Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Wągrowiecki dworzec kolejowy z problemami

Dalej Wstecz
Data publikacji:
16-12-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Dworzec kolejowy w Wągrowcu, który jeszcze 3 lata temu wygrywał konkurs na dworzec roku, dziś zmaga się z niedoróbkami technicznymi, które utrudniają korzystanie z jego funkcji pasażerskich. Byliśmy na miejscu by sprawdzić, jak prezentuje się dworzec po kilku latach użytkowania.

W 2018 roku wągrowiecki dworzec kolejowy został uznany dworcem roku. Dopełniło to tylko obrazu udanej modernizacji i realizacji połączeń na trasie Poznań – Wągrowiec, która z miesiąca na miesiąc zyskiwała na popularności. W ostatnim czasie pojawiły się jednak informacje o tym, iż dworzec kolejowy i autobusowy, który jest zlokalizowany obok niego borykają się z problemami technicznymi i architektonicznymi. Wspominał o tym chociażby Piotr Rachwalski na swoim transportowym blogu.

Postanowiliśmy wybrać się do Wągrowca i na własne oczy przekonać się jak wygląda węzeł przesiadkowy obecnie.

Długie perony, w które raczej nie zawitają pociągi PKP IC

Na pierwszy rzut oka rzucają się bardzo długie perony, które zostały wykonane na stacji. Piotr Rachwalski napisał o nich, iż są przeskalowane i zdecydowanie niepotrzebne, przy takim natężeniu i charakterystyce ruchu jaki występuje w Wągrowcu. Wg. Ministerstwa Infrastruktury, do miasta nie dotrą raczej pociągi w barwach PKP IC. Aktualnie do i z Wągrowca jeżdżą pociągi w barwach Kolei Wielkopolskich w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Większość z nich zaczyna i kończy swój bieg w Wągrowcu, ale kilka połączeń jedzie dalej, aż do Gołańczy, choć od Wągrowca linia nie jest zmodernizowana i szynobusy kursują z prędkością 50 km/h. Warto dodać, iż wybrano już projektanta modernizacji odcinka od Wągrowca do granicy z województwem kujawsko-pomorskim.

Linia 356 biegnie z Poznania do Bydgoszczy i może stanowić alternatywny ciąg dla pociągów regionalnych, które obecnie kursują przez Gniezno i Inowrocław. Ostatnio pisaliśmy o tym, iż województwo kujawsko-pomorskie chciałoby reaktywować tę linię, a PKP PLK szukała wykonawcy dokumentacji projektowej także dla odcinka linii w Kujawsko-pomorskiem.

Prowizorka budowlana


Wracając jednak do dworca kolejowego, jak i autobusowego poza długaśnymi peronami rzuca się w oczy także piękna bryła odrestaurowanego dworca. Budynek ciągle zachwyca, mimo kilku lat, które minęły już od modernizacji. Jednak diabeł tkwi w szczegółach i gdy spojrzymy na dworzec PKS zobaczymy, iż dach został podparty metalowymi drągami, a części nawierzchni dachu po prostu nie ma. Wydaje się, iż cała konstrukcja nie jest ani stabilna ani bezpieczna, choć podróżni niewiele sobie z tego robią i nie boją się stać pod wątpliwą konstrukcją, mimo tego, iż od strony dworca dach przecieka i leje się z niego woda.

– Informuję, że obecnie prowadzimy rozmowy dotyczące usunięcia problemu. Podparcia dokonał Wykonawca robót inwestycyjnych, który wyszedł z tą inicjatywą. Zgodnie z uzyskanymi dokumentami dach nie stwarza zagrożenia i jest bezpieczny dla użytkowników dworca – poinformował nas Ryszard Spychała, Kierownik Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Wągrowcu, pod który podlega dworzec.

Problemy na peronie 1

Kilka tygodni temu nie działała też winda na peronie 1, ponieważ została uszkodzona przez chuliganów i trzeba było wymienić drzwi.

