Partnerzy serwisu:
Mobilność

Miasteczko Śląskie chwali się likwidacją przejść dla pieszych

Dalej Wstecz
Autor:

ep.

Data publikacji:
22-09-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

MOBILNOŚĆ
Miasteczko Śląskie chwali się likwidacją przejść dla pieszych
fot. fb Michała Skrzydły
Burmistrz Miasteczka Śląskiego pochwalił się w mediach społecznościowych likwidacją przejść dla pieszych. Wszystko przez to, że… piesi otrzymali na nich większa ochronę. 

Dość nietypowo zaakcentował obchodzony właśnie Europejski Tydzień Mobilności i przypadający na dziś dzień bez samochodu jeden z samorządowych włodarzy. Burmistrz Miasteczka Śląskiego Michał Skrzydło pochwalił się decyzją o likwidacji przejść dla pieszych na terenie swojego miasta. Z zamieszczonego na facebooku postu wynika, że burmistrzowi nie podobają się przepisy dające pieszym pierwszeństwo przed pojazdami.

„W dniach 16-22 września 2021 r., w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności, prowadzona jest akcja pod nazwą ROADPOL Safety Days (Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego).

A w Miasteczko Śląskie - dobry kierunek na Osiedlu zlikwidowaliśmy 5 przejść dla pieszych w odpowiedzi na bzdurne przepisy dające pieszym pierwszeństwo przed pojazdami. Jednocześnie zwiększyliśmy liczbę miejsc parkingowych – napisał Michal Skrzydło.Przepisy, które włodarz miasta nazwał “bzdurnymi” funkcjonują od 1 czerwca br. W okresie pierwszych trzech miesięcy ich obowiązywania, tj. do 30 sierpnia, poskutkowały znaczącą poprawą bezpieczeństwa. Liczba ciężko rannych pieszych poszkodowanych na drogach była o prawie 30 proc. niższa niż w roku 2019.  

Wprowadzone od czerwca przepisy nakładają na kierowców obowiązek dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu oraz tych, którzy wchodzą na przejście.

Zobowiązują kierującego pojazdem, który zbliża się do przejścia dla pieszych, poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, do zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. Kierowca ma także obwiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na nim.

Na pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych spoczywa natomiast obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, polegający na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie.

Warto przypomnieć, że Polska jest w europejskim ogonie pod względem bezpieczeństwa na drogach. Pod względem liczby śmiertelnych ofiar na milion mieszkańców w 2020 roku zajmowaliśmy czwarte miejsce od końca. Gorzej niż u nas jest tylko w Bułgarii, na Łotwie i w Rumunii. Jesteśmy także w niechlubne czołówce jeśli chodzi o udział pieszych wśród ofiar wypadków drogowych. 
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Ile kosztują wypadki na drogach? Jest nowy raport

Przestrzeń

„Mniej bandytów drogowych”. Wyższe mandaty działają

Prawo & Finanse

Alkotesty w transporcie publicznym – petycja RBF

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Ile kosztują wypadki na drogach? Jest nowy raport

Przestrzeń

„Mniej bandytów drogowych”. Wyższe mandaty działają

Prawo & Finanse

Alkotesty w transporcie publicznym – petycja RBF

Prawo & Finanse

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5