Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Poznań: W maju ruszy przebudowa Dworca Zachodniego

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-04-27 13:41
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań: W maju ruszy przebudowa Dworca Zachodniego
mat. PKP SA
PKP SA podpisały umowę z wykonawcą przebudowy Dworca Zachodniego w Poznaniu. Prace o wartości wynoszącej ok. 7 mln zł rozpoczną się w maju i potrwają do II kwartału 2018 r.

Przedmiotem zlecanych prac jest przebudowa zabytkowego budynku tzw. Dworca Zachodniego. Tym mianem określa się w Poznaniu obiekt przy Głogowskiej, leżący u wylotu tunelu pod peronami. Obecny budynek, wybudowany w stylu neoklasycystycznym według projektu Władysława Czarneckiego, powstał z myślą o Powszechnej Wystawie Krajowej w 1929 r.

Prace zrealizuje firma SKB SA, z którą wczoraj (26 kwietnia) PKP SA podpisały umowę. Roboty rozpoczną się już w maju. W czasie przebudowy podróżni będą mogli korzystać normalnie z dojścia do peronów od strony Głogowskiej. Bilety będzie można kupować w tunelu pod peronami albo innych budynkach dworcowych w obszarze stacji Poznań Główny.

Zakres robót obejmuje przewidują zmianę zagospodarowania wnętrza. Cały dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na nowo zostaną wykonane toalety, wymienione zostaną instalacje. Ponadto zarówno elewacja, jak i dach zostaną poddane pracom remontowym. Przewiduje się przywrócenie pierwotnej formy dachu ze zmodyfikowanymi spadkami połaci dachowych w środkowej części. Powrócić ma pierwotna rzeźba wieńcząca wejście do budynku (nowa, wykonana w formie odlewu, będzie miała bardziej wyniesione ku górze skrzydła). Ponadto zostanie zagospodarowany obszar wokół dworca.

Termin zakończenia inwestycji jest planowany na II kwartał 2018 r. Koszt prac wynosi ok. 7 mln zł i zostanie pokryty ze środków własnych PKP SA oraz budżetu państwa.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Opóźnia się przebudowa Poznania Zachodniego

Przestrzeń

Opóźnia się przebudowa Poznania Zachodniego

Witold Urbanowicz 23 lutego 2017

Poznań Zachodni idzie do przebudowy

Przestrzeń

Poznań Zachodni idzie do przebudowy

Witold Urbanowicz 11 stycznia 2017

PKP SA przygotowują remont Poznania Zachodniego

Przestrzeń

PKP SA przygotowują remont Poznania Zachodniego

Witold Urbanowicz 10 lutego 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5