Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: Budynek dworca Żabieniec do remontu

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
04-03-2022
Ostatnia modyfikacja:
18-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódź: Budynek dworca Żabieniec do remontu
fot. Kasper Fiszer
Polskie Koleje Państwowe zapowiadają remont budynku dworca Łódź-Żabieniec. Od przeszło dekady nie służy on już odprawie podróżnych. Teraz nie będzie on już jednak restauracją, a PKP SA wykorzystają go na własne potrzeby.

Niedawno zakończyła się modernizacja pasażerskiej części stacji Łódź-Żabieniec. Remont objął przede wszystkim oba perony wraz z małą architekturą i pełnym wyposażeniem oraz przejście podziemne pozwalające przedostać się pod torami kolejowymi na drugą stronę osiedla, które obsługuje przystanek. Prace prowadziły PKP Polskie Linie Kolejowe. Nie objęły one budynku dworca kolejowego, który należy do PKP SA.

Obiekt nadal nie będzie czynnym dworcem

Dworzec nie pełni już zresztą od ponad dekady swojej pierwotnej funkcji. Tuż po remoncie budynku, w ramach którego m.in. zmniejszona została przeszklona powierzchnia ścian, ostatnią czynną kasę zamknęły ówczesne Przewozy Regionalne. Przez pewien czas gmach stał pusty, po czym został wynajęty na cele niezwiązane z transportem kolejowym: najpierw był barem, a potem znaną w Łodzi restauracją włoską. Jej właściciel przeniósł jednak po kilku latach lokal do centrum biznesowo-rozrywkowego Monopolis, a dworzec opustoszał. Nie został póki co ponownie wykorzystany.

Jak zapewnia właściciel obiektu, wkrótce ma się to jednak zmienić. – Budynek dawnego dworca zostanie wyremontowany i zagospodarowany na cele PKP SA – zapowiada Agnieszka Jurewicz z Zespołu ds. Współpracy z Mediami Polskich Kolei Państwowych. Obecnie trwają wstępne prace przygotowawcze. Wkrótce spółka ma przedstawić więcej informacji na temat ostatecznego kształtu inwestycji.

Kolejny remont w 50. rocznicę otwarcia dworca


Budynek dworca Żabieniec został wybudowany w 1972 r. i ma powierzchnię niespełna 300 metrów kwadratowych. Poprzedni remont z roku 2008 objął elewację i dach. Nieco później – w 2010 r. – wyremontowano wnętrze. Od 2006 r. PKP SA obiekt wynajmowało. Obecnie na stacji zatrzymują się pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej – uruchamiane w relacjach miejskich oraz regionalnych, głównie do Łowicza i Kutna. Przewoźnik nie utrzymuje tam kasy biletowej.

W ostatnich latach znaczenie Żabieńca w obsłudze ruchu pasażerskiego istotnie wzrosło, głównie dzięki wybudowaniu w bezpośrednim sąsiedztwie biurowca ZUS, a także – a może przede wszystkim – honorowaniu biletów miejskich w pociągach ŁKA. Pociągi tej spółki zapewniają sprawny dojazd z osiedli Żabieniec oraz sąsiednich Żubardź i Teofilów w odległe rejony miasta, np. na Widzew. Można z nich korzystać zarówno na podstawie łódzkich biletów jednorazowych, jak i miesięcznych.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5