Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Niebawem remonty kolejnych dworców w województwie łódzkim

Dalej Wstecz
Data publikacji:
03-04-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Niebawem remonty kolejnych dworców w województwie łódzkim
fot. Travelarz, lic. CC A-SA 3.0 pl
Trwa przetarg na remont zabytkowego budynku dworca w Skierniewicach. Zarządca obiektu, Polskie Koleje Państwowe, zamierza w najbliższym czasie zmodernizować też trzy inne budynki stacyjne w regionie łódzkim. Prace mają koncentrować się głównie na dostosowaniu infrastruktury do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Zgodnie z zapowiedziami sprzed kilku miesięcy przetarg na remont dworca Skierniewice miał zostać ogłoszony jeszcze w 2022 r. Tak się jednak nie stało. Nie oznacza to natomiast rezygnacji z tej inwestycji ujętej w programie dworcowym polskich kolei państwowych na lata 2016 – 2023.

W marcu ruszył przetarg na przebudowę dworca. Remont ma objąć naprawę dachu, wymianę bądź modernizację wszystkich instalacji na dworcu, poprawę estetyki wnętrza i dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Poprzednia modernizacja dworca zakończyła się ok. 20 lat temu, ale według zarządcy tego zabytkowego obiektu wymaga on już kolejnych prac. Same roboty mogą zacząć się w trzecim kwartale i, jeśli inwestycja będzie przebiegać bez komplikacji, mają zakończyć się w pierwszej połowie 2025 r.

Do końca drugiego kwartału tego roku ma natomiast pojawić się ogłoszenie o przetargu na remont dworca Gałkówek. – Zakres przebudowy obejmie dostosowanie istniejącego budynku wraz z zagospodarowaniem terenu wokół niego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – wskazuje nasza rozmówczyni. Powstać ma m.in. nowe pomieszczenie poczekalni oraz toaleta. Roboty w gmachu z początku XX w. mają rozpocząć się w pierwszym kwartale przyszłego roku i powinny potrwać nie dłużej niż do końca 2024 r.

W drugiej połowie tego roku PKP planują ogłosić przetarg na remont kolejnego dworca znajdującego się przy trasie ze Skierniewic do Łodzi – w Płyćwi. – Przebudowa będzie obejmować m.in. wykonanie poczekalni oraz toalety dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – opisuje przedstawicielka zarządcy obiektu. Choć to jeden z najstarszych dworców w Polsce, bo powstał ok. 1845 r., nie jest objęty ochroną konserwatorską. Same roboty budowlane powinny rozpocząć się w drugiej połowie przyszłego roku. Planowany termin ich zakończenia to pierwsza połowa 2025.

PKP SA podpisały umowę z wykonawcą przebudowy dworca w Rokicinach znajdujących się na trasie z Koluszek do Częstochowy. W środkowej części parteru powstać ma poczekalnia, a wszystkie wejścia do budynku staną się bezprogowe. – Prace będą prowadzone zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi – zapewnia Agnieszka Jurewicz, bo dworzec z XIX w. figuruje w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Prace potrwają, jeśli nie pojawią się problemy, do drugiego kwartału 2024 r.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5