Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódzkie: Będą nowe parki. „Walczymy z negatywnymi skutkami urbanizacji”

Dalej Wstecz
Data publikacji:
11-08-2023
Ostatnia modyfikacja:
07-08-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Łódzkie: Będą nowe parki. „Walczymy z negatywnymi skutkami urbanizacji”
fot. Zarząd Zieleni Miejskiej ŁódźPark Staszica w Łodzi
Ok. 3 mln zł przeznaczy w tym roku samorząd województwa łódzkiego na organizację terenów zielonych, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach regionu. We wsiach powstaną skwery czy ścieżki przyrodnicze. Na uwagę zasługują planowane obszary zielone w miastach powiatowych.

Od 2022 r. samorząd województwa łódzkiego realizuje program Ogrody przyjazne naturze, który ma pomóc w zwiększeniu liczby terenów zielonych w regionie. Pod hasłem "Województwo łódzkie ogrodem Polski" urząd marszałkowski zorganizował konkurs projektów skierowany do gmin, które chciałyby stworzyć na swoim terenie nowe przestrzenie przyrodnicze. W ramach postępowania wybrano 21 projektów, spośród których większość będzie realizowana w mniejszych miejscowościach regionu.

Zieleń zamiast betonu

Choć 150 tys. zł otrzyma także miasto Łódź, na szczególną uwagę zasługują propozycje zgłoszone przez miasta powiatowe, które zdają się zauważać problem braku parków czy zieleńców. W Skierniewicach ma powstać teren miododajny podzielony na sad owocowy i kwietną łąkę. – Mieszkańców od miejskiego hałasu będzie chronić zielona ściana z bluszczu – wskazuje wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

W Radomsku dotacja ma pomóc w rewitalizacji przemysłowej części miasta. – Od negatywnych skutków urbanizacji uwagę będzie odwracać nowoczesny skwer [zlokalizowany] przy kominie. Betonową kostkę zastąpi urodzajna ziemia, na której będą rosnąć drzewa, krzewy i byliny – opisuje samorząd regionalny. W Tomaszowie Mazowieckim powstanie zaś skwer z tężnią.

Wszystkie nowe parki jeszcze w tym roku

Dotacja przyznana na realizację każdego z projektów jest taka sama. Łączna kwota dotacji ze strony UMWŁ sięga więc ok. 3 mln zł. Gminy muszą zakończyć budowę nowych parków, skwerów czy ścieżek przyrodniczych do końca tego roku.

W zeszłym roku region przyznał dotacje na realizację 22 przedsięwzięć, a łączna wartość wszystkich zadań również oscylowała wokół 3 mln zł. Wówczas w Brzezinach powstała zielona wyspa w centrum miasta, a w Skierniewicach zorganizowano skwer w okolicach kinoteatru Polonez. W Tomaszowie Mazowieckim nasadzono zaś drzewa w centrum miasta.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5