Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Olsztyn. Uzgodniono malowanie Panoramy. Może ruszać produkcja

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2019-02-06 09:41
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn. Uzgodniono malowanie Panoramy. Może ruszać produkcja
mat. UM Olsztyn / Durmazlar
Władze Olsztyna zakończyły uzgodnienia z Durmazlarem odnośnie do malowania tramwajów Panorama. – Chcieliśmy by wygląd nowych tramwajów był jak najbardziej zbliżony do tych, które już kursują po ulicach Olsztyna – wyjaśnia Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta. Oznacza to, że nie ma przeszkód by wystartowała produkcja pierwszych komponentów pojazdów.

Olsztyn 18 lipca 2018 roku podpisał z Durmazlarem umowę na dostawę 12 tramwajów, z opcją na 12 kolejnych. Olsztynowi udało się kupić pojazdy za 107,9 mln zł brutto, a całość, z opcją, za 206,2 mln zł brutto. Pierwszy tramwaj ma dotrzeć do Olsztyna w ciągu 21 miesięcy od podpisania umowy, co oznacza, że ujrzymy go w stolicy Warmii i Mazur na wiosnę 2020 r. Ostatnie tramwaje z zamówienia mają tam trafić pięć miesięcy później.

Durmazlar po podpisaniu umowy przystąpił do prac koncepcyjnych i opracowania założeń projektowych. Produkcja pierwszych komponentów rozpocznie się już w marcu 2019 roku, a produkcja tramwajów dla Olsztyna w sierpniu 2019 r. Zanim jednak cały proces ruszy, to w Olsztynie zorganizowano kilka spotkań technicznych z przedstawicielami Durmazlara. Miały one miejsce w październiku i grudniu. Poza kwestiami doboru podzespołów, jednym z omawianych punktów był schemat malowania i dostosowanie kolorystyki Panoramy.

Jak wyjaśnia rzeczniczka miasta, ten etap udało się już sfinalizować. – Mamy już ostatecznie wypracowany schemat malowania – podkreśla Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta. – Chcieliśmy by wygląd nowych tramwajów był jak najbardziej zbliżony do tych, które już kursują po ulicach Olsztyna. Ich kolorystyka spotkała się z ciepłym przyjęciem nie tylko wśród mieszkańców i turystów, ale także wśród grafików i designerów. Co więcej, bardzo nas cieszy fakt, że mogliśmy zainspirować również inne miasta, m.in. Piłę, do wprowadzenia takiej modnej i nowoczesnej kolorystyki – podkreśla.

Malowanie nie będzie odbiegać od przyjętego schematu znanego z już kursujących tramwajów, autobusów, a także roweru miejskiego. Nowe tramwaje będą limonkowo-szaro-grafitowe, a szczegóły przedstawiają wizualizacje. – Drobne różnice w malowaniu pomiędzy Solarisem a Durmazlarem wynikają ze specyfiki w poszyciu każdego z tych pojazdów. Nie chcieliśmy np. dzielić elementów, malując je na dwa kolory, gdyż z doświadczenia wiemy, że takie zabiegi mogą później wydłużyć czas ewentualnej naprawy tramwaju, jeśli dojdzie do jego uszkodzenia – podaje Bartoszewicz.

Jak podkreśla, jedynym elementem, w którym zastosowano dwa kolory, jest dach. – Wiadomo jednak, że jest on najmniej narażony na urazy. A dzięki dodaniu limonkowej góry mogliśmy jeszcze bardziej ujednolicić wygląd obu pojazdów – dodaje. W kwestii designu nowych tramwajów pozostała jeszcze do ustalenia kolorystyka wnętrza. Do momentu wybudowania nowej nitki torowiska łączącego Pieczewo z dworcem i Wysoką Bramą, nowe pojazdy wykorzystywane będą na już istniejących trasach.


mat. UM Olsztyn

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olsztyńskie Tramino wracają do ruchu

Przestrzeń

Olsztyńskie Tramino wracają do ruchu

Przemysław Farsewicz 05 lutego 2019

Olsztyn. Nowy tramwajowy tor techniczny przy dworcu prawie gotowy

Komunikacja

Olsztyn. Nowy tramwajowy tor techniczny przy dworcu prawie gotowy

Przemysław Farsewicz 01 lutego 2019

Olsztyn. Rośnie liczba pasażerów komunikacji miejskiej

Komunikacja

Olsztyn. Rośnie liczba pasażerów komunikacji miejskiej

Przemysław Farsewicz 30 stycznia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5