Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Częstochowa: Teren b. dworca PKS skomercjalizowany. „Będą nowe przystanki”

Dalej Wstecz
Data publikacji:
22-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Częstochowa: Teren b. dworca PKS skomercjalizowany. „Będą nowe przystanki”
fot. Kasper FiszerAutobus na b. dworcu PKS Częstochowa, fot. archiwalne
Od ponad roku nie działa już dworzec PKS znajdujący się przy dworcu kolejowym. Nowy właściciel terenu, PKP SA, systematycznie go komercjalizuje. Wciąż poszukuje też najemców, proponując place pod bazy transportowe, komisy, parkingi itp.

Stojący nad finansową przepaścią PKS Częstochowa sprzedał kilka lat temu swój dworzec autobusowy Polskim Kolejom Państwowym. Uchroniło to przewoźnika od bankructwa, a na mocy umowy z nowym właścicielem jeszcze przez dłuższy czas obiekt funkcjonował bez większych zmian. Pod koniec 2021 r. został jednak przeniesiony, a PKP rozpoczęły proces komercjalizacji sporego terenu sąsiadującego z dworcem kolejowym, który jest zresztą przeznaczony do rozbiórki, bo w jego miejscu ma powstać nowy budynek stacyjny.

Kolej proponuje: dobre miejsce na komis czy parking

Aktualnie PKP SA rozważają różne warianty docelowego zagospodarowania terenu po dworcu autobusowym. – Trwają analizy przygotowanych koncepcji – mówi Michał Stilger, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych. Nie oznacza to jednak, że od ponad roku nieruchomość pozostaje zagospodarowana. Przeciwnie: zarządca chwali się jej stopniową komercjalizacją.

– Wynajęto część budynku oraz dawnego placu manewrowo-postojowego – opisuje nasz rozmówca. Podkreśla też, że PKP SA wciąż szukają najemców na niezagospodarowane jeszcze powierzchnie. Wśród potencjalnych zainteresowanych są zdaniem właściciela obiektu firmy z branży transportowej, które chciałyby zorganizować parkingi, komisy samochodowe, bazy transportowe itp.

Autobusy mają wrócić pod dworzec kolejowy

– Należy dodać, że utworzenie stanowisk z przystankami autobusowymi od strony pl. Rady Europy będzie jednym z elementów inwestycji obejmującej budowę nowego dworca kolejowego – zapowiada przedstawiciel PKP SA. Autobusy regionalne mają więc wrócić w bezpośrednie sąsiedztwo stacji. Nie będzie natomiast placu postojowego.

PKS Częstochowa jest jednym z ostatnich przedsiębiorstw tego typu pozostających w rękach skarbu państwa. Od dłuższego czasu nadzór właścicielski w jego imieniu sprawuje Agencja Rozwoju Przemysłu. Po dużych perturbacjach finansowych spółka kontynuuje działalność obejmującą głównie obsługę linii regularnych.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5