Partnerzy serwisu:
Mobilność

Zrównoważona mobilność wg Renault: Auta elektryczne i autonomiczne oraz węzły

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-01-22 15:54
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Zrównoważona mobilność wg Renault: Auta elektryczne i autonomiczne oraz węzły
mat. Renault
Kolejne firmy motoryzacyjne przedstawiają swoje wizje zrównoważonego transportu, którego nierozłącznym elementem ma być elektromobilność. Francuski Renault ogłosił właśnie w Polsce konkurs na projekt nowoczesnego i przyjaznego węzła przesiadkowego – oczywiście z miejscem dla współdzielonego autonomicznego samochodu Renault.

– Wieje wiatr zmian. Od nas zależy, czy zbudujemy schronienie, czy wiatrak – sparafrazował chińskie powiedzenie Vincent Carré, dyrektor w Grupie Renault odpowiedzialny za samochody elektryczne i nową mobilność. Jak dodaje, obecnie w miastach mieszka już 54% ludności, a w 2050 r. wskaźnik ten wzrośnie do 75%.

Wśród największych wyzwań dla współczesnych metropolii wymienił korki, zanieczyszczenie powietrza i wypadki. – Własny samochód to wciąż normalny sposób funkcjonowania w mieście i wolność poruszania się. Widzimy jednak pierwszą zmianę, czyli rozwój car sharingu. Młodsze generacje postrzegają już często samochód jako ograniczenie i kierują swoją uwagę w stronę współdzielenia – mówi Carré.

Jako rozwiązania problemów współczesnych miast Renault wskazuje pojazdy elektryczne. W zeszłym roku firma sprzedała 50 tys. takich aut, a do dzisiaj dostarczył 5 tys. współdzielonych aut elektrycznych. W 2021–22 r. mają się pojawić samochody, które będą w stanie oddawać energię do sieci. Kolejny krok to pojazdy autonomiczne. Renault szacuje, że pojawią się na większą skalę po 2025 r.

Renault przeprowadził też badania opinii publicznej w Polsce na grupie 1300 mieszkańców miast, w których mieszka ponad 50 tys. osób. Odpowiednio dla 95% i 81% respondentów smog jest istotnym problemem ogólnie w Polsce, jak i miejscu zamieszkania. Aż 92% uważa, że ludzie muszą zmienić swoje nawyki transportowe. Zdaniem 94% mieszkańcy miast powinni w większym stopniu korzystać z transportu publicznego.

Firma, w kontekście zrównoważonej mobilności i przyjętej własnej strategii Easy Life, podkreśla rolę dobrych węzłów przesiadkowych. Dlatego też Renault ogłosił konkurs pod nazwą Reanult Easy City, którego celem jest opracowanie projektu przyjaznego węzła przesiadkowego, w którym będzie można przesiadać się między transportem publicznym, rowerem lub innym środkiem transportu a – oczywiście – „ekologicznym pojazdem wieloosobowym Renault EZ-GO”. Konkurs jest otwarty. Uczestnicy będą musieli przedstawić koncepcje odpowiadające potrzebom kilku konkretnym, modelowym użytkownikom – mężczyzny w średnim wieku dojeżdżającego z przedmieść do centrum miasta, emerytki regularnie jeżdżącej na swoją działkę, mieszkającej w śródmieściu studentki oraz zagranicznego turysty. W ramach konkursu odbędą się też warsztaty projektowe.

Prace będzie oceniać siedmioosobowe jury, w tym eksperci od urbanistyki, architektury, socjologii, przedstawiciele Renault. W gronie tym nie ma jednak osób odpowiedzialnych czy mających jakiekolwiek doświadczenie w dziedzinie transportu czy mobilności miejskiej. Dla zwycięzcy przewidziano nagrodę w wysokości 20 tys. zł. Organizatorzy mają nadzieję, że prace staną się inspiracją dla miast.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Andrzej Adamczyk: Brakuje parkingów P&R i integracji

Mobilność

Andrzej Adamczyk: Brakuje parkingów P&R i integracji

jd/inf. pras. 20 września 2017

Amerykańscy studenci zrzucają się na… autobusy elektryczne

Komunikacja

Amerykańscy studenci zrzucają się na… autobusy elektryczne

Jakub Dybalski 29 stycznia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5