Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Kraków jeszcze (trochę) poczeka na „Krakowiaki” Pesy

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2014-05-29 15:55
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków jeszcze (trochę) poczeka na „Krakowiaki” Pesy
fot. Jakub Madrjas
Wbrew zapowiedziom miejskich urzędników 6 czerwca nie dojdzie do podpisania umowy na 36 nowych tramwajów. MPK Kraków wciąż nie ma potwierdzenia o wpisaniu projektu na podstawową listę do dofinansowania unijnego. Jeśli środki – zgodnie z deklaracjami urzędników i polityków – zostaną zabezpieczone, umowa może zostać podpisana dopiero w kolejnych tygodniach po spełnieniu szeregu formalności.

Kwestia zakupu 36 nowych tramwajów rozpala w Krakowie sporo emocji. Przetarg, w mieście zdominowanym przez Bombardiera, wygrała po raz pierwszy polska Pesa. Wyniki ogłoszono jeszcze w grudniu 2013 r., ale do tej pory umowa nie została podpisana. Na przeszkodzie stoi brak gwarancji dofinansowania zewnętrznego –projekt znajdował się jedynie na liście rezerwowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Na początku tygodnia prezydent miasta Jacek Majchrowski ogłosił, po rozmowie z minister infrastruktury i rozwoju Elżbietą Bieńkowską, że projekt ma zagwarantowane dofinansowanie unijne. Umowa z Pesą miała zostać podpisana 6 czerwca br. Krakowski przewoźnik wydał jednak oświadczenie, w którym zdementował te informacje. Jak czytamy w oświadczeniu, „jeżeli 6 czerwca projekt zakupu 36 tramwajów zostanie wpisany na listę podstawową to nie oznacza, że tego samego dnia zostanie podpisana jakakolwiek umowa”.

Skąd to dementi? – Nie mamy oficjalnego potwierdzenia, że projekt wpisano na listę podstawową. Oczywiście mamy nadzieję, że tak się stanie, ale nie oznacza to, że od razu podpiszemy umowę – mówi Marek Gancarczyk, rzecznik MPK Kraków. Projekt musi zostać oceniony przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Jak informuje przewoźnik, dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie będzie mogła zostać podpisana umowa z producentem.

Jak zapewnia MPK Kraków, opóźnienie w podpisaniu umowy nie zmienia nic w kwestii terminu dostaw. – Z naszej perspektywy przesunięcie o kolejne kilka tygodni nie ma znaczenia. Nadal zakładamy, że termin dostaw tramwajów to wrzesień 2015 r. – mówi Gancarczyk. Pesa przedłużyła na razie ważność swojej oferty do końca czerwca.

Tramwaje o nazwie „Krakowiak” będą bazować na rodzinie Twistów, choć producent, aby sprostać wymaganiom, musiał wykazać się innowacyjnością. Jak wynika z warunków przetargu, pojazdy będą miały po cztery człony i pięć wózków. Tramwaje mają liczyć od 39 do 43 m. Szczegóły są na razie, zgodnie z wolą zamawiającego, objęte tajemnicą.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Tramwaje dla Krakowa. Przetarg zostanie unieważniony?

Prawo & Finanse

Tramwaje dla Krakowa. Przetarg zostanie unieważniony?

Justyna Urbaniak / Witold Urbanowicz 22 maja 2014

Ministerstwo spóźni się na tramwaj dla Krakowa?

Prawo & Finanse

Ministerstwo spóźni się na tramwaj dla Krakowa?

Jakub Madrjas 14 kwietnia 2014

W Krakowie będą jeździć tramwaje Pesy

Komunikacja

W Krakowie będą jeździć tramwaje Pesy

Jakub Madrjas 09 grudnia 2013

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5