Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Poznań. Przebudowa pl. Kolegiackiego potrwa dłużej

Dalej Wstecz
Autor:

Magdalena Romanowska

Data publikacji:
2020-09-09 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
PIM

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań. Przebudowa pl. Kolegiackiego potrwa dłużej
fot. UM Poznań
Prace przy przebudowie placu Kolegiackiego powinny, tak jak zakładano, zakończyć się w tym roku. Odbiory techniczne i oddanie całego miejsca do użytkowania przesuną się prawdopodobnie na początek 2021 roku. Możliwe jest jednak, że z części przestrzeni poznaniacy będą mogli korzystać już wcześniej.

− W przypadku tego typu miejsc w historycznym sercu miasta spodziewaliśmy się znaleźć wiele zabytków, ale skala odkryć zaskoczyła wszystkich, nawet archeologów. Ów liczne zabytki pozostają w kolizji z projektem, który podlega ciągłym zmianom a to wydłuża czas realizacji inwestycji. Okazało się, że Plac Kolegiacki jest wyjątkowy w skali kraju, a dokładne zbadanie miejsca pokazało nam zmiany, jakie tu zachodziły przez kilkaset ostatnich lat. W przyszłości plac będzie nie tylko miejscem spotkań, ale także miejscem, gdzie poznać będzie można historię Poznania od czasów lokacji miasta. Po posadzeniu dorodnych drzew i ułożeniu części nawierzchni widać już, że będzie to wyjątkowe miejsce − mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Układanie nawierzchni

Aktualnie na placu Kolegiackim generalny wykonawca inwestycji układa nawierzchnię. Do dziś położona została na połowie powierzchni placu podbudowa z kruszywa pod granitową mozaikę. Sama kamienna nawierzchnia jest już na 30 procentach obszaru objętego inwestycją. Od kilku miesięcy rosną i rozwijają się rzadkie platany klonolistne o wielopiennym pokroju, które zostały sprowadzone ze specjalnej szkółki z myślą właśnie o tym miejscu.

− Wielkich problemów dostarcza nam ciągle pomieszczenie podziemne bogate w zabytki Kolegiaty św. Marii Magdaleny. W budynku podziemnym zlokalizowane mają zostać wszystkie urządzenia służące codziennemu funkcjonowaniu placu a także znajdującej się pod przeszkleniem ekspozycji, czyli wentylatornia pomieszczeń ekspozycyjnych, sterownia fontanny, system zarządzania oświetleniem a także skrzynki energetyczne i infrastruktura teletechniczna − wyjaśnia Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

W obszarze wspomnianego budynku w trakcie robót budowlanych napotkano na wiele zabytków po Kolegiacie: fundamenty, mury obwodowe, filary konstrukcyjne, liczne krypty. Mnogość zabytków sprawiła, że nie jest możliwe posadowienie zaprojektowanego fundamentu budynku, zgodnie z projektem i trzeba szukać indywidualnego, autorskiego rozwiązania zakładającego pośrednie posadowienie konstrukcji.

W trakcie trwającej od kwietnia zeszłego roku inwestycji w obszarze przebudowy dokonano ekshumacji szczątków ponad 4 tysięcy osób, w większości patrycjuszy miejskich pochowanych w kryptach kościoła i na okolicznych cmentarzach. Znaleziono również kilkanaście tysięcy zabytków pochodzących z różnych wieków. Wśród nich kilka tysięcy monet, w tym dwie złote oraz kilkadziesiąt karawak, czyli krzyży cholerycznych, z dwiema poprzecznymi belkami, które miały chronić osoby je noszące przed epidemiami i zarazami.

− Problemy związane z niezwykłą historią tego miejsca sprawiają trudności w dotrzymaniu zakładanych terminów i wiele wskazuje na to, że całość placu oddamy do użytku nie jak zakładaliśmy do końca tego roku a na początku następnego. Nie wykluczamy jednak odbiorów częściowych, co powoli korzystać z części przestrzeni wcześniej a jednocześnie kończyć prace w pomieszczeniach podziemnych − zaznacza Katarzyna Parysek-Kasprzyk.

Plac Zegarem Historii

Przebudowa pl. Kolegiackiego ruszyła w kwietniu ubiegłego roku. Po remoncie przestrzeń placu zyska zupełnie nową jakość - zaprojektowana została z myślą zarówno o mieszkańcach, jak i turystach.
Pl. Kolegiacki po zakończeniu inwestycji będzie miejscem publicznym i strefą ruchu pieszego. Przybędzie tam zieleni (posadzonych już jest m.in. kilkanaście drzew) i małej architektury. Pojawi się też fontanna. Kamienny parawan, po którym spływać będzie woda, zostanie podświetlony − tak jak fasady okolicznych budynków i rosnące na placu drzewa. Dobrą widoczność w całej przestrzeni zapewnią minimalistyczne słupy oświetleniowe.

Głównym elementem identyfikującym plac będzie Zegar Historii, symbolicznie przedstawiający dzieje Kolegiaty św. Marii Magdaleny. Burzliwe dzieje kościoła symbolizować ma wyrastający z podziemi pylon z polerowanej stali, którego poszczególne części pokażą kolejne fazy rozwoju i upadku Kolegiaty. Zegar Historii stojący w centralnym miejscu placu z jednej strony będzie spinał przestrzeń, a z drugiej − symbolicznie ją dzielił na część rekreacyjną z fontanną, wysoką zielenią i miejscami do odpoczynku oraz część historyczno-edukacyjną, której ważną częścią będzie przeszklona ekspozycja zabytków.

Przestrzeń została zaprojektowana tak, aby zaprosić na nią restauratorów z ogródkami gastronomicznymi. Plac będzie przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami i pozbawiony barier architektonicznych. Mozaikowa nawierzchnia z granitowej kostki będzie odpowiednio wyprofilowana, antypoślizgowa i nastrojowo podświetlona.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Praga: Murale pojawią się na kilku stacjach metra

Przestrzeń

Praga: Murale pojawią się na kilku stacjach metra

Rafał Dybiński 08 września 2020

Pandemia zmieni miasta. Więcej zieleni, mniej samochodów

Przestrzeń

Pandemia zmieni miasta. Więcej zieleni, mniej samochodów

Łukasz Malinowski 11 lipca 2020

Nowy Jork zyska 160 km otwartych ulic dla pieszych i rowerzystów

Przestrzeń

Nowy Jork zyska 160 km otwartych ulic dla pieszych i rowerzystów

Rafał Dybiński 28 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5