Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Niepewne plany kolei utrudniają przebudowę przejść przy Centralnym?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-09-13 15:26
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Niepewne plany kolei utrudniają przebudowę przejść przy Centralnym?
mat. ZDM Warszawa
Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie prowadzi drugi już przetarg na podmiot, który przebuduje miejską część przejść podziemnych przy Dworcu Centralnym i będzie zarządzać obiektem przez 30 lat. Przedstawiciele miejskich spółek brak zainteresowania tłumaczą niepewnością co do losów przesuwanej przebudowy linii średnicowej.

Niedawno ZDM musiał unieważnić postępowanie na operatora przejścia podziemnego przy Dworcu Centralnym, do zadań którego należałaby także przebudowa podziemi. Choć zainteresowanie wyrażały dwa podmioty, ostatecznie w przetargu nie wpłynęła ani jedna oferta. Drogowcy nie są jednak bardzo zaskoczeni tą sytuacją. – Nie jest to na tyle powszechny biznes w Polsce z nieograniczoną liczbą podmiotów, które się tym zajmują. Poza tym dla obecnego operatora idealną sytuacją jest „żeby było tak jak było” – dla niego najlepszy jest stan obecny – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor ZDM w Warszawie. Jak dodaje, zgłaszały się firmy, które były zainteresowane częścią powierzchni, ale ZDM-owi zależy na kompleksowym zagospodarowaniu przejścia.

Miasto planuje wytyczyć na powierzchni – po północnej, zachodniej i południowej stronie ronda Czterdziestolatka – przejścia naziemne. Puchalski przyznaje, że na początku budziło to największe obawy podmiotów zainteresowanych świadczeniem usługi operatora. Jak twierdzi, teraz nie jest to wskazywane jako przeszkoda. – Wykonawcy się oswoili z tym planem i mają świadomość, że to nie jest duże zagrożenie. To nie jest Rondo Waszyngtona, na którym wyznaczenie przejść dla pieszych byłoby równoznaczne z zasypaniem przejść podziemnych, z których nikt nie będzie korzystał.

Większe zagrożenie drogowcy widzą w zapowiadanej przebudowie linii średnicowej. Na razie jednak realizacja inwestycji w zakresie linii podmiejskiej, jak i dalekobieżnej, która miała skończyć się w tej perspektywie, jest przesuwana. – Jest kilka niepewnych dla operatorów. Nie ma teraz informacji, co będzie z Dworcem Centralnym. W momencie gdy przebudowa kolejarzy trochę potrwa i ruch pasażerski zostanie przeniesiony, to pierwsze lata będą bardzo trudne. Dlatego teraz rozmawiamy o współpracy wieloletniej – na 30 lat – mówi Łukasz Puchalski. – Sam jestem w branży, a do końca nie jestem w stanie powiedzieć, kiedy ruszą prace w tunelu średnicowym. Jeśli przebudowa będzie jeszcze trochę przesuwana, może się okazać, że ten projekt będzie nierealny do zrealizowania i rozliczenia w tej perspektywie unijnej. Natomiast w następnej perspektywie może nie być pieniędzy i wtedy nic się nie zadzieje na dworcu – dodaje dyrektor.

Mimo trudności ZDM nie rezygnuje z pomysłu przebudowy podziemi. – Jeśli drugi raz nie znajdziemy wykonawcy, to prawdopodobnie – zgodnie z trybem przewidzianym w zamówieniach – rozpoczniemy negocjacje indywidualne. W tym miejscu jest potencjał na przejścia podziemne, i naziemne – mówi Puchalski.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
ZDM szuka wykonawcy przebudowy i operatora przejść przy Centralnym

Przestrzeń

ZDM szuka wykonawcy przebudowy i operatora przejść przy Centralnym

Witold Urbanowicz 06 września 2017

Warszawa: Kolejne przejścia podziemne będą znikać powoli

Przestrzeń

Warszawa: Kolejne przejścia podziemne będą znikać powoli

Witold Urbanowicz 27 lipca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5