Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Gdańsk podpisał umowę na tramwaj w ul. Nowej Bulońskiej Północnej

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2018-04-17 16:56
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Gdańsk

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk podpisał umowę na tramwaj w ul. Nowej Bulońskiej Północnej
fot. Andrzej Otrębski, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
Gdańsk zawarł umowę z konsorcjum, którego liderem jest NDI, na budowę nowel linii tramwajowej w ul. Nowej Bulońskiej. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z nowych połączeń komunikacyjnych w IV kwartale 2019 roku. Koszt inwestycji to 192 mln zł.

– Wszystkie południowe dzielnice Gdańska wymagają nowych połączeń tramwajowych i drogowych, ta inwestycja poprawi komunikację i ułatwi życie mieszkańcom tych dzielnic. To kolejny etap budowy dobrych połączeń komunikacyjnych łączących południe Gdańska z pozostałymi częściami miasta – mówi prezydent Paweł Adamowicz.

Linia tramwajowa w ul. Nowej Bulońskiej Północnej połączy największe osiedla Gdańska: Chełm, Ujeścisko, Jasień i Piecki Migowo z linią kolejowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Dzięki temu połączeniu pasażerowie podróżujący poza granice Gdańska uzyskają kolejną możliwość skorzystania z PKM. Nowa linia tramwajowa będzie się łączyć również z dzielnicami położonymi po przeciwnej stronie Miasta, czyli ze Stogami i Przeróbką. Wcześniej takiego połączenia nie było.

Inwestycja jest dofinansowana ze środków unijnych. – Co ważne, budowa Nowej Bulońskiej to element większego projektu – Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej. Programu finansowanego z Unii Europejskiej. Nasz projekt zyskał uznanie nie tylko w oczach rządu polskiego, ale również Unii Europejskiej, skąd uzyskał dofinansowanie. Południowe i Północne dzielnice Gdańska potrzebują połączeń komunikacyjnych, więc to nie jest nasze ostatnie działanie – podkreślała Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej. – Wartość całego projekt dotychczasowego GPKM to wartości ponad 1 mld złotych, z czego ponad 600 tys. zostało pozyskanych z Unii Europejskiej. Sama budowa nowej linii tramwajowej w ul. Nowej Bulońskiej to koszt 192 mln zł, z czego 58,5 mln zł to środki z Unii Europejskiej – dodała Dulkiewicz.

W ramach inwestycji powstanie dwutorowa linia tramwajowa o długości 2,6 km. Linia tramwajowa będzie miała cztery przystanki, a na skrzyżowaniu z ulicami Warszawska i Jabłoniowa zakończona zostanie węzłem integracyjnym, zawierającym wspólne przystanki i parkingi. Pozwoli to na łączenie kilku środków transportu – tramwaju, autobusu, samochodu i roweru. Dzięki temu pasażerowie w łatwy i wygodny sposób będą mogli dojeżdżać i przesiadać się do tramwaju i sprawnie podróżować w kierunku centrum miasta.

Inwestycje realizować będzie konsorcjum firm, którego liderem jest NDI SA. – Cieszymy się z pozyskania tego kontraktu, z tego, że możemy budować nowy układ komunikacyjny w południowej części Gdańska. Do tej pory tego typu projekty realizowaliśmy na Śląsku, teraz mamy nadzieję przenieść nasze doświadczenia na rynek trójmiejski – mówiła Małgorzata Winiarek-Gajewska, prezes zarządu NDI SA – lider konsorcjum realizującego inwestycję. Zakończenie budowy linii tramwajowej planowane jest na koniec 2019 roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gdańsk: 16 firm zainteresowanych tramwajem na Nowej Bulońskiej Północnej

Przestrzeń

Gdańsk: 16 firm zainteresowanych tramwajem na Nowej Bulońskiej Północnej

Witold Urbanowicz 04 października 2017

Gdańsk. Rusza przetarg na tramwaj na Nowej Bulońskiej

Komunikacja

Gdańsk. Rusza przetarg na tramwaj na Nowej Bulońskiej

Jakub Dybalski 04 sierpnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5