Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Poznań. Przejście z sygnalizacją w chodniku

Dalej Wstecz
Data publikacji:
22-01-2018
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Poznań. Przejście z sygnalizacją w chodniku
fot. ZDM Poznań
W Poznaniu powstało przejście dla pieszych z sygnalizacją w chodniku. To już druga taka instalacja w Wielkopolsce. W grudniu, w podobny sposób wyposażono jedno z przejść w Swarzędzu.

Idea polega na wmontowaniu w chodnik ledowych pasów, które, szczególnie wieczorem i w nocy, są bardzo dobrze widoczne. W Poznaniu, podobnie jak w Swarzędzu, sygnalizacja chodnikowa została zamontowana przez producenta na pół roku. Działa testowo. Urzędnicy rzecz jasna zapowiadają, że jeśli pomysł się sprawdzi, będzie wdrażany też w innych lokalizacjach. Na razie ledy leżą przy przejściach dla pieszych przez ulice Estkowskiego i Garbary.

Taka forma modernizacji przejścia dla pieszych nie była zresztą pomysłem urzędników, ale samych mieszkańców, którzy zaproponowali ją w ramach budżetu obywatelskiego. Projekt nie zebrał wystarczającej ilości głosów, by go sfinansowano, ale i tak zdecydowała się go zrealizować prywatna firma.

Chodnikowa sygnalizacja często określana jest jako próba poradzenia sobie ze zjawiskiem „smartfonowych zombie”. To osoby, które chodzą po mieście wpatrzone w smartfona i mogą, w wyniku nieuwagi, wejść na słup lub wpaść pod samochód. W wielu krajach uznano to za duży problem, a np. w Honolulu, na Hawajach, już od zeszłego roku można dostać mandat za przechodzenie przez przejście dla pieszych i jednoczesne korzystanie ze smartfona.

To rozwiązanie ma spowodować, że w zasięgu wzroku takich osób pojawi się sygnalizacja. Być może ważniejsze jest jednak ułatwienie dla osób starszych i słabowidzących, bo zwłaszcza o zmroku ledy w chodniku są dużo wyraźniejsze niż światła na słupie.

We wspomnianym Zalasewie, części Swarzędza, ledową sygnalizację zamontowano przy szkole podstawowej położonej obok długiego, prostego pasa jezdni. W Poznaniu to z kolei jedne z dłuższych i bardziej ruchliwych przejść dla pieszych. Sygnalizacja lepiej najprawdopodobniej będzie się sprawdzać na wiosnę, bo wtedy nie będzie jej groziło zasypanie śniegiem i przykrycie błotem, ale to też jeden z aspektów, który ma być sprawdzony.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5