Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Będzie remont opustoszałego dworca Żabieniec. Ale kiedy?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
24-02-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Łódź: Będzie remont opustoszałego dworca Żabieniec. Ale kiedy?
fot. Kasper Fiszer
Niezagospodarowany od dwóch lat budynek dworca kolejowego Łódź-Żabieniec ma zostać wyremontowany. Nadal nie będzie jednak wykorzystywany w celu odprawy podróżnych. Wciąż nie znamy też dokładnej daty rozpoczęcia inwestycji.

Już od ponad dziesięciu lat budynek dworca kolejowego Łódź-Żabieniec nie służy podróżnym. Tuż po zakończeniu ostatniego remontu budynku ówczesne Przewozy Regionalne zamknęły bowiem ostatnią czynną kasę biletową, w związku z czym drzwi do gmachu zostały zamknięte, a poczekalnia – wyłączona z użytkowania. Wkrótce potem PKP wynajęły obiekt kolejnym właścicielom lokali gastronomicznych. Choć można więc było zjeść obiad z widokiem na odjeżdżające pociągi, wciąż nie zorganizowano ogólnodostępnej poczekalni.

Zamiast rozkładu jazdy – szyld zamkniętego lokalu

Około dwa lata temu dawny budynek dworca został opuszczony przez ostatniego najemcę. Od tego czasu budynek stacyjny stoi pusty. Pomimo znacznego wzrostu znaczenia Żabieńca w systemie transportowym regionu wciąż nie ma tam kasy czy poczekalni. Nad drzwiami wejściowymi nadal wisi jedynie szyld nieczynnej restauracji. Właściciel obiektu nie zamierza też szukać kolejnego najemcy.

Przed rokiem PKP SA ogłosiły plan przeprowadzenia kolejnego remontu. Po jeg zakończeniu dawny dworzec miałby zostać wykorzystany przez samego właściciela. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na miejscu nie pojawiły się jednak żadne ekipy budowlane. – Budynek zostanie wyremontowany i zagospodarowany na cele naszej spółki – zapewnia nadal Agnieszka Jurewicz z Wydziału ds. Współpracy z Mediami Polskich Kolei Państwowych.

Data rozpoczęcia robót jest nadal nieznana

– Jesteśmy na wstępnym etapie przygotowania prac związanych z remontem – podkreśla nasza rozmówczyni. Do rozpoczęcia rzeczywistych robót budowlanych droga jest wciąż bardzo daleka. Na razie właściciel obiektu nie przedstawił żadnych szczegółów dotyczących koncepcji czy późniejszego wykorzystania dawnego budynku dworcowego.

Stacja Łódź-Żabieniec leży na terenie osiedla o tej samej nazwie znajdującego się w dzielnicy Bałuty. Jest najbliższym czynnym przystankiem kolejowym dla mieszkańców kilku dużych blokowisk, poza Żabieńcem także Żubardzia i Teofilowa. Pozostaje też dobrze skomunikowana z centrum miasta i z nieco odleglejszymi osiedlami Bałut. Dziś zatrzymują się tu głównie pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, ale też kursy PKP Intercity w relacjach dalekobieżnych, m.in. do Katowic czy Gdyni.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5