Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Likwidacja PKS Częstochowa: Rząd bez stanowiska w sprawie państwowej spółki

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
20-01-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Likwidacja PKS Częstochowa: Rząd bez stanowiska w sprawie państwowej spółki
fot. Kasper FiszerAutobus PKS Częstochowa
Częstochowski PKS jest obecnie likwidowany. Spółka należy do skarbu państwa. Tymczasem ani Ministerstwo Infrastruktury, ani Ministerstwo Aktywów Państwowych nie zajmują w tej sprawie konkretnego stanowiska.

Spółka PKS Częstochowa znajduje się obecnie w likwidacji. Przewoźnik, którego właścicielem jest skarb państwa, przez lata pozostawał w złej kondycji finansowej i wszystko wskazuje na to, że wkrótce zakończy swoją działalność, dołączając m.in. do PKS Zamość, który przestał wozić pasażerów tydzień temu. W poprzednim rządzie Mateusza Morawieckiego nadzór nad spółkami przewozowymi, w tym nad częstochowskim PKS-em, sprawowało Ministerstwo Infrastruktury.

Nowe ministerstwo jest dopiero organizowane

W przesłanym nam w grudniu oświadczeniu resort zauważył jednak, że obecnie nadzór sprawuje już inne ministerstwo – nowo powołany resort zajmujący się aktywami państwowymi. Choć likwidacja przewoźnika rozpoczęła się jeszcze przed nową organizacją pracy rządu, MI nie zajęło stanowiska w sprawie. O to, czy częstochowski PKS zarządzany był w opinii właściciela prawidłowo, zapytaliśmy więc Ministerstwo Aktywów Państwowych.

– Nasze ministerstwo znajduje się obecnie na etapie formowania docelowej struktury organizacyjnej. Resort powstał na bazie Ministerstwa Energii i objął początkowo tylko departamenty związane z tym obszarem. Dopiero na początku stycznia rozpoczęliśmy proces przejmowania pracowników innych ministerstw zajmujących się nadzorem nad spółkami skarbu państwa innych sektorów – poinformował nas jednak Wydział Prasowy MAP. Resort zaznaczył także, że toczą się prace nad nowelizacją ustawy o działach administracji rządowej, na mocy której formalnie ustalone zostaną kompetencje dotyczące nadzoru.

Kto więc poczuwa się do nadzoru nad likwidowaną spółką?

– Odpowiedzi na pytania dotyczące spółki PKS Częstochowa udzielimy więc po zakończeniu wspomnianych procesów organizacyjnych i legislacyjnych – zapewniło nas przy tym Ministerstwo Aktywów Państwowych. Ma stać się to według szacunków resortu jeszcze w pierwszym kwartale 2020 r.

W obliczu braku zajęcia konkretnego stanowiska przez oba resorty należy zatem stwierdzić, że rząd nie ma obecnie opinii w sprawie, a nadzór właścicielski przynajmniej chwilowo nie jest silny. Tymczasem częstochowski PKS jest najważniejszym przewoźnikiem regionalnym w północnej części województwa śląskiego. Jego zniknięcie z rynku doprowadziłoby do radykalnego pogorszenia sytuacji transportowej mieszkańców całego szeregu miejscowości.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5