Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Zamieszanie w Częstochowie. PKS utrzymany przy życiu, ale wciąż w likwidacji

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
07-07-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Zamieszanie w Częstochowie. PKS utrzymany przy życiu, ale wciąż w likwidacji
fot. Kasper FiszerAutobus PKS Częstochowa na dworcu w Częstochowie
Pomimo prasowych doniesień o możliwości zawieszenia wszystkich połączeń autobusy PKS Częstochowa wciąż kursują na trasach regionalnych. Nie oznacza to jednak końca kłopotów przewoźnika postawionego zresztą już w stan likwidacji. Zadłużona spółka czeka na finalizację sprzedaży dworca autobusowego, co ma jej dać zastrzyk gotówki na spłatę zobowiązań, zwłaszcza wobec pracowników.

Korzystający z usług częstochowskiego PKS musieli przyzwyczaić się do dużej niepewności dotyczącej przyszłości tego wciąż ważnego w północnej części województwa śląskiego przewoźnika. Spółka od lat boryka się z dużymi problemami finansowymi, a niedawno została postawiona w stan likwidacji. Oznacza to, że przedsiębiorstwem zarządza obecnie likwidator, którego rolą jest m.in. próba spłacenia należnych zobowiązań.

Likwidacja trwa. Na razie przewozy będą jednak kontynuowane

Nad PKS-em wisi więc widmo ostatecznego zakończenia działalności przewozowej. Należąca do skarbu państwa firma miała według doniesień lokalnych mediów zawiesić wszystkie obsługiwane dotychczas połączenia wraz z końcem czerwca. O takiej możliwości poinformowało nas także zaalarmowane przez lokalną społeczność stowarzyszenie Wykluczenie Transportowe. Jak zapewniło nas jednak Ministerstwo Aktywów Państwowych, które sprawuje nadzór właścicielski nad częstochowskim przewoźnikiem, będzie on – przynajmniej na razie – dalej woził swoich klientów.

Biuro Prasowe MAP potwierdziło natomiast w przesłanym nam komunikacie, że wciąż trwa proces likwidacji Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Częstochowie, zaznaczając jedynie, że harmonogram likwidacji nie zakładał rozwiązania spółki wraz z końcem czerwca zeszłego roku. – Ministerstwo z poziomu właścicielskiego podejmowało i realizuje w stosunku do spółki działania zgodne z prawem krajowym i prawem wspólnotowym – czytamy także w przygotowanej dla naszej redakcji informacji. Resort nie poinformował nas jednak o szczegółach.

PKS czeka na pieniądze za dworzec

Jedynym konkretem, jaki przytoczono, jest plan pozyskania środków poprzez sprzedaż dworca autobusowego należącego do PKS Częstochowa, który przylega do dworca kolejowego Częstochowa. – Spółka finalizuje warunkową umowę sprzedaży – wskazało MAP. Pozyskane w ten sposób środki mają pozwolić na spłatę zobowiązań, przede wszystkim wobec pracowników, a także na kontynuację działalności przewozowej na terenie określonym przez resort jako makroregion częstochowski. Nabywcą dworca ma zostać PKP SA.

Nowy rozkład jazdy PKS Częstochowa, który wszedł w życie 1 licpa, zakłada realizację ok. 80 kursów. Ich liczba jest więc zbliżona do tej założonej w grafiku obowiązującym w czerwcu. Wciąż istnieją jednak wyraźne ograniczenia względem stanu sprzed początku epidemii koronawirusa.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5