Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Koluszki: Budowa nowego dworca może wystartować nieco później

Dalej Wstecz
Data publikacji:
17-02-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Koluszki: Budowa nowego dworca może wystartować nieco później
fot. Kasper FiszerDworzec kolejowy w Koluszkach
Od kilku lat Polskie Koleje Państwowe zapowiadają budowę nowego dworca w Koluszkach. Obiekt w formule tzw. IDS ma zastąpić istniejący gmach znajdujący się na jednym z peronów. Prace mogą rozpocząć się kilka miesięcy później, niż zakładano do tej pory.

Jedną z najważniejszych inwestycji dworcowych w województwie łódzkim, ale poza samą Łodzią, ma być budowa nowego dworca kolejowego w Koluszkach. Węzłowa stacja, z której rozchodzą się trasy do Łodzi, Warszawy, Częstochowy czy Tomaszowa Mazowieckiego, ma znacząco zmienić swój wygląd, bo jednocześnie wyburzony ma zostać istniejący gmach stojący na jednym z peronów. Projektowany budynek powstanie zaś w innym miejscu, bo placu przeddworcowym. Dzięki temu droga do kasy ma się skrócić – zwłaszcza dla pasażerów, których pociągi odjeżdżają z peronów innych niż ten oznaczony numerem 2.

Druga zmiana terminu rozpoczęcia budowy

W październiku zeszłego roku krajowy zarządca dworców, PKP SA, zapowiedział, że prace ruszą w pierwszym kwartale 2023 r. Na razie do ich startu jednak nie doszło i możliwe, że zostanie on przesunięty o około kwartał. – Prace budowlane planujemy rozpocząć w pierwszej połowie 2023 r. – mówi bowiem teraz Agnieszka Jurewicz z Wydziału ds. Współpracy z Mediami Polskich Kolei Państwowych.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że jeśli ostatecznie prace nie rozpoczną się do końca marca, będzie to oznaczać już drugie przesunięcie terminu startu inwestycji. W 2020 r. inwestor wskazywał bowiem, że ekipy budowlane powinny pojawić się w Koluszkach w połowie 2022 r. Kiedy zaś pasażerowie będą mogli skorzystać z nowego obiektu? – Jeśli wszystkie prace pójdą pomyślnie, planujemy zakończyć inwestycję w pierwszej połowie przyszłego roku – usłyszeliśmy od naszej rozmówczyni.

Ułatwienia zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych

Nie zmieniły sie natomiast ogólne założenia inwestycji. W Koluszkach powstać ma więc tzw. innowacyjny dworzec systemowy, a więc obiekt podobny do tych stojących już m.in. w pobliskim Rogowie czy w Mławie, ale różniący się od nich pewnymi szczegółami, bo projekt ma charakter indywidualny. – W przestrzeni planowane są pomieszczenia poczekalni dworcowej i kas biletowych, a także sanitariaty i niewielka powierzchnia komercyjna – opisuje przedstawicielka PKP SA.

– Budynek dworca będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, w tym z niepełnosprawnościami – zapewnia Agnieszka Jurewicz. Dodaje, że w ramach tego samego przedsięwzięcia powstać ma także wiata rowerowa czy wieża zegarowa. Droga od dworca do wejścia do tunelu pod peronami ma być zadaszona.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5