Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Warszawa. Ruszył III Kongres Czystego Powietrza

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2020-02-26 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa. Ruszył III Kongres Czystego Powietrza
fot. redakcja
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc otworzyli w środę III Kongres Czystego Powietrza. To największe w Polsce spotkanie specjalistów ds. smogu. – Chodzi o to, żeby pozostawić Mazowsze naszym dzieciom i wnukom czyste – mówiła Lanc.

Jeszcze przed formalnym otwarciem kongresu, zorganizowanego przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR, warszawski ratusz, samorząd województwa mazowieckiego i Mazowiecką Agencję Energetyczną, Trzaskowski i Lanc podpisali deklarację współpracy między ich samorządami. Zapowiedzieli wymianę informacji, wzajemne wsparcie w wykorzystaniu funduszy europejskich i zaostrzenie lokalnych uchwał antysmogowych. Trzaskowski zapowiedział zakaz używania w Warszawie paliw stałych w piecach i kominkach do końca 2023 r.

Walka o czyste powietrze i walka z ociepleniem klimatycznym to dla mnie priorytet – mówił Trzaskowski i wymieniał działania stolicy w tym zakresie. – 300 mln zł wydanych i zaplanowanych na wymianę pieców, posadziliśmy 130 tys. drzew, zmieniamy politykę parkingową, rozpoczynamy dyskusję o tym czy w ścisłym centrum miasta da się stworzyć strefę bezemisyjną, inwestujemy w bezemisyjny tabor dla transportu publicznego – wymieniał jednym tchem.

Ten kongres zebrał licznych specjalistów. – Nie chcemy tylko rozmawiać. Chcemy wypracowywać dobre rozwiązania – dodawał.

– Najważniejsze jest zdrowie Polaków. Chodzi o to, żeby pozostawić Mazowsze naszym dzieciom i wnukom czyste – zaapelowała Lanc. – Podpisaliśmy deklarację w sprawie zaostrzenia przepisów uchwały antysmogowej. W ramach RPO dla województwa dofinansujemy wymianę pieców. Ale pan, Panie prezydencie, jest pan najważniejszym ogniwem tej drogi – zwróciła się do Trzaskowskiego.

Kongres to debata plenarna, w której m.in. o potrzebnych działaniach rozmawiają prezes NFOŚiGW, odpowiedzialny w rządzie za walkę ze smogiem Piotr Woźny i pełniąca podobną funkcję w warszawskim ratuszu Justyna Glusman, a następnie trzy ścieżki tematyczne. Uczestnicy przedyskutują, w jaki sposób zbierać informacje o zanieczyszczeniu powietrza, jakich mechanizmów wsparcia mogą oczekiwać samorządowcy realizujący działania antysmogowe, ale też zwykli posiadacze pieców, którzy chcieliby się ich pozbyć.

Trzecia ścieżka jest związana z mobilnością i zielenią. Tu istotne tematy, to m.in. jak zmieniać nasze miasta, by problem smogu zniknął, jak i jaką mobilność promować, czy elektromobilność to rozwiązanie problemu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Mobilność na III Kongresie Czystego Powietrza

Mobilność

Mobilność na III Kongresie Czystego Powietrza

TOR Konferencje 17 stycznia 2020

III Kongres Czystego Powietrza w lutym w Warszawie

Przestrzeń

III Kongres Czystego Powietrza w lutym w Warszawie

TOR Konferencje 09 grudnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5