Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Zakopane: Są pieniądze na przebudowę placu w Kuźnicach i otoczenia dworca

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
28-11-2017
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Zakopane

Podziel się ze znajomymi:

W zeszłym tygodniu zarząd województwa małopolskiego rozstrzygnął konkurs na środki przyznawane z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zakopane otrzymało 21 milionów dofinansowania dla dwóch kluczowych przedsięwzięć – w tym na przebudowę dworca kolejowego oraz placu przed dworcem kolejki linowej Kuźnice. Oznacza to, że uwzględniając wcześniejsze dofinansowania, Urząd Miasta Zakopane pozyskał już ponad 60 milionów zło-tych.

W ramach projektu „Usprawnienie transportu między Dworcem PKP a Kuźnicami wraz ze stworzeniem zintegrowanego centrum przesiadkowego przy dolnej stacji kolejki linowej na Kasprowy Wierch” w miejscu obecnego postoju busów i taksówek powstanie przyjazna przestrzeń dla pie-szych, a przystanki zostaną przeniesione na poziom -1. Tam powstanie mini dworzec autobusowy, na którym będzie można kupić bilety na komunikację miejską, sprawdzić rzeczywisty rozkład jazdy oraz poczekać na autobus lub busa pod zadaszeniem. Pojawią się urządzenia sprawdzające, czy pojazdy mają uprawnienia do wjazdu. Zostanie utworzona droga rowerowa, łącząca Kuźnice z dworcem, która będzie prowadzić budowaną właśnie droga dla rowerów na ul. Przewodników Tatrzańskich, a następnie Bulwarami Słowackiego i ul. Sienkiewicza. Na tej ostatniej powstanie pierwszy w Zakopanem, z powodzeniem stosowany w wielu miastach Polski i Europy, kontrapas rowerowy, umożliwiający jazdę rowerem „pod prąd”. Koszt całego przedsięwzięcia to 19 mln 287 tys. złotych, z czego ze środków unijnych pochodzi 10 mln 98 tys. złotych.

Jesienią 2016 r. zostały przeprowadzone badania i konsultacje dotyczące zagospodarowania placu w Kuźnicach, które stały się punktem wyjściowym dla realizowanej koncepcji. Zakończenie inwestycji planowane jest na rok 2020. – Kuźnice to obok dworca najważniejszy punkt obsługi turystów przyjeżdżających do Zakopanego. Zależy nam na tym, żeby oba te miejsca stały się wizytówką naszego miasta oraz żeby były jak najlepiej ze sobą skomunikowane – mówi burmistrz Zakopanego, Leszek Dorula.

Jeszcze jedna dotacja na dworzec

Niemniej ważne dla miasta jest przyznanie dotacji na projekt budowy zintegrowanego węzła przy dworcu kolejowym. Ujęto w nim wszystkie działania dotyczące otoczenia dworca. Przebudowane zostanie rondo Armii Krajowej tak, żeby lepiej spełniało swoje funkcje w kontekście mającego nastąpić w najbliższych latach wzrostu liczby pasażerów przyjeżdżających do Zakopanego koleją. Przy dworcu powstaną ponadto pierwsze w Zakopanem miejsca postojowe dla samochodów typu kiss and ride, a także 51 stojaków rowerowych. W ramach projektu sfinansowany zostanie system GPS, dzięki któremu pasażerowie i dyspozytorzy będą mogli śledzić aktualną lokalizację autobusów komunikacji miejskiej. Na kilkunastu przystankach staną tablice dynamiczne, pokazujące najbliższe (na bieżąco aktualizowane) godziny odjazdów autobusów. Koszt całego projektu to 16 mln 241 tys. złotych, z czego ze środków unijnych pochodzi 11 mln 455 tys. złotych.

– W latach 2015-2017 wywalczyliśmy już ponad 60 milionów złotych. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do pozyskania tak dużych środków na rozwój miasta, przede wszystkim pracowni-kom Urzędu Miasta, ale też ekspertom zewnętrznym, którzy wsparli proces pozyskiwania funduszy, dzięki czemu nasze wnioski były tak wysoko oceniane przez odpowiednie instytucje – mówi zastępca burmistrza Zakopanego Wiktor Łukaszczyk.

Wcześniejsze dotacje dworcowe

W październiku Zakopane otrzymało 9 milionów 700 tysięcy złotych na projekt przebudowy budynków dworca PKP wraz z budową parkingu. Dzięki tym środkom wyremontowany zostanie budynek dworca, odnowiona zostanie brama wejściowa z napisem PKP Zakopane, a także powstanie par-king park and ride ze 160 miejscami postojowymi, kilkoma stanowiskami do ładowania samochodów elektrycznych oraz 42 stojakami na rowery.

Wcześniej miasto otrzymało 5 milionów 159 tysięcy złotych. W ramach projektu dotyczącego mo-dernizacji zabytkowych budynków dworca PKP w Zakopanem na cele gospodarcze i kulturowe ruszy remont budynku tzw. starej przychodni przy dworcu, w której powstanie informacja tury-styczna i przestrzeń dla Zakopiańskiego Centrum Kultury, a w budynku dworca kolejowego zostaną wyremontowane wnętrza tak, żeby w przyszłości można było w nich utworzyć nowoczesną bibliotekę multimedialną.

Całkowity koszt przebudowy dworca, która ma ruszyć w przyszłym roku, to 43 miliony złotych. Inwestycja wpisuje się w działania mające znacznie zwiększyć wykorzystanie kolei w podróżach na Podhale. Już w przyszłym roku, dzięki współpracy z marszałkiem województwa, ruszy regularne połączenie kolejowe do Nowego Targu. Realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe remont obecnej linii kolejowej sprawi, że do 2021 roku czas jazdy pociągiem z Krakowa skróci się do około 2,5 godziny, co przełoży się na wzrost atrakcyjności tej linii w komunikacji dalekobieżnej. Natomiast w 2026 r. ma się zakończyć budowa linii Podłęże-Piekiełko, dzięki której z Krakowa do Zakopanego dojedziemy w 90 minut. 9 października burmistrz Leszek Dorula podpisał z prezesem PKP SA porozumienie kończące wieloletni spór o własność budynku. Dzięki temu porozumieniu oraz pozyskaniu dotacji, można już ogłaszać przetargi na pierwsze roboty budowlane.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Olsztyn. Zajezdnia tramwajowa prawie pod dachem

Przestrzeń

Olsztyn. Zajezdnia tramwajowa prawie pod dachem

Przemysław Farsewicz 11 lipca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Olsztyn. Zajezdnia tramwajowa prawie pod dachem

Przestrzeń

Olsztyn. Zajezdnia tramwajowa prawie pod dachem

Przemysław Farsewicz 11 lipca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5