Partnerzy serwisu:
Mobilność

Aktualizacja automatów biletowych w Tychach. Płatności zbliżeniowe w 200 autobusach

Dalej Wstecz
Data publikacji:
28-02-2022
Ostatnia modyfikacja:
05-02-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. Metropolia GZM

Podziel się ze znajomymi:

MOBILNOŚĆ
Aktualizacja automatów biletowych w Tychach. Płatności zbliżeniowe w 200 autobusach
fot. Metropolia GZ
Po uruchomieniu pierwszych zestawów nowych automatów obsługujących płatności zbliżeniowe w 25 autobusach PKM Gliwice – nowy układ graficzny zostanie zainstalowany w 180 autobusach PKM Tychy i TLT. Tam duże automaty biletowe działają od 2020 roku. Nowa szata graficzna zaczęła być stopniowo instalowana od piątku (25 lutego) w kolejnych pojazdach, ponieważ zmiana ta wymaga zainstalowania aktualnej wersji oprogramowania w komputerach pokładowych.

W ciągu pierwszych dwóch tygodni od uruchomienia nowych zestawów kasowników w autobusach PKM Gliwice, pasażerowie nie zgłosili problemów związanych z ich działaniem i używaniem.

Przypomnijmy, że nowy układ graficzny – przed uruchomieniem urządzeń w Gliwicach – został wcześniej przetestowany przez mieszkańców w konsultacjach. Przedstawione przez nich wnioski i uwagi zostały uwzględnione w pracach nad udoskonaleniem systemu.

Proces konsultacji nie został zamknięty. Uwagi dotyczące funkcjonowania nowych automatów i kasowników można wysyłać na adres mailowy: kasowniki@metropoliagzm.pl

Dlatego też nowa szata graficzna zostanie teraz stopniowo wgrywana do 180 autobusów i trolejbusów PKM Tychy i TLT, gdzie dotykowe, duże automaty, obsługujące płatności zbliżeniowe funkcjonują od 2020 roku. Zbliżeniowe automaty w Tychach zostały zainstalowane wraz z rozszerzeniem systemu ŚKUP (w ramach integracji taryf i biletów komunikacji miejskiej po powstaniu GZM, gdy podregion tyski został włączony do systemu ŚKUP).

Po zaktualizowaniu szaty graficznej w PKM i TLT w Tychach, płatności zbliżeniowe będą możliwe w 200 na 1200 autobusów kursujących pod szyldem ZTM. Docelowo będą dostępne we wszystkich 1500 pojazdach (autobusach, tramwajach i trolejbusach). Metropolia jest w trakcie przetargu na dostawę 1305 tych nowych urządzeń. Ich liczba może się zwiększyć o kolejne 200 sztuk. Taka opcja została zapisana w warunkach zakupu.

Pozwoli to na to, by pojazdy zostały wyposażone w co najmniej jeden automat biletowy z możliwością płatności zbliżeniowych oraz kasowniki, obsługujące karty ŚKUP.

Jakie taryfy obsługują biletomaty z ekranem dotykowym?

Zarejestrowanie wejścia i wyjścia w taryfie odległościowej, która jest taryfą domyślną. Nie wymaga to od pasażera wykonywania żadnych czynności poza przyłożeniem Karty ŚKUP do czytnika. W momencie zarejestrowania wejścia, rezerwowana jest kwota należna za przejazd do końca kursu. Przy zarejestrowaniu wyjścia system dokonuje rozliczenia przejazdu za rzeczywiście przejechany odcinek. Zakup jednorazowych biletów strefowo-czasowych (1miasto/20 minut, 2miasta/40 minut, sieć/90 minut) oraz biletu dziennego, dla jednej lub kilku osób (w opcji normalnej jak i ulgowej). Zakup biletów w taryfie odległościowej z rejestracją wejścia i wyjścia dla jednej lub kilku osób. Aktywowanie (skasowanie) biletu zapisanego wcześniej na karcie ŚKUP. Sprawdzenie stanu salda e-portmonetki oraz listy biletów zapisanych na karcie ŚKUP lub sprawdzenie ważności zakupionego uprawnienia do przejazdu – wybór funkcji na ekranie. Poza tymi funkcjonalnościami, w przypadku posiadania biletu zapisanego na karcie ŚKUP, po przyłożeniu karty do czytnika (bez dodatkowego wyboru funkcji), system dokona automatycznego skasowania jednego biletu. W przypadku posiadania na karcie kilku różnego rodzaju biletów- wyświetlona zostanie ich lista, celem dokonania wyboru tego, który chce się skasować.

W przypadku posiadania zapisanego na karcie ŚKUP biletu długookresowego wieloprzejazdowego z limitem przejazdów, po przyłożeniu karty do czytnika (bez dodatkowego wyboru funkcji), nastąpi zarejestrowanie przejazdu wraz ze zmniejszeniem stanu licznika z ilością przejazdów.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Wrocław: Nowa propozycja miasta ws. wspólnego biletu na kolej

Prawo & Finanse

Mobilność miejska: Im więcej integracji, tym więcej pasażerów

Mobilność

Zobacz również:

Łódź: Od dziś biletomaty „mówią” po ukraińsku

Komunikacja

Łódź: Od dziś biletomaty „mówią” po ukraińsku

Kasper Fiszer 18 grudnia 2018

Odwrót od sprzedaży tradycyjnych biletów

Felietony i komentarze

Pozostałe z wątku:

Wrocław: Nowa propozycja miasta ws. wspólnego biletu na kolej

Prawo & Finanse

Mobilność miejska: Im więcej integracji, tym więcej pasażerów

Mobilność

Zobacz również:

Łódź: Od dziś biletomaty „mówią” po ukraińsku

Komunikacja

Łódź: Od dziś biletomaty „mówią” po ukraińsku

Kasper Fiszer 18 grudnia 2018

Odwrót od sprzedaży tradycyjnych biletów

Felietony i komentarze

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5