– Windy na stacji w Wągrowcu są na bieżąco sprawdzane i konserwowane. Niestety, jedna z dwóch wind została zdewastowana w październiku przez wandali. Naprawa windy (przy peronie nr 1) została zlecona serwisowi technicznemu natychmiast po zniszczeniu, m.in. drzwi kabinowych. Firma deklaruje, że działanie dźwigu przywróci najszybciej, jak to możliwe – termin uwzględniający sprowadzane drzwi to początek grudnia – napisał nam w połowie listopada Radosław Śledziński z PKP PLK.

Dlaczego spytaliśmy o to PKP PLK? Bo to właśnie ta spółka odpowiada za perony i ich infrastrukturę. Teraz drzwi zostały już wymienione, a obie windy są sprawne, dlatego ruch pociągów powrócił także na peron 1.

Co jeszcze nie gra?

Widać też, że dach jednej z wiat rowerowych lekko się zapadł. Cieszy jednak to, iż podróżni chętnie przyjeżdżają do węzła przesiadkowego na rowerach. Jak widać na zdjęciach, mimo grudniowej aury, pod wiatą stało kilkanaście jednośladów.

W środku dworca panuje naprawdę przyjemny nastrój i klimat, a sam budynek jest chętnie wykorzystywany do oczekiwania na pociąg lub autobus. Niestety pandemia sprawiła, iż w budynku zamknął się bar. Jak mówi Ryszard Spychała, w obecnej, pandemicznej sytuacji nie ma chętnych na ponowne otwarcie lokalu gastronomicznego, lecz spółka otrzymała ofertę na otwarcie lokalu o innym charakterze, którą obecnie analizuje.

– Wszystkie elementy wykonane podczas rewitalizacji dworca jak cały dworzec są na bieżąco monitorowane oraz poddawane okresowym przeglądom – kończy Spychała.

Mimo wszystko centrum przesiadkowe w Wągrowcu, a więc dworce PKS i PKP ciągle robią naprawdę dobre wrażenie. Problemy techniczne są i powinny być usunięte lub poprawione, ale chyba każdemu miastu powiatowemu można życzyć takiego dworca, który jest dość funkcjonalny i dobrze wpisuje się w bryłę miasta.

Nowy Impuls i jeden tor

Na koniec warto dodać, iż autor podróżował do Wągrowca najnowszymi nabytkami Kolei Wielkopolskich, a więc spalinowymi Impulsami, które znacząco podniosły komfort jazdy na tej trasie i umożliwiają zabieranie jeszcze większej ilości pasażerów w porównaniu do szynobusów SA132, czy też SA139. Podróż z Poznania do Wągrowca trwa trochę ponad godzinę, choć problemem trasy jest jej jednotorowość i mała liczba mijanek. Skutkuje to częstymi opóźnieniami, gdy trzeba czekać na szynobus odwrotnej relacji, który zwolni szlak.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Olsztyn. Zajezdnia tramwajowa prawie pod dachem

Przestrzeń

Olsztyn. Zajezdnia tramwajowa prawie pod dachem

Przemysław Farsewicz 11 lipca 2023

Zobacz również:

Parowozy znów na wielkopolskich szlakach w ruchu planowym

Komunikacja

Parowozy znów na wielkopolskich szlakach w ruchu planowym

Mikołaj Kobryński 10 września 2023

W Krakowie nowe przystanki dla Nowej Huty. Dwie umowy

Komunikacja

W Krakowie nowe przystanki dla Nowej Huty. Dwie umowy

inf. prasowa Ministerstwa Infrastruktury 07 września 2023

Pozostałe z wątku:

Olsztyn. Zajezdnia tramwajowa prawie pod dachem

Przestrzeń

Olsztyn. Zajezdnia tramwajowa prawie pod dachem

Przemysław Farsewicz 11 lipca 2023

Zobacz również:

Parowozy znów na wielkopolskich szlakach w ruchu planowym

Komunikacja

Parowozy znów na wielkopolskich szlakach w ruchu planowym

Mikołaj Kobryński 10 września 2023

W Krakowie nowe przystanki dla Nowej Huty. Dwie umowy

Komunikacja

W Krakowie nowe przystanki dla Nowej Huty. Dwie umowy

inf. prasowa Ministerstwa Infrastruktury 07 września 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5