Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Felietony i komentarze

Odwrót od sprzedaży tradycyjnych biletów

Dalej Wstecz
zdjęcie autora

Leszek Rutaczłonek zarządu MZA Warszawa

Członek zarządu MZA Warszawa. Ekspert komunikacyjny i założyciel Stowarzyszenia Transport Publiczny. Przez wiele lat dyrektor stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego.

Data publikacji:
2016-05-04 09:54
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Odwrót od sprzedaży tradycyjnych biletów
fot.
W ostatnich kilku latach wraz z powszechną wymianą taboru w transporcie publicznym nastąpiło znaczne unowocześnienie systemów dystrybucji i sprzedaży biletów. Masowo pojawiły się automaty biletowe stacjonarne – uniwersalne „kombajny” obsługujące wszystkie rodzaje biletów: papierowe, elektroniczne, internetowe oraz różne rodzaje płatności: gotówka, karta. Pojawiły się również automaty mobilne w pojazdach, głównie akceptujące płatności kartą.

Ponadto istotnie rozwinęły się inne formy dystrybucji i sprzedaży, np. sprzedaż poprzez telefonię komórkową, która w Warszawie wynosi grubo ponad 100 tysięcy biletów miesięcznie. Słabo na tym tle wypada sprzedaż biletów długookresowych przez internet. Bilety długookresowe ze względów bezpieczeństwa wymagają dodatkowej autoryzacji.

Myślę ,że obecnie systemy sprzedaży i dystrybucji biletów osiągnęły zadowalający poziom – tak z punktu widzenia pasażerów jak i organizatorów transportu, głównie ze względu na niskie koszty oraz dostępność biletów. Sądzę też, że proponowane rozwiązania odpowiadają zapotrzebowaniu ze strony pasażerów, w szczególności sprzedaż poprzez automaty biletowe oraz z wykorzystaniem telefonii komórkowej. W ostatnich kilku latach nastąpił wzrost sprzedaży o kilkadziesiąt procent i cały czas te formy zyskują kolejnych klientów.

Moim zdaniem w ciągu najbliższych kilku lat nastąpi odwrót od sprzedaży tradycyjnych biletów w formie papierowej. Wpływ na to mają wyższe koszty dystrybucji oraz względy bezpieczeństwa systemów. Ponadto zostaną wdrożone systemy oparte o sprzedaż za pomocą kart płatniczych, bez dodatkowych form biletowych oraz rozwinięte zostaną systemy sprzedaży za pomocą telefonii komórkowej. Nastąpi również zatrzymanie rozwoju systemów sprzedaży opartych o automaty biletowe –„kombajny”, w ich miejsce pojawią się automaty przewoźne łączące funkcje automatów i kasowników oparte o płatności elektroniczne, bezgotówkowe.

Materiał pochodzi z raportu „Dystrybucja biletów w transporcie publicznym – nowoczesne rozwiązania”, który można pobrać bezpłatnie tutaj.


Zapraszamy również do udziału w Forum Technologii w Transporcie.Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa: Mniej aut na pl. Pięciu Rogów? Ruszają konsultacje

Przestrzeń

Warszawa: Mniej aut na pl. Pięciu Rogów? Ruszają konsultacje

Witold Urbanowicz 09 maja 2016

Dwa tygodnie do Forum Technologii w Transporcie

Mobilność

Dwa tygodnie do Forum Technologii w Transporcie

TOR Konferencje 09 maja 2016

Trzy przypadki z życia kupującego bilet

Felietony i komentarze

Trzy przypadki z życia kupującego bilet

Paweł Rydzyński 09 maja 2016

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5