Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Neon „Łódź Fabryczna” trafi do Muzeum Neonów w Warszawie?

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-10-08 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Neon „Łódź Fabryczna” trafi do Muzeum Neonów w Warszawie?
fot. Kasper FiszerMuzeum Neonów w Warszawie
Po ośmiu latach od zamknięcia historycznej Łodzi Fabrycznej niezagospodarowany neon z nazwą stacji dostaje kolejną szansę na drugie życie. Właściciel napisu, PKP SA, rozważa obecnie przekazanie go do Muzeum Neonów. Przypomnijmy, że nie jest to pierwszy pomysł na ponowne wykorzystanie charakterystycznego elementu starego dworca.

Jednym z charakterystycznych elementów starego dworca kolejowego Łódź Fabryczna był duży neon z nazwą stacji, jaki znajdował się na dachu budynku od strony ul. Kilińskiego. Po zamknięciu ruchu został on zdemontowany i zachowany. Istniały różne plany jego wykorzystania w przyszłości. PKP SA rozważało m.in. zawieszenie go na nowym dworcu, do czego jednak ostatecznie nie doszło.

Żadna z dotychczasowych propozycji wykorzystania nie została zrealizowana

Kolej myślała także o wykonaniu repliki historycznego neonu, co pozwoliłoby uniknąć kosztów renowacji wyeksploatowanego przez lata świetlnego napisu. Również i kopia nie pojawiła się na razie na nowoczesnym budynku. Kupnem historycznego neonu zainteresowana była też jedna z firm, która ma swoją siedzibę na terenie tzw. Nowego Centrum Łodzi – obszaru przylegającego bezpośrednio do dworca Łódź Fabryczna. Do transakcji jednak nie doszło.

Neon nie stanął także na łódzkiej ul. Traugutta. Taki plan na jego wykorzystanie zaproponował po zamknięciu dawnej Fabrycznej łódzki samorząd. Ulica ta stanowi łącznik pomiędzy dworcem a reprezentacyjną ul. Piotrkowską. Jasny napis miał więc nie tylko pełnić rolę estetyczną, ale i być rodzajem drogowskazu dla zmierzających na pociąg.

Z Wydawniczej w Łodzi na Mińską w Warszawie?

– W ubiegłym roku w sprawie neonu były zaś prowadzone rozmowy z jednym z muzeów w Łodzi – mówi Aleksandra Rudzińska-Rdzanek z Wydziału Prasowego Polskich Kolei Państwowych. Również i ta koncepcja nie doczekała się realizacji z uwagi na brak miejsca do przechowywania dużych liter. – Elementy neonu zostały zdeponowane w budynku PKP przy ul. Wydawniczej w Łodzi – dodaje nasza rozmówczyni.

– Sprawa trafiła natomiast do Muzeum Neonów w Warszawie – relacjonuje przedstawicielka PKP SA. – Z naszych informacji wynika, że zlecona została wycena historycznego neonu. Po jej uzyskaniu potrzebna będzie jeszcze zgoda zarządu PKP SA na przekazanie neonu do muzeum – uzupełnia. Placówka, o której mowa, znajduje się przy stołecznej ul. Mińskiej, a w jej stałych zbiorach znajduje się około stu starych neonów i innych instalacji reklamowych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5