Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Sierpc: Nie było chętnych na zakup dworca, więc przejęło go miasto

Dalej Wstecz
Data publikacji:
15-02-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Zabytkowy budynek dworca kolejowego w Sierpcu ma nowego właściciela. Polskim Kolejom Państwowym nie udało się go sprzedać, choć cena, jakiej oczekiwał zarządca nieruchomości kolejowych, nie była wygórowana. W związku z tym gmach przejął miejscowy samorząd.

W ostatnich latach węzeł kolejowy Sierpc ponownie nabiera na znaczeniu. Po dwuletniej przerwie województwo kujawsko-pomorskie wznowiło obsługe kursów do Torunia, a dzięki remontowi torowiska w kierunku Brodnicy PKP Intercity uruchomiło pierwszy od dekad bezpośredni pociąg Katowice – Gdynia przez Łódź, Płock, Sierpc i Grudziądz. Nieustannie ze stacji odjeżdżają też pociągi Kolei Mazowieckich do Kutna przez Płock oraz do Nasielska. Oczekujący na swoje połączenia pasażerowie nie mogą jednak skorzystać z poczekalni w budynku dworca.

Plan remontu po dwudziestu latach od zamknięcia drzwi

W okresie stopniowego likwidowania połączeń do i z Sierpca, w 2003 r., budynek został bowiem zamknięty i od tego czasu niszczał. Dziś jego stan wizualny można określić jako zły. Były już właściciel dworca, Polskie Koleje Państwowe, próbował go sprzedać, ale choć cena wywoławcza z ogłoszenia opublikowanego w 2020 r. wynosiła zaledwie 140 tys. zł, chętnych nie było. Spółka i tak pozbyła się jednak zaniedbanej nieruchomości. – W zeszłym roku dworzec został nieodpłatnie przekazany na rzecz miasta w oparciu o przepisy o restrukturyzacji i komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe – mówi Bartłomiej Sarna z Wydziału ds. Współpracy z Mediami PKP SA.

Lokalny samorząd wstępnie zapowiedział plan rewitalizacji obiektu. Po dwóch dekadach od opuszczenia budynku stacyjnego przez kolej pojawiła się więc realna szansa na przywrócenie mu dawnej świetności. Ma to duże znaczenie nie tylko z uwagi na znów rosnącą rolę kolei, ale i na zabytkowy charakter dworca.

Znany na Mazowszu styl dworkowy

– Dworzec został wybudowany w latach 1925 – 1926 w stylu dworkowym – przypomina nasz rozmówca. To architektura charakterystyczna dla inwestycji dworcowych międzywojennego Mazowsza. Podobną bryłę mają m.in. obiekty w Płońsku czy w Modlinie. Charakterystycznym elementem kojarzonym z sierpeckim budynkiem stacyjnym jest godło Polski umieszczone nad wejściem głównym od strony peronów.

Budynek został wpisany do rejestru zabytków. Spodziewane prace remontowe będą więc musiały uwzględniać konieczność zachowania jego pierwotnego charakteru. Na razie nie wiadomo, kiedy inwestycja mogłaby się rozpocząć.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5