Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Gdańsk: Trasa tramwajowa na Nowej Bulońskiej dłuższa, ale później

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-06-21 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gdańsk: Trasa tramwajowa na Nowej Bulońskiej dłuższa, ale później
fot. DRMG
W Gdańsku trwa budowa tzw. ul. Nowej Bulońskiej Północnej wraz z nowym odcinkiem torowiskiem tramwajowym. Do projektu wprowadzono zmiany: powstająca trasa zostanie wydłużona o ok. 320 m, by komunikacja szynowa mogła obsługiwać nowo wybudowaną szkołę dla 700 uczniów. Tramwaje zostaną jednak uruchomione później niż zapowiadano, bo w połowie przyszłego roku.

Niedawno do projektu Nowej Bulońskiej Północnej, w ramach której powstaje 2,6-km trasa tramwajowa, wprowadzono kilka zmian. Największa dotyczy skrzyżowania Jabłoniowej i Warszawskiej. Wcześniej planowano tutaj rondo, ale na etapie przetargu ustalono, że bezpieczniejsze będzie skrzyżowanie skanalizowane, które zapewni też płynniejszy ruch.

W pierwotnym projekcie zakładano też realizację początkowego fragmentu Nowej Politechnicznej, czyli trasy Gdańsk Południe – Wrzeszcz. Na wysokości skrzyżowania z Nową Wołkowyską powstać miał rozjazd w kierunku przyszłej trasy tramwajowej.Rozwiązanie to nie powstanie, gdyż uznano, że lepsze będzie połączenie trasy GPW z istniejącym torowiskiem na terenie osiedla Piecki-Migowo, na wysokości przychodni Morena.

Kolejna zmiana dotyczy wydłużenia budowanej linii tramwajowej o 320 m na południe. Początkowo torowisko miało kończyć się w pobliżu skrzyżowania Jabłoniowej i Warszawskiej, ale miasto – po analizie możliwości finansowych – zdecydowało się na budowę kolejnego odcinka. Dzięki temu tramwaj, równolegle do wcześniej planowanego układu drogowego, dojedzie do funkcjonującego przedszkola przy ul. Lawendowe Wzgórze oraz budowanej szkoły podstawowej dla ok. 700 uczniów. Zaplanowano tutaj kraniec z rozjazdami, bez pętli.

Nowa szkoła zacznie funkcjonować 1 września. Miasto uznało, że konieczne jest zapewnienie dojazdu. Dlatego też oddanie układu drogowego, prowadzącego od skrzyżowania Jabłoniowej i Warszawskiej, zaplanowano pod koniec lipca. Przejazd w rejonie skrzyżowania w kierunku Armii Krajowej przewidziane jest natomiast pod koniec sierpnia.

Jak informuje DRMG, przejezdność całej Nowej Bulońskiej Północnej – między Myśliwską i Jabłoniową – planowana jest na koniec 2019 r. Tramwaj z Moreny na Jasień ruszy natomiast w połowie 2020 r. To później, niż pierwotnie zakładano – układ drogowy miał być gotowy do końca lipca, natomiast przy podpisaniu umowy mówiono o oddaniu trasy tramwajowej do końca tego roku.

Budowę Nowej Bulońskiej realizuje NDI z Balzolą. Wartość umowy to 191,7 mln zł brutto. Umowę na realizację prac podpisano w kwietniu 2018 r.


Wyświetl większą mapę

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gdańsk: Nowa Bulońska Północna zgodnie z planem

Przestrzeń

Gdańsk: Nowa Bulońska Północna zgodnie z planem

Redakcja 14 grudnia 2018

Gdańsk: Widać już ślad Nowej Bulońskiej wraz z torowiskiem

Przestrzeń

Gdańsk: Widać już ślad Nowej Bulońskiej wraz z torowiskiem

Marek Wałuszko / gdansk.pl 03 grudnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5