Partnerzy serwisu:
Komunikacja

PKS Częstochowa wychodzi z głębokiego kryzysu

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
29-09-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
PKS Częstochowa wychodzi z głębokiego kryzysu
fot. Adrian Tynec, lic. CC BY-SA 4.0Autobus PKS Częstochowa
Wydaje się, że częstochowski PKS wyszedł z głębokiego kryzysu i pozostanie aktywny na rynku przewozów pasażerskich. Spółka nie jest już w stanie likwidacji, a jej władze rozszerzają ofertę przewozową. Wciąż nie są obsługiwane niektóre linie funkcjonujące do momentu wybuchu pandemii, ale pojawiają się nowe kursy, w tym realizowane na zlecenie lokalnego samorządu.

Sytuacja wielu przedsiębiorstw wywodzących się z PRL-owskiej Krajowej Państwowej Komunikacji Samochodowej jest bardzo niepewna. Kondycja rynku przewozów pasażerskich poza tzw. miejskimi obszarami funkcjonalnymi była trudna już przed pandemią koronawirusa. Załamanie się popytu w 2020 r. znacząco pogorszyło kondycję finansową spółek. Dotyczy to także należącego wciąż do skarbu państwa PKS Częstochowa, w przypadku którego jeszcze przed pojawieniem się koronawirusa rozpoczął się proces likwidacji.

Zgodnie z planem PKS nie jest już w likwidacji

Ministerstwi Aktywów Państwowych, które na krótko przejęło wykonywanie w imieniu państwa praw właścicielskich nad nieusamorządowionymi i niesprywatyzowanymi PKS-ami, informowało o wstępnym planie utrzymania częstochowskiego przewoźnika na rynku. Dokonana już sprzedaż dworca innemu państwowemu podmiotowi – Polskim Kolejom Państwowym – miała poprawić sytuację ekonomiczną i pomóc w wyjściu na prostą. Resort nie jest już jednak powiązany z przedsiębiorstwem.

W nowym układzie zarządzania spółkami, w których udziały lub akcje ma skarb państwa, nadzór właścicielski w jego imieniu sprawuje w przypadku PKS-ów Agencja Restrukturyzacji Przemysłu. Ta nie odpowiedziała na nasze pytania dotyczące dalszych losów przewoźnika, tym niemniej zrealizowała plan swojego poprzednika: z danych spółki zniknął dopisek „w likwidacji”, a przedsiębiorstwem przestał zarządzać likwidator. Wiosną władze spółki zapewniały lokalną prasę, że PKS odbił się od dna i ma przed sobą przyszłość.

Pojawiają się nowe kursy, w tym zlecone przez samorząd

Przynajmniej do tej pory scenariusz rozwoju wychodzącego z poważnego kryzysu przewoźnika udaje się realizować. Wraz z początkiem września przedsiębiorstwo otworzyło dwie nowe linie: z Częstochowy do Kruszyny i z Częstochowy do Kamienicy Polskiej. Choć w rozkładzie wciąż nie ma wielu kursów, które były wykonywane przed pandemią, np. obsługujących rejon Działoszyna, rozwój oferty wydaje się dobrym sygnałem.

Od początku września częstochowski PKS obsługuje także linie komunikacji gminnej gminy Koziegłowy. Przejazdy kursami zleconymi przez tamtejszego burmistrza są bezpłatne. Autobusy kursują sześć razy dziennie w relacji Częstochowa – Koziegłowy – Mzyki. Odjazdy realizowane są wyłącznie w dni nauki szkolnej.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5