Partnerzy serwisu:
Mobilność

Łódzkie: Nieco więcej wypożyczeń rowerów wojewódzkich. Część wyników rozczarowuje

Dalej Wstecz
Data publikacji:
13-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

MOBILNOŚĆ
Łódzkie: Nieco więcej wypożyczeń rowerów wojewódzkich. Część wyników rozczarowuje
fot. Kasper Fiszer
Samorząd województwa łódzkiego podsumował funkcjonowanie systemu wypożyczalni Rowerowe Łódzkie. Sieć roweru publicznego, która obejmuje jedenaście gmin regionu, była nieco popularniejsza niż rok wcześniej. Statystyki z części miejscowości wciąż znacząco odbiegają jednak od oczekiwań.

Samorząd województwa łódzkiego jest koordynatorem wspartego ze środków unijnych projektu Rowerowe Łódzkie. W jego ramach w jedenastu gminach położonych przy liniach kolejowych powstały stacje wypożyczeń rowerów, które miały pomóc m.in. w stworzeniu możliwości sprawnego dojazdu na pociąg. Wśród partnerów przedsięwzięcia znalazła się też Łódź, ale skala działalności wypożyczalni wojewódzkich jest w największym mieście regionu znacznie mniejsza niż działającego niezależnie Łódzkiego Roweru Publicznego.

Zmiany dostępności stacji wynikają wyłącznie z prac infrastrukturalnych

System Rowerowe Łódzkie działa już od ok. pięciu lat, ale sieć wypożyczalni pozostaje do dziś praktycznie niezmienna. – Wprowadzane zmiany dotyczyły czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych stacji w wyniku prowadzenia prac remontowo-inwestycyjnych – tłumaczy Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Dodaje, że gminy, które są partnerami ogólnowojewódzkiego przedsięwzięcia, same decydują o ewentualnych korektach w działalności roweru publicznego na swoim terenie.

Dotychczas województwo nie otrzymało jednak sygnałów o ewentualnych modyfikacjach. Wskazywałoby to na zadowolenie lokalnych samorządów z osiąganych dotychczas rezultatów. Znajduje to potwierdzenie w statystykach, bo w 2022 r. użytkownicy wypożyczyli rowery nieco więcej razy niż w 2021.

Są wyjątki od ogólnych tendencji

O ile przed dwoma laty wojewódzkie rowery wypożyczano łącznie 66 tys. razy, w 2022 r. osiągnięto wynik przekraczający 74 tys. przejazdów. Nie oznacza to jednak, że w każdej z gmin Rowerowe Łódzkie cieszy się popuarnością. Ekstremalnym przykładem jest tu gmina Łask, w której liczba wypożyczeń wzrosła, ale z poziomu 808 do 880 wypożyczeń w skali całego roku. Przekłada się to na mniej niż trzy przejazdy dziennie.

Najwyższy procentowy wzrost nastąpił natomiast w Łodzi. Liczba wypożyczeń roweru wojewódzkiego w ciągu roku wzrosła niemal trzykrotnie – z poziomu ponad 3 tys. do ponad 9 tys. przejazdów. Stolica nadal nie jest natomiast liderem wykorzystania RŁ. Wyższe wartości osiągnięto choćby w Kutnie czy Koluszkach.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5