Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Bartosiński: Transport w Warszawie coraz bardziej niskoemisyjny

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
27-02-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Bartosiński: Transport w Warszawie coraz bardziej niskoemisyjny
fot. MS
W najbliższych kilku latach warszawska sieć tramwajowa zostanie rozbudowana o szereg odcinków, obsługujących rejony miasta pozbawione dotąd transportu szynowego. Oprócz autobusów elektrycznych i gazowych w przyszłości w Warszawie pojawią się być może pojazdy wodorowe – powiedział podczas Kongresu Czystego Powietrza Tadeusz Bartosiński z Biura Polityki Mobilności i Transportu w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. Tematem jego wystąpienia było omówienie podejmowanych w stolicy działań w zakresie transportu zbiorowego, mających pozytywny wpływ na jakość powietrza.

Najdroższą i priorytetową inwestycją transportową w Warszawie jest oczywiście rozbudowa metra. W kwietniu, niemal równocześnie z 25. rocznicą uruchomienia pierwszych pociągów, ma nastąpić otwarcie odcinka drugiej linii na Woli. Trwają też prace nad studium dla trzeciej linii ze stacji Stadion w kierunku Gocławia. – Zgłosiliśmy do studium też inne propozycje nowych linii – poinformował Bartosiński.

Władze stolicy prowadzą też rozbudowę sieci tramwajowej. Prace nad linią do Wilanowa mają zakończyć się do 2023 r. Inwestycję podzielono na pięć odcinków, z czego trzy otrzymały już dofinansowanie z funduszy unijnych. Elementem trasy łączącej Miasteczko Wilanów z Wolą ma być też tunel pod Dworcem Zachodnim – powstanie tam duży węzeł przesiadkowy. Trasa ma obsłużyć także Pole Mokotowskie. Obecnie trwa jej projektowanie.

Inną częścią Warszawy, do której w najbliższym czasie ma dotrzeć tramwaj, jest Gocław. W tym przypadku podzielone są jednak opinie mieszkańców. – Gocław chce tramwaju, Saska Kępa – niekoniecznie – przyznał Bartosiński, wyrażając jednak nadzieję, że sceptyków uda się przekonać do płynących z transportu szynowego korzyści. Przy okazji budowy trasy zaplanowano inwestycje towarzyszące, takie jak park linearny wzdłuż Kanału Wystawowego oraz równoległa do linii droga.

Bliski ukończenia jest projekt przedłużenia linii tramwajowej wzdłuż ul. Światowida do Winnicy. Przygotowania do inwestycji podjęto już w pierwszych latach XXI wieku (studium wykonalności powstało w roku 2006 r.), jednak utrzymująca się przez długi czas niepewność co do przebiegu drugiej linii metra oraz liczne kolizje (w tym z napowietrzną linią energetyczną) przyczyniły się do odłożenia w czasie budowy linii. – Nowa trasa ułatwi dojazd z Tarchomina do metra – zapowiedział Bartosiński. Podobną rolę będzie spełniała 12-kilometrowa odnoga na Zieloną Białołękę. Stosunkowo małą, ale usprawniającą działanie sieci inwestycją będzie tramwaj na Kasprzaka. Rozwój infrastruktury będzie szedł w parze z zakupami taboru: w czerwcu ubiegłego roku Tramwaje Warszawskie podpisały największy w historii kontrakt na zakup 213 wagonów. 123 z nich zostanie dostarczonych przez Hyundaia w pierwszym etapie, a 90 – w drugim.

Jeszcze w lutym ma nastąpić otwarcie ofert w powtórzonym przetargu na dostawę taboru dla Szybkiej Kolei Miejskiej. Do końca 2023 r. do przewoźnika powinno trafić 21 ezt (15 długich, 6 krótkich). – Zostaną one wykorzystane, między innymi, do obsługi nowej linii z Piaseczna do Legionowa przez kolej obwodową – zapowiedział przedstawiciel Ratusza.

Również flota warszawskich autobusów staje się coraz bardziej ekologiczna. – Już dziś 50% pasażerów jest przewożonych taborem niskoemisyjnym – elektrycznym, hybrydowym lub gazowym – podkreślił Bartosiński. Do Miejskich Zakładów Autobusowych dotarł już pierwszy ze 130 zamówionych w ubiegłym roku elektrycznych przegubowców. Z myślą o nich miasto rozbudowuje sieć ładowarek na pętlach – gotowe są już 3 z 19 zaplanowanych. Od przyszłego roku Stare Miasto i okolice (Trakt Królewski) będą obsługiwane tylko przez autobusy elektryczne. – Planujemy wprowadzenie autobusów wodorowych – poinformował mówca.

Do działań na rzecz ograniczenia emisji zanieczyszczeń przez transport należy też organizowanie systemu roweru publicznego. – System jest przez cały czas rozwijany – zapewnił Bartosiński. W 2019 r. wypożyczono rowery 5,95 mln razy. Trwają przygotowania do przetargu na obsługę Veturilo w latach 2021-2025. Sieć samoobsługowych wypożyczalni jest uzupełniana przez prywatnych inwestorów, którzy w porozumieniu z operatorem systemu uruchamiają stacje kompatybilne z miejskimi. Z myślą o właścicielach prywatnych rowerów władze Warszawy organizują natomiast latem bezpłatny ogólnodostępny serwis rowerowy.

– Chcemy stopniowo rozszerzać strefę płatnego parkowania niestrzeżonego. Podniesiemy opłaty i kary za ich niedokonanie – zapowiedział przedstawiciel magistratu. Zmienią się też zasady wydawania abonamentów dla mieszkańców. W Śródmieściu powstanie strefa czystego transportu – na razie jako strefa ograniczonego ruchu, ale docelowo prawo wjazdu zostanie ograniczone tylko do pojazdów zeroemisyjnych. – W 2017 r. Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt stref niskiej emisji. Warto byłoby powrócić do tego rozwiązania, by nie było konieczne wskazywanie takich stref w miejscowych planach zagospodarowania – stwierdził Bartosiński.

Inne działania w kierunku niskoemisyjności transportu to montowanie ładowarek do samochodów elektrycznych na parkingach „Parkuj i Jedź”, wyznaczanie kolejnych buspasów (dziś jest ich prawie 70 km, w planach jest wyznaczenie kolejnych), a także wymiana opraw oświetleniowych na LED (według Bartosińskiego zakończenie tego procesu pozwoli na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o prawie dwie trzecie). Samorząd inwestuje też w propagujące korzystanie z komunikacji miejskiej akcje edukacyjne dla najmłodszych. Przedstawiciel władz stolicy zapowiedział też aktualizację studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, obejmującą – między innymi – nową klasyfikację dróg miejskich.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

ZTM Warszawa z ofertami na elektrobusy. Dwie firmy

Przestrzeń

ZTM Warszawa z ofertami na elektrobusy. Dwie firmy

Witold Urbanowicz 28 sierpnia 2023

Warszawska komunikacja wraca z wakacji

Komunikacja

Warszawska komunikacja wraca z wakacji

inf. pras. UM Warszawa 28 sierpnia 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

ZTM Warszawa z ofertami na elektrobusy. Dwie firmy

Przestrzeń

ZTM Warszawa z ofertami na elektrobusy. Dwie firmy

Witold Urbanowicz 28 sierpnia 2023

Warszawska komunikacja wraca z wakacji

Komunikacja

Warszawska komunikacja wraca z wakacji

inf. pras. UM Warszawa 28 sierpnia 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5