Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Kraków. Radni podnieśli opłaty za parkowanie. 6 zł/h w strefie A

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2019-07-17 21:02
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków. Radni podnieśli opłaty za parkowanie. 6 zł/h w strefie A
fot. Zetpe0202, lic. GNU, CC 4.0 International
Od 15 grudnia w centralnej części strefy płatnego parkowania w Krakowie godzina parkowania będzie kosztowała 6 zł, czyli dwukrotnie więcej niż pierwsza godzina dziś. Krakowscy radni mocno okroili zaprojektowane zmiany parkingowe, ale to pierwsza tak poważna podwyżka opłat parkingowych w polskim mieście od ponad półtorej dekady.

Od 15 grudnia każda godzina parkowania w podstrefie A krakowskiej strefy będzie kosztować 6 zł. W podstrefie B parkowanie będzie kosztować 5 zł za godzinę, a w podstrefie C – 4 zł za godzinę (dziś parkowanie w całej strefie kosztuje 3 zł za pierwszą godzinę, 3,5 zł za drugą 4,1 zł za trzecią, a za każdą kolejną znów 3 zł). Dodatkowo obecna strefa i to już od września, powiększy się o Zabłocie i osiedle Podwawelskie.

Te opłaty, uchwalone w środę przez krakowskich radnych kłosami Koalicji Obywatelskiej i radnych Przyjaznego Krakowa, to dużo mniej niż proponowali specjaliści z Zarządu Transportu Publicznego. W pierwotnym projekcie pierwsza godzina w podstrefach A, B i C miała kosztować odpowiednio 9, 7 i 5 zł (w godzinie drugiej i trzeciej ceny miały wzrosnąć). Ale gniew radnych i kierowców skłonił prezydenta Jacka Majchrowskiego do zgłoszenia autopoprawki. - Ustępujemy pod siłą głosów i argumentów. Ale muszę powiedzieć jasno i wyraźnie, że jesteśmy na granicy ryzyka, że ten eksperyment się nie sprawdzi. Czy te kwoty będą wystarczająco motywujące, by mieszkańcy nie wjechali do SPP? Zobaczymy, jakie będą praktyki - tłumaczył wczoraj swojego przełożonego wiceprezydent Andrzej Kulig, cytowany przez krakowską "Gazetę Wyborczą".

Obowiązujące do września tego roku, uchwalone na początku wieku przepisy, ustalają górną stawkę za pierwszą godzinę parkowania na 3 zł. Nikogo nie skłania to ani do zamiany auta na komunikację miejską, ani do szybkiego załatwienia spraw i niezajmowania parkingu przez długie godziny. W centrach miast rotacja aut na parkingach jest niewielka, więc znalezienie wolnego miejsca graniczy z cudem.

Prezydent i radni projekt "obcięli" też w innych aspektach, choć jednocześnie jest to krok naprzód w stosunku do stanu obecnego. Nowe stawki miały ruszyć we wrześniu, ruszą w połowie grudnia. Strefa miała być mocno powiększona, ale we wschodniej części Grzegórzek, okolicach ronda Matecznego, zachodniej Krowodrzyi i części Zwierzyńca zacznie obowiązywać od jesieni 2020 r.

Dziś opłaty od kierowców są pobierane w dni powszednie od 10. do 20. ZTP chciał obowiązywania strefy przez cały tydzień. Skończyło się na dodaniu sobót. Wciąż nie będzie się płacić w niedziele i święta.

Trzykrotnie wzrośnie kara za brak opłaty w strefie (dziś to raptem 50 zł), choć w pierwotnym projekcie miało to być 200 zł. Za to znacznie w górę pójdą abonamenty dla przyjezdnych. Mieszkańcy strefy za prawo parkowania pod domem zapłacą 10 zł miesięcznie. Mieszkaniec będzie miał prawo do takiego abonamentu, jeśli mieszka w strefie, ma zarejestrowane auto, również na firmę lub leasingowane, oraz płaci podatki w Krakowie. Przyjezdni będą musieli zapłacić za miesięczne prawo parkowania w podstrefie A – 500 zł, B –400 zł, C – 300 zł, a za pakiet A+B+C – 750 zł.

To pierwszy istotny przykład skorzystania ze zmienionych w zeszłym roku przez Sejm przepisów parkingowych, które wejdą w życie od września. Dają one samorządom prawo podniesienia, choć w ograniczonym zakresie, stawek parkingowych. Póki co skorzystał z tego tylko Gdańsk, ale tam stawki wzrosną od września nieznacznie, o kilkadziesiąt groszy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kraków. Gorące opłaty parkingowe. Decyzja za tydzień

Przestrzeń

Kraków. Gorące opłaty parkingowe. Decyzja za tydzień

Jakub Dybalski 11 lipca 2019

Czy każde miejsce parkingowe musi być wymalowane na bruku?

Felietony i komentarze

Czy każde miejsce parkingowe musi być wymalowane na bruku?

Maciej Mosiej 10 lipca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5