Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Zgierz: Pojawiły się dwa kolejne autobusy gazowe

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-05-30 13:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Zgierz: Pojawiły się dwa kolejne autobusy gazowe
Autobus na nowej linii 9Fot. Kasper Fiszer
Zgierskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Markab kontynuuje wymianę swojego taboru autobusowego prowadzoną dzięki dostawom używanych autobusów z Zachodu. Tym razem przewoźnik sprowadził dwa kolejne autobusy gazowe (nie zostały one na razie oficjalnie zaprezentowane). Ogółem spółka z udziałem miasta będzie więc eksploatować siedem pojazdów CNG. Jej park taborowy nadal składa się wyłącznie z mercedesów.

Na początku maja informowaliśmy o zakupach autobusów gazowych w Zgierzu. Miejscowe przedsiębiorstwo Markab, którego jednym z udziałowców jest miasto, sprowadziło pięć mercedesów citaro zasilanych CNG (wśród nich znalazły się zarówno pojazdy solowe, jak i przegubowe). Do momentu publikacji poprzedniego materiału na trasy wyjechały cztery z nich. Choć wówczas Urząd Miasta Zgierza nie odpowiedział nam na pytanie o dalszą strategię taborową, od tamtego czasu dokonano kolejnych kroków ku unowocześnieniu parku autobusowego przewoźnika.

Zgierz będzie kontynuował zakupy, ale szczegóły nie są obecnie znane

W trasę wyjechał już ostatni z poprzedniej partii, piąty autobus oznaczony numerem 18124. Jednocześnie sprowadzono kolejne pojazdy używane. Zgierskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Markab kontynuuje tym samym politykę inwestowania w wozy zasilane paliwem alternatywnym. – Ostatnio przybyły kolejne dwa pojazdy na gaz – potwierdza Renata Karolewska, pełnomocnik ds. komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Zgierza.

– Oczywiście to nie koniec wymiany taboru. Zgierzanie mogą spodziewać się kolejnych zakupów – zapewnia nas przedstawicielka lokalnego samorządu. Nie wskazuje przy tym jednak na szczegóły programu odnowy floty. Dziś składa się ona wyłącznie z pojazdów marki Mercedes, głównie modelu O530 Citaro (także w wersji przegubowej). W ruchu pozostają jednak także wozy generacji O405N. W przeszłości Markab eksploatował także wozy marek Setra, Renault, Neoplan, Ikarus, Jelcz, MAN i Arna MAN oraz starsze mercedesy.

Zakupy pociągną za sobą wyłączenie z eksploatacji najstarszych wozów

Od niespełna roku Markab eksploatuje pierwszy w swojej historii autobus klasy mini – mieszczący 23 osoby, w tym 13 na miejscach siedzących, pojazd Mercedes-Benz Sprinter z rocznika 2006. Jego zakup pozwolił na utworzenie nowej linii nr 9 biegnącej na osiedle Kontrewers, którego obsługa taborem o normalnej pojemności byłaby utrudniona (choć zdarza się, że dwunastometrowe mercedesy kursują tam w sytuacjach nadzwyczajnych). Niedawno uruchomiono także linię nr 10 na osiedle Proboszczewice.

Czy zakup kolejnych nowych wozów gazowych ma oznaczać dalszy rozwój zgierskiej siatki połączeń? – Autobusy mają zastąpić [najbardziej] wysłużone pojazdy – odpowiada Renata Karolewska. – Siatka połączeń jest na bieżąco modyfikowana i stanowi niejako odpowiedź władz miasta na zgłaszane przez mieszkańców uwagi. Te zmiany są, oczywiście, realizowane w miarę możliwości budżetowych – podsumowuje nasza rozmówczyni.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Zgierz: Jaka przyszłość miejskich autobusów?

Komunikacja

Zgierz: Jaka przyszłość miejskich autobusów?

Kasper Fiszer 08 maja 2018

Zgierz: Komunikacja zastępcza za tramwaj jednak dla MPK-Łódź

Komunikacja

Zgierz: Komunikacja zastępcza za tramwaj jednak dla MPK-Łódź

Kasper Fiszer 30 kwietnia 2018

Łódź: Komunikację za 45 i 46 przejmie Markab?

Komunikacja

Łódź: Komunikację za 45 i 46 przejmie Markab?

Kasper Fiszer 29 marca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5