Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: 17 aktywnych przejść zadba o bezpieczeństwo pieszych

Dalej Wstecz
Data publikacji:
08-06-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Warszawa: 17 aktywnych przejść zadba o bezpieczeństwo pieszych
fot. ZDM Warszawa
Aktywne przejścia dla pieszych mają poprawić bezpieczeństwo pieszych. Po dobrych doświadczeniach z testów na Bródnie Zarząd Dróg Miejskich wprowadza to rozwiązanie w 17 kolejnych miejscach.

ZDM w Warszawie rozstrzygnął właśnie przetarg na budowę „aktywnych” przejść dla pieszych w 17 lokalizacjach. Zmiany będą obejmować kilka elementów: czujnik wykrywający pieszych i uruchamiający sygnalizację ostrzegawczą, dodatkowe oznakowanie oraz nawierzchnię antypoślizgową, ułatwiającą hamowanie przed przejściem. Roboty te, za 1,8 mln zł, wykona firma Euroasfalt, która wygrała w przetargu. Roboty zostaną wykonane jesienią.

Działa, gdy jest potrzebne

W przeciwieństwie do sygnalizacji przejście aktywne „działa” tylko wtedy, gdy jest używane. To rozwiązanie można wprowadzić szybciej i taniej niż sygnalizację świetlną. Nie jest wykluczone, że w tych miejscach docelowo znajdzie się pełna sygnalizacja świetlna – jednak do tego czasu niezbędne jest zapewnienie bezpieczeństwa na przejściu.

To kolejny element poprawy bezpieczeństwa. Jak zapowiadał ZDM, wspólnie z Renatą Kaznowską, zastępcą prezydenta m. st. Warszawy, w tym roku zmiany obejmą kilkaset przejść. Efekty naszych starań są widoczne. W 2016 r. w stolicy odnotowano o 5% mniej wypadków niż rok wcześniej, o 11% spadła liczba ofiar śmiertelnych. Widać zatem, że wbrew niepokojącym informacjom o rosnącej liczbie wypadków w skali kraju, sytuacja w Warszawie się poprawia.

Aktywne przejścia to tylko jedno z wielu rozwiązań, które Warszawa może zastosować. Innym jest budowa sygnalizacji świetlnej, przez wielu traktowana jako remedium na problemy z bezpieczeństwem. Sygnalizacja jest jednak nie tylko droga (często kosztuje ponad 1 mln zł, czyli 10-krotnie więcej niż aktywne przejście), ale też często zapewnia, jak podkreśla ZDM, tylko iluzję bezpieczeństwa. Mimo to, na najbardziej ruchliwych i niebezpiecznych skrzyżowaniach jest często jedynym wyjściem.

Gdzie powstaną przejścia?

W tym roku ZDM planuje budowę kilku sygnalizacji świetlnych. Powstaną one m.in. w Al. Jerozolimskich przy Białobrzeskiej (przejście dla pieszych przez 2x3 pasy ruchu), na ul. Żegańskiej przy Bursztynowej (jedno z 3 najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w 2016 r.), na ul. Głębockiej przy Magicznej czy na Radzymińskiej przy Grodzieńskiej (skrzyżowanie z nieintuicyjną geometrią, często dochodzi tam do wypadków). Dzięki inwestycjom prywatnych firm sygnalizacja ma stanąć również na Puławskiej przy ul. Kuropatwy (przejście przez 2x3 pasy ruchu, jedyne bez sygnalizacji na ul. Puławskiej) oraz na ul. Stawki przy ul. Pokornej. Nowe przejścia dla pieszych wyposażone w sygnalizację powstaną na ul. Jagiellońskiej przy ul. Kotsisa, na ul. Czerniakowskiej przy ul. Chełmskiej i na ul. Powsińskiej przy Okrężnej i św. Bonifacego.

ZDM pracuje również na szeregiem innych zmian. W kilkunastu lokalizacjach planuje budowę azyli i progów zwalniających. Część ulic o mniejszym ruchu zostanie objęta uspokojeniem ruchu – takie zmiany obejmą m.in. ul. Miodową, Podleśną czy Śródziemnomorską. Wloty ulic podporządkowanych będą za to wyniesione do poziomu chodnika – takie zmiany w tym roku czekają blisko setkę przejść.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5