły lokalizację w ramach optymalizacji dostępności.

Częstochowa samotnie

Na etapie przetargu zakładano, że do systemu dołączą sąsiednie gminy Mstów i Olsztyn, które decyzję o tym ruchu miały podjąć po poznaniu oczekiwań zwycięzcy przetargu na nowego operatora Częstochowskiego Roweru Miejskiego.
Centrum Usług Komunalnych przygotowało ok. 1,145 mln zł, Nextbike będąc jedynym oferentem zażądał zaś 1,189 mln zł. Już sama Częstochowa miała więc problem z przyjęciem oferty spełniającej oczekiwania organizatora. Rada Miasta Częstochowy dokonała stosownych przesunięć w budżecie pozwalając swojemu zakładowi budżetowemu na zawarcie umowy.

Nextbike za prawo opcji dla gmin sąsiadujących w postaci stacji rowerowej o piętnastu stanowiskach wyposażonej w 10 rowerów zażądał 234,3 tys. zł, zaś za stację 10-stanowiskową z pięcioma rowerami kwoty 191,8 tys. zł. Stacje te miałyby funkcjonować łącznie przez 13 miesięcy. Na chwilę obecną Mstów i Olsztyn nie zdecydowały się dołączyć do systemu.

Aplikacja turystyczna

Kilka dni przed inauguracją zaprezentowano oficjalną aplikację „Częstochowa. Brama Jury”. Oprogramowanie przeznaczone na urządzenia oparte na platformach Android oraz iOS ma charaker turystyczny. Zawarte są w nim informacje o atrakcjach turystycznych makroregionu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej zlokalizowanych bliżej Częstochowy (de facto więc samego mezoregionu Wyżyny Częstochowskiej), któego obszar umownie nazywany jest Jurą.

Oprócz funkcji samego przewodnika turystycznego aplikacja jest również nawigacją prowadzącą turystę rowerowego wybranym szlakiem przygotowanym przez autorów lub innych użytkowników (quasi serwis społecznościowy). Uzupełnieniem jest możliwość analizy trasy pod kątem długości, profilu terenowego oraz obliczenia wydatku energetycznego organizmu oraz potencjalnie zaoszczędzonych gramów dwutlenku węgla, których turysta poruszający się rowerem nie wyemituje do atmosfery rezygnując z samochodu.

Betonowa Dolina Przełomu Warty

Również dla rowerzystów – choć raczej podejrzewać można, że potraktowano ich tu jako pretekst – miasto Częstochowa szykuje inną inwestycję nad rzeką Wartą, na odcinku między centrum miasta a wschodnią jego granicą. W Dolinie Przełomu Rzeki Warty, bo tak przyrodnicy nazwali obszar wyrzeźbiony przez tę rzekę, planuje się wybudowanie szutrowych dróg dla rowerów oraz tzw. parku. Na niecce doliny pośród licznych starorzeczy i zagajników wybudowane mają być zbiorniki retencyjne, dodatkowe kładki nad rzeką oraz budynki zaplecza sanitarnego. Park ma obsługiwać rowerzystów, osoby chcące rozbić biwak oraz amatorów spływów kajakowych.

Nad rzeką więc zostanie wybudowane całe nabrzeże nazwane dumnie „Portem Kajakowym Częstochowa”, a beton zaleje miejsca, gdzie dziś uświadczyć można bażanty, bobry, sarny i inne dziko żyjące zwierzęta, zaś krajobraz, do którego teraz właśnie ciągną ci, do których właśnie adresowana jest inwestycja, straci swój sielankowy i dziki charakter.

Park ten nie wyszedł jednak z fazy koncepcji „CzęstoZielona”, ale nie można jeszcze obwieścić, że na nim się zakończy.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Francja: Rowerem-karawanem w ostatnią podróż

Mobilność

Francja: Rowerem-karawanem w ostatnią podróż

simetra 31 października 2022

Łódź: Nowy ciąg pieszo-rowerowy przy parku

Mobilność

Łódź: Nowy ciąg pieszo-rowerowy przy parku

Roman Czubiński 01 października 2022

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Francja: Rowerem-karawanem w ostatnią podróż

Mobilność

Francja: Rowerem-karawanem w ostatnią podróż

simetra 31 października 2022

Łódź: Nowy ciąg pieszo-rowerowy przy parku

Mobilność

Łódź: Nowy ciąg pieszo-rowerowy przy parku

Roman Czubiński 01 października 2022

Zobacz również:

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5