Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Białystok jak Bilbao. Tylko kto był pierwszy?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
16-01-2014
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Białystok jak Bilbao. Tylko kto był pierwszy?
fot. z filmu na youtubie, kanał Crew4youPL
Białystok nie ma szczęścia do oryginalnych projektów. Z falą krytyki spotkał się projekt logo miasta, kiedy okazało się, że jest on plagiatem znaku nowojorskiej organizacji homoseksualistów. Teraz internauci rozsyłają między sobą zdjęcie wejścia do przejścia podziemnego w Bilbao zaprojektowanego przez Normana Fostera. Okazuje się, że do złudzenia przypomina ono projekt białostocki.

Konkurs architektoniczny na budowę przejścia podziemnego w Bilbao wygrało biuro architektoniczne Foster and Partners z Wielkiej Brytanii. Słynie ono z projektów terminali lotniczych – to z tego biura wyszedł projekt terminalu na lotnisku Stansted, ale architekci słyną również z projektu najwyższego mostu drogowego na świecie – wiadukt w Millau.

Baskijska muszla

Przejście podziemne w Bilbao ostatecznie otwarto w 1995 roku, ale rząd kraju Basków planował tę budowę już wiele lat wcześniej. Prowadzi ono wprost do metra i znajduje się dokładnie przy Gran Via Street (głównej ulicy miasta). Tak w skrócie można opisać projekt, który do złudzenia przypomina „białostocką muszlę”.


Wejście do metra w Bilbao, fot. Ardo Beltz, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons

– Oczywiście znam projekt z Bilbao, podobnie jaki i wiele innych bazujących na tym pomyśle. Przy tak małej i prostej geometrycznej formie, podobieństwa do innych obiektów są nieuniknione, tym niemniej z kilku powodów uznaliśmy że taka łukowa forma najlepiej się sprawdzi - mimo że sam pomysł nie jest zbyt oryginalny – broni się Ireneusz Maksymiuk, którego pracownia odpowiada za białostocki projekt.

Ludzie jak krety

Ale mocne nawiązanie do przejścia funkcjonującego w Bilbao to nie największy problem samej inwestycji. Czasem lepiej bowiem sugerować się projektem mistrzów i zrobić coś dobrze, niż bazować na słabszym, ale oryginalnym pomyśle. Głównym problemem przejścia zlokalizowanego na skrzyżowaniu ulic J. Piłsudskiego i H. Sienkiewicza w Białymstoku jest jego niedostosowanie dla rowerzystów. Dodatkowo mieszkańcy zrzeszeni w organizacjach zajmujących się przestrzenią publiczną uważają, iż wyrzucanie pieszych do podziemi nie jest dobrym rozwiązaniem. Podkreślają oni, że likwidacja przejść w poziomie jezdni powoduje utrudnienia dla niepełnosprawnych, cyklistów, osób starszych oraz rodzin z dziećmi w wózkach. W nowoczesnych europejskich miastach przejścia podziemne traktuje się jako przeżytek ubiegłego stulecia.


Przejście w Białymstoku, fot. z filmu na youtubie, kanał Crew4youPL

– Piesi mają chodzić po ziemi, takie jest założenie każdego nowoczesnego systemu komunikacyjnego, natomiast jeśli chce się cokolwiek schować to może raczej samochody. Nikt już takich rzeczy nie buduje z wielu powodów. M.in. dlatego że są to przedsięwzięcia dużo bardziej kosztowne niż sprawne uregulowanie przejścia dla pieszych i uspokojenia transportu. Poza tym nikt takim przejściem podziemnym nie chce chodzić po zmroku – wyjaśniał swego czasu dr Andreas Billert, niemiecki specjalista od rewitalizacji, wykładowca Uniwersytetu Viadrina.

Przejście podziemne na skrzyżowaniu ulic J. Piłsudskiego i H. Sienkiewicza w Białymstoku jest częścią projektu: „Poprawa jakości funkcjonowania systemu transportu publicznego miasta Białegostoku”. Projekt ten obejmuje przebudowę i rozbudowę ciągu ulic: J.H. Dąbrowskiego, Al. J. Piłsudskiego, H. Sienkiewicza na odcinku od ul. Ogrodowej do ul. Białówny oraz budowę centrum przesiadkowego przy ul. H. Sienkiewicza w rejonie rzeki Białej w Białymstoku. Koszt realizacji inwestycji to około 5 mln zł.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5