Polskie Koleje Państwowe planują sprzedać kilka nieruchomości położonych na terenie Łodzi, które nie są potrzebne do prowadzenia przewozów kolejowych. To głównie działki leżące na obrzeżach miasta, w sporym oddaleniu od czynnych linii kolejowych. W rękach zarządcy nieruchomości kolejowych pozostaną natomiast dwa biurowce stojące w centrum miasta.
Kolej była historycznym właścicielem szeregu nieruchomości na terenie Łodzi, spośród których część leżała w oddaleniu od linii kolejowych. Jedną z bardziej rozpoznawalnych był budynek dawnego domu kultury położony przy ul. Andrzeja Struga 90, nieopodal dworca Łódź Kaliska. Na przełomie wieków w obiekcie znajdowało się prywatne liceum. – Nieruchomość ta już do nas nie należy i została sprzedana w 2001 r. – mówi Agnieszka Jurewicz z Wydziału Współpracy z Mediami Polskich Kolei Państwowych. Dodaje przy tym, że spółka pozostaje właścicielem szeregu innych działek nieprzylegających do torów położonych w różnych częściach miasta.
Działka przy Strykowskiej nie na sprzedaż, ale kilka innych tak
Jedną z nich jest niezabudowana działka o powierzchni niespełna 0,4 ha położona przy ul. Strykowskiej. To droga wylotowa z miasta w kierunku węzła autostradowego Łódź-Północ. Znacznie większa, bo niemal trzyhektarowa, jest działka położona przy ul. Wazów. – Położona jest ona na obrzeżach miasta i jest niezabudowana. Nieruchomość przygotowywana jest do zbycia informuje nasza rozmówczyni. Sprzedana ma zostać także działka przy ul. Wydawniczej o powierzchni ok. 1 ha. Stoją na niej trzy budynki, których stan kolej ocenia jako dostateczny. Jeden z nich jest wynajmowany.
Dwie należące do PKP SA niezabudowane działki znajdują się przy ul. Podchorążych. Mają łączną powierzchnię przekraczającą nieco 1 ha, a w ich sąsiedztwie znajduje się zabudowa jednorodzinna. Kolej określa okolicę jako cichą i spokojną, zapowiadając jednocześnie zbycie obu nieruchomości. Polskie Koleje Państwowe są też właścicielem budynku biurowego przy ul. Więckowskiego w centrum Łodzi. Stoi on na dwóch odrębnych działkach o powierzchni ok. 0,3 ha łącznie.
Biurowce pozostaną w rękach PKP
Budynek biurowy stoi też na półhektarowej działce przy ul. Tuwima – to również ulica śródmiejska. W otoczeniu obu biurowców kolejowych są więc inne obiekty biurowe i kamienice mieszkalne. Spółka nie poinformowała nas przy tym o planach sprzedaży żadnego z tych budynków. – Ponadto na terenie Łodzi posiadamy budynki mieszkalne zasiedlone przez najemców – dodaje Agnieszka Jurewicz.
W najbliższym czasie można więc spodziewać się kilku postępowań dotyczących sprzedaży działek kolejowych, które nie będą mieć jednak żadnego wpływu na obsługę podróżnych. Nieruchomości, których pozbędą się Polskie Koleje Państwowe, są położone głównie na obrzeżach miasta. Mogą stanowić atrakcyjne tereny pod zabudowę mieszkalną lub drobną działalność produkcyjno-usługową.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.