Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Związki zawodowe: Badania na narkotyki tak, ale z poszanowaniem godności

Dalej Wstecz
Data publikacji:
14-07-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Związki zawodowe: Badania na narkotyki tak, ale z poszanowaniem godności
fot. MJ
Nie milkną echa ostatnich wypadków autobusów w Warszawie, po których policja rozpoczęła wyrywkowe kontrole z użyciem narkotestów. Niestety te – jak się okazuje – mogą prowadzić też do błędnych wniosków. – Nie jesteśmy przeciwni badaniom kierowców na zawartość narkotyków (…). Sprzeciwiamy się metodom prowadzenia takich badań bez poszanowania godności pracowników – kierowców – pisze w liście organizacja zakładowa NSZZ Solidarność w Mobilisie.

Wpierw pod koniec czerwca doszło do groźnego wypadku na moście Grota-Roweckiego, kiedy to na rozwidleniu autobus Arrivy spadł z przeprawy. Okazało się, że kierowca był pod wpływem narkotyków. W lipcu zaś inny kierowca tej firmy wjechał w zaparkowane samochody na ul. Klaudyny. Policja poinformowała, że narkotest wykazał obecność narkotyków. Później prokuratura precyzowała, że kierowca był „po użyciu” narkotyków, a nie pod ich wpływem. Narkotyki miał zażywać kilka dni wcześniej.

Po tych zdarzeniach w szczycie kampanii prezydenckiej politycy rządzący – wraz z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego – zarzucili władzom Warszawy zły nadzór nad komunikacją. Policja rozpoczęła kontrole na obecność narkotyków. Przedstawiciele miasta, przewoźnicy, jak i organizacje branżowe z Izbą Gospodarczą Komunikacji Miejskiej na czele zwracali jednak uwagę, że zgodnie z prawem możliwości prewencyjnych kontroli pracowników przez pracodawcę są ograniczone.

Wyrywkowe kontrole z użyciem narkotestów, jakie przeprowadza policja, nie przynoszą też jednoznacznych wyników. Głośno było o zatrzymaniu 63-letniego kierowcy MZA, choć późniejsze badania krwi i moczu obecności narkotyków nie wykazały.

Teraz głos – po tym zdarzeniu – zabierają organizacje związkowe. „Takie doświadczenie kosztowało go [kierowcę MZA – red.] dużo niepotrzebnego stresu, utratę czasu, a przede wszystkim znacznie upokorzenie. Na domiar złego musiał jeszcze ubiegać się o zwrot niesłusznie zabranego prawa jazdy, gdyż nie zostało mu zwrócone bezpośrednio po zwolnieniu z aresztowania” – pisze Organizacja Zakładowa NSZZ Solidarność w Mobilisie w liście do ministra spraw wewnętrznych i administracji. „W naszej opinii zachowanie policjantów niepotrzebnie odzierało z godności niewinnego człowieka. (…) Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec niewłaściwego traktowania kierowców przez policję” – wskazują związkowcy.

„Jesteśmy świadomi, iż zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom i innym uczestnikom ruchu drogowego stanowi istotny aspekt naszej pracy. Dlatego chcemy zaznaczyć, że nie jesteśmy przeciwni badaniom kierowców na zawartość narkotyków w organizmie. Sprzeciwiamy się jednak metodom prowadzenia takich badań bez poszanowania godności pracowników – kierowców” – przekonują związkowcy,. „Nie możemy zgodzić się, aby za incydentalne przypadku wszyscy kierowcy komunikacji miejskiej byli niegodnie traktowani” – wskazuje organizacja związkowa.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5