Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Poznań Zachodni idzie do przebudowy

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-01-11 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Poznań Zachodni idzie do przebudowy
mat. PKP SA
PKP SA prowadzą przetarg na przebudowę tzw. Dworca Zachodniego w Poznaniu. W ramach prac zostaną przywrócone m.in. oryginalny wygląd dachu i pierwotna rzeźba wieńcząca budynek dworca. Prace potrwają ponad rok.

Mianem Dworca Zachodniego określa się w Poznaniu budynek przy Głogowskiej, leżący u wylotu tunelu pod peronami. Obecny budynek, wybudowany w stylu neoklasycystycznym według projektu Władysława Czarneckiego, powstał z myślą o Powszechnej Wystawie Krajowej w 1929 r. W 1978 r. obiekt został uznany za zabytek, a ostatni większy remont przechodził na początku lat 90. Obecnie stanowi wygodne dojście do peronów – w niektórych przypadkach znacznie wygodniejsze niż z nowego, głównego budynku dworca zlokalizowanego przy centrum handlowym. PKP przygotowują się właśnie do jego remontu.

Jak informują PKP SA, obecnie dworzec mieści w przeważającej części lokale o funkcji komercyjnej – lokale najmowane przez spółki z grupy PKP, gastronomia i drobny handel. Funkcje publiczne zlokalizowane są na parterze w postaci holu głównego, pełniącego rolę poczekalni oraz dojścia do peronów. Dworzec, zdaniem zarządcy, jest niefunkcjonalny.

PKP SA ogłosiły właśnie przetarg na przebudowę dworca Poznań Zachodni wraz z wykonaniem elementów zagospodarowania terenu i dworca tymczasowego. W ramach projektu dostosowano układ funkcjonalny dworca do nowych potrzeb: na parterze przewidziano poczekalnię, pięć kas biletowych, wydzielone pomieszczenie socjalne dla kasjerów, ogólnodostępne toalety, a także lokale handlowo-usługowe. Z lokalu gastronomicznego zaprojektowano bezpośrednie wyjście na zewnątrz, z holu tego lokalu, dające możliwość wykonania ogródków letnich. Poza tym bezpośrednio przy holu głównym dworca zaprojektowano lokal biurowy z dostępem z zewnątrz.

Zarówno elewacja, jak i dach zostaną poddane pracom remontowym. Przewiduje się przywrócenie pierwotnej formy dachu ze zmodyfikowanymi spadkami połaci dachowych w środkowej części. W związku z nadbudową, dzięki której pojawi się poddasze, wysokość dworca zwiększy się z 10,60 m do 12 metrów. Powrócić ma pierwotna rzeźba wieńcząca wejście do budynku (nowa, wykonana w formie odlewu, będzie miała bardziej wyniesione ku górze skrzydła). Ponadto pojawiać się mosiężny napis na elewacji liternictwem nawiązujący do lat 20. i 30. XX w.

Termin składania ofert mija 26 stycznia. O wyborze zadecyduje przede wszystkim cena (86%). Pozostałe punkty można otrzymać za skrócenie terminu realizacji prac. Zamawiający wymaga, aby przedmiot zamówienia został zrealizowany w terminie od 55 tygodni do 61 tygodni, licząc od daty zawarcia umowy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Komorniki kupują osiem solarisów

Komunikacja

Komorniki kupują osiem solarisów

Jakub Dybalski 11 stycznia 2017

PKP SA przygotowują remont Poznania Zachodniego

Przestrzeń

PKP SA przygotowują remont Poznania Zachodniego

Witold Urbanowicz 10 lutego 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5