Chodzi o ul. Knychalskiego, która prawie dekadę temu zamieniła się nie do poznania. Po latach Urząd Miasta Łodzi postanowił zwiększyć ilość zieleni na tym ponad 150-metrowym odcinku. Na razie środkowa część ulicy jest niedostępna dla pieszych.
Budowa podziemnego dworca Łódź Fabryczna spowodowała szereg zmian w układzie ulic wokół nowej stacji kolejowej. Jedną z nich było zamienienie
dworcowej wylotówki dla samochodów w pasaż z kostką, młodymi drzewami i ławkami. Łączy on ul. Narutowicza i al. Rodziny Poznańskich.
Przestrzeń w Łodzi. Ulica Knychalskiego bardziej zielona – Zamiast nagrzewających się płyt, pojawią się rośliny, które nie tylko cieszą oko, ale też pomagają w walce z upałami i zatrzymują wodę po deszczu – informuje Joanna Łucka z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi. – Przy ulicy Knychalskiego odbetonowano aż 430 metrów kwadratowych. W to miejsce posadzonych zostanie aż 21 różnych gatunków roślin.
W przypadku tej ulicy nie jest to klasyczne odbetonowywanie przestrzeni, z którym po latach walczy łódzki magistrat. Przestrzeń ta będzie jeszcze bardziej zazieleniana. W ramach prac przewidziano kolorowe byliny, krzewy czy ozdobne trawy. Zasadzone zostaną tutaj m.in. jeżówki, rozchodniki, krwawniki, hortensje czy róże.
Fot. Urząd Miasta Łodzi | Część ulicy Knychalskiego w pobliżu ul. Składowej oraz al. Rodziny Poznańskich
Od kilku dni środkowa część ulicy służąca ruchowi pieszych w osi dworzec Łódź Fabryczna – Teatr Wielki, została odgrodzona. Ekipy budowlane demontują część granitowych płyt i kostkę. Ich miejsce zajmą dodatkowe nasadzenia. Prace na całej ulicy mają zakończyć się przed wakacjami.
Łódzki magistrat ma także w planach
zmianę przestrzeni pobliskiego placu Dąbrowskiego. Jeden z najważniejszych punktów Łodzi, który jest też węzłem przesiadkowym dla komunikacji miejskiej, znów będzie miejscem pełnym zieleni, cienia i wody, a jednocześnie nowoczesnym i funkcjonalnym.
Są i będą nowe zielone torowiska w Łodzi Aktualnie
na terenie Łodzi ma być już 30 kilometrów zielonych torowisk, które spotkamy m.in. na ulicach: Narutowicza, Polskiej Organizacji Wojskowej,
Wojska Polskiego,
Ogrodowej, Północnej, Ofiar Terroryzmu 11 Września, Rokicińskiej czy Hetmańskiej. Wszystkie powstały w ramach różnych inwestycji na przestrzeni ponad dekady.
Natomiast
kolejnych 10 kilometrów powstanie przy najbliższych inwestycjach planowanych przez UMŁ. Wymienić można tutaj ulice: Warszawską (2,2 km), Aleksandrowską (2 km), ciąg Legionów - Konstantynowska + krańcówka Zdrowie (1,8 km), Rzgowską (1,5 km), Srebrzyńską (1 km), Rydza-Śmigłego i Niższą (0,8 km). Poza tą ostatnią inwestycją, można prognozować, że pozostałe zielone torowiska zostaną ukończone w latach 2027-2030.