Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Alkotesty w transporcie publicznym – petycja RBF

Dalej Wstecz
Data publikacji:
04-01-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Alkotesty w transporcie publicznym – petycja RBF
fot. MJ
Forum Kolejowe RBF przygotowało propozycję zmian w prawie dotyczących prewencyjnego testowania pracowników na obecność alkoholu i środków odurzających. To m.in. pokłosie głośnego wypadku z udziałem kierowcy Arrivy w Warszawie, wobec którego prokuratura skierowała właśnie akt oskarżenia.

Jednym z ważnych tematów poruszanych w ubiegłym roku były badania prowadzących pojazdy w transporcie zbiorowym na obecność alkoholu i środków odurzających. Ogólnopolskie media poruszyły tę kwestię po głośnym wypadku autobusu w Warszawie. Jednak przewoźnicy i organizacje branżowe, jak Forum Kolejowe Railway Business Forum, apelują o zmiany w tym zakresie od dłuższego czasu.

Jest gotowe rozwiązanie

Do marszałek sejmu Elżbiety Witek trafiła przygotowana przez RBF petycja w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w sprawie testowania pracowników na obecność alkoholu i środków odurzających. Organizacja proponuje kompleksowe uregulowanie tej kwestii, poprzez dodanie do Kodeksu pracy odpowiednich zapisów upoważniających zakłady pracy do niedopuszczenia do pracy pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że stawił się on do pracy w stanie po użyciu alkoholu lub środka lub środków zaburzających postrzeganie, świadomość i procesy poznawcze, środków odurzających, psychotropowych lub substancji psychoaktywnych – albo zażywał je w czasie pracy. Zmiana umożliwiałaby także pracodawcy wykonywanie testów prewencyjnych, w tym przesiewowych.

– To jest szalenie ważna sprawa z punktu widzenia bezpieczeństwa podróży transportem zbiorowym a mimo to, od lat samorządy, przewoźnicy i organizacje społeczne nie mogą się doprosić inicjatywy ustawodawczej w tym zakresie. Po nieszczęśliwych wypadkach w Warszawie wylano kubły pomyj na miasto i do mało kogo trafiały argumenty, że zwyczajnie brak jest narzędzi prawnych do naprawienia tej sytuacji. Teraz mówimy sprawdzam, przesyłając do Sejmu gotowe propozycje zmian w prawie. Może to też zdopinguje rząd do działania – mówi przewodniczący Railway Business Forum Adrian Furgalski.

Jak tłumaczy, trzeźwość pracownika, zarówno pod kątem obecności alkoholu w organizmie jak i jakichkolwiek substancji psychoaktywnych ma kluczowe znaczenie w zarządzaniu bezpieczeństwem prowadzonej działalności przez każdego pracodawcę. Firmy i prowadzący pojazdy w transporcie publicznym są odpowiedzialni za życie i zdrowie przewożonych pasażerów – a także innych uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych. - Bezpieczeństwo w tego rodzaju działalności jest wartością nadrzędną, a brak regulacji, umożliwiającej prewencyjną weryfikację obecności w organizmie substancji odurzających i psychoaktywnych u pracowników mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo przewozów, stanowi dla przewoźników realne i zasadnicze utrudnienie w skutecznym zarządzaniu bezpieczeństwem realizowanych przewozów – podkreśla w petycji RBF.

Dostęp do danych o wykroczeniach kierowców

Railway Business forum proponuje też zmiany w prawie umożliwiające pracodawcom dostęp do danych osobowych dotyczących wyroków skazujących za przestępstwa i orzeczeń w sprawach o wykroczenia oraz dostępu do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. - Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym, jedyną negatywną przesłanką do zatrudnienia pracownika na stanowisku kierowcy jest prawomocne orzeczenie o zakazie wykonywania zawodu kierowcy. W tym zakresie pracodawcy wolno więc uzyskać informacje o osobach, których dane są gromadzone w Krajowym Rejestrze Karnym. W Rejestrze tym nie są jednak gromadzone dane o popełnionych wykroczeniach (poza przypadkiem dotyczącym kary aresztu). W związku z tym, przewoźnik zatrudniając kierowcę, nie ma pełnej i wiarygodnej informacji o wykroczeniach w ruchu drogowym popełnionych przez taką osobę – tłumaczy RBF dodając, że wiedza o dużej liczbie powtarzających się wykroczeń drogowych, byłaby sygnałem ostrzegawczym dla pracodawcy, które pozwoliłoby na dodatkowe sprawdzenie kandydata np. przez bardziej szczegółowy proces rekrutacyjny czy dodatkowe szkolenia.

Z petycją można zapoznać się w całości tutaj.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5