Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Budowa nowego placu Defilad ruszy w 2017 r. Są trzy warianty

Dalej Wstecz
Data publikacji:
12-05-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Budowa nowego placu Defilad ruszy w 2017 r. Są trzy warianty
mat. prasowe
Trwają rozważania na temat kształtu przebudowy placu Defilad związanej z budową Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości po jego północnej stronie. Architekt Thomas Phifer zaprezentował dodatkowe warianty zagospodarowania tej przestrzeni – z prowadzeniem dodatkowej zieleni bądź zachowaniem trybuny honorowej. – W ciągu najbliższych miesięcy uzyskamy koncepcję zagospodarowania placu. Myślę, że to kwestia roku 2017, kiedy prace budowlane się rozpoczną – mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

W zeszłym roku Thomas Phifer zaprezentował projekty Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości po północnej stronie placu Defilad. Przy okazji pokazał wstępną koncepcję przebudowy samego placu – otwartej przestrzeni, bez znajdującej się tam obecnie trybuny honorowej, z ograniczoną zielenią. – Jak wiadomo, wzbudziło to ożywioną dyskusję, która zresztą trwa tak naprawdę od 27 lat. W związku z tym poprosiliśmy architekta, by przygotował trzy alternatywne koncepcje zagospodarowania placu – mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Inne koncepcje zakładają pozostawienie trybuny honorowej, jak i wprowadzenie zieleni. – To bardzo dobry materiał wyjściowy, by pracować dalej nad koncepcją samego placu. Będziemy chcieli przeprowadzić konsultacje społeczne odnośnie funkcji, zapotrzebowania i oczekiwań społecznych względem tej przestrzeni. W przyszłym tygodniu będziemy decydować o sposobie dojścia do finalnej koncepcji architektonicznej – mówi Wojciechowicz.

Dyskusje specjalistów wzbudzało, czy plac powinien mieć jedną przestrzeń, czy też rozdzielona trybuną. – Szukaliśmy takich rozwiązań, które pozwolą na dużą elastyczność – które pozwolą na realizację wydarzeń masowych, jak i codziennego życia. Ważne jest, żeby to nie była przestrzeń tranzytu, przez którą przebiegamy, tylko stanowiła cel sam w sobie. Nie uciekamy od tego, żeby tam była mała architektura, woda i zieleń – mówi Marlena Happach, szefowa warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. – Warunki te spełnia wersja z największą przestrzenią, niepodzieloną przez trybunę, która jest przesunięta. Nie ma miejsca w Warszawie, gdzie mogą odbywać się większe imprezy. Trybuna w tej chwili dzieli plac na dwa mniejsze i w tej chwili uniemożliwia takie uniwersalne działanie placu – dodaje Happach. – To nie jest projekt, tylko wskazanie kierunku – precyzuje Wojciechowicz.

Plac ma być żywą przestrzenią. – Projekt docelowy powinien zakładać jak największe współdziałanie wnętrz budynków poprzez partery z samą przestrzenią placu – żeby to były przejrzyste pierzeje, z możliwością wychodzenia z różnymi funkcjami na plac – wskazuje Happach. Architekt przewidział możliwość otwierania sceny na plac, animować przestrzeń może też Muzeum Sztuki Nowoczesnej. – Ważne, żeby wykorzystać w miarę możliwości warunki klimatyczne: nasłonecznienie, przewietrzanie. Rozmowy, które prowadziliśmy, dotyczyły tożsamości, warszawskości, poszukiwania czegoś, co może stać się symbolem i charakterem tego miejsca. To początek procesu projektowania – mówi Marlena Happach. 

Mimo długich dyskusji o zagospodarowaniu okolic Pałacu Kultury, władze Warszawy zapewniają, że teraz jesteśmy już blisko przebudowy placu. – Jesteśmy na finale ustaleń. Mamy praktycznie gotowy projekt budynku muzeum. Złożony i w oczekiwaniu na pozwolenie na budowę. W ciągu najbliższych miesięcy uzyskamy koncepcję zagospodarowania placu. Mniej więcej równolegle będzie można podjąć budowę parkingu i muzeum – mówi Jacek Wojciechowicz. – Myślę, że to kwestia roku 2017, kiedy prace budowlane się rozpoczną – dodaje wiceprezydent.

Nie wiadomo jeszcze, co z pierzeję południową, od strony Alej Jerozolimskich. – W planach zagospodarowania jest mowa o domach towarowych, jak i teatrze muzycznym. Wydaje się, że zróżnicowanie tych funkcji jest bardzo konieczne – mówi Marlena Happach.

 
Wariant nr 1 - bez trybuny

 
Wariant nr 2 - z trybuną

 
Wariant nr 3 - bez trybuny, z zielenią 
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zagospodarowanie pl. Defilad. Kanał techniczny bardzo drogi

Przestrzeń

Zagospodarowanie pl. Defilad. Kanał techniczny bardzo drogi

Witold Urbanowicz 24 października 2018

Rusza zagospodarowanie pl. Defilad. Najpierw kanał techniczny

Przestrzeń

Zobacz również:

Zagospodarowanie pl. Defilad. Kanał techniczny bardzo drogi

Przestrzeń

Zagospodarowanie pl. Defilad. Kanał techniczny bardzo drogi

Witold Urbanowicz 24 października 2018

Rusza zagospodarowanie pl. Defilad. Najpierw kanał techniczny

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5