Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź Żabieniec: Nie ma wspólnej koncepcji kolei i miasta na węzeł

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
28-03-2019
Ostatnia modyfikacja:
22-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódź Żabieniec: Nie ma wspólnej koncepcji kolei i miasta na węzeł
fot. Kasper FiszerPeron stacji Łódź Żabieniec
Koncepcja zmian w węźle kolejowo-tramwajowo-autobusowym na łódzkim Żabieńcu nie została, przynajmniej póki co, uzgodniona z PKP PLK. Powstanie zejścia z nowych przystanków tramwajowych na perony oraz remont całej infrastruktury stacyjnej są zatem dwiema zupełnie rozdzielnymi inicjatywami zupełnie różnych podmiotów. Stacja Łódź Żabieniec ma dużą rolę w obsłudze pasażerów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Niedawno Urząd Miasta Łodzi ogłosił swój pomysł na przeprowadzenie zmian na węźle Łódź Żabieniec. Na wiadukcie tramwajowym nad torami kolejowymi miałyby powstać przystanki, z których można byłoby zejś bezpośrednio na perony stacji. Realizacja inwestycji ma być możliwa, jeśli samorząd otrzyma na ten cel dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w kolejnej perspektywie budżetowej UE.

Miasto i kolej gotowe do rozmów. Ale żadne z nich nie wystąpiło z ich propozycją

Wcześniej miasto i kolej sygnalizowały gotowość do rozmów mających doprowadzić do wspólnej koncepcji kształtu węzła. Prace, jakie chciałby przeprowadzić UMŁ, mogłyby bowiem uzupełnić zmiany, jakie nastąpią w czasie remontu linii kolejowej nr 15 na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz. Te mają zostać przeprowadzone jeszcze w ramach obecnej unijnej siedmiolatki i obejmą także stację Łódź Żabieniec, której stan techniczny i wizualny od lat wymaga poprawy.

Do uzgodnienia jednolitego stanowiska jednak wciąż nie doszło. – PKP PLK są otwarte na rozmowy z władzami samorządowymi na temat funkcjonalności węzła transportowego w oparciu o stację Łódź Żabieniec. Oficjalnie miasto nie wystąpiło do nas z inicjatywą podjęcia takich rozmów – mówi bowiem Karol Jakubowski z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. To o tyle zaskakujące, że propozycja miejska w oczywisty sposób wiąże się z koniecznością ustaleń choćby w zakresie połączenia schodów z peronem.

W budynku dawnego dworca nie kupimy biletu, ale zjemy obiad

Wydaje się to tym istotniejsze, że nowe perony będą krótsze niż eksploatowane obecnie. – Dotychczasowe perony zostaną rozebrane. W ich miejsce powstaną dwa nowe perony o długości 200 m i wysokości 0,76 m. Będą wyposażone w nowe wiaty, ławki, stojaki rowerowe i informację pasażerską. Przebudowane zostanie przejście podziemne, które zyska nowe posadzki i ściany, lepsze oświetlenie oraz nowoczesny system odwodnienia. Wygodne dojście na perony umożliwią windy przystosowane do obsługi osób o ograniczonej zdolności poruszania się – wylicza przedstawiciel zarządcy obiektu. Istniejące perony mają ok. 300 m długości.

Przypomnijmy przy tym, że od około dekady nie spełnia swojej pierwotnej roli budynek żabienieckiego dworca kolejowego. Krótko po jego remoncie z prowadzenia tam kasy wycofały się Przewozy Regionalne. Później obiekt przez dłuższy czas stał pusty. Obecnie znajduje się w nim lokal gastronomiczny.

Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5